Brnabić o situaciji u prosveti: Nema plate za one koji nisu radili, za akademsku godinu 17. mart "dan D"
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić ocenila je da je situacija u školama u Srbiji "znatno bolja" i da je samo u 22 od ukupno 1.254 osnovne škole nastava u potpunoj obustavi. Ukazala je na to da je osnovno obrazovanje obavezno i da se totalnom obustavom nastave krše zakon i Ustav.
"Sa školama je danas značajno bolja situacija, mnogo manji broj škola je u totalnoj obustavi, posebno osnovnih škola što je sjajna vest za našu državu'', rekla je Brnabić.
Brnabić je rekla da je država pokazala ogromnu toleranciju i fleksibilnost kako bi se smirila situacija i kako se ne bi dodatno radikalizovala.
Šta će biti sa akademskom godinom
Istakla je i da je 17. mart "dan D" kada je reč o mogućnosti da ova akademska godina ne bude izgubljena i upitala šta će biti ako se školska godina na fakultetima u blokadi tada ne nastavi.
Kako je navela, do tog datuma došlo se na osnovu školskog kalendara, odnosno podataka o tome koliko semestar traje, koliko radnih dana mora da ima, koliko je ispitnih rokova i činjenice da 1. oktobra mora da krene sledeća akademska godina.
Situacija u školama će se drastično promeniti u narednim danima pošto su Ustavnom sudu predate žalbe zbog nemogućnosti da se pohađa nastava, najavila je predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić. Takođe, je istakla će februarska plata biti po učinku, što znači da oni koji nisu radili, neće ni dobiti.
Predsednik skupštinskog odbora za obrazovanje prof. dr Marko Atlagić rekao je za Newsmax Balkans da ukoliko se proces nastave i dalje ne bude održavao, onda te škole nemaju drugog izbora nego da ponove školsku godinu.
"I to znaju svi fakulteti. S tim što je na nekim fakultetima, kao što je medicinski fakultet ili fakulteti tehničkih nauka, znatno teže zato što tu ne možete baš teorijski samo da zbijete i da redukujete nastavu, zato što tu postoje i vežbe, morate da idete, imate, odradite i praksu, budete u bolnicama, budete sa pacijentima. Ovo sve pod uslovom da se celo leto radi, i to punim vikendima, što složićemo se, nije realno", rekla je Brnabić u emisiji "Uranak" na TV K1.
"Ništa nije menjano u vezi sa budžetskim studentima"
Brnabić je navela da se u Predlogu Zakona o visokom obrazovanju koji je na dnevnom redu sednice Skupštine Srbije koja počinje sutra ništa nije menjano u vezi sa budžetskim studentima.
"Niko ništa nije menjao u smislu da smanjimo kriterijume za budžetski studente kako bi deca u slučaju da izgube akademsku godinu mogle da ostanu na budžetu. Niko. Što znači da su ti fakulteti i ti rektorski kolegijumi razmišljali o tome da se neće izgubiti akademska godina, što opet onda znači da ti fakulteti moraju da počnu da rade u martu", rekla je Brnabić.
Istakla je i da fakulteti, odnosno profesori, iako su su blokadi, regularno pišu projekte i prijavljuju se za njihovo finansiranje i kroz sredstva Evropske unije, kroz Erazmus plus, i kroz sredstva Fonda za nauku Vlade Srbije i kroz sredstva Fonda za inovacionu delatnost Vlade Srbije.
"Dakle, iako su u blokadi i podržavaju studente, paralelno sa tim pišu projekte kako bi dobijali dodatna sredstva iz budžeta Republike Srbije", rekla je ona i dodala da se za projekte iz Fonda za nauku prijavilo 718 projekata.
Upitala ja kako, kada su u blokadi, nemaju nastavu, ispite, ali pišu projekte i prijavljuju se za dodatno finansiranje.
"Plaše se da će bankrotirati"
Na pitanje da li je traženo da se na neki način pomogne studentima i nastavnicima privatnih fakulteta i univerziteta, Brnabić je rekla da to nije realno i da se ne radi nigde u svetu, ali da će biti zanimljivo videti kada će ti fakulteti u blokadi početi sa radom jer se, kako kaže, plaše da ne bankrotiraju.
''Svi ti privatni fakulteti koji su u blokadi akreditovani su i rade istim kapacitetom kao i državni fakulteti. Kada oni krenu da rade, to znači da nema više vremena za nadoknadu akademske godine. Oni se plaše da će bankrotirati, ista sudbina čeka i državne fakultete, samo što ne postoji takva odgovornost zato što se smatra da su državne pare naše pare'', zaključila je predsednica Skupštine Srbije.
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
14:00
NAŠA PRIČA 1. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji, za Sintezu odhovara bivši predsednik Skupštine UN, Srđan Kerim.
Jermenska Ambasada u Srbiji i Udruženje Jermena iz Vrnjačke Banje obeležili su u Zemunskom parku kod Jermenskog Haćkara 110 godina od izvršenja genocida nad Jermenima. Vence su položili predstavnici 11 ambasada.
Republički hidrometeorološki zavod upozorio je da će Srbiju zahvatiti obimne padavine ovog popodneva, a jak grad pao je kod Lajkovca, bujica oštetila deo auto-puta kod Smedereva-
Narodni poslanik Milovan Drecun očekuje od administracije u Vašingtonu da "pogura stvari napred" oko kosovskog pitanja i polaže nade u predsednika SAD Donalda Trampa da će ponuditi "neka nova rešenja".
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić u otvorenom pismu obavestio je predsednika Vlade Srbije Đuru Macuta da ne može da dođe na sastanak u zgradi Vlade jer je primio zahtev Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu za davanje obaveštenja po krivičnoj prijavi koja je podneta protiv njega.
Učenik prvog razreda Mačvanske srednje škole pao je kroz prozor tokom drugog časa nastave na pločnik u školskom dvorištu, a u toku je utvrđivanje težine povreda.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Velikoj Plani uhapsili su M. P. (60) iz Smederevske Palanke zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivična dela teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja i neukazivanje pomoći licu povređenom u saobraćajnoj nezgodi.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu u saradnji sa UKP lišilo je slobode B. B. (38) bivšeg direktora javnog preduzeće iz Sremske Mitrovice i V. S. (55) predsednika sindikalne organizacije tog javnog preduzeća, zbog sumnje da su sindikatu pribavili protivpravnu imovinsku korist od 1.940.825 dinara.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Sadu uhapsili su S. T. (59) iz ovog grada, zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo ubistvo, saopštila je Policijska uprava Novi Sad.
Pripadnici kosovske policije upali su oko osam sati u prostorije Novog javnog komunalnog preduzeća u Štrpcu, nakon čega se oglasio direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković koji je istakao da je reč o više sinhronizovanih akcija u srpske objekte i institucije u Štrpcu i Leposaviću.
Evropska komesarka za proširenje i šefica diplomatije Evropske unije, Marta Kos i Kaja Kalas, nakon dužeg odlaganja stižu u Srbiju. Posete će biti odvojene, a sa sobom će doneti "paket" tema. O značaju ovih poseta razgovarali smo sa Slobodanom Zečevićem, direktorom Instituta za evropske studije.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave saobraćajne policije, oko jedan sat presretačem su zaustavili i isključili iz saobraćaja A. D, koji je na auto-putu Beograd-Šid kod Surčina upravljao automobilom marke "audi" brzinom od 239,4 kilometra na čas.
Šta se dešava kada se turizam nađe na udaru političke krize? Da li Srbija ima plan kako da zadrži strane turiste i očuva radna mesta u sektoru koji zapošljava desetine hiljada ljudi?
Komentari (0)