(VIDEO) Šta će biti sa školskom godinom? Nastavnici u obustavi poručuju - nema nadoknade časova ako plate budu smanjene

Šta će biti sa ovom školskom godinom? Dok se sve više priča o tome da se bližimo crvenoj liniji kada više neće biti moguće da se nadoknadi propušteno, nastavnici u obustavi poručuju - nećemo ni nadoknaditi ukoliko ne dobijemo plate.

Autor:  

Natalija Dojčinović

|  

21.02.2025. 18:54

(VIDEO) Šta će biti sa školskom godinom? Nastavnici u obustavi poručuju - nema nadoknade časova ako plate budu smanjene

Da li su u obavezi da nadoknade nastavu ukoliko nisu plaćeni - za to nema konačnog odgovora. U Ustavu piše da svako ima pravo na obrazovanje i da Republika Srbija uređuje i obezbeđuje sistem u oblasti obrazovanja. U Zakonima o osnovnom i srednjem obrazovanju i vaspitanju navodi se da je minimum procesa rada za nastavnika izvođenje nastave u trajanju od 30 minuta po času.

Kada pogledamo Zakon o štrajku i Zakon o radu, definisano je da se zarada sastoji od zarade za obavljeni rad i vremena provedenog na radu, tako da u slučaju štrajka koji je organizovan u skladu sa zakonom, zaposleni ima pravo na srazmeran deo zarade shodno vremenu provedenom na radu za period dok je u štrajku.

Kako Ministarstvo ističe u slučajevima kada se ne obezbedi minimum procesa rada i štrajk nije organizovan u skladu sa zakonom, zaposleni nemaju pravo na zaradu. I to je sve teorija, a šta je praksa? 

"Zakon sa jedne strane obavezuje da se u potpunosti ostvari nastavni plan i program sa jednom malom mogućnošću umanjenja nastavnog plana za nekih pet odsto časova. To je promenjeno u ovim okolnostima. Vidimo da jedan broj škola, najviše u Moravičkom okrugu, u delu Beograda i u delu nekih mesta u Vojvodini, kolege štrajkuju obustavom nastave već pune četiri nedelje. To znači da je nastavni plan i program poprilično poremećen", rekla je za Newsmax Balkans Mirjana Gašić iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.

Bez obaveze da se nadoknadi propušteno

Bivši ministar prosvete Srđan Verbić naveo je za našu televiziju da se nalazimo na potpuno drugačijem terenu kada se ispunjavaju zahtevi koji nisu tipično sindikalni.

"Bez obzira što je u pitanju obustava nastave koja nije predviđena ni jednim od zakona mislim da bi država trebalo da se suzdrži od represivnih mera", istakao je on.

Nastavnici koji su u obustavi rada kažu da u slučaju da im plate ne budu isplaćene, neće biti u obavezi da nadoknade propušteno, ali i da mera za obustavu nije smanjenje plate. 

"Po zakonu nama mera za to nije smanjenje plate nego prekid radnog odnosa tako da smo spremni na mnogo više od smanjenja plate. Uostalom, ako nam plate budu smanjene, onda ne postoji ni osnov za nadoknadu tih časova. Nećemo nadoknađivati časove koji neće biti plaćeni, nećemo pristati da nam se to ne plati", rekao je za Newsmax Balkans profesor Sportske gimnazije Marko Mandić.

Verbić: Rešenje ispunjenje studentskih zahteva

Verbić je naveo da je potrebno naći zajednički jezik, ali da situaciju usložnjava to što ne postoji jedna osoba i sindikat koji govori u ime svih, već da država ima kao sagovornika hiljade nastavnika koji su u obustavi.

Smatra da nadoknada u ovom momentu nema smisla jer se ne radi o kratkom periodu. Dodaje da se treba baviti ishodima uz ocenu da će ova situacija potrajati. 

Foto: Milena ĐorđevićBivši ministar Srđan Verbić

"Rešenje koje bi bilo prirodno je da se ispune studentski zahtevi, pa da se protest prekine, ali ne verujem da je mnogo ljudi optimistično po tom pitanju da to može da se uradi brzo. Čak i da postoji dobra volja, tehnički je to vrlo teško izvodljivo, zato mislim da će ova situacija potrajati. Ono što je najvažnije je da svaka od uključenih grupa nađe način kako da se ponaša tako da ima nekakav benefit od svega ovoga", navodi Verbić za Newsmax Balkans. 

Na pitanje da li su nastavnici u obavezi da nadoknade časove ukoliko za njih nisu plaćeni, izgleda da nema jednostavnog odgovora, a od Ministarstva prosvete, za sada, nema nikakvog. 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)