(VIDEO) Svaka peta osoba u Srbiji se suočava sa neplodonošću: Uzroci brojni, među njima stil života, hrana i zagađenost

Neplodnost je sve učestalija, a podaci Svetske zdravstvene organizacije pokazuju da se svaka šesta osoba suočava sa tim problemom. Sagovornici Newsmax Balkans Borislav Antonijević, specijalista za ginekologiju i akušerstvo i genetičarka Milica Filipović objašnjavaju uzroke i kako joj pristupiti.

Autor:  

Vera Bojović

|  

07.02.2025. 21:51

(VIDEO) Svaka peta osoba u Srbiji se suočava sa neplodonošću: Uzroci brojni, među njima stil života, hrana i zagađenost

Prema zvaničnim podacima, u Srbiji svaka peta osoba suočava sa ovim problemom, ali ga često ne prepoznaju na vreme. Ključna stvar u prevazilaženju jeste konsultacija sa specijalistom koji ih potom može uputiti i na VTO.

"Onog momenta kada par želi potomstvo, a vidi da se nakon godinu dana ne dešava ništa, vreme je da se uđe u ispitivanja. Tačno se zna kakve su analize u pitanju i kojim redosledom se one vrše, gledaju se hormoni, različiti parametri kojima se naposletku utvrđuje da li može inseminacija, a ako se i tu ne desi ništa, onda ide realizacija vantelesne oplodnje", kaže dr Borislav Antonijević za Newsmax Balkans. 

Uzroci infertiliteta sve većeg broja ljudi, mogu da se pronađu i u stilu života, uključujući hranu i zagađenost. Postoji više različitih faktora koji utiču na neplodnost, a u 30 do 35 odsto slučajeva, parovi ni ne dobiju konačnu dijagnozu.

Genetičarka Filipović kaže za našu televiziju da jedan od uzroka može da bude genetička nepravilnost.

"Uzroci mogu da budu hematološki i endokrinološki, a jedan odsto onih koji urade analize nikada ne dobije dijagnozu", kaže naša sagovornica.

Ranije se verovalo da je neplodnost nešto sa čime se suočavaju samo žene. Ipak, nije tako, a analize i brojni pregledi uključuju kako žensku, tako i mušku populaciju.

Budući da je ovo problem koji utiče na natalitet jedne zemlje, Vlada Srbije je, u okviru populacione politike, usvojila Uredbu kojom je omogućena vantelesna oplodnja, o trošku države, ženama do 45. godine. Ipak, ovaj problem ne stagnira, naprotiv.

"Bil Gejts je osnovao fondaciju koja je trebalo da projektuje šta će se dešavati u budućnosti i njihovi podaci su poražavajući, jer pokazuju da nijedan par neće moći spontano da začne već u 2050. godini", izjavila je Filipović.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)