(VIDEO) Akušersko nasilje: Ključno da se osigura poverenje žena u sistem i da njihova prava i bezbednost budu prioritet

Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) objavio je istraživanje pod nazivom "Priče iz porodilišta: Žene koje su prekinule zavet ćutanja", koje se bavi ozbiljnom temom akušerskog nasilja u srpskim porodilištima.

Autor:  

Tijana Škodrić

|  

24.02.2025. 19:09

(VIDEO) Akušersko nasilje: Ključno da se osigura poverenje žena u sistem i da njihova prava i bezbednost budu prioritet

Projekat koji je trajao godinu dana podeljen je u više faza, od kojih je jedna uključivala analizu više od hiljadu prijava žena, dok se druga bavila proučavanjem kako se ovi slučajevi procesuiraju pred sudovima i tužilaštvima, kao i kako Ministarstvo zdravlja kontroliše prijave.

Dina Đorđević, novinarka CINS, za emisiju "Tražim reč" detaljnije je govorila o epilogu istraživanja, broju ispitanica i njegovom značaju. Upitnik koji je korišćen u istraživanju bio je pažljivo osmišljen kako bi izbegao sekundarnu traumu kod žena, a istovremeno pružio tačan uvid u iskustva akušerskog nasilja.

Približno 1.200 žena popunilo je upitnik, dok deo prijava nije bio prihvaćen jer su žene prijavile nasilje koje se dogodilo izvan Srbije ili u slučajevima kada nisu bile trudne, ali su doživele nasilje na ginekološkim pregledima.

Važno je napomenuti da akušersko nasilje obuhvata nehuman tretman žena tokom trudnoće ili u prvih nekoliko meseci nakon porođaja, uključujući verbalno i fizičko zlostavljanje, zanemarivanje, primenu medicinskih procedura bez saglasnosti i narušavanje privatnosti.

Rezultati istraživanja su šokantni – više od 50 odsto žena prijavilo je verbalno nasilje, dok je svaka četvrta žena prijavila fizičko nasilje. Međutim, više od 95 odsto žena nije prijavilo nasilje jer, kako su navele, nisu verovale u sistem. Ovi podaci ukazuju na ozbiljan problem koji zahteva ne samo pravnu, već i stručnu debatu, kako bi se ova tema stavila u odgovarajuće pravne okvire.

Iako akušersko nasilje nije definisano u Zakonu, procesuiranje pred sudovima se često sprovodi kroz prizmu lekarske greške, što ne mora nužno odgovarati prirodi tog nasilja. Takođe, Ministarstvo zdravlja kroz svoje kontrole često zaključuje da nasilja nema, jer su kontrole organizovane na način koji ne uključuje razgovore sa ženama i imaju brojne manjkavosti.

Đorđević naglašava da cilj istraživanja nije bio da se targetiraju pojedinci, već da se traže sistemska rešenja koja će sprečiti dalje širenje problema. Od trideset tri žene koje su prijavile nasilje, samo je jedan slučaj imao epilog. CINS je analizirao slučajeve iz 108 tužilaštava i sudova, izdvajajući 27 slučajeva koji bi mogli biti okarakterisani kao akušersko nasilje.

Iako se rezultati istraživanja odnose na brojna pitanja, ključno je da se osigura da žene imaju poverenje u sistem i da njihova prava i sigurnost postanu prioritet.

O toj temi diskutovano je i u studiju Newsmax Balkans, gde su se o porođajima u Srbiji izjasnili specijalista ginekologije i akušerstva dr Aleksandar Dobrosavljević, patronažna sestra i direktorka Centra za trudnice Snežana Malešev, kao i majka četvoro dece Marina Janković.

Iistraživanje pruža ključne uvide u ozbiljnost akušerskog nasilja i potrebu za sistemskim promenama, što će biti tema daljih stručnih debata.

Emisija Tražim reč emituje se vikendom, sa početkom u 15.30 časova.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)