(VIDEO) Akušersko nasilje: Ključno da se osigura poverenje žena u sistem i da njihova prava i bezbednost budu prioritet
Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS) objavio je istraživanje pod nazivom "Priče iz porodilišta: Žene koje su prekinule zavet ćutanja", koje se bavi ozbiljnom temom akušerskog nasilja u srpskim porodilištima.
Projekat koji je trajao godinu dana podeljen je u više faza, od kojih je jedna uključivala analizu više od hiljadu prijava žena, dok se druga bavila proučavanjem kako se ovi slučajevi procesuiraju pred sudovima i tužilaštvima, kao i kako Ministarstvo zdravlja kontroliše prijave.
Dina Đorđević, novinarka CINS, za emisiju "Tražim reč" detaljnije je govorila o epilogu istraživanja, broju ispitanica i njegovom značaju. Upitnik koji je korišćen u istraživanju bio je pažljivo osmišljen kako bi izbegao sekundarnu traumu kod žena, a istovremeno pružio tačan uvid u iskustva akušerskog nasilja.
Približno 1.200 žena popunilo je upitnik, dok deo prijava nije bio prihvaćen jer su žene prijavile nasilje koje se dogodilo izvan Srbije ili u slučajevima kada nisu bile trudne, ali su doživele nasilje na ginekološkim pregledima.
Važno je napomenuti da akušersko nasilje obuhvata nehuman tretman žena tokom trudnoće ili u prvih nekoliko meseci nakon porođaja, uključujući verbalno i fizičko zlostavljanje, zanemarivanje, primenu medicinskih procedura bez saglasnosti i narušavanje privatnosti.
Rezultati istraživanja su šokantni – više od 50 odsto žena prijavilo je verbalno nasilje, dok je svaka četvrta žena prijavila fizičko nasilje. Međutim, više od 95 odsto žena nije prijavilo nasilje jer, kako su navele, nisu verovale u sistem. Ovi podaci ukazuju na ozbiljan problem koji zahteva ne samo pravnu, već i stručnu debatu, kako bi se ova tema stavila u odgovarajuće pravne okvire.
Iako akušersko nasilje nije definisano u Zakonu, procesuiranje pred sudovima se često sprovodi kroz prizmu lekarske greške, što ne mora nužno odgovarati prirodi tog nasilja. Takođe, Ministarstvo zdravlja kroz svoje kontrole često zaključuje da nasilja nema, jer su kontrole organizovane na način koji ne uključuje razgovore sa ženama i imaju brojne manjkavosti.
Smrt bebe u Čačku i pre toga u Šapcu, kao i prošlogodišnja tragedija u Sremskoj Mitrovici, potresli su javnost, a advokatica Marina Mijatović kaže da takvih slučajeva ima mnogo, naglašavajući da je najveći problem neupućenost pacijenata o tome kome treba da se obrate i u kom trenutku.
Apelacioni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu protiv lekara bolnice u Sremskoj Mitrovici Marka M. iz Rume, osumnjičenog za akušersko nasilje nad porodiljom.
Đorđević naglašava da cilj istraživanja nije bio da se targetiraju pojedinci, već da se traže sistemska rešenja koja će sprečiti dalje širenje problema. Od trideset tri žene koje su prijavile nasilje, samo je jedan slučaj imao epilog. CINS je analizirao slučajeve iz 108 tužilaštava i sudova, izdvajajući 27 slučajeva koji bi mogli biti okarakterisani kao akušersko nasilje.
Iako se rezultati istraživanja odnose na brojna pitanja, ključno je da se osigura da žene imaju poverenje u sistem i da njihova prava i sigurnost postanu prioritet.
O toj temi diskutovano je i u studiju Newsmax Balkans, gde su se o porođajima u Srbiji izjasnili specijalista ginekologije i akušerstva dr Aleksandar Dobrosavljević, patronažna sestra i direktorka Centra za trudnice Snežana Malešev, kao i majka četvoro dece Marina Janković.
Iistraživanje pruža ključne uvide u ozbiljnost akušerskog nasilja i potrebu za sistemskim promenama, što će biti tema daljih stručnih debata.
Emisija Tražim reč emituje se vikendom, sa početkom u 15.30 časova.
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
20:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Đorđe Jović (49) je, zbog povrede vratne kičme, od svoje 17. godine u invallidskim kolicima. Za Newsmax Balkans podelio je svoja iskustva i inovativna rešenja koja je razvio u okviru života sa kvadriplegijom.
Partnerstvo Srbije i Sjedinjenih Američkih Država u oblasti odbrane traje decenijama. U njegovoj osnovi ne nalaze se samo strateški dokumenti, protokoli ili vojni kursevi - već ljudi.
Vaterpolisti Srbije ubedljivo su savladali Rumuniju rezultatom 19:9 u meču trećeg kola grupe A i tako obezbedili drugo mesto iza Italije, što znači da će u doigravanju za četvrtfinale igrati protiv Japana.
Koncert rok grupe Momčila Bajagića Bajage, "Bajaga i Instruktori", zakazan za 22. avgust u Solinu, otkazan je zbog pritiska solinskih branitelja i udruženja proisteklih iz Domovinskog rata, a na osnovu neproverenih tvrdnji, obelodanila je splitska Slobodna Dalmacija.
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos izjavila je da bi Srbija mogla da otvori Klaster 3 tokom jeseni ako u međuvremenu ispuni potrebne uslove, ali je ocenila da Srbija sporo napreduje u ključnoj oblasti vladavine prava.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Zrenjaninu, brzom i efikasnom akcijom, po nalogu glavnog javnog tužioca Osnovnog javnog tužilaštva u Zrenjaninu, uhapsili su S. G. (21) iz okoline Pećinaca, zbog sumnje da je pretio i tukao radnicu menjačnice, pokušavajući da je opljačka.
Srbiju su nedavno pogodili požari, a prema rečima Danijela Aleksića iz Štaba za vanredne situacije u Boru i gradonačelnika Prokuplja Miroslava Antovića situacija je stabilna, sada se radi na raščišćavanju terena i proceni štete.
U okviru realizacije projekta izgradnje pristaništa za potrebe izložbe EXPO Beograd 2027. do sada je uklonjeno 19 nelegalnih objekata na Savskom nasipu, objavilo je Ministarstvo finansija.
Šta je pozadina novog sukoba Izraela i Sirije i kako će se on završiti? Da li će izgradnja novih elektrana omogućiti dovoljno električne energije Srbiji? Hoće li dodatno zagrevanje zemlje za posledicu imati još ekstremnije klimatske pojave?
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dočekao je predsednika Ujedinjenih Arapskih Emirata Mohameda bin Zajeda al Nahjana, koji boravi u radnoj poseti Srbiji.
Suđenje bivšim vođama OVK Hašimu Tačiju, Kadriju Veseljiju, Jakupu Krasnićiju i Redžepu Seljimiju, koji su optuženi za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti, biće nastavljeno 22. jula, kada će biti održana statusna konferencija.
Kosovski ministar unutrašnjih poslova u tehničkom mandatu Dželjalj Svečlja potvrdio je da je pripadnik kosovske policije Bojan Jevtić uhapšen zbog sumnji za špijuniranje u korist Srbije.
Vlada Srbije usvojila je zaključak da se 1. septembar ubuduće obeležava kao Dan nesvrstanih. Osim toga, usvojen je i predlog da se u kalendar državnih obeležavanja za 2026. uvrste i datumi od nacionalnog značaja, među kojima su Dan sećanja na Srbe stradale u Bljesku i bitka na Paštriku.
Komentari (0)