(VIDEO) Profesor Vujanić o izmenama Zakona o bezbednosti saobraćaja: Kazna je adekvatna samo ako "zaboli" vozača
Kazne za vozače koji krše saobraćajna pravila moraju biti neprihvatljive, jer se tek onda vozač može osetiti kažnjenim, tvrdi penzionisani profesor Saobraćajnog fakulteta Milan Vujanić, uveren da će uvođenje drakonskih kazni u izmenjenom Zakonu o bezbednosti saobraćaja doneti rezultate.
Trajno oduzimanje vozila, ukidanje probne vozačke dozvole, uvođenje pametnih kamera i drakonske kazne, samo su deo novog Zakona koji bi trebalo da stupi na snagu sredinom godine.
Hoće li ove novine doprineti bezbednijoj vožnji i većoj odgovornosti učesnika u saobraćaju, za jutarnji program "Otvori oči" komentarisao je Milan Vujanić, profesor Saobraćajnog fakulteta u penziji.
"Mi kasnimo sa trajnim oduzimanjem vozila i trajnom zabranom upravljanja vozilom jedno 25 godina. To je bio predlog koji smo formulisali još 2001. godine, a 2009. je bio odbačen kao ustavno nemoguć. Mi tada možda nismo bili spremni da prihvatimo ta rešenja kao adekvatna, mada su bila predložena", naveo je Vujanić.
Foto: Newsmax Balkans
Veruje da će nove, drakonske kazne doneti rezultat.
"Pozdravljam uvođenje ovih trajnih mera i smatram da će ovi noviteti drastično promeniti stav vozača u saobraćaju. Od 2001. do 2014. mi smo drastično povećali bezbednost u saobraćaju tako što je od 1.974 poginulih 2001. godine spalo na 536 tokom 2014. godine, što je 2,5 puta manje. Treba dodatno inovirati kaznenu politiku i uopšte odnos prema saobraćaju", ukazuje profesor.
On kaže da kazna mora biti neprihvatljiva za onog ko se kažnjava, jer se "tek onda može osetiti kažnjenim".
"Ako čoveka sa visokim primanjima za parkiranje kaznite sa 5.000 dinara, on će vam dati 6.000 i reći 'nemam sitno, zadrži kusur'. To za njega nije kazna. Da bi kazna bila ista za sve ona mora da bude pametno smišljena tako da zaboli onog ko je kažnjen. U Švajcarskoj je materijalni iznos kazne proporcionalan primanjima", poručuje sagovornik Newsmax Balkans.
Presovanje ljubimca
Kako kazna može da "zaboli" onog na kog je usmerena, dao je primer kanadskog zakona o saobraćaju.
"U Kanadi postoji dodatno pravilo uz trajno oduzimanje dozvole, a to je trajno uništavanje vozila koja koštaju više od 10.000 dolara. To u praksi izgleda tako da vozač prisustvuje pravljenju 'kocke' u presi od svog 'ljubimca'. Zamislite da nekome nekog ferarija tako 'skockaju' i još on tom činu prisustvuje", objašnjava Vujanić.
Brojne saobraćajne nezgode u kojima su učestvovali vozači javnog prevoza u Beogradu uznemirile su građane. U ponedeljak je povređen jedan putnik, a nedavno je u sudaru dva autobusa povređeno 18 osoba. Ko su vozači gradskog prevoza i da li su dovoljno stručni u vožnji na beogradskim ulicama?
Suština je u tome, ističe profesor, da kazna bude takva da vozaču "smeta".
"U Nemačkoj postoji, a što mi nismo primenili, da ukoliko vas nađu u vožnji pod dejstvom narkotika, zabrana upravljanja ide na godinu dana i tri puta vas pozovu tokom godine na novi test. Ako test ponovo pokaže da ste nešto konzumirali, sledi trajno oduzimanje vozačke dozvole. Takva kazna za sve koji konzumiraju droge, a voze, krajnje je neprihvatljiva", podvlači Vujanić.
Sniziti donju granicu za vozačku dozvole
Promene u Zakonu predviđaju i ukidanje probnih vozačkih dozvola, tako što mladi vozači dobijaju standardnu dozvolu sa posebnim kodom koji ukazuje na ograničenja.
"Ono što ovde nedostaje, a što nismo uspeli da iskopiramo od sveta, i zbog čega sam začuđen, to je da se, na primer, u Americi probna dozvola dobija sa 16 godina, dok se punoletnim smatra lice kad navrši 21 godinu. Kod nas je punoletan svako ko ima 18 godina, a ne dozvoljavamo da vozi ako ima ispod 17 godina. Ovo kao da implicira da naši ljudi nisu dovoljno odrasli sa 16 godina. Mislim da bi snižavanje donje granice, uz uvođenje dozvole sa ograničenjima, poboljšalo bezbednost u saobraćaju, jer bi sprečilo mlade da voze bez vozačke dozvole.
Gostovanje Milana Vujanića možete pogledati u videu:
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
dokumentarni
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS ( R )
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
07:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
08:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
09:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Urbanističke inspektorke izvršile su inspekcijski nadzor i utvrdile nepravilnosti u tehničkoj dokumentaciji na osnovu koje je izdata građevinska dozvola za gradilište u Ulici kneza Miloša broj 42, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Veliki šumski požar koji je izbio u sredu uveče u šumovitom području Glikadija na severnom egejskom ostrvu Tasos nastavio je da gori i u četvrtak, a situacija, prema izveštajima, opisana kao teška.
Iza protesta u Srbiji stoji Evropska unija. Iz njihovih centara se finansira sve što se dešava. Cilj je destabilizacija Srbije čime se pod kontrolu stavljaju i ostali srpski prostori. Destabilizacija u BiH je koordinisana usko sa svim što se dešava kod nas, izjavio je advokat Goran Petronijević.
U Užicu je održan protest ispred Gradske uprave zbog određivanja jednomesečnog pritvora za sedmoro građana koji su osumnjičeni za napad na pripadnike policije tokom blokade saobraćajnica, nakon čega je ponovo blokiran magistralni put Užice-Zlatibor.
Vatra je opustošila nekoliko sela u Topličkom okrugu, na jugu Srbije. Izgorele su kuće, traktori, stoka, a mnogi meštani ovih sela ostali su bez ičega. U suzama su za Newsmax Balkans ispričali da je u trenu nestalo sve što su godinama i decenijama stvarali.
Ana Ilić (33) iz Vatrogasno-spasilačke jedinice iz Niša osvojila je prvo mesto među ženama na takmičenju "Najjači vatrogasac-spasilac" održanom u Sankt Peterburgu. Ana je za Newsmax Balkans govorila kako je postala prva žena vatrogasac u Nišu i kako je vatrogastvo od hobija postalo njeno zanimanje.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da država nikada neće dati "zeleno svetlo" policiji da oštrije reaguje prema onima koji blokiraju, već samo uz minimalnu upotrebu sile i u krajnjoj nuždi.
Bivši ministar spoljnih poslova Goran Svilanović rekao je u emisiji GrađaNIN, govoreći o trenutnoj situaciji u društvu, da smo svi zaglavljeni u političkoj situaciji, za koju je ocenio da je komplikovana.
Studenti i građani blokirali su saobraćaj na Autokomandi u Beogradu, a blokade su održane i u Užicu, Novom Sadu, Nišu, Boru, Čačku, Zrenjaninu i još nekoliko gradova Srbije.
Profesor Pravnog fakulteta Vladan Petrov kazao je za Newsmax Balkans da Rezolucija o Srebrenici spada u domen tzv. kulture sećanja, pa se kao takva usvaja u Generalnoj skupštini UN po olakšanoj proceduri, a uz to nema obavezujuće dejstvo prema međunarodnom pravu.
Evropska komisija objavila je novi izveštaj o vladavini prava u Srbiji, sa lošijom ocenom u odnosu na prethodne. Predsednik Građanskog demokratskog foruma Zoran Vuletić istakao je za Newsmax Balkans da se u Srbiji reforme ne sprovode i da je put ka Evropskoj uniji zatvoren.
U Srbiji su gotovo svakodnevni slučajevi nestalih osoba, a nažalost, nije retkost da porodice danima, pa i godinama čekaju na bilo kakvu informaciju o svojim bližnjima. Takođe, svedoci smo brojnih nestanaka koji nikada nisu rešeni.
Štrajkački odbor zaposlenih Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu saopštio je da je većinom glasova odlučio da obustavi štrajk započet 5. maja i da, kako se navodi, borbu za dobrobit društva nastavi drugim oblicima društvenog i profesionalnog delovanja.
Komentari (0)