Advokati Tintor i Olenik: Izmenama Krivičnog zakonika i Zakona o krivičnom postupku ukida se pretpostavka nevinosti
Pojedina rešenja u predloženim izmenama Krivičnog zakonika i Zakona o krivičnom postupku veoma su problematična, a određena krivična dela vrlo nespretno normirana, što unosi dodatnu pravnu nesigurnost, ocenili su za Newsmax Balkans advokati Jugoslav Tintor i Aleksandar Olenik.
Stručna javnost raspravlja i mnogo toga je već rečeno u dosadašnjem toku javne rasprave o predlogu Nacrta zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika, a neke od tih izmena su već naširoko kritikovane u stručnoj javnosti, rekao je u jutarnjem programu "Otvori oči" Olenik, dodajući da je 90 odsto izrečenih mišljenja negativno.
Viši sud u Beogradu zatvorio je za javnost poslednje ročište u parničnom postupku po tužbi 27 članova porodica ubijenih u OŠ "Vladislav Ribnikar", a protiv roditelja i dečaka koji je počinio masovno ubistvo.
U nastavku suđenja Urošu Blažiću, optuženom za masovno ubistvo kod Mladenovca, svedočila je Andrijana Mitrović koja je ranjena tog 4. maja u Duboni. Svedočila su i braća dvojice ubijenih mladića.
"Određena rešenja su direktno doneta pod pritiskom javnosti, a da ih nije pratila struka. Imali smo strašne tragične događaje u prethodne dve godine i to treba da bude okidač da društvo prepozna da određena ponašanja nisu bila dovoljno pokrivena krivičnim zakonodavstvom i da se uvedu nova. Ali dok javnost o tome raspravlja, ispod skenera prolazi nešto što je esencijalno. Na primer, dosad smo imali pretpostavku nevinosti i to se sada menja. Novim izmenama se pretpostavlja da ste krivi, a sudija više nije neutralan već postaje pomoćnik tužiocu. Dakle nema pretpostavke nevinosti, što je važna stvar da građani znaju", istakao je Olenik.
Printscreen: Newsmax
Svih 218 izmena koncipirano su tako da odbrana više nema realne šanse da odbrani bilo koga, bez obzira na nivo dokaza koji eventualno postoje u tom predmetu, naglasio je sagovornik Newsmax Balkans.
"Radna grupa je više od dve godine radila u strogoj tajnosti i celu izmenu zakona su pokušavali da sakriju, a onda su dali mesec dana za javnu raspravu. Ako ovaj predlog dođe do Skupštine, on će i biti izglasan, ali na perfidan način. Odabrano je vreme dok traju politički protesti oko Rio Tinta. Ako ovo prođe, za svaku objavu na društvenim mrežama policija može da iznudi vaše priznanje, da koristi silu i briše materijale, a potom sudija da vas osudi. Ova dva zakona uređuju kada država može da primenjuje silu prema građanima i zato je važno da se javnost upozna sa pozadinom", poručio je Olenik.
I advokat Tintor je upozorio da je ostalo još samo sedam dana javne rasprave za tako važna rešenja kao što su izmene Krivičnog zakonika i Zakona o krivičnom postupku, što je po njemu "nedopustivo".
"Javna rasprava je kratka. U konkretnom slučaju imate samo 30 dana za raspravu. Advokatska komora Srbije je zato uputila poziv Ministarstvu pravde da se taj rok produži na tri meseca, do Nove godine. Nužno je da se detaljno rasprave sva predložena rešenja", napomenuo je Tintor.
Printscreen: Newsmax
Dodao je da se uvodi pravilo da bilo koji snimak, tonski ili optički, postaje sam po sebi dokaz.
"Ako snimci postanu dokazi, nezavisno od načina na koji su pribavljeni, pitam se koji motiv imaju BIA i MUP da sprovedu istražne radnje u krivičnom postupku protiv okrivljenih", podvukao je Tintor.
Sagovornici Newsmax Balkans ponavili su da je reč o jednom od najvažnijih zakona, jer je u krivičnom postupku okrivljen građanin, a u svakom demokratskom društvu njegova prava su najznačajnija.
Tintor i Olenik su saglasni da predložene izmene Krivičnog zakonika i Zakona o krivičnom postupku nisu dobre.
"Nacrtom izmena uvodi se i poseban član koji se odnosi na dokazivanje fotografijama, tonskim ili optičkim snimcima. A u okviru njega postoji i poseban stav koji predviđa da se takvi materijali koji nisu pribavljeni u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku mogu koristi kao dokaz ukoliko se na njima nalazi lik ili glas okrivljenog", pojasnio je Olenik.
Gostovanje advokata Jugoslava Tintora i Aleksandra Olenika u emisiji "Otvori oči" možete da pogledate u videu u nastavku teksta:
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
20:00
PORTAL
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
20:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
21:00
SINTEZA
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-PROCES
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
Imao sam prilike da razgovaram sa njim i on je čestit čovek, što je teško naći u politici, kaže dopisnik Newsmax Balkans iz Čikaga Antonije Kovačević, komentarišući imenovanje Marka Brnovića za novog ambasadora SAD u Beogradu.
Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović napadnuta je nožem na Trgu Pavla Stojkovića i ona se nalazi u Urgentnom centru, potvrđeno je za Newsmax Balkans u Policijskoj upravi Niš.
Liderka krajnje desničarske francuske stranke Nacionalno okupljanje Marin Le Pen proglašena je krivom zbog pronevere fondova Evropskog parlamenta. Osuđena je na četiri godine zatvora, a dobila je i zabranu kandidovanja za javnu funkciju u narednih pet godina.
Privremena otpravnica poslova u ambasadi Republike Srbije u Mjanmaru Gordana Jakšić izjavila je za Newsmax Balkans da su svi srpski državljani dobro nakon razornog zemljotresa koji je pogodio ovu azijsku zemlju.
Prema najnovijim podacima Ministarstva prosvete, samo dve osnovne škole su u obustavi, dok druge rade po različitim modelima. Kod jednih nastava traje 30 minuta, kod drugih pun školski čas, ali sve to zavisi i od samih nastavnika. U većini gimnazija u većim gradovima na sceni je obustava nastave.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će konsultacije o formiranju nove vlade formalno početi u sredu i biti završene do petka, a da se pet ili šest lista prijavilo da želi da na njima učestvuje.
Zaštitnik građana Zoran Pašalić posetio je Okružni zatvor u Beogradu i razgovara sa devojkom uhapšenom 24. januara zbog postojanja osnova sumnje da se tokom studentske blokade na Novom Beogradu automobilom zaletela na nekoliko osoba i povredila jednu studentkinju.
Parlamentarna opozicija koja je predložila koncept Vlade narodnog poverenja neće učestvovati na konsultacijama o novoj SNS-SPS vladi na koje poziva predsednik Srbije Aleksandar Vučić, saopštile su te opozicione stranke.
Viši sud u Novom Sadu saopštio je da je bivšoj direktorki Infrastrukture železnice Srbije Jeleni Tanasković i pomoćniku ministra za železnički saobraćaj Aniti Dimoski produžena za tri meseca mera zabrane napuštanja stana, uz primenu elektronskog nadzora, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić poručila je da je "šokirana bezobrazlukom i bezobzirnošću" saopštenja proširenog Rektorskog kolegijuma Univerziteta u Beogradu o napadu na dekanku Filozofskog fakulteta Univerziteta u Nišu.
Članovi Uprave niškog Filozofskog fakulteta su fizički napad na dekana Nataliju Jovanović okarakterisali kao rezultat višemesečnog targetiranja, unižavanja i ponižavanja akademske zajednice i poručili da zahtevaju momentalni prekid agresivne retorike i podstrekavanja na nasilje iz državnog vrha.
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da su u nastavku borbe protiv korupcije i finansijskog kriminala uhapšeni A. Ć. (42) i N. N. (39), zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo prevara u obavljanju privredne delatnosti.
Komentari (0)