(VIDEO) Akušersko nasilje: Ključno da se osigura poverenje žena u sistem i da njihova prava i bezbednost budu prioritet
Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) objavio je istraživanje pod nazivom "Priče iz porodilišta: Žene koje su prekinule zavet ćutanja", koje se bavi ozbiljnom temom akušerskog nasilja u srpskim porodilištima.
Projekat koji je trajao godinu dana podeljen je u više faza, od kojih je jedna uključivala analizu više od hiljadu prijava žena, dok se druga bavila proučavanjem kako se ovi slučajevi procesuiraju pred sudovima i tužilaštvima, kao i kako Ministarstvo zdravlja kontroliše prijave.
Dina Đorđević, novinarka CINS, za emisiju "Tražim reč" detaljnije je govorila o epilogu istraživanja, broju ispitanica i njegovom značaju. Upitnik koji je korišćen u istraživanju bio je pažljivo osmišljen kako bi izbegao sekundarnu traumu kod žena, a istovremeno pružio tačan uvid u iskustva akušerskog nasilja.
Približno 1.200 žena popunilo je upitnik, dok deo prijava nije bio prihvaćen jer su žene prijavile nasilje koje se dogodilo izvan Srbije ili u slučajevima kada nisu bile trudne, ali su doživele nasilje na ginekološkim pregledima.
Važno je napomenuti da akušersko nasilje obuhvata nehuman tretman žena tokom trudnoće ili u prvih nekoliko meseci nakon porođaja, uključujući verbalno i fizičko zlostavljanje, zanemarivanje, primenu medicinskih procedura bez saglasnosti i narušavanje privatnosti.
Rezultati istraživanja su šokantni – više od 50 odsto žena prijavilo je verbalno nasilje, dok je svaka četvrta žena prijavila fizičko nasilje. Međutim, više od 95 odsto žena nije prijavilo nasilje jer, kako su navele, nisu verovale u sistem. Ovi podaci ukazuju na ozbiljan problem koji zahteva ne samo pravnu, već i stručnu debatu, kako bi se ova tema stavila u odgovarajuće pravne okvire.
Iako akušersko nasilje nije definisano u Zakonu, procesuiranje pred sudovima se često sprovodi kroz prizmu lekarske greške, što ne mora nužno odgovarati prirodi tog nasilja. Takođe, Ministarstvo zdravlja kroz svoje kontrole često zaključuje da nasilja nema, jer su kontrole organizovane na način koji ne uključuje razgovore sa ženama i imaju brojne manjkavosti.
Smrt bebe u Čačku i pre toga u Šapcu, kao i prošlogodišnja tragedija u Sremskoj Mitrovici, potresli su javnost, a advokatica Marina Mijatović kaže da takvih slučajeva ima mnogo, naglašavajući da je najveći problem neupućenost pacijenata o tome kome treba da se obrate i u kom trenutku.
Apelacioni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu protiv lekara bolnice u Sremskoj Mitrovici Marka M. iz Rume, osumnjičenog za akušersko nasilje nad porodiljom.
Đorđević naglašava da cilj istraživanja nije bio da se targetiraju pojedinci, već da se traže sistemska rešenja koja će sprečiti dalje širenje problema. Od trideset tri žene koje su prijavile nasilje, samo je jedan slučaj imao epilog. CINS je analizirao slučajeve iz 108 tužilaštava i sudova, izdvajajući 27 slučajeva koji bi mogli biti okarakterisani kao akušersko nasilje.
Iako se rezultati istraživanja odnose na brojna pitanja, ključno je da se osigura da žene imaju poverenje u sistem i da njihova prava i sigurnost postanu prioritet.
O toj temi diskutovano je i u studiju Newsmax Balkans, gde su se o porođajima u Srbiji izjasnili specijalista ginekologije i akušerstva dr Aleksandar Dobrosavljević, patronažna sestra i direktorka Centra za trudnice Snežana Malešev, kao i majka četvoro dece Marina Janković.
Iistraživanje pruža ključne uvide u ozbiljnost akušerskog nasilja i potrebu za sistemskim promenama, što će biti tema daljih stručnih debata.
Emisija Tražim reč emituje se vikendom, sa početkom u 15.30 časova.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji, za Sintezu odhovara bivši predsednik Skupštine UN, Srđan Kerim.
Uoči praznika, potrošačka korpa je sve teža, ne zbog količine namirnica, već zbog njihovih cena. Na meti kritika su trgovci koji u prazničnoj potražnji vide šansu za dodatnu zaradu.
Teolog i filozof iz Sarajeva Pavle Mijović govorio je u emisiji Razumno sa Borisom Brezom o vrijednostima Uskrsa, koji se ove godine obilježava u istom danu i po Julijanskom i po Gregorijanskom kalendaru.
Izaslanica predsednika Republike Srbije i predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić izjavila je, nakon što je položila venac u spomen parku "Jajinci", da Srbija neguje kulturu sećanja i da nikada neće dozvoliti da budu zaboravljene žrtve fašizma tokom Drugog svetskog rata.
Trojica mladića koja su pre 22 dana "jugom" starim 35 godina krenula na put za Peking dug 11.500 kilometara, vratila su se u Beograd. Oni su na put za Kinu krenuli da bi prikupili novac za Institut za neonatologiju.
Ekonomski komentator Luka Čubrilo, u autorskom tekstu za Newsmax Balkans, analizirao je kakve efekte na buduće odnose Beograda i Vašingtona može imati nominacija Marka Brnovića za novog ambasadora Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji.
Za papu Franju, muftija beogradske Islamske zajednice Srbije Muhamed Jusufspahić kaže za Newsmax Balkans da je bio sjajan i mudar čovek koji se uvek trudio da se bori, što se, kako je podvukao, moglo videti kroz svaki njegov korak.
Koliko duboko je ukorenjena tradicija zadužbinarstva kod Srba? Ko je u našoj novijoj istoriji jedan od najpoznatijih srpskih mecena? Odgovore tražimo od upravnika Kolarčeve zadužbine Aleksandra Pekovića.
Udruženje novinara Srbije, Strukovni sindikat RTS i Sindikat novinara Srbije (SINOS) ponovili su, povodom 26 godina od ubistva 16 radnika u NATO bombardovanju RTS, da je ta vojna organizacija počinila ratni zločin i uvela praksu napada na medije međunarodnim sukobima, ali da niko nije odgovarao.
Ministar nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Srbije Bela Balint izjavio je da u ovom trenutku razgovor sa univerzitetima i problem blokada ne pripada njegovom, već Ministarstvu prosvete i da su za takve promene potrebni i novi propisi.
Komentari (0)