Osam decenija od "Halijarda": Srbija i Amerika grade nove mostove prijateljstava
U Pranjanima kod Gornjeg Milanovca održana je državna ceremonija polaganja venaca i odavanja počasti povodom obeležavanja 80. godišnjice operacije "Vazdušni most - Misija Halijard".
Ceremonija obeležavanja održana je na Galovića polju, a državnu delegaciju koja je odala počast i položila vence predvodio je izaslanik predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović.
"Hvala potomcima učesnika operacije Halijard, potomcima američkih vazduhovlovaca koji su danas ovde, prvi put u Srbiji. Današnji dan za mene je ostvarenje jednog najvećeg sna koji sam iščekivao punih 26 godina kada sam prvi put zakoračio na Ravnu goru, a dočekao sam da kao izaslanik predsednika Republike Srbije dočekam ovaj narod i odam počast hrabrim meštanima", rekao je Starović i dodao da posebnu zahvalnost duguje Džonu Kapelu koga je upoznao pre 15 godina.
Foto: NewsmaxBalkans/Katarina Radulović
"Jasno mi je da Kapela krasi istrajnost i pre svega velika želja da predstavi hrabrost našeg naroda, herojstvo naših predaka,a i ovaj memorijal ovde u Pranjanima postoji zahvaljući njemu. Neka je večni pomen i slava pripadnicima jugoslovenske vojske u otadžbini, srpskim seljacima koji su rizikovali svoje živote spasavajući američke vazduhoplovce, živela Srbija", rekao je Starović.
Da su hrabrost i vera oba naroda pobedili i da je ta zajednička vera spasila i srpski i američki narod kaže ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil.
"Pre 80 godina videli smo hrabrost oba naroda, operacija Halijard najveća je akcija spasavanja u Drugom svetskom ratu i najuspešnija. Danas ne možemo da dostignemo ono što su oni uradili , ali možemo ići napred. Oni su živeli u teškim i složenim vremenima, a uprkos svemu tome razlikovali su dobro i zlo. Nakon čuvene misije, svi su se vratili svojim običnim životima, a zamislite sve probleme koje su imali dok su gradili pistu. Nisu imali ni Google, a jezičke probleme su savladali i njihovim primerom možemo biti inspirisani", rekao je Hil i nastavio:
"Mi danas ne gradimo pistu, ali gradimo odnose sa Srbijom pune poštovanja i mira. Danas treba da nastojimo da naučimo da rešavanje velikih problema vodi ka velikim projektima".
Foto: NewsmaxBalkans/Katarina Radulović
Hil je izrazio posebnu zahvalnost ministru Staroviću, predsednici Vlade Vojvodine Maji Gojković, čiji je deda spasio jednog pilota i, naravno, svima koji su prisustvovali obeležavanju 80 godina od misije "Vazdušni most".
Među zvanicama bio je i 94-godišnji Radoljub Janković, koji je sa 14 godina učestvovao u čuvenoj misiji Halijard.
"Dva meseca vojnici su se krili u kućama, dok smo mi spavali u šumama u štalama. Moj prijatelj sa kojim sam se družio je bio američki vojnik, tamnoput, i dao sam mu ime Petko. Kada je odlazio, poklonio mi je vojničke čizme, a ja sam ih naredna tri meseca krio u senu, jer nisam smeo da prijavim roditeljima. Došao je dan da njegov sin dođe i pokloni mi čizme", sa suzama u očima priča starina Radoljub.
Foto: NewsmaxBalkans/Katarina Radulović
Pored ministra Nemanje Starovića i ambasadora SAD u Srbiji Kristofera Hila, vence su položili i predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, opštine Gornji Milanovac, delegacije pet država učesnica "Misije Halijard" i Fondacije Halijard sa članovima porodica učesnika "Halijarda".
Organizator ceremonije je Odbor Vlade Republike Srbije za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije.
Šta je Misija "Halijard"
Misija Halijard ili Vazdušni most, bila je saveznička akcija izmeštanja odnosno spasavanja vazduhoplovaca, ogromnom većinom Amerikanaca, koje je nemačka protivvazdušna odbrana oborila nad okupiranim teritorijama, a koje su zbrinuli pripadnici pokreta generala Draže Mihailovića, odnosno, zvanično, Jugoslovenske vojske u otadžbini.
Reč je o jednoj od najvećih operacija spasavanja savezničkih pilota oborenih na prostoru koji je kontrolisala nacistička Nemačka tokom Drugog svetskog rata.
Uobičajeno se navodi da su pripadnici snaga generala Mihailovića spasli više od 500 savezničkih vaduhoplovaca, najvećim delom iz Pranjana.
Ambasador SAD u Beogradu Kristofer Hil izjavio je da se Srbija i SAD možda ne slažu u svim pitanjima, ali je ocenio da ono u čemu se slažu jeste to da obe strane žele da rade na unapređenju zajedničke saradnje.
Američki ambasador Kristofer Hil povodom podizanja optužnice u Prištini protiv 45 osoba za slučaj Banjska iz oktobra prošle godine ponovio da je američki stav po tom pitanju poznat i da se SAD zalažu da učesnici tog događaja treba da budu pozvani na odgovornost.
U noći 2. na 3. avgust 1944, tim Halijard misije sleteo je u Mihailovićev štab u Pranjanima, padobranima. U to vreme približno 250 savezničkih vazduhoplovaca nalazilo se razmešteno oko Pranjana, gde su ih zbrinule snage generala Mihailovića, očekujući evakuaciju.
Sve vreme su u taj rejon dovođeni spaseni saveznički vazduhoplovci, pri čemu su snage generala Mihailovića povremeno bile primorane da vode borbe sa nemačkim jedinicama koje su nastojale da ih se dočepaju.
U Pranjanima prethodnih godina izgrađena su prigodna obeležja, spomenici i drugo, koja podsećaju na događe od pre 80 godina kada su u veoma teškim okolnostima nesebičnim zalaganjem tamošnjeg stanovništva prihvaćeni oboreni saveznički vazduhoplovci, da bi im potom bila omogućena evakuacija odnosno spas.
Filmovi « Zastava filma » obuhvataju teme koje su najvećim delom vezane za događaje u kojima je vojska, kroz motiv odbrane zemlje, požrtvovanosti i hrabrosti, simbol jedne države i njenog istorijskog nasleđa. U tom pogledu dokumentarni filmovi obrađuju kako događaje pre Drugog svetskog rata, tako najvećim delom one priče koji su vezani za posledice ratnih godina ili i za same životne sudbine onih koji su bili deo njih. Svojim izborom tema filmovi « Zastava filma » su ceo svoj serijal posvetili i istoriji Jugoslovenske narodne armije koju su činili građani na odsluženju vojnog roka, njihovim pričama i dogodovštinama, ali i onim temama koje su deo razvoja moderne srpske vojske, a posebno njenom zadatku odbrane državnih granica. Duga filmska tradicija « Zastave filma » tako doprinosi rasvetljavanju jedne od najvažnijih tema za opstanak jednog društva i otvara brojne teme i dileme vezane za uspon i očuvanje teritorijalnih vrednosti srpske države
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Stradalo lice izvučeno je na bezbedan način iz kamenoloma kod Kraljeva od strane spasilačkog Tima za spasavanje iz ruševina iz Kragujevca, uz ispomoć vatrogasaca-spasilaca iz VSJ Kraljevo.
Reprezentacija Srbije ubedljivo je pobedila selekciju Južnoafričke Republike na startu Svetskog prvenstva u vaterpolu. Fantastičnu igru ispratio je i rezultat, pa su "delfini" slavili sa 27:3 (8:0, 6:3, 4:0, 9:0).
Pre ukučenja na most Gazela u Beogradu došlo je do lančanog sudara, jedna osoba je vozilom Hitne pomoći prevezena u zdravstvenu ustanovu, nezvanično saznaje Newsmax Balkans.
Policijski službenici Policijske uprave za grad Beograd uhapsili su K. P. (28) neposredno nakon izvršenja krivičnog dela, zbog sumnje da je neovlašćeno koristio tuđe vozilo.
Viši sud u Subotici produžio je za još 30 dana pritvor bivšem pripadniku specijalne jedinice kosovske policije Arbnoru Spahiu, osumnjičenom za ubistvo u selu Banjska.
Delegacija Srpske liste predvođena predsednikom Zlatanom Elekom sastala se sa visokom delegacijom Stejt Departmenta koju je predvodio Brendan Hanrahan u Prištini.
Kriza rađanja u Srbiji traje decenijama, ali i kriza fertiliteta. Između 2002. i 2022. broj žena u fertilnom periodu se smanjio za gotovo 440.000. Šta ljude deli od braka, porodice i željenog broja dece?
Brojni izazovi roditeljstva utiču na to da nas je pola miliona manje samo na osnovu prirodnog priraštaja u prethodnih 10 godina. Podaci Republičkog zavoda za statistiku svedoče o negativnom priraštaju i u prošloj godini, kada je Srbija ostala bez skoro 38.000 stanovnika.
Tokom tehno žurke pod nazivom "Rave The Planet", održane u Berlinu, došlo je više incidenata u kojima je povređeno 89 osoba, saopštila je gradska vatrogasna služba, dodajući da je 69 učesnika hospitalizovano, dok je nekoliko osoba zadobilo povrede opasne po život.
Na glavnom tgu u Uživu održana je 16-minutna tišina za poginule u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine i ponovljen je zahtev za oslobađanje aktivistia uhapšenih na prethodnim protestima u tom gradu, a nakon toga i održanih govora okupljeni su blokirali magistalu.
Komentari (0)