Čedomir Antić u Sintezi: Studenti treba da dozvole fakultetima da dišu, opozicija da se urazumi, a vlast i Ustav promene
Studenti treba da proglase pobedu i dozvole fakultetima da dišu. Opozicija mora da se urazumi, a vlast i Ustav da se menjaju, izjavio je istoričar i profesor Filozofskog fakulteta Čedomir Antić.
Komentarišući aktuelne višemesečne proteste u Srbiji, gost Sinteze je istakao da se u zemlji dešava bunt koji je počeo od anarhističkog modela, a postao je svestudentski.
"Studenti govore da je plenum početak i kraj, a da oni pojedinačno nisu dovoljno važni da bi rekli svoje ime i prezime. I devedesetih i sada vodimo borbu oko vrednosti. Lepo je što je jedna generacija našla uzvišeni cilj. Nažalost, istorija često pokazuje da uzvišeni ciljevi dovedu do kontraefekta", naveo je Antić.
"Sadašnje blokade ne promovišu demokratiju"
Dodao je i to da je protest iz 2000. godine uzor sadašnjim protestima i da očigledno ima pozitivnu konotaciju u svesti građana.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić ocenila je da je situacija u školama u Srbiji "znatno bolja" i da je samo u 22 od ukupno 1.254 osnovne škole nastava u potpunoj obustavi. Ukazala je na to da je osnovno obrazovanje obavezno i da se totalnom obustavom nastave krše zakon i Ustav.
Studenti u blokadi Univerziteta u Novom Sadu naveli su da su poziv na razgovor sa izvestiocem Evropskog parlamenta za Srbiju Toninom Piculom dobili od Omladinskog centra OPENS i da na njega nisu odgovorili.
Protest "Studentski edikt" završen je posle 18 sati trajanja bez incidenata. Skup u Nišu počeo je u subotu u devet, a završen u nedelju u tri ujutro kada su mladi očistili ulice. Nakon što se u carski grad slio veliki broj građana iz cele zemlje, novo okupljanje zakazano je u Beogradu 15. marta.
"Drago mi je da studenti pominju protest iz 2000. kao uzor i primer. Međutim, kada pogledamo sadašnje blokade, one se zalažu za odbranu Ustava, ali ne promovišu demokratiju. Dakle, deluju izvanustavno. Blokade nisu predviđene nijednim našim zakonom. Plenumi, koji su preuzeti direktno iz jednog totalitarnog ideološkog modela i sistema, nisu deo toga", naglasio je istoričar.
Dodao je i to da je protest počeo od univerziteta, te je toga ekskluzivno univerzitetski.
Gost Sinteze je istakao da ovde nije reč o borbi demokratske protiv autoritarne Srbije.
"Ne bori se demokratska Srbija protiv autoritarne Srbije, već se totalitarna Srbija bori protiv autoritarne Srbije. Studenti su uveli blokade, a nisu nikog pitali", istakao je Antić.
"Zahtevi nejasni"
Istoričar je naveo da studentski zahtevi nisu precizno formulisani.
"Zahtevi nisu precizno formulisani. Ako tražite čitavu dokumentaciju, šta to znači. Sada doznajemo od ljudi koji su u komisijama, odborima, da mora da padne režim da bi se sve rešilo. Ako ne možete da ponovite zahteve, oni ne mogu ni da se ispune", istakao je profesor.
Printscreen: Newsmax Balkans
Dodao je i to da je četvrti zahtev sramotan.
"Zahtev da se profesorima da novac je sramotan jer nisu svi fakulteti u istom položaju. Za to treba profesori da se izbore", konstatovao je sagovornik.
"Naš Ustav nije ono što nam treba"
Kako je naveo, blokaderi su dobili podršku anarhista iz Hrvatske, koji kažu "mi smo protiv svake države".
"Problem je da, ako sve pukne, dobijamo nestabilnost i nedemokratsku vlast. To je anarhoidni pristup. Bojim se da će posledice biti velike", izneo je Antić.
Dodao je i to da se plenumi koji se od svega ograđuju nisu ogradili od stranih uticaja.
"Mislim da nije rešenje teza da će sve pući pa ćemo sve izgraditi na plenumima. Takođe smatram da naš Ustav nije ono što nam treba. Došlo je vreme da ga menjamo. Moramo da vratimo politiku u parlament", naveo je Antić.
Dodao je i to da je opozicija sramota vlasti.
"Nije čudo što su studenti izabrali plenum jer znaju da bi ih režimski mediji napali kada bi napravili studentsku organizaciju. Nije rešenja ta teza da će sve pući pa ćemo izgraditi državu na plenumima, niti je rešenja ta teza - pobedio sam vas deset puta na izborima, pa sad ćete videti šta je kontrarevolucija. To nije rešenje. Očigledno da naš Ustav nije ono što nam treba", naveo je istoričar.
Neophodne promene
Naš sagovornik istakao je da su Srbiji neophodne promene na svim nivoima.
"Opozicija mora da se urazumi. Potpuno je skrajnuta, verujem da deo njih radi za vlast. Studenti treba da dozvole da fakultet diše. Mi smo naneli poraz Miloševiću, a fakulteti su radili. Takođe, i vlast mora da se menja. SNS je predugo na vlasti. Razni slojevi društva će otkazivati poslušnost. U svetu imamo redovne promene vlasti. Moramo da otvorimo ustavno pitanje i organizujemo nulte izbore", istakao je profesor.
Antić je naveo da bi bilo dobro da studenti što pre proglase pobedu.
"To što predsednik govori da kontrarevolucija nije dobro. SNS rizikuje da sve izgubi. Bilo bi dobro da naredene godine imamo demokratske izbore", zaključio je gost.
Pogledajte celu emisiju Sinteza u kojoj je gostovao Čedomir Antić:
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
07:00
SINTEZA ( R )
Postoji velika ekonomska simbioza između Sjedinjenih Američkih Država i Kine. Upravo ta trgovina između njih i američke investicije u Kini učinile su je prvom ekonomskom silom, izjavio je za Newsmax Balkans diplomata i bivši ambasador Srbije u Meksiku Milisav Pajić.e.
specijal
08:00
TRAŽIM REČ ( R )
Koji su najčešći oblici mobinga i kako ih prepoznati? Postoji li mogućnost otkaza ili odmazde nakon prijave? Koji su ključni dokazi potrebni za dokazivanje mobinga? U kojim sektorima je mobing najčešći i zašto? Gosti emisije: lga Vučković Kićanović konsultant za radno pravo, Milica Lupšor iz Udruženja „ROZA za radna prava žena“, Jelena Jevtović iz Unije poslodavaca Srbije, Šumadinka Mihajlović poslovni trener i Ivana Trajković, meta mobinga.
specijal
09:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
10:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-DEKADE- JESTE LI ZA PLES ( R )
Serijal osvetljava ključne trenutke koji su ostavili dubok trag na generacije i nudi sveobuhvatan pogled na period socijalizma, kulturnog razvoja i političkih previranja.
dokumentarni
11:00
AVANTURA BALKAN ( R )
Krenite sa nama u avanturu sa Dušanom Radenkovićem, u trku u kojoj nema stajanja ni kompromisa!Trka traje bez prestanka i predaha kroz ceo serijal, sa više od 70 najrazličitijih lokacija. Lokacije su najlepša i najatraktivnija mesta u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Hrvatskoj i Sloveniji.
Policijska uprava u Nišu saopštila je da postoji sumnja da su dvojica radnika Elektrodistribucije Srbije - Ogranak Niš, prevarili više osoba, tražeći od njih novac.
Grčki koncesionari nisu ispunili sve tehničke preduslove, zbog čega zajednička elektronska naplata putarine između Srbije i Grčke, putem taga, nije zaživela 1. jula, kada je to bilo predviđeno, objašnjava za Newsmax Balkans ambasador Srbije u Atini Nikola Nedeljković.
Hale Beogradskog sajma i ove godine će biti mesto na kojem će neke visokoškolske ustanove Univerziteta u Beogradu od 24. jula organizovati prijemne ispite, a neki čak i probne prijemne ispite, za upis brucoša na prvu godinu školske 2025/2026, saopštio je Sajam.
Na novopazarskoj gradskoj deponiji Golo brdo došlo je do eksplozije zbog curenja metana, potvrđeno je danas iz Zavod za javno zdravlje (ZZJZ) Novog Pazara, koji je izdao i hitno upozorenje i apelovao na građane da ne prilaze kontaminiranom području.
Najstarija i najmasovnija manifestacija na reci Drini – čuvena Drinska regata, održana je po 31. put u trećoj nedelji jula, a centralni događaj, veliki spust rekom, tradicionalno je održan u subotu. Manifestacija traje ukupno šest dana i okuplja više od 120.000 posetilaca.
Pripadnici MUP uhapsili su M. P. (45) i P. G. (33) zbog sumnje da su ubili šezdesetogodišnjeg muškarca u Staroj Pazovi. Žrtvu je, kako se sumnja, nasmrt pretukla supruga drškom od sekire, a telo su zajedno odneli i ostavili pored puta.
Srbija ima drugog najboljeg naučnika u svetu u oblasti mezenhimskih matičnih ćelija. Radovi profesora doktora Vladislava Volarevica citirani su više od sedam hiljada puta, što ga čini našim najcitiranijim naučnikom.
U Ulici vajara Živojina Lukića na Novom Beogradu došlo je do incidenta kada je policajac pucao u psa rase kane korso koji je bez nadzora napao dvoje građana i nasrtao na prolaznike.
Vest da je petnaestogodišnjak koji se izgubio u Vrčinu pronađen i to zahvaljujući Gorskoj službi spasavanja obradovala je sve. Spasioci su brzom intervencijom pronašli dečaka. Kako je sezona godišnjih odmora, mnogi slobodne dane provode van grada i zato je neophodan oprez, ali i odgovarajuća oprema.
U 2024. godini 14,3 miliona dece širom sveta nije primilo nijednu vakcinu, što je neznatno manje nego 2022. godine. Iako su ovi brojevi u blagom padu, oni su i dalje veći nego pre pandemije kovida-19, kada je globalni zdravstveni sistem bio stabilniji.
Komentari (0)