Logo USAID skinut sa sajta Skupštine, finansiranje iz inostranstva: "Samo da je transparentno"
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da ne vidi nikakav problem sa finansiranjem iz inostranstva dok je ono transparentno, a ciljevi jasni, objašnjavajući da je znak Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) skinut sa sajta parlamenta jer nije bilo daljih obaveza prema njima.
Brnabić je, na konferenciji za novinare u parlamentu, naglasila da je USAID pomogao izradu sajta Skupštine Srbije, da je znak skinut na zahtev jedne poslaničke grupe, ali i zato što više nije postojala obaveza prema toj agenciji, pa nema razloga da stoji "za vijek vjekova".
Na pitanje da li joj je USAID smetao i dok je radila za Nacionalnu alijansu za lokalni ekonomski razvoj (NALED), Brnabić je objasnila da je osnivač te organizacije i da je bila u Upravnom odboru, ali nikada nije radila u NALED.
"Ne vidim da postoji bilo kakav problem sa finansiranjem iz inostranstva ako je transparentno i ako su ciljevi jasni. Vidim problem kada je ono netransparentno, kada onima kojima se daje novac neće da kažu koliko su primili i za šta su ga iskoristili", istakla je predsednica Skupštine.
Advokat Mihailo Pavlović ocenio je za Newsmax Balkans da su sredstva američke Agencije za međunarodni razvoj (USAID) predstavljala veliku pomoć za Srbiju, dok direktor Civil Rights Defenders za Evropu Goran Miletić smatra da će se obustava finansiranja loše odraziti na civilni sektor.
Portparolka Bele kuće Kerolajn Levit predstavila je neke od primera "zlonamernog" i "beskorisnog" trošenja novca Agencije za međunarodni razvoj (USAID), a među njima je i milon i po dolara za programe promovisanja različitosti, pravičnosti i inkuluzije (DEI) na radnim mestima u Srbiji.
Sudbina američke Agencije za međunarodni razvoj (USAID) izgleda mračno nakon što je Ilon Mask, najbogatiji čovek na svetu zadužen za rekonstrukciju savezne vlade, rekao da je predsednik SAD Donald Tramp potpisao zatvaranje agencije.
Branabić je upitala zašto se finansiraju nevladine organizacije koje se bave vladavinom prava, a na dan kada se na referendumu glasa za ustavne izmene, koje bi obezbedile nezavisnost pravosuđa i samostalnog tužilaštva, poziva se na glasanje protiv.
"Trasparentnost je ključ. Ako vas je neko duže od dve decenije finansirao za vladavinu prava i slobodu medija, a vi pokazali da vas je briga i aktivno se borili protiv zakonskih rešenja, zašto bi nastavili dalje da vas finansiraju", ukazala je ona.
Brnabić je ocenila da N1 zanima više pitanje oko USAID, nego Zakon o visokom obrazovanju, tvrdeći da je "bivši vlasnik" Dragan Šolak pokrenuo kampanju kako bi uvećao svoje bogatstvo i podigao vrednost kompanije na grbači sudente prilikom prodaje SBB.
"Da li je nešto bilo kriminalno u finansiranju iz inostranstva odlučiće nadležni organi Srbije, a bogami i Sjedinjenih Država koje su istragom obuhvatile i značajne pojedince iz civilnog sektora Srbije", smatra Brnabić.
Srbija je postala zvezda američkih medija, navela je ona, jer je administracija rekla koliko je novca ušlo u Srbiji radi destabilizacije Vučića i demokratski izabranog režima.
"Nekome je godišnja plata u nevladinoj organizaciji bila 400.000 dolara da bi radio u cilju svrgavanja Vučića", rekla je Brnabić.
Na pitanje o inicijativi koju je organizacija CRTA podnela Ustavnom sudu za ocenu ustavnosti 54 zakona, Brnabić je ocenila da se radi o jednoj od organizacija koja je pod istragom za primanje novca od USAID.
"Provera ustavnosti je dorbodošla i volela bih da vidim kako je to što sam pozivala na konsultacije, dijalog, smirivanje i nastavak rasprave neustavno", kazala je Brnabić.
GradjaНИН sa Aleksandrom Timofejevim je emisija informativnog karaktera u kojoj autor, inače glavni i odgovorni urednik NIN-a, razgovara sa kolegama i gostima o aktuelnim temama kojim se već punih 90 godina bavi ugledni NIN, najstariji nedeljnik na Balkanu i šesti po „krštenici“ u Evropi. Gosti dolaze iz različitih sfera interesovanja publike i autora. Nema tabu tema i što je možda najvažnije u ovim vremenima velike podeljenosti u Srbiji, emisija prati uredjivačku politiku NIN-a, a to je da ima sagovornike sa svih strana kako iz politike tako i svega ostalog iz zemlje, regiona i sveta važnog za život gradjana Srbije. GradjaНИН је еmisija koja prati život, postavlja pitanja, dobronamerno kritikuje i trudi se da nam svako danas bude bar malo bolje nego juče, a svako sutra bolje nego danas.
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
Zbor radnika Radio-televizije Srbije (RTS) zatražio je hitno reagovanje skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje i raspisivanje konkursa za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Nepoznata osoba pucala je iz vazdušne puške u Novom Sadu, dve osobe, od kojih je jedna trudnica, zadobile su površinske rane, a NN lice tereti se za ugrožavanje sigurnosti. Koje su zaprećene kazne i kako su procesuirana prethodna srodna dela, za Newsmax Balkans odgovara advokat Milan Alanović.
Sedam osoba, među kojima je i bivši pripadnik Kosovskih bezbednosnih snaga (KBS), uhapšeno je u vezi sa ubistvom policajca u Kačaniku, saopštio je direktor Kosovske policije Gazmend Hodža.
Narodni poslanik Milovan Drecun očekuje od administracije u Vašingtonu da "pogura stvari napred" oko kosovskog pitanja i polaže nade u predsednika SAD Donalda Trampa da će ponuditi "neka nova rešenja".
Studenti i građani koji već sedam dana učestvuju u blokadi Radio-televizije Srbije odali su i danas u Takovskoj ulici počast žrtvama pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Republički zavod za statistiku (RZS) objavio je da je u školskoj 2024/25. godini 235.344 dece pohađalo predškolsko vaspitanje i obrazovanje, od kojih je 48,5 odsto (114.139) devojčica, a 51,5 odsto (121.205) dečaka.
Studentska blokada zgrada Radio-televizije Srbije (RTS) u Takovskoj i na Košutnjaku traje već sedmi dan, uz podršku građana, a javni medijski servis emituje redukovan program, obaveštavajući gledaoce o teškoćama u njegovoj realizaciji, a zbog blokade je podneta i krivična prijava protiv NN lica.
Tokom pojačane praznične kontrole saobraćaja koju Uprava saobraćajne policije sprovodi na teritoriji naše zemlje, za tri dana otkriveno je oko 10.000 prekršaja, rekao je potpukovnik Dejan Stević iz Uprave saobraćajne policije Ministarstva unutrašnjih poslova.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da blokada RTS predstavlja krivično delo, ističući da je kao predsednica parlamenta dužna da na to upozori.
Očekuje se pojačan saobraćaj na gotovo svim putnim pravcima, jer je za mnoge poslednji neradni dan, kao i dan povratka sa destinacija gde su proveli praznične dane, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Komentari (0)