U saopštenju koje je VJT objavilo u cilju "otklanjanja eventualnih nejasnoća" u vezi sa nadležnostima tužilaštva i policije povodom postupanja tokom blokada saobraćaja, navedeno je da su takve blokade suprotne zakonima i Ustavu i da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova ovlašćeni da reaguju na protivzakonito postupanje.
Naveli su da prema Zakonu o policiji u policijske poslove spadaju aktivnosti čiji je cilj bezbednosna zaštita života, prava i sloboda građana, zaštita imovine i podrška vladavini prava i to održavanje javnog reda i mira, prevencija kriminala i održavanje bezbednosti u zajednici, otkrivanje i rasvetljavanje prekršaja i krivičnih dela i hapšenje učinilaca.
"Ove radnje pripadnici policije preduzimaju potpuno samostalno, odnosno nije im potrebna prethodna konsultacija sa sudijama prekršajnog suda ili javnim tužilaštvom, ističe se u saopštenju", istaklo je VJT.
Dodali su da prema istom zakonu ministar unutrašnjih poslova ima ovlašćenja da privremeno ograniči ili zabrani kretanje u određenim okolnostima, područjima ili na javnim mestima, da privremeno zabrani nastanjivanje na određenom području ili napuštanje određenog područja ili da sprovede privremenu zaštitu građana kroz njihovo napuštanje određenog područja.
"Ove mere su oročene, ali mogu trajati sve dok za njima postoji potreba", istakli su u saopštenju.
Takođe je konstatovano da se prema onima koji remete javni red i mir mogu primeniti policijska ovlašćenja od upozorenja i naređenja i utvrđivanja identiteta, a policija može privremeno ograničiti slobodu kretanja i zadržavanja na određenom prostoru i udaljiti ljude sa tog prostora.
"Policija može upotrebiti sredstva prinude prema grupi osoba - od fizičke sile, raspršivača sa nadražujućim dejstvom, elektromagnetnih sredstava, službenih palica, sredstava za vezivanje, službenih pasa i konja, specijalizovanih vozila, upotrebe mlazeva vode i hemijskih sredstava", navedeno je u saopštenju.
"Ova ovlašćenja, po nalogu načelnika uprave, može da primeni policijski službenik prema grupi lica koja se protivpravno okupila ili se protivpravno ponaša, ili svojim ponašanjem može da izazove nasilje ili remećenje javnog reda i mira. O tome takođe policijska uprava odlučuje samostalno, bez konsultacije sa javnim tužilaštvom ili prekršajnim sudom", podvuklo je Tužilaštvo.
Dodali su da tužilaštvo na osnovu Zakonika o krivičnom postupku rukovodi predistražnim postupkom, pa ako postoje osnovi sumnje da je neko izvršio krivično delo za koje se goni po službenoj dužnosti, može naložiti policiji da preduzme određene radnje radi otkrivanja učinilaca krivičnog dela u cilju krivičnog gonjenja.
Osnovni preduslov za to je upravo postojanje osnova sumnje da je izvršeno neko krivično delo, istaklo je tužilaštvo.
Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:
Pratite nas na društvenim mrežama:
Komentari (0)