Viši sud u Novom Sadu ukinuo pritvor Goranu Vesiću
Vanpretresno veće Višeg suda u Novom Sadu ukinulo je pritvor bivšem ministru građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goranu Vesiću, koji uhapšen 21. novembra zbog tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Kako je objavljeno na sajtu tog suda, sud je tu odluku doneo rešavajući žalbe tužilaštva i Vesićevog branioca.
U saopštenju suda navedeno je da iz naredbe o sprovođenju istrage, kao ni iz dokaza koje je Više javno tužilaštvo u Novom Sadu dostavilo u spisima predmeta, za sada ne proizilazi osnovana sumnja da je Vesić izvršio krivično delo teško delo protiv opšte sigurnosti u vezi sa krivičnim delom izazivanje opšte opasnosti, a što je neophodan uslov da bi se prema bilo kom licu mogao odrediti pritvor.
Bivši direktor Infrastrukture železnice Srbije Nebojša Šurlan, jedan od osumnjičenih zbog pada nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici, hitno je prevezen u Institut za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici, izjavio je upravnik Okružnog zatvora u Novom Sadu Mile Jandrić.
Vlada Srbije je još u petak, 22. novembra ukinula imunitet ministru građevinarstva u ostavci Goranu Vesiću, nakon čega mu je određen pritvor, potvrđeno je Tanjugu u Vladi.
Viši sud u Novom Sadu odredio je pritvor Goranu Vesiću i za još devetoro uhapšenih do 30 dana zbog nesreće u Novom Sadu. Kućni pritvor određen je Jeleni Tanasković i Aniti Dimoski.
Iz suda objašnjavaju da se istraga pokreće protiv lica za koje postoje osnovi sumnje da je učinilo krivično delo, odnosno skup činjenica koje posredno ukazuju da je učinjeno krivično delo ili da je određeno lice učinilac krivičnog dela.
Dodaje se da se pritvor može odrediti samo protiv lica za koje postoji osnovana sumnja da je učinilo krivično delo, što je skup činjenica koje neposredno ukazuju da je određeno lice učinilac krivičnog dela.
U saopštenju se ukazuje da je, da bi se prema nekom licu mogao odrediti pritvor, neophodno da postoji viši stepen sumnje u odnosu na stepen sumnje koji je dovoljan za pokretanje istrage.
"Imajući u vidu da javni tužilac za svoje tvrdnje navedene u naredbi za sprovođenje istrage za sada nije priložio dokaze koji ukazuju na postojanje osnovane sumnje, veće je stava da u ovom momentu nema osnovane sumnje za postojanje uzročno-posledične veze, između, od strane tužioca opisanih radnji i propuštanja osumnjičenog Gorana Vesića, sa nastupelom posledicom", navodi se u saopštenju.
Pošto je prilikom odlučivanja o pritvoru sud dužan da na prvom mestu utvrdi da li postoji osnovana sumnja da je lice za koje se pritvor predlaže izvršilo krivično delo, a što u konkretnom slučaju za sada ne proizilazi, veće je ocenilo da su bez značaja žalbeni navodi VJT u pravcu postojanja uticaja na svedoke i drugih bojazni koje ZKP propisuje u čl. 211 st. 1 u tač. 1 do 4, pa je osumnjičenom Goranu Vesiću ukinulo pritvor i naložilo da se odmah pusti na slobodu.
U saopštenju se dodaje da ukidanje pritvora ne utiče na dalje vođenje istrage.
Podsetimo, bivšem ministru građevinarstva 22. novembra određen je pritvor zbog tragedije na železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra kada se obrušila nadstrešnica. Vesić je u pritvoru započeo štrajk glađu, a zbog naglog pogoršanja zdravstvenog stanja u utorak ujutru je prebačen u Institut u Sremskoj Kamenici na dalje zbrinjavanje.
Zoran Vesić: Goran će biti u bolnici na intenzivnoj nezi
Bivši ministar Goran Vesić će posle izlaska iz pritvora biti u bolnici na intenzivnoj nezi zbog teškog stanja, saopštio je njegov rođeni brat Zoran Vesić.
"Porodica Gorana Vesića infromiše javnost da je uvažena žalba branioca i da je doneto rešenje o ukidanju pritvora Goranu Vesiću. Goran će morati da ostane na intenzivnoj nezi u Institutu za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici zbog teškog zdravstvenog stanja u kojem se nalazi", naveo je Zoran Vesić.
Zahvalio je svima na podrsci u ovim, kako je navedeno, teškim trenucima za njegovog brata i celu porodicu.
"Jos jednom u ime cele naše porodice izražavam saučešće porodicama svih nastradalih i povređenih u tragediji u Novom Sadu", rekao je Zoran Vesić.
Napori Evropske federacije novinara ne prestaju, pogotovo kada su u pitanju ubistva medijskih radnika, a takvih slučajeva ima i u državama koje nisu u ratnim sukobima, kaže u intervjuu za Newsmax Balkans predsednica tog udruženja Maja Sever.
Političarka i profesorka Zorana Mihajlović rekla je u emisiji Sinteza na Newsmax Balkans da Srbija treba da rudari litijum. Kao bivša ministarka građevine navodi da, u slučaju pada nadstrešnice u Novom Sadu, kada je 15 ljudi poginulo, postoji greška i da je treba tražiti u struci.
Vanpretresno veće Višeg suda u Novom Sadu ukinulo je pritvor bivšem ministru građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goranu Vesiću, koji uhapšen 21. novembra zbog tragedije na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Poslanici Skupštine Srbije usvojili su Predlog zakona o budžetu za 2025. godinu sa pratećim zakonima. Opozicija nije učestvovala u glasanju i uoči sednice najavila da će tražiti poništavanje svih odluka.
Vozač motocikla poginula je u sudaru sa automobilom na Starom novosadskom putu u Zemunu, potvrđeno je za Newsmax Balkans u Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije.
Novo naoblačenje sa kišom i kratkotrajnim pljuskovima uz umeren i jak severozapadni vetar i pad temperature posle podne zahvatiće severne krajeve, uveče zapadne i centralne, a tokom noći proširiće se i na ostale predele Srbije.
Građani koji se protive rušenju Starog savskog mosta okupili su se kod stare Beogradske autobuske stanice odakle su prošetali do raskrsnice bulevara Vudroa Vilsona i ulice Nikole Kravcova i tu blokirali saobraćaj.
Kosovski premijer Aljbin Kurti izjavio je na sednici Vlade da je potpisao odluku o formiranju Međuministarske komisije radi procene i pokretanja pregovaračkih procedura u vezi sa otvaranjem fabrike za proizvodnju municije i laboratorije za projektovanje bespilotnih letelica na Kosovu.
Skupština Srbije usvojila je izmene Krivičnog zakonika koje je podnela poslanička grupa "Aleksandar Vučić - Srbija ne sme da stane" kojima se posebno predviđa kažnjavanje napada i nasilja nad zaposlenima u prosveti, zdravstvu i socijalnoj zaštiti.
Šta država čini kako bi se promenila stvarnost u kojoj nasilje nad ženama postaje svakodnevica? Da li su problem zakoni ili društveno prihvatljivo nasilje? Kako da prekinemo začarani krug?
Poslanik Demokratske stranke Srđan Milivojević pokazao je fotografije snajperiste na krovu parlamenta, na šta su predsednica Skupštine Ana Brnabić i ministar policije Ivica Dačić odgovorili da je to bezbednosni protokol kad gostuju strani državnici, konkretno predsednik Ekvatorijalne Gvineje.
Komentari (0)