Mali: Vlada Srbije u utorak usvaja Predlog Zakona o visokom obrazovanju
Vlada Srbije u utorak će usvojiti Predlog Zakona o visokom obrazovanju sa svim izmenama koje su dogovorene prošle nedelje sa svih sedam državnih univerziteta u našoj zemlji, izjavio je prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali.
On je za Tanjug rekao da će u četvrtak biti održana još jedna sednica Vlade Srbije na kojoj će biti usvojene uredbe o koeficijentima kako bi se omogućilo povećanje plata za sve zaposlene u visokom obrazovanju.
"To je jedno od obećanja i dogovora koje smo napravili, a 4. marta, dakle narednog utorka sledi redovno zasedanje parlamenta, na kome će se razmatrati Predlog Zakona o visokom obrazovanju. Očekujem da ćemo dan, dva, tri, četiri nakon toga, odnosno nakon rasprave, taj zakon i usvojiti", rekao je Siniša Mali.
Dodao je da zakon podrazumeva dodatnih 12 milijardi dinara godišnje za finansiranje visokog obrazovanja, odnosno 20 odsto više, kao što su studenti i tražili kroz četvrti zahtev.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da se očekuje da Vlada Srbije u ponedeljak ili u utorak usvoji predlog izmena Zakona o visokom obrazovanju, čime će se stvoriti uslovi da on bude na dnevnom redu sednice 4. marta. Kako je rekla, to znači ispunjenje četvrtog zahteva studenata.
Vlada Srbije donela je rešenje kojim se obezbeđuju sredstva u iznosu od 12,01 milijardi dinara za visoko obrazovanje i studentski standard. "Na ovaj način se taj budžet povećava za 20 odsto, a čime se ispunjava četvrti zahtev studentskih plenuma", saopštilo je Ministarstvo finansija.
Prema njegovim rečima, na tu sumu dodato je još 5,7 milijardi dinara, što ukupno čini blizu 18 milijardi, a ovih dodatnih 5,7 milijardi je namenjeno za povećanje zarada zaposlenih u obrazovanju za 15,97 odsto od marta.
"Ono što je najvažnije kada su izmene zakona o visokom obrazovanju u pitanju, idemo sa pokrićem stalnih troškova u potpunosti, kao i sa većim učešćem profesora u organima upravljanja visokoškolskih ustanova, sa 55 na 60 odsto. Dakle, smanjuje se učešće države u tome, što je bio još jedan veoma važan zahtev profesora. I konačno, ono što je najvažnije za studente, jeste smanjenje školarine za 50 odsto", rekao je Mali.
Smatram da smo na ovaj način i kroz izmene Zakona o visokom obrazovanju ispoštovali poslednji, četvrti zahtev studenata, rekao je Mali.
Govoreći o tome šta će se dalje dešavati rekao je da to zavisi od studenata.
"Kada pogledate prvi, drugi, treći, četvrti zahtev, sve smo ispunili. Prvi zahtev je vezan za svu moguću dokumentaciju oko pada nadstrešnice u Novom Sadu, drugi i treći oko tužilaštva i svega što se odnosi na krivične prijave, onih koji su, da kažem, povređivali studente. I ovaj četvrti zahtev, da budem iskren, sve što je zahtevano od studenata, mi smo ispunili", istakao je on.
Naveo je da sada očekuje da će i studenti reći formalno da su svi zahtevi ispunjeni i da im se izašlo u susret u vezi svega što su tražili.
"Nadam se da će njihova odluka biti da se vrate u klupe, jer smatram da je mesto studenata i na fakultetima, u smislu da ne propuste ovu školsku godinu. Da li će tako biti ili neće, to sada ne zavisi od nas. Što je mogla da uradi država, odnosno Vlada Srbije, predsednik Republike, uradili su i veoma odgovorno se ponašamo kako bismo izašli u susret studentskim zahtevima", rekao je Mali.
Istakao je da je sada red na studentima da se izjasne da li je tako ili nije, da se svih sedam državnih univerziteta izjasnilo i da se sada očekuje reakcija studenata.
"Nadam se da će odluka biti pozitivna, za dobrobit naše zemlje jer je sve ovo što se dešavalo uticalo na našu ekonomiju, na smanjenje priliva stranih direktnih investicija. Pozitivnom odlukom bismo se vratili u normalan život i krenuli da radimo, da privređujemo i da gradimo Srbiju", istakao je ministar Mali.
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
21:00
SINTEZA
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-PROCES
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Osnivač i vlasnik Newsmaxa Kristofer Rudi istakao je, tokom posete Beogradu, da je impresioniran onim što je Newsmax Balkans za kratko vreme postigao. Rudi, koji je blizak saradnik predsednika SAD Donalda Trampa, poručio je i da su ljudima u demokratiji potrebne tačne informacije da donesu odluke.
Pregovori delegacija Sjedinjenih Američkih Država i Kine o carinama nastavljeni su u Ženevi. Gost emisije „Presek“, analitičar Emil Zoronjić, objašnjava zašto je za Srbiju bitan dogovor velikih sila oko tarifa, kao i kakvi će biti budući ekonomski odnosi SAD i Kine.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kragujevcu, uhapsili su B. R. (38) iz Kragujevca, zbog sumnje da je nožem ubio svoju bivšu suprugu B. S. (41).
Vlajko Kaurin, koji je u logor Jasenovac dospeo sa šest i po godina, govorio je za Newsmax Balkans o zločinima kojima je svedočio i ispričao kako je to odrastati i živeti sa tako traumatičnim iskustvom.
Bivši košarkaški reprezentativac Dragan Labović preminuo je u subotu u 39. godini od posledica srčanog udara, a sve češće može se čuti da mladi u dvadesetim i tridesetim godinama imaju problema sa srcem.
Na jugozapadu, jugu i istoku Srbije očekuje se niska oblačnost, a ponegde i pojava magle, dok će u ostalim oblastima biti vedro i hladno sa lokalnom pojavom slabog prizemnog mraza, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dočekao je na beogradskom aerodromu "Nikola Tesla" predsednika Evropskog saveta Antonija Koštu, koji je doputovao u posetu Srbiji.
Femcid koji se dogodio u Kragujevcu osmi je po redu u Srbiji od početka godine. Programska direktorka Femplaca Kosana Beker istakla je da se o ovakvim slučajevima priča samo kada se dese, a da žene u suštini nemaju poverenja da prijave nasilje kako bi dobile adekvatnu zaštitu.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Leskovcu tokom vikenda su alkotestirali 428 vozača, od kojih je troje zadržano u službenim prostorijama zbog vožnje pod dejstvom alkohola, dok je jedan vozač zadržan zbog vožnje pod dejstvom psihoaktivnih supstanci.
Srbija je među zemljama sa najnižim udelom visokoobrazovanih građana u Evropi, pokazali su najnoviji podaci Eurostata. U populaciji od 25 do 74 godine, manje od 25 odsto građana ima završeno tercijarno obrazovanje. Irska prednjači sa najvišim udelom, dok su iza Srbije ostale samo Italija i Rumunija.
Univerzitet u Beogradu saopštio je da podržava zahteve studenata i brani njihovo pravo na društveni angažman u okvirima akademskih normi i zakona, ističući ujedno da je kontinuitet obrazovanja javni interes i da je potrebno obezbediti uslove za završetak školske godine.
U cilju očuvanja zdravlja građana i obezbeđivanja bezbednosti hrane na tržištu, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede preko Uprave za veterinu nastavlja sprovođenje pojačanih nadzora nad prometom hrane životinjskog porekla.
Komentari (0)