Brnabić o situaciji u prosveti: Nema plate za one koji nisu radili, za akademsku godinu 17. mart "dan D"
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić ocenila je da je situacija u školama u Srbiji "znatno bolja" i da je samo u 22 od ukupno 1.254 osnovne škole nastava u potpunoj obustavi. Ukazala je na to da je osnovno obrazovanje obavezno i da se totalnom obustavom nastave krše zakon i Ustav.
"Sa školama je danas značajno bolja situacija, mnogo manji broj škola je u totalnoj obustavi, posebno osnovnih škola što je sjajna vest za našu državu'', rekla je Brnabić.
Brnabić je rekla da je država pokazala ogromnu toleranciju i fleksibilnost kako bi se smirila situacija i kako se ne bi dodatno radikalizovala.
Šta će biti sa akademskom godinom
Istakla je i da je 17. mart "dan D" kada je reč o mogućnosti da ova akademska godina ne bude izgubljena i upitala šta će biti ako se školska godina na fakultetima u blokadi tada ne nastavi.
Kako je navela, do tog datuma došlo se na osnovu školskog kalendara, odnosno podataka o tome koliko semestar traje, koliko radnih dana mora da ima, koliko je ispitnih rokova i činjenice da 1. oktobra mora da krene sledeća akademska godina.
Situacija u školama će se drastično promeniti u narednim danima pošto su Ustavnom sudu predate žalbe zbog nemogućnosti da se pohađa nastava, najavila je predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić. Takođe, je istakla će februarska plata biti po učinku, što znači da oni koji nisu radili, neće ni dobiti.
Predsednik skupštinskog odbora za obrazovanje prof. dr Marko Atlagić rekao je za Newsmax Balkans da ukoliko se proces nastave i dalje ne bude održavao, onda te škole nemaju drugog izbora nego da ponove školsku godinu.
"I to znaju svi fakulteti. S tim što je na nekim fakultetima, kao što je medicinski fakultet ili fakulteti tehničkih nauka, znatno teže zato što tu ne možete baš teorijski samo da zbijete i da redukujete nastavu, zato što tu postoje i vežbe, morate da idete, imate, odradite i praksu, budete u bolnicama, budete sa pacijentima. Ovo sve pod uslovom da se celo leto radi, i to punim vikendima, što složićemo se, nije realno", rekla je Brnabić u emisiji "Uranak" na TV K1.
"Ništa nije menjano u vezi sa budžetskim studentima"
Brnabić je navela da se u Predlogu Zakona o visokom obrazovanju koji je na dnevnom redu sednice Skupštine Srbije koja počinje sutra ništa nije menjano u vezi sa budžetskim studentima.
"Niko ništa nije menjao u smislu da smanjimo kriterijume za budžetski studente kako bi deca u slučaju da izgube akademsku godinu mogle da ostanu na budžetu. Niko. Što znači da su ti fakulteti i ti rektorski kolegijumi razmišljali o tome da se neće izgubiti akademska godina, što opet onda znači da ti fakulteti moraju da počnu da rade u martu", rekla je Brnabić.
Istakla je i da fakulteti, odnosno profesori, iako su su blokadi, regularno pišu projekte i prijavljuju se za njihovo finansiranje i kroz sredstva Evropske unije, kroz Erazmus plus, i kroz sredstva Fonda za nauku Vlade Srbije i kroz sredstva Fonda za inovacionu delatnost Vlade Srbije.
"Dakle, iako su u blokadi i podržavaju studente, paralelno sa tim pišu projekte kako bi dobijali dodatna sredstva iz budžeta Republike Srbije", rekla je ona i dodala da se za projekte iz Fonda za nauku prijavilo 718 projekata.
Upitala ja kako, kada su u blokadi, nemaju nastavu, ispite, ali pišu projekte i prijavljuju se za dodatno finansiranje.
"Plaše se da će bankrotirati"
Na pitanje da li je traženo da se na neki način pomogne studentima i nastavnicima privatnih fakulteta i univerziteta, Brnabić je rekla da to nije realno i da se ne radi nigde u svetu, ali da će biti zanimljivo videti kada će ti fakulteti u blokadi početi sa radom jer se, kako kaže, plaše da ne bankrotiraju.
''Svi ti privatni fakulteti koji su u blokadi akreditovani su i rade istim kapacitetom kao i državni fakulteti. Kada oni krenu da rade, to znači da nema više vremena za nadoknadu akademske godine. Oni se plaše da će bankrotirati, ista sudbina čeka i državne fakultete, samo što ne postoji takva odgovornost zato što se smatra da su državne pare naše pare'', zaključila je predsednica Skupštine Srbije.
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
special
11:00
RAZUMNO ( R )
Atraktivni i aktuelni gosti iz celog regiona. Autor Boris Brezo kroz razgovore sa relevantnim sagovornicima ogoliće događaje i teme koje izazivaju kontraverzne reakcije.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal, u saradnji sa policijom, prikupilo je dokaze koji ukazuju na osnovanu sumnju da je Goran Vasić, vršilac dužnosti direktora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, zloupotrebio službeni položaj i falsifikovao službenu ispravu.
Osam godina nakon eksplozije u fabrici "Milan Blagojević – Namenska" u kojoj su poginula dva radnika, pravosuđe je donelo novu odluku. U ponovljenom postupku, Vladimir Lončarević je oslobođen, dok je Tomu Stojiću kazna smanjena na dve godine zatvora.
Advokat Dragoslav Ljubičanović rekao je za Newsmax Balkans da u Advokatskoj komori Srbije (AKS), kao i u svim ostalim komorama, funkcije se vrše po časničkom principu, zato, kako je naveo, niko od advokata ne želi svoj lični ugled da dovede u pitanje zbog nesporazuma.
Na zagrebačkom stadionu Maksimir, na današnji dan, 13. maja 1990. godine, dogodili su se neredi za koje mnogi smatraju da su bili uvod u raspad SFR Jugoslavije. Neodigrana fudbalska utakmica između Dinama iz Zagreba i Crvene zvezde najavila je krvavi rat na prostorima bivše Jugoslavije.
Dok EU poručuje da su reforme ključ pristupanja, u Srbiji se i dalje otvara pitanje izbornih uslova. O njihovom unapređenju, preporukama ODIHR i mogućoj kandidaturi studenata govore pravnik i aktivista za ljudska prava Milan Antonijević i narodni poslanik Demokratske stranke Filip Tatalović.
U Srbiji se očekuje vedro i hladno jutro, ponegde sa slabim prizemnim mrazem, navodi se u prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije (RHMZ).
Policija u Beogradu, PS Palilula, u saradnji sa Prvim osnovnim javnim tužilaštvom uhapsila je M. L. (26), Đ. J. (25) i N. P. (26) zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili više krivičnih dela prevara, na teritoriji Beograda i Srbije.
Niški studenti blokirali su zgradu Osnovnog suda u tom gradu u znak podrške pritvorenim aktivistima u Novom Sadu i pozvali građane da im se pridruže u blokadi uz poruku "stiže presuda".
Studenti u blokadi Fakulteta organizacionih nauka saopštili su, nakon što je Nastavno-naučno veće tog fakulteta donelo odluku da nastava počne 19. maja, da su time duboko razočarani, navodeći da je doneta netransparentno, bez konsultacija sa studentima i mimo njihove volje.
Moramo da obratimo pažnju na nasilje koje se dešava, na decu ispod i preko 14 godina. Bilo je signala na koje nismo obratili pažnju. Ići ćemo na odgovornost roditelja, ali i institucija za ponašanje maloletnika, izjavio je za Newsmax Balkans ministar pravde Nenad Vujić.
Niški srednjoškolac Petar Kostić osmislio je i napravio robota koji može da prikuplja opasni otpad i u vodi i na zemlji. Petar je učenik drugog razreda Elektrotehničke škole "Mija Stanimirović" u Nišu i već sa 16 godina pravi je genije za robotiku.
Predsednik Evropskog saveta Antonio Košta izjavio je u Prištini da je proširenje na zemlje Zapadnog Balkana najvažnija geopolitička investicija EU i istakao da Priština mora da ispuni svoje obaveze iz dijaloga sa Beogradom.
Neverovatan uspeh na takmičenju iz hemije postigli su srpski srednjoškolci. Tim naše zemlje osvojio je četiri medalje na Međunarodnoj mendeljejevskoj hemijskoj olimpijadi u Brazilu i to je najveći dosadašnji uspeh Srbije na tom prestižnom takmičenju.
Komentari (0)