Tekst deklaracije u pet tačaka: "Kao što Srbije nema bez Vojvodine, tako ni Vojvodina ne može postojati izvan Srbije"
Vojvodina je neraskidivi deo nacionalnog političkog, ustavnog i kulturnog identiteta moderne Srbije i kao što Srbije nema bez Vojvodine, tako ni Vojvodina ne može postojati izvan Srbije, kaže se u tekstu narodne deklaracije o Vojvodini koja će biti usvojena na Sretenje.
"Najnoviji događaji u severnoj srpskoj pokrajini, oživljavanje separatističkih ideja i pokreta, javno zagovaranje ideja o 'vojvođanskoj naciji', jeziku i pravoslavnoj crkvi, te najava donošenja nekakve 'Vojvođanske platforme', obavezuju nas da aktivnim delovanjem u društvenoj i političkoj sferi zaštitimo teritorijalni integritet i celovitost srpske države", navodi se na početku deklaracije čiji tekst je objavio dnevni list Politika.
Pet tačaka
U tom cilju, polazeći od Ustava Srbije koji je donet suverenom voljom građana i čija načela proklamuju to da je Srbija država srpskog naroda i svih građana koji u njoj žive, kao i da je teritorija Srbije jedinstvena i nedeljiva, građanima se predlaže narodna deklaracija koja sadrži pet tačaka.
Prva tačka odnosi se na istorijski razvoj srpske Vojvodine, druga govori o kontinuiranim pokušajima etatizacije Vojvodine i nametanja ideje o tzv. vojvođanskoj naciji u kojoj se navodi da je bez istorijske osnove, socijalne, ekonomske i nacionalne opravdanosti, veštački stvoren vojvođanski sepratizam, eufemistički je determisan kao "autonomaštvo".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je građane da dođu na skup u Sremskoj Mitrovici u subotu, na Sretenje, na kome će biti usvojena Narodna deklaracija o Vojvodini u Srbiji.
Autonomija Vojvodine ne postoji. Za Srbiju nije dobro da se sve centralizuje jer će tako imati neuralgične tačke koje će pritiskati centar, a proizvod je nesrećna i nesigurna zemlja, naveo je političar Nenad Čanak u emisiji Sinteza.
U trećoj tački govori se o ustavnopravnom položaju Vojvodine posle Drugog svetskog rata - od autonomne pokrajine čija automonija se širi preko kvazi federalne zajednice do povratka u ustavne okvire standardne političko-teritorijalne automonije.
U četvrtoj tački opisuje se zaustavljanje separatističkih tendencija i vraćanje AP Vojvodine u ustavne okvire (2012-2014).
Tema pete tačke je Vojvodina kao multikulturalna, multinacionalna i multikofesionalna zajednica zasnovana na ravnopravnosti građana. U njoj se ističe da je renesansa do koje dolazi u odnosima Srba i Mađara upravo u poslednjih 10 godina, najbolji jedokaz za to da autonomaško-etatistički model ustrojstva Vojvodine ne samo nije doprinosio međunarodnom skladu, več da je njegovo odbacivanje predstavljalo nužan preduslov unapređenja razumevanja, sloge i saradnje među nacionalnim zajednicama u pokrajini.
"Vojvodina nije tek deo Srbije, Vojvodina jeste Srbija"
Vojvodina je, kako se ističe, izraz evropskih vrednosti, zajednica svih građana koji žive na teritoriji autonomne pokrajine, isto koliko je i neraskidivi deo nacionalnog političkog, ustavnog i kulturnog identiteta moderne Srbije. Ove duhovne vertikale ne potiru se međusobno, već se nadopunjuju.
Promovisanje drugih partikularističkih, autonomaških pa i separatističkih i antisrpskih sadržaja predstavlja krajnje izopačenje i, sledstvenom tome, potpunu negaciju velikih ideala na kojima je Vojvodina sazdana, dodaje se.
"Vojvodina nije tek deo Srbije, Vojvodina jeste Srbija, Vojvodina je ime, a Srbija prezime, i kao što Srbije nema bez Vojvodine, tako ni Vojvodina ne može postojati izvan Srbije", zaključuje se u deklaraciji.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Dopisnik Newsmax Balkans iz Amerike Antonije Kovačević istakao je da je Teksas u žalosti, da zvone zvona na crkvama svako veče i podsećaju ljude na one koje su izgubili u proteklim danima. Broj stradalih popeo se, kako je naveo, na 111 i još se traga za nestalima.
Veliki šumski požar koji je izbio u sredu uveče u šumovitom području Glikadija na severnom egejskom ostrvu Tasos nastavio je da gori i u četvrtak, a situacija, prema izveštajima, opisana kao teška.
Hitler i kukasti krst u nekim delovima Evrope više nisu tabu tema ili nečija provokacija. Nemačke vlasti, na primer, posebno na istoku zemlje, posebno su zabrinute jer se sve više mladih ljudi radikalizuje.
Ana Ilić (33) iz Vatrogasno-spasilačke jedinice iz Niša osvojila je prvo mesto među ženama na takmičenju "Najjači vatrogasac-spasilac" održanom u Sankt Peterburgu. Ana je za Newsmax Balkans govorila kako je postala prva žena vatrogasac u Nišu i kako je vatrogastvo od hobija postalo njeno zanimanje.
Osnovni sud u Užicu odredio je pritvor Branku Jovanoviću i Marku Krejoviću zbog sumnje da su izvršili krivično delo napada na službeno lice u vršenju dužnosti.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dragan Glamočić posetio je opštinu Blace, jednu od najugroženijih požarima koji su zahvatili Toplički okrug i razgovarao sa meštanima, obišao najpogođenija gazdinstva i poručio da će država pružiti svu neophodnu pomoć.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Sadu zaplenili su više od devet kilograma narkotika i uhapsili Novosađanina Đ. M. (26), zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Direktor policije general Dragan Vasiljević razgovarao je sa predstavnicima Nezavisnog sindikata policije o temama od značaja za unapređenje uslova rada i radno-pravnog statusa službenika Ministarstva unutrašnjih poslova.
Viši sud u Beogradu usvojio je žalbu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu i odredio pritvor do 30 dana dvojici studenata osumnjičenih za pripremanje nasilne promene državnog poretka, saznaje RTS.
Kako će se i kada okončati višemesečni protesti u Srbiji i da li je reakcija države na blokade adekvatna ili preterana? Zašto su i srpski advokati stupili trodnevni štrajk? Kada će države regiona pogled od prošlosti okrenuti ka budućnosti?
Grupa građana blokirala je zgradu Osnovnog suda u ovom gradu zbog određivanja jednomesečnog pritvora sedmorici učesnika blokada, osumnjičenih za napad na pripadnike policije tokom blokade saobraćajnica.
Srbija ozbiljno analizira sadržaj izveštaja Evropske komisije o našoj državi, dosta toga od navedenog mi već sprovodimo, reforme su u toku, čvrsto se držimo reformske agende, kaže za emisiju "Otvori oči" ministar za evropske integracije Nemanja Starović.
Komentari (0)