Advokati Tintor i Olenik: Izmenama Krivičnog zakonika i Zakona o krivičnom postupku ukida se pretpostavka nevinosti
Pojedina rešenja u predloženim izmenama Krivičnog zakonika i Zakona o krivičnom postupku veoma su problematična, a određena krivična dela vrlo nespretno normirana, što unosi dodatnu pravnu nesigurnost, ocenili su za Newsmax Balkans advokati Jugoslav Tintor i Aleksandar Olenik.
Stručna javnost raspravlja i mnogo toga je već rečeno u dosadašnjem toku javne rasprave o predlogu Nacrta zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika, a neke od tih izmena su već naširoko kritikovane u stručnoj javnosti, rekao je u jutarnjem programu "Otvori oči" Olenik, dodajući da je 90 odsto izrečenih mišljenja negativno.
Viši sud u Beogradu zatvorio je za javnost poslednje ročište u parničnom postupku po tužbi 27 članova porodica ubijenih u OŠ "Vladislav Ribnikar", a protiv roditelja i dečaka koji je počinio masovno ubistvo.
U nastavku suđenja Urošu Blažiću, optuženom za masovno ubistvo kod Mladenovca, svedočila je Andrijana Mitrović koja je ranjena tog 4. maja u Duboni. Svedočila su i braća dvojice ubijenih mladića.
"Određena rešenja su direktno doneta pod pritiskom javnosti, a da ih nije pratila struka. Imali smo strašne tragične događaje u prethodne dve godine i to treba da bude okidač da društvo prepozna da određena ponašanja nisu bila dovoljno pokrivena krivičnim zakonodavstvom i da se uvedu nova. Ali dok javnost o tome raspravlja, ispod skenera prolazi nešto što je esencijalno. Na primer, dosad smo imali pretpostavku nevinosti i to se sada menja. Novim izmenama se pretpostavlja da ste krivi, a sudija više nije neutralan već postaje pomoćnik tužiocu. Dakle nema pretpostavke nevinosti, što je važna stvar da građani znaju", istakao je Olenik.
Printscreen: Newsmax
Svih 218 izmena koncipirano su tako da odbrana više nema realne šanse da odbrani bilo koga, bez obzira na nivo dokaza koji eventualno postoje u tom predmetu, naglasio je sagovornik Newsmax Balkans.
"Radna grupa je više od dve godine radila u strogoj tajnosti i celu izmenu zakona su pokušavali da sakriju, a onda su dali mesec dana za javnu raspravu. Ako ovaj predlog dođe do Skupštine, on će i biti izglasan, ali na perfidan način. Odabrano je vreme dok traju politički protesti oko Rio Tinta. Ako ovo prođe, za svaku objavu na društvenim mrežama policija može da iznudi vaše priznanje, da koristi silu i briše materijale, a potom sudija da vas osudi. Ova dva zakona uređuju kada država može da primenjuje silu prema građanima i zato je važno da se javnost upozna sa pozadinom", poručio je Olenik.
I advokat Tintor je upozorio da je ostalo još samo sedam dana javne rasprave za tako važna rešenja kao što su izmene Krivičnog zakonika i Zakona o krivičnom postupku, što je po njemu "nedopustivo".
"Javna rasprava je kratka. U konkretnom slučaju imate samo 30 dana za raspravu. Advokatska komora Srbije je zato uputila poziv Ministarstvu pravde da se taj rok produži na tri meseca, do Nove godine. Nužno je da se detaljno rasprave sva predložena rešenja", napomenuo je Tintor.
Printscreen: Newsmax
Dodao je da se uvodi pravilo da bilo koji snimak, tonski ili optički, postaje sam po sebi dokaz.
"Ako snimci postanu dokazi, nezavisno od načina na koji su pribavljeni, pitam se koji motiv imaju BIA i MUP da sprovedu istražne radnje u krivičnom postupku protiv okrivljenih", podvukao je Tintor.
Sagovornici Newsmax Balkans ponavili su da je reč o jednom od najvažnijih zakona, jer je u krivičnom postupku okrivljen građanin, a u svakom demokratskom društvu njegova prava su najznačajnija.
Tintor i Olenik su saglasni da predložene izmene Krivičnog zakonika i Zakona o krivičnom postupku nisu dobre.
"Nacrtom izmena uvodi se i poseban član koji se odnosi na dokazivanje fotografijama, tonskim ili optičkim snimcima. A u okviru njega postoji i poseban stav koji predviđa da se takvi materijali koji nisu pribavljeni u skladu sa Zakonom o krivičnom postupku mogu koristi kao dokaz ukoliko se na njima nalazi lik ili glas okrivljenog", pojasnio je Olenik.
Gostovanje advokata Jugoslava Tintora i Aleksandra Olenika u emisiji "Otvori oči" možete da pogledate u videu u nastavku teksta:
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Stradalo lice izvučeno je na bezbedan način iz kamenoloma kod Kraljeva od strane spasilačkog Tima za spasavanje iz ruševina iz Kragujevca, uz ispomoć vatrogasaca-spasilaca iz VSJ Kraljevo.
Grupa studenata koji blokiraju Pravni fakultet u Novom Sadu i građana koji ih podržavaju, okupili su se oko sedam časova ispred oba ulaza u Novosadski sajam, navodeći da im je cilj da spreče održavanje ispitnog roka za Pravni fakultet koji je predviđen u prostorijama Sajma.
Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja, koji je u Grčkoj stupio na snagu sredinom juna, donosi niz izmena i pooštravanje kaznene politike na putevima u zemlji u kojoj letuje najveći broj građana Srbije.
Advokati Nebojša Perović i Vladimir Terzić smatraju da je nepotrebno cepanje Advokatske komore Srbije osnivanjem manjih komora, kako je nedavno najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Oni su ukazali da advokatura kod nas ima ozbiljnije probleme od ovog.
Na glavnom tgu u Uživu održana je 16-minutna tišina za poginule u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine i ponovljen je zahtev za oslobađanje aktivistia uhapšenih na prethodnim protestima u tom gradu, a nakon toga i održanih govora okupljeni su blokirali magistalu.
Počela je izgradnja kuća najugroženijima u Topličkom okrugu, posle prošlonedeljnih požara. Uništeno je više od stotinu kuća i pomoćnih objekata, hiljadu hektara poljoprivrednog i šumskog zemljišta. U toku je i popis štete, a ugroženom stanoviništvu pristiže neophodna pomoć.
Kosovske bezbednosne snage (KBS) jačaju svoju opremljenost, a stigla je i nova isporuka oklopnih vozila iz Sjedinjenih Američkih Država, potvrđeno je iz kosovskog Ministarstva odbrane, prenosi danas Kossev.
Zaječar je grad u kom živi pretežno sredovečno i starije stanovništvo, a prosek godina je oko 50. Ima 16.500 penzionera, koji preko Centra za socijalni rad mogu da dobiju usluge gerontodomaćice dva puta nedeljno. Oni kojima treba svakodnevna nega angažuju medicinske sestre jer doma za stare nema.
Policija u Nišu je, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u tom gradu, uhapsila sedamnaestogodišnjeg mladića iz Niša, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo silovanje.
Na teritoriji Topličkog upravnog okruga, prema primljenim dojavama, trenutno su aktivna tri požara na otvorenom prostoru - u selima Kožince, Rastelica i Pestiš, saopštio je MUP.
Bivši šef Službe državne bezbednosti Srbije Jovica Stanišić, koji je u Hagu osuđen na 15 godina zatvora zbog ratnih zločina u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, služiće ostatak kazne u Nemačkoj, saopšteno je danas iz Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove u Hagu.
Policija u Beogradu je, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, uhapsila S. M. (19) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršila krivično delo teško ubistvo u pokušaju.
Na 57. Međunarodnoj hemijskoj olimpijadi, održanoj u Dubaiju, među 354 takmičara iz 90 zemalja, svi predstavnici Srbije osvojili su medalje - jednu srebrnu i tri bronzane.
Policija je uhapsila četiri osobe zbog sumnje da su oštetile privredno društvo iz Čačka za više od 134 miliona dinara kroz zloupotrebe, pranje novca i poreske utaje. Među uhapšenima su vlasnik firme, knjigovođa i odgovorna lica iz dve firme.
Komentari (0)