"Umesto komšiji prijavi policiji": Godišnje se u Srbiji izrekne 32.000 mera zabrane prilaska žrtvama nasilja u porodici
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da se za godinu dana odgovornima za nasilje u porodici izrekne 32.000 hitnih mera zabrane prilaska žrtvama.
Izvor: Tanjug |
09.12.2024. 16:31
Foto: Envato
Kako je naveo, MUP je sproveo kampanju "Umesto komšiji prijavi policiji", sa ciljem da se, pored žrtava nasilja u porodici, osnaži i celo društvo da ne sme da okreće glavu od takvih pojava i da mora da je prijavi.
"Borba protiv nasilja nad ženama je bitna tema koja je opomena za svako društvo. Da bi se izborili sa tim problemom moramo raditi zajedno i koordinisano, a jedna od najvažnijih stvari je prevencija i podizanje svesti o tome. Pre svega, važno je da ne okrećemo glave kada se susretnemo sa tim problemom. Žene moraju da znaju da nisu same u tome i mi moramo da ih ohrabrimo da prijave takve pojave", rekao je ministar.
Zaključkom Vlade Srbije opredeljena su sredstva u iznosu od 13 miliona dinara Savetovalištu protiv nasilja u porodici - Prihvatilište za žrtve nasilja u porodici - Sigurna kuća Beograd, kao pomoć za redovan rad i siguran boravak njegovih korisnika.
Ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura rekla je za Newsmax Balkans da je samo tri procenta žena u Srbiji prijavilo nasilje u porodici.
Prema njegovim rečima, uvođenje Zakona o sprečavanju nasilja u porodici u junu 2017. omogućilo je da policija reaguje i pre samog počinjenog krivičnog dela i to je, kako je rekao, prvi preventivni zakon koji je donet, koji omogućava institucijama da brzo, sinhronizovano i efilkasno odgovore na nasilje.
"Za godinu dana se izrekne 32.000 zaštitnih mera zabrane prilaska odgovornima za nasilje u porodici. To nije malo, naravno nisu sve muškarci, ima i nasilja u drugom smeru, ali u najvećoj meri su muškarci. To nisu podaci preko kojih možemo olako da pređemo", naglasio je Dačić.
"Nasilje u porodici nije privatna stvar"
Dodao je da moramo da učinimo da nasilno ponašanje ne bude to koje ćemo da relativizujemo i opravdavamo.
"Kada ga učinimo društveno neprihvatljivim tada će se smanjiti broj slučajeva nasilja u porodici", rekao je Dačić.
Naglasio je da je neophodna edukacija najmlađih na tu temu, kako da prepoznaju nasilje u porodici.
"Nasilje u porodici nije privatna stvar, već je neophodno da svi koji prepoznaju takvu situacije je i prijave, jer tako mogu da spasu nečiji život. Žene su osnažene da prijavljuju i u mnogo većem procentu prijavljuju nego ranije. Ovih 16 dana aktivizma treba pretvoriti u 365 dana da to postane naša svakodnevica", rekao je Dačić.
Srbija 2013. ratifikovala Istanbulsku konvenciju
On je podsetio i da je Srbija 2013. godine ratifikovala Istanbulsku konvenciju - Međunarodni sporazum Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, kao i da su Vlada i MUP preduzeli mnogobrojne aktivnosti za postizanje cilja ove Konvencije.
"Pripadnici MUP, svojim predanim radom, postigli su cilj jasno definisanih delatnosti ove konvencije u vidu prevencije, podrške, zaštite žrtava i suzbijanja nasilja, ali isto tako i kroz krivični postupak i istragu, vođenje jasnih evidencija i podataka o primeni i postupanju policijskih službenika", poručio je Dačić.
Uroš Blažić, koji je 4. maja 2023. godine u selima Malo Orašje i Dubona ubio devet, a ranio 12 osoba, prvostepenom presudom Višeg suda u Smederevu osuđen je na maksimalnu kaznu zatvora od 20 godina. Na istu kaznu osuđen je i njegov otac Radiša.
Ne možemo i ne smemo biti nasilni prema akademskoj zajednici, rekao je za Newsmax Balkans profesor Fakulteta političkih nauka (FPN) Dobrivoje Stanojević i istakao da su studenti jedinstveni i istrajni u protestima, sa jasno izraženim porukama i simbolima.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da će u naredna 24 sata na uvid javnosti biti stavljeno svih 195 dokumenata u vezi sa rekonstrukcijom Železničke stanice u Novom Sadu.
Ostvarenje "Kovač stihova" autora Siniše Kostića i Bojana Košanina u produkciji Newsmax Balkans televizije osvojilo je prvo mesto na 13. Međunarodnom festivalu dokumentarnog filma i kratkih televizijskih formi Grafest.
Na sajtu Vlada Srbije je počelo objavljivanje dokumenata Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture koja se tiču mogućeg izvršenja krivičnog dela povodom pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine.
U Srbiji će tokom jutra u Bačkoj, Sremu, na zapadu i jugozapadu Srbije, a posle podne i uveče u višim predelima Borskog i Braničevskog okruga padati kiša koja će se lediti na tlu, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Policajci u Novom Pazaru izvršili su pretres stana i drugih prostorija vlasništva mladića T. T.(21) iz ovog grada, a tom prilikom pronađeni su droga i oružje.
Protesti studenata su legitimni, kakvi god da su, ali studentska populacija nije učinila ili nije mogla da uradi nešto što će napraviti neku vrstu sinteze, nego se ipak politički opredelila, istakao je sociolog i gost emisije Sinteza profesor Vladimir Vuletić.
Ostvarenje "Kovač stihova" autora Siniše Kostića i Bojana Košanina u produkciji Newsmax Balkans televizije osvojilo je prvo mesto na 13. Međunarodnom festivalu dokumentarnog filma i kratkih televizijskih formi Grafest.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova izvršili su pretres stana i drugih prostorija koje koristi S. P. (44) iz Lazarevca, zbog sumnje da se neovlašćeno bavi odgajanjem skupocenih rasa pasa i njihovom prodajom.
Kao mlađeg punoletnika, Viši sud u Smederevu osudio je Uroša Blažića na maksimalnu kaznu zatvora od 20 godina. Gosti Newsmax Balkans televizije ocenjuju da je Krivični zakon u ovom slučaju bio blag.
Studenti raznih fakulteta, građani i aktivisti okupili su se u Takovskoj ulici ispred Radio-televizije Srbije, kako bi protestovali zbog, kako je rečeno, načina na koji Javni servis izveštava o blokadama visokoškolskikh ustanova. Protest je završen oko 21 sat.
Komentari (0)