(VIDEO) Svaka peta osoba u Srbiji se suočava sa neplodonošću: Uzroci brojni, među njima stil života, hrana i zagađenost
Neplodnost je sve učestalija, a podaci Svetske zdravstvene organizacije pokazuju da se svaka šesta osoba suočava sa tim problemom. Sagovornici Newsmax Balkans Borislav Antonijević, specijalista za ginekologiju i akušerstvo i genetičarka Milica Filipović objašnjavaju uzroke i kako joj pristupiti.
Prema zvaničnim podacima, u Srbiji svaka peta osoba suočava sa ovim problemom, ali ga često ne prepoznaju na vreme. Ključna stvar u prevazilaženju jeste konsultacija sa specijalistom koji ih potom može uputiti i na VTO.
"Onog momenta kada par želi potomstvo, a vidi da se nakon godinu dana ne dešava ništa, vreme je da se uđe u ispitivanja. Tačno se zna kakve su analize u pitanju i kojim redosledom se one vrše, gledaju se hormoni, različiti parametri kojima se naposletku utvrđuje da li može inseminacija, a ako se i tu ne desi ništa, onda ide realizacija vantelesne oplodnje", kaže dr Borislav Antonijević za Newsmax Balkans.
Uzroci infertiliteta sve većeg broja ljudi, mogu da se pronađu i u stilu života, uključujući hranu i zagađenost. Postoji više različitih faktora koji utiču na neplodnost, a u 30 do 35 odsto slučajeva, parovi ni ne dobiju konačnu dijagnozu.
Genetičarka Filipović kaže za našu televiziju da jedan od uzroka može da bude genetička nepravilnost.
"Uzroci mogu da budu hematološki i endokrinološki, a jedan odsto onih koji urade analize nikada ne dobije dijagnozu", kaže naša sagovornica.
Svaki šesti par u Srbiji ima problema sa začećem. Oko 400 hiljada ljudi se bori sa sterilitetom, a oko sto hiljada njih su kandidati za vantelesnu oplodnju. U Srbiji je prvi put urađena vantelesna oplodnja pre 37 godina. Miloš Trajković iz Vranja, upravo je prva beba koja je nastala tim putem.
Ranije se verovalo da je neplodnost nešto sa čime se suočavaju samo žene. Ipak, nije tako, a analize i brojni pregledi uključuju kako žensku, tako i mušku populaciju.
Budući da je ovo problem koji utiče na natalitet jedne zemlje, Vlada Srbije je, u okviru populacione politike, usvojila Uredbu kojom je omogućena vantelesna oplodnja, o trošku države, ženama do 45. godine. Ipak, ovaj problem ne stagnira, naprotiv.
"Bil Gejts je osnovao fondaciju koja je trebalo da projektuje šta će se dešavati u budućnosti i njihovi podaci su poražavajući, jer pokazuju da nijedan par neće moći spontano da začne već u 2050. godini", izjavila je Filipović.
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-SPOMENICI SRBIJE ( R )
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
dokumentarni
07:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
08:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
09:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
10:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-DEKADE ( R )
Serijal osvetljava ključne trenutke koji su ostavili dubok trag na generacije i nudi sveobuhvatan pogled na period socijalizma, kulturnog razvoja i političkih previranja.
Stefan Drljača (37) zasadio je, pre deset godina, šumu u selu Dučalovići kod Čačka, podno planina Ovčar i Kablar. Drljača je za Newsmax Balkans govorio o motivima svog poduhvata, dosadašnjem napretku i novim idejama kojima planira da unapredi biodiverzitet i ekosistem.
Kad bi se hipotetički izbori raspisali za 45 dana, studenti misle da mogu da pobede i u lošim izbornim uslovima, a iluzija je da će Aleksandar Vučić dati dobre uslove. Mora da se pobedi u lošim uslovima i da se brani pobeda, izjavio je za Newsmax Balkans novinar Zoran Panović.
Potpredsednica Narodne Skupštine Marina Raguš smatra da je zahtev studenata za raspisivanje vanrednih izbora jasan znak da je tema promena vlasti u Srbiji, dok je samostalna poslanica Jelena Pavlović istakla da je to "iskonska potreba za elementarnom pravdom u društvu".
Godinu dana niko nije smeo ni hteo da usvoji ili bar udomi malu devojčicu Leptiru koja boluje od retke genetske bolesti zbog koje joj je koža ekstremno osetljiva. A onda se pojavila Tatjana Obradović iz Čačka, čijem velikom srcu se divi cela Srbija.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu uhapsili su R. K. (32) i V. H. (44), slovačke državljane, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela krađa i teška krađa.
Zbog višemesečnog zastoja u konstituisanju Skupštine Kosova i neusvajanja izmena Zakona o platama, koje je naložio Ustavni sud, Kosovo bi moglo da se suoči s troškovima od čak 35 miliona evra po osnovu sudskih tužbi zaposlenih u javnom sektoru, prenosi Koha.
Svaki sedmi par u našoj zemlji suočava se sa problemom neplodnosti, tj. infertiliteta. Međutim, čak 75 odsto parova ne prepoznaje ili ne prihvata problem na vreme, što često odlaže početak adekvatnog lečenja. Proces vantelesne oplodnje, osim što je medicinski izazov, predstavlja i emotivnu borbu.
Muškarac star 26 godina isključen je iz saobraćaja kod petlje Kovilovo, pošto je automobilom marke "BMW" upravljao brzinom od 199,3 kilometra na čas, na mestu gde je ograničenje brzine 50 kilometara.
Prva istraživanja o prisustvu mikroplastike u pijaćim vodama u Srbiji ulaze u drugu godinu. Istraživanja se baziraju na analizi 1.000 litara vode u kojoj se može naći nekoliko komada mikroplastike, ali ono što treba imati u vidu jeste da se ona ne nalazi samo u pijaćim vodama, već svuda oko nas.
Godinu dana niko nije smeo ni hteo da usvoji ili bar udomi malu devojčicu Leptiru koja boluje od retke genetske bolesti zbog koje joj je koža ekstremno osetljiva. A onda se pojavila Tatjana Obradović iz Čačka, čijem velikom srcu se divi cela Srbija.
Kraljevo se godinama bori sa problemom napuštenih pasa. I dok u Komunalnom preduzeću "Čistoća", koje te pse steriliše, vakciniše i vraća na ulicu, kažu da je glavni problem neodgovorno vlasništvo, udruženja za zaštitu životinja ukazuju i na to da se zakoni adekvatno ne primenjuju.
Komentari (0)