Brnabić o situaciji u prosveti: Nema plate za one koji nisu radili, za akademsku godinu 17. mart "dan D"
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić ocenila je da je situacija u školama u Srbiji "znatno bolja" i da je samo u 22 od ukupno 1.254 osnovne škole nastava u potpunoj obustavi. Ukazala je na to da je osnovno obrazovanje obavezno i da se totalnom obustavom nastave krše zakon i Ustav.
"Sa školama je danas značajno bolja situacija, mnogo manji broj škola je u totalnoj obustavi, posebno osnovnih škola što je sjajna vest za našu državu'', rekla je Brnabić.
Brnabić je rekla da je država pokazala ogromnu toleranciju i fleksibilnost kako bi se smirila situacija i kako se ne bi dodatno radikalizovala.
Šta će biti sa akademskom godinom
Istakla je i da je 17. mart "dan D" kada je reč o mogućnosti da ova akademska godina ne bude izgubljena i upitala šta će biti ako se školska godina na fakultetima u blokadi tada ne nastavi.
Kako je navela, do tog datuma došlo se na osnovu školskog kalendara, odnosno podataka o tome koliko semestar traje, koliko radnih dana mora da ima, koliko je ispitnih rokova i činjenice da 1. oktobra mora da krene sledeća akademska godina.
Situacija u školama će se drastično promeniti u narednim danima pošto su Ustavnom sudu predate žalbe zbog nemogućnosti da se pohađa nastava, najavila je predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić. Takođe, je istakla će februarska plata biti po učinku, što znači da oni koji nisu radili, neće ni dobiti.
Predsednik skupštinskog odbora za obrazovanje prof. dr Marko Atlagić rekao je za Newsmax Balkans da ukoliko se proces nastave i dalje ne bude održavao, onda te škole nemaju drugog izbora nego da ponove školsku godinu.
"I to znaju svi fakulteti. S tim što je na nekim fakultetima, kao što je medicinski fakultet ili fakulteti tehničkih nauka, znatno teže zato što tu ne možete baš teorijski samo da zbijete i da redukujete nastavu, zato što tu postoje i vežbe, morate da idete, imate, odradite i praksu, budete u bolnicama, budete sa pacijentima. Ovo sve pod uslovom da se celo leto radi, i to punim vikendima, što složićemo se, nije realno", rekla je Brnabić u emisiji "Uranak" na TV K1.
"Ništa nije menjano u vezi sa budžetskim studentima"
Brnabić je navela da se u Predlogu Zakona o visokom obrazovanju koji je na dnevnom redu sednice Skupštine Srbije koja počinje sutra ništa nije menjano u vezi sa budžetskim studentima.
"Niko ništa nije menjao u smislu da smanjimo kriterijume za budžetski studente kako bi deca u slučaju da izgube akademsku godinu mogle da ostanu na budžetu. Niko. Što znači da su ti fakulteti i ti rektorski kolegijumi razmišljali o tome da se neće izgubiti akademska godina, što opet onda znači da ti fakulteti moraju da počnu da rade u martu", rekla je Brnabić.
Istakla je i da fakulteti, odnosno profesori, iako su su blokadi, regularno pišu projekte i prijavljuju se za njihovo finansiranje i kroz sredstva Evropske unije, kroz Erazmus plus, i kroz sredstva Fonda za nauku Vlade Srbije i kroz sredstva Fonda za inovacionu delatnost Vlade Srbije.
"Dakle, iako su u blokadi i podržavaju studente, paralelno sa tim pišu projekte kako bi dobijali dodatna sredstva iz budžeta Republike Srbije", rekla je ona i dodala da se za projekte iz Fonda za nauku prijavilo 718 projekata.
Upitala ja kako, kada su u blokadi, nemaju nastavu, ispite, ali pišu projekte i prijavljuju se za dodatno finansiranje.
"Plaše se da će bankrotirati"
Na pitanje da li je traženo da se na neki način pomogne studentima i nastavnicima privatnih fakulteta i univerziteta, Brnabić je rekla da to nije realno i da se ne radi nigde u svetu, ali da će biti zanimljivo videti kada će ti fakulteti u blokadi početi sa radom jer se, kako kaže, plaše da ne bankrotiraju.
''Svi ti privatni fakulteti koji su u blokadi akreditovani su i rade istim kapacitetom kao i državni fakulteti. Kada oni krenu da rade, to znači da nema više vremena za nadoknadu akademske godine. Oni se plaše da će bankrotirati, ista sudbina čeka i državne fakultete, samo što ne postoji takva odgovornost zato što se smatra da su državne pare naše pare'', zaključila je predsednica Skupštine Srbije.
Književnica i bivša političarka Vida Ognjenović, gostujući u emisiji Sinteza, osvrnula se na svoje političko angažovanje, podsećajući da je to smatrala dužnošću u borbi za demokratsku državu. Kao jedna od osnivača Demokratske stranke, Ognjenović je istakla da ni za jednu sekundu tog angažmana ne žali, dok je političko delovanje videla kao prirodni produžetak intelektualnog rada. Podsetila je na značaj lidera DS-a, kao što su Dragoljub Mićunović i Zoran Đinđić, koji su doprinosili stranci kroz akademski i intelektualni angažman.
specijal
01:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 3 ( R )
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
02:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
02:30
TRAZIM REC ( R )
Koji su najčešći oblici mobinga i kako ih prepoznati? Postoji li mogućnost otkaza ili odmazde nakon prijave? Koji su ključni dokazi potrebni za dokazivanje mobinga? U kojim sektorima je mobing najčešći i zašto? Gosti emisije: lga Vučković Kićanović konsultant za radno pravo, Milica Lupšor iz Udruženja „ROZA za radna prava žena“, Jelena Jevtović iz Unije poslodavaca Srbije, Šumadinka Mihajlović poslovni trener i Ivana Trajković, meta mobinga.
specijal
04:00
SINTEZA ( R )
Književnica i bivša političarka Vida Ognjenović, gostujući u emisiji Sinteza, osvrnula se na svoje političko angažovanje, podsećajući da je to smatrala dužnošću u borbi za demokratsku državu. Kao jedna od osnivača Demokratske stranke, Ognjenović je istakla da ni za jednu sekundu tog angažmana ne žali, dok je političko delovanje videla kao prirodni produžetak intelektualnog rada. Podsetila je na značaj lidera DS-a, kao što su Dragoljub Mićunović i Zoran Đinđić, koji su doprinosili stranci kroz akademski i intelektualni angažman.
specijal
05:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-DRŽAVA JUŽNIH SLOVENA ( R )
Serijal prati političke, društvene i kulturne događaje koji su oblikovali zajednički život naroda na Balkanu, osvetljavajući ključne ličnosti, sporazume i konflikte koji su obeležili ovaj period. Kroz svedočanstva istoričara, analize događaja i bogate arhivske snimke, Država Južnih Slovena pruža gledaocima dublje razumevanje jugoslovenske ideje, njenog uticaja na generacije i razloga za njen neizbežan kraj. Ovaj serijal poziva publiku da sagleda složene odnose i nasleđe države koja je bila simbol zajedništva, ali i epicentar političkih previranja.
Policijska uprava u Nišu saopštila je da postoji sumnja da su dvojica radnika Elektrodistribucije Srbije - Ogranak Niš, prevarili više osoba, tražeći od njih novac.
Grčki koncesionari nisu ispunili sve tehničke preduslove, zbog čega zajednička elektronska naplata putarine između Srbije i Grčke, putem taga, nije zaživela 1. jula, kada je to bilo predviđeno, objašnjava za Newsmax Balkans ambasador Srbije u Atini Nikola Nedeljković.
Hale Beogradskog sajma i ove godine će biti mesto na kojem će neke visokoškolske ustanove Univerziteta u Beogradu od 24. jula organizovati prijemne ispite, a neki čak i probne prijemne ispite, za upis brucoša na prvu godinu školske 2025/2026, saopštio je Sajam.
Na novopazarskoj gradskoj deponiji Golo brdo došlo je do eksplozije zbog curenja metana, potvrđeno je danas iz Zavod za javno zdravlje (ZZJZ) Novog Pazara, koji je izdao i hitno upozorenje i apelovao na građane da ne prilaze kontaminiranom području.
Najstarija i najmasovnija manifestacija na reci Drini – čuvena Drinska regata, održana je po 31. put u trećoj nedelji jula, a centralni događaj, veliki spust rekom, tradicionalno je održan u subotu. Manifestacija traje ukupno šest dana i okuplja više od 120.000 posetilaca.
Pripadnici MUP uhapsili su M. P. (45) i P. G. (33) zbog sumnje da su ubili šezdesetogodišnjeg muškarca u Staroj Pazovi. Žrtvu je, kako se sumnja, nasmrt pretukla supruga drškom od sekire, a telo su zajedno odneli i ostavili pored puta.
Srbija ima drugog najboljeg naučnika u svetu u oblasti mezenhimskih matičnih ćelija. Radovi profesora doktora Vladislava Volarevica citirani su više od sedam hiljada puta, što ga čini našim najcitiranijim naučnikom.
U Ulici vajara Živojina Lukića na Novom Beogradu došlo je do incidenta kada je policajac pucao u psa rase kane korso koji je bez nadzora napao dvoje građana i nasrtao na prolaznike.
Vest da je petnaestogodišnjak koji se izgubio u Vrčinu pronađen i to zahvaljujući Gorskoj službi spasavanja obradovala je sve. Spasioci su brzom intervencijom pronašli dečaka. Kako je sezona godišnjih odmora, mnogi slobodne dane provode van grada i zato je neophodan oprez, ali i odgovarajuća oprema.
U 2024. godini 14,3 miliona dece širom sveta nije primilo nijednu vakcinu, što je neznatno manje nego 2022. godine. Iako su ovi brojevi u blagom padu, oni su i dalje veći nego pre pandemije kovida-19, kada je globalni zdravstveni sistem bio stabilniji.
Komentari (0)