Ministarstvo prosvete: Budžetska sredstva veća za 12 milijardi evra, u skladu sa četvrtim zahtevom studenata
Skupština Srbije usvojila Izmene i dopune Zakona o visokom obrazovanju kojim se budžetska sredstva za visoko obrazovanje uvećavaju za 20 odsto odnosno 12 milijardi evra, saopštilo je Ministarstvo prosvete.
"Izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju unapređuje se kvalitet visokog obrazovanja, doprinosi boljoj dostupnosti visokog obrazovanja umanjivanjem troška školarine za samofinansirajuće studente za 50 odsto, unapređuje materijalni položaj zaposlenih obezbeđivanjem dodatnih sredstva za povećanje plata zaposlenih u visokom obrazovanju", navodi se u saopštenju.
Takođe, usvojenim Zakonom unapređuje se relevantnost visokog obrazovanja, jača autonomija univerziteta i doprinosi daljoj internacionalizaciji visokog obrazovanja.
"Ovim se ispunjava četvrti studentski zahtev"
Kako se navodi u saopštenju Ministarstva prosvete, usvojenim Zakonom budžetska sredstva za visoko obrazovanje povećavaju se za 20 odsto, odnosno za 12 milijardi dinara, što je u skladu sa četvrtim zahtevom studenata.
Takođe, predviđa se i izdvajanje sredstava koja će u celosti pokrivati stalne troškove visokoškolskih ustanova, veća izdvajanja za troškove materijala za visokoškolske ustanove, kao i pokrivanje u celosti troškova za druga primanja zaposlenih, u skladu sa Posebnim kolektivnim ugovorom za visoko obrazovanje.
"Pored toga, osnovica za plate u visokom obrazovanju izjednačuje se sa osnovicama plata zaposlenih na ostalim nivoima obrazovanja od 1. januara 2026. godine, a već su obezbeđena dodatna sredstava u iznosu od 5,7 milijardi dinara za povećanje plata zaposlenih u visokom obrazovanju za 15,97 odsto, od marta ove godine, kroz izmenu uredbi kojima se utvrđuju koeficijenti za obračun i isplatu plata zaposlenih u visokom obrazovanju", navodi se u saopštenju.
Školarine samofinansirajućih studenata manje za 50 odsto
Izmene i dopune Zakona o visokom obrazovanju predviđaju umanjenje školarina za 50 odsto direktnom refundacijom sredstava iz budžeta samofinansirajućim studentima državnih visokoškolskih ustanova.
Dodaje se i to da se usvojenim Zakonom prvi put se uvodi obaveza države da obezbedi sredstva i za troškove akreditacije studijskih programa i ustanova u Republici Srbiji, kao i troškove relevantnih međunarodnih akademskih akreditacija.
Takođe, dopunama Zakona uvode se mikrokredencijali (mali programi studija koji imaju jasno definisanu strukturu, svrhu i ishode učenja), radi stručnog osposobljavanja lica sa stečenim srednjim ili visokim obrazovanjem, u skladu sa potrebama tržišta rada, kao programi obrazovanja tokom čitavog života.
Vlada Srbije donela je rešenje kojim se obezbeđuju sredstva u iznosu od 12,01 milijardi dinara za visoko obrazovanje i studentski standard. "Na ovaj način se taj budžet povećava za 20 odsto, a čime se ispunjava četvrti zahtev studentskih plenuma", saopštilo je Ministarstvo finansija.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da je izveštaj eksperata sa Univerziteta u Beogradu o ispunjenosti prva tri studentska zahteva vrhunac cinizma, sramota za akademsku zajednicu i "ko god je pisao, to zna jer se nije potpisao", nazivajući ga pozivom na obojenu revoluciju.
U cilju jačanja uticaja uposlenih na visokoškolskim ustanovama, Zakon predviđa smanjenje učešća predstavnika osnivača u organima upravljanja sa 30 na 25 odsto u korist predstavnika zaposlenih na visokoškolskim ustanovama, pa je zastupljenost zaposlenih sada 60 procenata umesto dosadašnjih 55.
Mandat samnjen sa četiri na tri godine
Procenat učešća predstavnika studenata u savetu nije menjan, odnosno ostao je 15 odsto.
Izmenama se skraćuje mandat organa upravljanja sa četiri na tri godine.
"Sadržaj Zakona o izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju utvrđen je u saradnji sa predstavnicima akademske zajednice, odnosno sa predstavnicima Univerziteta u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu, Nišu, Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici, Državnog univerziteta u Novom Pazaru, Univerziteta umetnosti u Beogradu, kao i sa predstavnicima Ministarstva finansija i Pokrajinskog sekretarijata za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost, kroz rad Radne grupe za analizu trenutnog stanja finansiranja visokog obrazovanja i za izradu nacrta zakona o visokom obrazovanju, koju je imenovala Vlada Republike Srbije 25. jula 2024. godine", navedeno je u saopštenju.
Ulazimo u srž najvažnijih svetskih događaja kroz prizmu kompleksnih političkih odnosa, diplomatije i mišljenja koja pomeraju granice. Pridružite nam se u otkrivanju priča iza naslovnica i kako ti događaji oblikuju naš svakodnevni život. Puls planete s Ikom Ferrer Gotić.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
14:00
NAŠA PRIČA 1. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
Profesorka sociologije i potpredsednica novosadskog odbora Pokreta slobodnih građana Marija Vasić, član PSG Lado Jovović i aktivista grupe "Stav" Lazar Dinić pušteni su iz pritvora da se brane sa slobode, saopštio je Apelacioni sud u Novom Sadu.
Studentski pokret je najjača društvena grupa u ovom trenutku, koja će verovatno postati i politička. Pokret slobodnih građana smatra da studenti imaju legitimitet i imaju našu punu podršku, nećemo ići protiv njihovih odluka, izjavio je predsednik Pokreta slobodnih građana Pavle Grbović.
U međunarodnoj akciji pravosudnih organa više evropskih država i Srbije, uz podršku MUP, u Srbiji je uhapšeno pet osoba osumnjičenih za šverc narkotika i oružja. Jedna osoba je u bekstvu, a postupci protiv ostalih pripadnika grupe vode se u više evropskih zemalja.
Mladi širom sveta, pa i u Srbiji, sve češće posmatraju brak ne kao društvenu dužnost, već kao partnerski odnos zasnovan na razumevanju, uzajamnoj podršci i emocionalnoj povezanosti.
U nastavku borbe protiv korupcije, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Uprave kriminalističke policije, Odeljenja za borbu protiv korupcije, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su osam osoba, saopštio je MUP.
Carinski službenici su u ponedeljak, u saradnji sa policijskim službenicima, na graničnom prelazu Horgoš sprečili pokušaj krijumčarenja velike količine elektronskih cigareta, odnosno vejp uređaja, namenjenih konzumiranju ulja marihuane.
Po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, uhapšena je M.B, odgovorno lice udruženja građana, zbog sumnje da je lažno prikazivala realizaciju 15 projekata za koje je od države, pokrajine i grada dobila preko 5,6 miliona dinara.
Blokada zgrada suda i tužilaštva u Novom Sadu biće nastavljena od 11 sati i trajaće sve dok svi aktivisti Pokreta slobodnih građana i grupe "Stave" ne budu pušteni na slobodu, najavili su studenti.
Šta bi novi zakon o visokom obrazovanju mogao doneti i zašto mu se deo akademske zajednice protivi, objasnili su za Newsmax Balkans profesor u penziji Zoran Stojiljković i profesorka Medicinskog fakulteta Valentina Arsić Arsenijević koja ističe da je obrazovanje u Srbiji jako dugo u problemu.
Viši sud u Užicu odredio je pritvor do 30 dana osumnjičenom D. N. za kog se sumnja da je u Arilju 18. maja pretukao i gurnuo sa terase svoju bivšu suprugu K. N.
Deca koja danas pohađaju školu žive u svetu koji se menja brže nego ikada ranije. U doba veštačke inteligencije, pametnih tehnologija i digitalne transformacije, roditelji i nastavnici sve češće postavljaju pitanje - kako ih pripremiti za poslove koji još ne postoje.
Ministar pravde Nenad Vujić izrazio je zabrinutost povodom odluke Apelacionog suda u Novom Sadu kojom je ukinut pritvor za više osumnjičenih za krivična dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije, imajući u vidu okolnosti u kojima je odluka doneta, a to je direktan pritisak na pravosuđe.
Da li dete u Srbiji ima kome da se obrati kada mu je najpotrebnije? Zašto godinama čekamo Alimentacioni fond, zakon o pravima deteta, dečjeg ombudsmana i šta možemo da učinimo da zaštitimo najranjivije među nama?
Komentari (0)