Osam decenija od "Halijarda": Srbija i Amerika grade nove mostove prijateljstava
U Pranjanima kod Gornjeg Milanovca održana je državna ceremonija polaganja venaca i odavanja počasti povodom obeležavanja 80. godišnjice operacije "Vazdušni most - Misija Halijard".
Ceremonija obeležavanja održana je na Galovića polju, a državnu delegaciju koja je odala počast i položila vence predvodio je izaslanik predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović.
"Hvala potomcima učesnika operacije Halijard, potomcima američkih vazduhovlovaca koji su danas ovde, prvi put u Srbiji. Današnji dan za mene je ostvarenje jednog najvećeg sna koji sam iščekivao punih 26 godina kada sam prvi put zakoračio na Ravnu goru, a dočekao sam da kao izaslanik predsednika Republike Srbije dočekam ovaj narod i odam počast hrabrim meštanima", rekao je Starović i dodao da posebnu zahvalnost duguje Džonu Kapelu koga je upoznao pre 15 godina.
Foto: NewsmaxBalkans/Katarina Radulović
"Jasno mi je da Kapela krasi istrajnost i pre svega velika želja da predstavi hrabrost našeg naroda, herojstvo naših predaka,a i ovaj memorijal ovde u Pranjanima postoji zahvaljući njemu. Neka je večni pomen i slava pripadnicima jugoslovenske vojske u otadžbini, srpskim seljacima koji su rizikovali svoje živote spasavajući američke vazduhoplovce, živela Srbija", rekao je Starović.
Da su hrabrost i vera oba naroda pobedili i da je ta zajednička vera spasila i srpski i američki narod kaže ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil.
"Pre 80 godina videli smo hrabrost oba naroda, operacija Halijard najveća je akcija spasavanja u Drugom svetskom ratu i najuspešnija. Danas ne možemo da dostignemo ono što su oni uradili , ali možemo ići napred. Oni su živeli u teškim i složenim vremenima, a uprkos svemu tome razlikovali su dobro i zlo. Nakon čuvene misije, svi su se vratili svojim običnim životima, a zamislite sve probleme koje su imali dok su gradili pistu. Nisu imali ni Google, a jezičke probleme su savladali i njihovim primerom možemo biti inspirisani", rekao je Hil i nastavio:
"Mi danas ne gradimo pistu, ali gradimo odnose sa Srbijom pune poštovanja i mira. Danas treba da nastojimo da naučimo da rešavanje velikih problema vodi ka velikim projektima".
Foto: NewsmaxBalkans/Katarina Radulović
Hil je izrazio posebnu zahvalnost ministru Staroviću, predsednici Vlade Vojvodine Maji Gojković, čiji je deda spasio jednog pilota i, naravno, svima koji su prisustvovali obeležavanju 80 godina od misije "Vazdušni most".
Među zvanicama bio je i 94-godišnji Radoljub Janković, koji je sa 14 godina učestvovao u čuvenoj misiji Halijard.
"Dva meseca vojnici su se krili u kućama, dok smo mi spavali u šumama u štalama. Moj prijatelj sa kojim sam se družio je bio američki vojnik, tamnoput, i dao sam mu ime Petko. Kada je odlazio, poklonio mi je vojničke čizme, a ja sam ih naredna tri meseca krio u senu, jer nisam smeo da prijavim roditeljima. Došao je dan da njegov sin dođe i pokloni mi čizme", sa suzama u očima priča starina Radoljub.
Foto: NewsmaxBalkans/Katarina Radulović
Pored ministra Nemanje Starovića i ambasadora SAD u Srbiji Kristofera Hila, vence su položili i predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, opštine Gornji Milanovac, delegacije pet država učesnica "Misije Halijard" i Fondacije Halijard sa članovima porodica učesnika "Halijarda".
Organizator ceremonije je Odbor Vlade Republike Srbije za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije.
Šta je Misija "Halijard"
Misija Halijard ili Vazdušni most, bila je saveznička akcija izmeštanja odnosno spasavanja vazduhoplovaca, ogromnom većinom Amerikanaca, koje je nemačka protivvazdušna odbrana oborila nad okupiranim teritorijama, a koje su zbrinuli pripadnici pokreta generala Draže Mihailovića, odnosno, zvanično, Jugoslovenske vojske u otadžbini.
Reč je o jednoj od najvećih operacija spasavanja savezničkih pilota oborenih na prostoru koji je kontrolisala nacistička Nemačka tokom Drugog svetskog rata.
Uobičajeno se navodi da su pripadnici snaga generala Mihailovića spasli više od 500 savezničkih vaduhoplovaca, najvećim delom iz Pranjana.
Ambasador SAD u Beogradu Kristofer Hil izjavio je da se Srbija i SAD možda ne slažu u svim pitanjima, ali je ocenio da ono u čemu se slažu jeste to da obe strane žele da rade na unapređenju zajedničke saradnje.
Američki ambasador Kristofer Hil povodom podizanja optužnice u Prištini protiv 45 osoba za slučaj Banjska iz oktobra prošle godine ponovio da je američki stav po tom pitanju poznat i da se SAD zalažu da učesnici tog događaja treba da budu pozvani na odgovornost.
U noći 2. na 3. avgust 1944, tim Halijard misije sleteo je u Mihailovićev štab u Pranjanima, padobranima. U to vreme približno 250 savezničkih vazduhoplovaca nalazilo se razmešteno oko Pranjana, gde su ih zbrinule snage generala Mihailovića, očekujući evakuaciju.
Sve vreme su u taj rejon dovođeni spaseni saveznički vazduhoplovci, pri čemu su snage generala Mihailovića povremeno bile primorane da vode borbe sa nemačkim jedinicama koje su nastojale da ih se dočepaju.
U Pranjanima prethodnih godina izgrađena su prigodna obeležja, spomenici i drugo, koja podsećaju na događe od pre 80 godina kada su u veoma teškim okolnostima nesebičnim zalaganjem tamošnjeg stanovništva prihvaćeni oboreni saveznički vazduhoplovci, da bi im potom bila omogućena evakuacija odnosno spas.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
special
11:00
PERSPEKTIVA ( R )
U emisiji Perspektiva sa Nemanjom Živaljevićem tražićemo odgovore i rješenja za neke od najvećih izazova sa kojima se suočavaju Crna Gora i zemlje regiona. O političkim, društvenim, ekonomskim, kao i temama iz kulture i sporta, razgovaraćemo sa relevantim i kredibilnim sagovornicima.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
Zbor radnika Radio-televizije Srbije (RTS) zatražio je hitno reagovanje skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje i raspisivanje konkursa za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Uoči praznika, potrošačka korpa je sve teža, ne zbog količine namirnica, već zbog njihovih cena. Na meti kritika su trgovci koji u prazničnoj potražnji vide šansu za dodatnu zaradu.
Prodaja novih hibridnih i električnih automobila u Srbiji je u porastu. Prošle godine, njihov broj činio je skoro trećinu svih prodatih automobila. Međutim, kada se radi o polovnim automobilima, hibridni i električni automobili čine tek nešto više od tri odsto od ukupnog broja prodatih polovnjaka.
Studenti i građani osmi dan blokiraj zgrade Radio-televizije Srbije u Takovskoj ulici i na Košutnjaku. Javni servis saopštio je da novinari, snimatelji, urednici i realizatori uz velike napore realizuju i emituju informativne, kulturne i druge televizijske program.
U Srbiji će biti promenljivo i nestabilno uz smenu sunčanih perioda i oblačnosti, koja će uslovljavati kišu i pljuskove sa grmljavinom, češće posle podne i uveče.
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji, za Sintezu odhovara bivši predsednik Skupštine UN, Srđan Kerim.
Zbor radnika RTS izrazio je zabrinutost što im se, od početka blokade Javnog servisa, rukovodstvo RTS nije zvanično obratilo i što nemaju "nikakve instrukcije" na koji način mogu da ostvare "pravo na rad u ovoj kriznoj situaciji".
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova isključili su iz saobraćaja N. K. (46) koji je, upravljajući vozilom "audi", u Bulevaru kralja Aleksandra u Beogradu izazvao saobraćajnu nezgodu.
Patrijarh srpski Porfirije uputio je saučešće povodom smrti pape Franje, ističući da je papa bio čovek koji je gradio mir i razumevanje među ljudima i narodima, sa posebnom željom da razvija saradnju sa pravoslavnim crkvama.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju ocenila je, povodom hapšenja troje Srba na Kosovu, da "odlazeća vlast u Prištini povlači poslednje očajničke poteze nakon kojih će morati konačno da prizna poraz".
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji?
Komentari (0)