"Umesto komšiji prijavi policiji": Godišnje se u Srbiji izrekne 32.000 mera zabrane prilaska žrtvama nasilja u porodici

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da se za godinu dana odgovornima za nasilje u porodici izrekne 32.000 hitnih mera zabrane prilaska žrtvama.

Izvor: Tanjug   |  

09.12.2024. 16:31

"Umesto komšiji prijavi policiji": Godišnje se u Srbiji izrekne 32.000 mera zabrane prilaska žrtvama nasilja u porodici

Kako je naveo, MUP je sproveo kampanju "Umesto komšiji prijavi policiji", sa ciljem da se, pored žrtava nasilja u porodici, osnaži i celo društvo da ne sme da okreće glavu od takvih pojava i da mora da je prijavi.

"Borba protiv nasilja nad ženama je bitna tema koja je opomena za svako društvo. Da bi se izborili sa tim problemom moramo raditi zajedno i koordinisano, a jedna od najvažnijih stvari je prevencija i podizanje svesti o tome. Pre svega, važno je da ne okrećemo glave kada se susretnemo sa tim problemom. Žene moraju da znaju da nisu same u tome i mi moramo da ih ohrabrimo da prijave takve pojave", rekao je ministar.

Prema njegovim rečima, uvođenje Zakona o sprečavanju nasilja u porodici u junu 2017. omogućilo je da policija reaguje i pre samog počinjenog krivičnog dela i to je, kako je rekao, prvi preventivni zakon koji je donet, koji omogućava institucijama da brzo, sinhronizovano i efilkasno odgovore na nasilje.

"Za godinu dana se izrekne 32.000 zaštitnih mera zabrane prilaska odgovornima za nasilje u porodici. To nije malo, naravno nisu sve muškarci, ima i nasilja u drugom smeru, ali u najvećoj meri su muškarci. To nisu podaci preko kojih možemo olako da pređemo", naglasio je Dačić.

"Nasilje u porodici nije privatna stvar"

Dodao je da moramo da učinimo da nasilno ponašanje ne bude to koje ćemo da relativizujemo i opravdavamo.

"Kada ga učinimo društveno neprihvatljivim tada će se smanjiti broj slučajeva nasilja u porodici", rekao je Dačić.

Naglasio je da je neophodna edukacija najmlađih na tu temu, kako da prepoznaju nasilje u porodici.

"Nasilje u porodici nije privatna stvar, već je neophodno da svi koji prepoznaju takvu situacije je i prijave, jer tako mogu da spasu nečiji život. Žene su osnažene da prijavljuju i u mnogo većem procentu prijavljuju nego ranije. Ovih 16 dana aktivizma treba pretvoriti u 365 dana da to postane naša svakodnevica", rekao je Dačić.

Srbija 2013. ratifikovala Istanbulsku konvenciju

On je podsetio i da je Srbija 2013. godine ratifikovala Istanbulsku konvenciju - Međunarodni sporazum Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, kao i da su Vlada i MUP preduzeli mnogobrojne aktivnosti za postizanje cilja ove Konvencije.

"Pripadnici MUP, svojim predanim radom, postigli su cilj jasno definisanih delatnosti ove konvencije u vidu prevencije, podrške, zaštite žrtava i suzbijanja nasilja, ali isto tako i kroz krivični postupak i istragu, vođenje jasnih evidencija i podataka o primeni i postupanju policijskih službenika", poručio je Dačić.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)