Mali: Vlada Srbije u utorak usvaja Predlog Zakona o visokom obrazovanju
Vlada Srbije u utorak će usvojiti Predlog Zakona o visokom obrazovanju sa svim izmenama koje su dogovorene prošle nedelje sa svih sedam državnih univerziteta u našoj zemlji, izjavio je prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali.
On je za Tanjug rekao da će u četvrtak biti održana još jedna sednica Vlade Srbije na kojoj će biti usvojene uredbe o koeficijentima kako bi se omogućilo povećanje plata za sve zaposlene u visokom obrazovanju.
"To je jedno od obećanja i dogovora koje smo napravili, a 4. marta, dakle narednog utorka sledi redovno zasedanje parlamenta, na kome će se razmatrati Predlog Zakona o visokom obrazovanju. Očekujem da ćemo dan, dva, tri, četiri nakon toga, odnosno nakon rasprave, taj zakon i usvojiti", rekao je Siniša Mali.
Dodao je da zakon podrazumeva dodatnih 12 milijardi dinara godišnje za finansiranje visokog obrazovanja, odnosno 20 odsto više, kao što su studenti i tražili kroz četvrti zahtev.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da se očekuje da Vlada Srbije u ponedeljak ili u utorak usvoji predlog izmena Zakona o visokom obrazovanju, čime će se stvoriti uslovi da on bude na dnevnom redu sednice 4. marta. Kako je rekla, to znači ispunjenje četvrtog zahteva studenata.
Vlada Srbije donela je rešenje kojim se obezbeđuju sredstva u iznosu od 12,01 milijardi dinara za visoko obrazovanje i studentski standard. "Na ovaj način se taj budžet povećava za 20 odsto, a čime se ispunjava četvrti zahtev studentskih plenuma", saopštilo je Ministarstvo finansija.
Prema njegovim rečima, na tu sumu dodato je još 5,7 milijardi dinara, što ukupno čini blizu 18 milijardi, a ovih dodatnih 5,7 milijardi je namenjeno za povećanje zarada zaposlenih u obrazovanju za 15,97 odsto od marta.
"Ono što je najvažnije kada su izmene zakona o visokom obrazovanju u pitanju, idemo sa pokrićem stalnih troškova u potpunosti, kao i sa većim učešćem profesora u organima upravljanja visokoškolskih ustanova, sa 55 na 60 odsto. Dakle, smanjuje se učešće države u tome, što je bio još jedan veoma važan zahtev profesora. I konačno, ono što je najvažnije za studente, jeste smanjenje školarine za 50 odsto", rekao je Mali.
Smatram da smo na ovaj način i kroz izmene Zakona o visokom obrazovanju ispoštovali poslednji, četvrti zahtev studenata, rekao je Mali.
Govoreći o tome šta će se dalje dešavati rekao je da to zavisi od studenata.
"Kada pogledate prvi, drugi, treći, četvrti zahtev, sve smo ispunili. Prvi zahtev je vezan za svu moguću dokumentaciju oko pada nadstrešnice u Novom Sadu, drugi i treći oko tužilaštva i svega što se odnosi na krivične prijave, onih koji su, da kažem, povređivali studente. I ovaj četvrti zahtev, da budem iskren, sve što je zahtevano od studenata, mi smo ispunili", istakao je on.
Naveo je da sada očekuje da će i studenti reći formalno da su svi zahtevi ispunjeni i da im se izašlo u susret u vezi svega što su tražili.
"Nadam se da će njihova odluka biti da se vrate u klupe, jer smatram da je mesto studenata i na fakultetima, u smislu da ne propuste ovu školsku godinu. Da li će tako biti ili neće, to sada ne zavisi od nas. Što je mogla da uradi država, odnosno Vlada Srbije, predsednik Republike, uradili su i veoma odgovorno se ponašamo kako bismo izašli u susret studentskim zahtevima", rekao je Mali.
Istakao je da je sada red na studentima da se izjasne da li je tako ili nije, da se svih sedam državnih univerziteta izjasnilo i da se sada očekuje reakcija studenata.
"Nadam se da će odluka biti pozitivna, za dobrobit naše zemlje jer je sve ovo što se dešavalo uticalo na našu ekonomiju, na smanjenje priliva stranih direktnih investicija. Pozitivnom odlukom bismo se vratili u normalan život i krenuli da radimo, da privređujemo i da gradimo Srbiju", istakao je ministar Mali.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
20:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
20:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
special
21:00
SINTEZA
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
Nakon što je tokom jutra policija uklonila sve blokade, građani su u više delova Beograda, ali i drugih gradova ponovo izašli na ulice. Pripadnici MUP pomeraju ih sa kolovoza na trotoar, ali su na pojedinim mestima ulice i dalje blokirane kontejnerima i drugim predmetima.
Građani i studenti okupili su se ispred Višeg javnog tužilaštva u Beogradu u nedelju u 20 sati zbog hapšenja više studenata. Okupljeni ispred Palate pravde u Savskoj ulici prešli su na Gazelu, a građani u više gradova blokirali su raskrsnice u znak građanske neposlušnosti zbog hapšenja studenata.
Jedna osoba poginula je, a druga je spasena iz vozila koje je učestvovalo u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila na raskrsnici ulica Novosadske i Fruškogorske u Sirigu.
U Beogradu su nastavljene blokade pojedinih saobraćajnica, nakon što su studenti i građani i prethodnih dana blokirali ulice u više gradova u zemlji. Studenti u blokadi su ponovili da je od subote upaljeno zeleno svetlo i pozvali građane u akcije neposlušnosti.
Prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ) očekuje se sunčano i toplo vreme. U toku dana duvaće slab i umeren severni vetar, a ujutro, uveče i u noćnim satima slab vetar promenljivog pravca.
Kako se Evropa bori s temperaturama višim od 40 stepeni? Zašto zemlje BRIKS uvode rezervnu valutu? Šta nam poručuju ponovljeni izbori u Kosjeriću, a šta blokade ulica širom zemlje?
Viši sud u Beogradu oslobodio je bivšeg komandanta Drinskog korpusa VRS Milenka Živanovića optužbi za ratni zločin protiv civila u Srebrenici jula 1995. godine, uz obrazloženje da njegovi nalozi nisu bili usmereni na prisilno iseljavanje bošnjačkog stanovništva.
Ministar za evropske integracije Nemanja Starović smatra da je samit lidera Zapadnog Balkana i predstavnika Evropske komisije u Skoplju bio prilika da Srbija još jednom potvrdi posvećenost procesu evropskih integracija i da zvanični Beograd očekuje podršku država članica za otvaranje Klastera tri.
Evropska komesarka za proširenje i politiku susedstva Marta Kos naglasila je na Samitu EU-zapadni Balkan, koji je održan u Skoplju, da u Uniji postoji jasan konsenzus o proširenju i da Evropa ne može biti ujedinjena bez Zapadnog Balkana.
Komentari (0)