Čedomir Antić u Sintezi: Studenti treba da dozvole fakultetima da dišu, opozicija da se urazumi, a vlast i Ustav promene
Studenti treba da proglase pobedu i dozvole fakultetima da dišu. Opozicija mora da se urazumi, a vlast i Ustav da se menjaju, izjavio je istoričar i profesor Filozofskog fakulteta Čedomir Antić.
Komentarišući aktuelne višemesečne proteste u Srbiji, gost Sinteze je istakao da se u zemlji dešava bunt koji je počeo od anarhističkog modela, a postao je svestudentski.
"Studenti govore da je plenum početak i kraj, a da oni pojedinačno nisu dovoljno važni da bi rekli svoje ime i prezime. I devedesetih i sada vodimo borbu oko vrednosti. Lepo je što je jedna generacija našla uzvišeni cilj. Nažalost, istorija često pokazuje da uzvišeni ciljevi dovedu do kontraefekta", naveo je Antić.
"Sadašnje blokade ne promovišu demokratiju"
Dodao je i to da je protest iz 2000. godine uzor sadašnjim protestima i da očigledno ima pozitivnu konotaciju u svesti građana.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić ocenila je da je situacija u školama u Srbiji "znatno bolja" i da je samo u 22 od ukupno 1.254 osnovne škole nastava u potpunoj obustavi. Ukazala je na to da je osnovno obrazovanje obavezno i da se totalnom obustavom nastave krše zakon i Ustav.
Studenti u blokadi Univerziteta u Novom Sadu naveli su da su poziv na razgovor sa izvestiocem Evropskog parlamenta za Srbiju Toninom Piculom dobili od Omladinskog centra OPENS i da na njega nisu odgovorili.
Protest "Studentski edikt" završen je posle 18 sati trajanja bez incidenata. Skup u Nišu počeo je u subotu u devet, a završen u nedelju u tri ujutro kada su mladi očistili ulice. Nakon što se u carski grad slio veliki broj građana iz cele zemlje, novo okupljanje zakazano je u Beogradu 15. marta.
"Drago mi je da studenti pominju protest iz 2000. kao uzor i primer. Međutim, kada pogledamo sadašnje blokade, one se zalažu za odbranu Ustava, ali ne promovišu demokratiju. Dakle, deluju izvanustavno. Blokade nisu predviđene nijednim našim zakonom. Plenumi, koji su preuzeti direktno iz jednog totalitarnog ideološkog modela i sistema, nisu deo toga", naglasio je istoričar.
Dodao je i to da je protest počeo od univerziteta, te je toga ekskluzivno univerzitetski.
Gost Sinteze je istakao da ovde nije reč o borbi demokratske protiv autoritarne Srbije.
"Ne bori se demokratska Srbija protiv autoritarne Srbije, već se totalitarna Srbija bori protiv autoritarne Srbije. Studenti su uveli blokade, a nisu nikog pitali", istakao je Antić.
"Zahtevi nejasni"
Istoričar je naveo da studentski zahtevi nisu precizno formulisani.
"Zahtevi nisu precizno formulisani. Ako tražite čitavu dokumentaciju, šta to znači. Sada doznajemo od ljudi koji su u komisijama, odborima, da mora da padne režim da bi se sve rešilo. Ako ne možete da ponovite zahteve, oni ne mogu ni da se ispune", istakao je profesor.
Printscreen: Newsmax Balkans
Dodao je i to da je četvrti zahtev sramotan.
"Zahtev da se profesorima da novac je sramotan jer nisu svi fakulteti u istom položaju. Za to treba profesori da se izbore", konstatovao je sagovornik.
"Naš Ustav nije ono što nam treba"
Kako je naveo, blokaderi su dobili podršku anarhista iz Hrvatske, koji kažu "mi smo protiv svake države".
"Problem je da, ako sve pukne, dobijamo nestabilnost i nedemokratsku vlast. To je anarhoidni pristup. Bojim se da će posledice biti velike", izneo je Antić.
Dodao je i to da se plenumi koji se od svega ograđuju nisu ogradili od stranih uticaja.
"Mislim da nije rešenje teza da će sve pući pa ćemo sve izgraditi na plenumima. Takođe smatram da naš Ustav nije ono što nam treba. Došlo je vreme da ga menjamo. Moramo da vratimo politiku u parlament", naveo je Antić.
Dodao je i to da je opozicija sramota vlasti.
"Nije čudo što su studenti izabrali plenum jer znaju da bi ih režimski mediji napali kada bi napravili studentsku organizaciju. Nije rešenja ta teza da će sve pući pa ćemo izgraditi državu na plenumima, niti je rešenja ta teza - pobedio sam vas deset puta na izborima, pa sad ćete videti šta je kontrarevolucija. To nije rešenje. Očigledno da naš Ustav nije ono što nam treba", naveo je istoričar.
Neophodne promene
Naš sagovornik istakao je da su Srbiji neophodne promene na svim nivoima.
"Opozicija mora da se urazumi. Potpuno je skrajnuta, verujem da deo njih radi za vlast. Studenti treba da dozvole da fakultet diše. Mi smo naneli poraz Miloševiću, a fakulteti su radili. Takođe, i vlast mora da se menja. SNS je predugo na vlasti. Razni slojevi društva će otkazivati poslušnost. U svetu imamo redovne promene vlasti. Moramo da otvorimo ustavno pitanje i organizujemo nulte izbore", istakao je profesor.
Antić je naveo da bi bilo dobro da studenti što pre proglase pobedu.
"To što predsednik govori da kontrarevolucija nije dobro. SNS rizikuje da sve izgubi. Bilo bi dobro da naredene godine imamo demokratske izbore", zaključio je gost.
Pogledajte celu emisiju Sinteza u kojoj je gostovao Čedomir Antić:
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
09:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
11:00
AVANTURA BALKAN
Krenite sa nama u avanturu sa Dušanom Radenkovićem, u trku u kojoj nema stajanja ni kompromisa!Trka traje bez prestanka i predaha kroz ceo serijal, sa više od 70 najrazličitijih lokacija. Lokacije su najlepša i najatraktivnija mesta u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Hrvatskoj i Sloveniji.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Sud pravde Evropske unije poništio je odluku Evropske komisije da odbije zahtev Njujork tajmsa za pristup SMS porukama između predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen i direktora kompanije Fajzer Alberta Burle. O pozadini te afere za emisiju Presek govori dr Branimir Nestorović.
Sastanak ruske i ukrajinske strane u Istanbulu završen je oko 14.30 sati dogovorom o velikoj razmeni zarobljenika - hiljadu za hiljadu. Ukrajinska strana je zatražila i direktne razgovore između šefova država, što će ruska strana razmotriti kao zahtev.
Sredinom maja 2014. godine skoro trećinu Srbije pogodile su dotad nezapamćene poplave, a Obrenovac je praktično postao simbol stradanja, jer je čak 90 odsto teritorije te opštine bilo poplavljeno u roku od svega nekoliko sati.
U ovosedmičnom izdanju emisije Puls planete donosimo emotivnu i šokantnu ispovijest australijsko-palestinskog dječijeg doktora koji je dva puta boravio u Gazi pod izraelskim napadima.
U Srbiji će biti promenljivo uz smenu sunčanih i oblačnih intervala i lokalne pojave kratkotrajne kiše i pljuskova, uglavnom sredinom dana i posle podne, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Policija u Subotici podneće krivičnu prijavu u redovnom postupku protiv pedesetsedmogodišnjeg Subotičanina, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo nedozvoljen promet akciznih proizvoda.
Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije saopštolo je da je u Preševskoj dolini otkrilo stanište ptice voljić maslinar (Hippolais olivetorum), što je, prema dostupnim podacima, prvi potvrđeni slučaj prisustva te vrste ptica u Srbiji.
Veštačku inteligenciju treba da posmatramo iz ugla šta nam donosi, a ne šta odnosi. Mana je što smanjuje privatnost, a dobra strana je više slobodnog vremena koje dobijamo, izjavio je vlasnik kompanije Mikroelektronika Nebojša Matić.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u Nišu da je srećan što je došao na svenarodni sabor u tom gradu i poručio da se neće ponoviti nasilje koje se dogodilo u Nišu 21. marta.
Misija OEBS na Kosovu ocenila je, nakon poslednjih poteza prištinske vlasti na kosovskom severu, da takve akcije negativno utiču na pružanje javnih usluga, uključujući mere preduzete protiv javnih vodovodnih preduzeća i zatvaranja Centra za mlade i specijalizovane usluge i Sportske hale.
Komentari (0)