Prvo suđenje u odsustvu: Sud u Prištini osudio Čedomira Aksića na 15 godina zatvora zbog ratnih zločina u selu Račak
U Osnovnom sudu u Prištini Čedomir Aksić osuđen je na 15 godina zatvora zbog navodno počinjenih ratnih zločina u selu Račak 1999. godine, na prvom suđenju protiv okrivljenog u odsustvu.
Specijalno tužilaštvo u Prištini optužilo je Aksića za niz ubistava, a među njima i za događaje u Račku, prenose mediji u Prištini.
Dodaju da je u tužilac u optužnici naveo da je Aksić, "sa ostalim pripadnicima srpskih snaga, naredio proterivanje stanovnika, a zatim spalio njihove kuće i direktno učestvovao u ubistvu", prenosi RTS.
Aksić, kako se navodi u sudskim dokumentima, živi u Kruševcu.
Pred Specijalnim sudom u Hagu nastavljeno je suđenje bivšim vođama OVK Hašimu Tačiju, Kadriju Veseliju, Jakupu Krasnićiju i Redžepu Seljimiju, koji su optuženi za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti.
Bivši predsednik privremenih prištinskih institucija i vođa Oslobodilačke vojske Kosova Hašim Tači i još četvorica bivših pripadnika OVK Baškim Smakaj, Fadilj Fazljiju, Isnij Kiljaj i Hajredin Kuči optuženi su za uticanje na svedoke u Hagu.
Žarko Gajić, advokat Čedomira Aksića, izjavio je da je njegov branjenik osuđen bez dovoljno dokaza i najavio žalbu na prvostepenu odluku suda.
"Nije bilo dovoljno dokaza da moj branjenik bude osuđen. Mi ćemo iskoristiti zakonsko pravo i podneti žalbu na ovakvu presudu", rekao je za Tanjug Gajić.
Tužilaštvo u Prištini je optužnicu protiv Aksića podiglo u maju prošle godine.
Ovo je prvo suđenje koje su sudovi privremenih prištinskih institucija održali u odsustvu optuženog.
O svim običajima kod Slovaka u Vojvodini koji se vezuju za Božić, Marica Stupavski iz Stare Pazove je učila od svojih roditelja i bake, a sada ona to prenosi na svoju decu i unuke.
U istrazi koju Tužilaštvo BiH sprovodi zajedno sa Upravom za organizovani kriminal Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, u predmetu za koruptivna krivična dela, uhapšeni su ministar bezbednosti BiH Nenad Nešić, direktor ЈP "Putevi Srpske" Milan Dakić i još pet osoba.
Studenti Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu predali su vrhovnoj javnoj tužiteljki Zagorki Dolovac pismo kojim je pozivaju da radi svoj posao, a ona je pozvala delegaciju studenata na sastanak.
Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS) saopštila je da je odbila predlog za poboljšanje materijalnog položaja zaposlenih u obrazovanju, koji je izneo predsednik Srbije Aleksandar Vučić na sastanku s predstavnicima reprezentativnih sindikata.
U Srbiji će biti umereno do potpuno oblačno sa najvišom temperaturom do šest stepeni. Prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ), pretežno sunčano biće na severu Banata, u Bačkoj, Sremu i zapadnoj Srbiji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je, gostujući na RTS, da će do 31. marta građani Srbije videti najžešću borbu protiv korupcije u poslednje 24 godine.
Policija u Novom Pazaru je u neregistrovanoj auto-mehaničarskoj radnji u vlasništvu Č. M. (53) pronašla 200 litara opasnih materija u tečnom stanju i oko 1,4 tone opasnog otpada u čvrstom stanju, navodi se u saopštenju MUP.
Uprkos činjenici da je osnovno obrazovanje u Srbiji besplatno, kupovina udžbenika za dvoje dece zahteva celu prosečnu platu. Za razliku od Beograda, koji je udžbenike obezbedio za sve osnovce i srednjoškolce, sasvim drugačija situacija je u unutrašnjosti Srbije.
Saobraćajna policija je presretačem zaustavila I. R. (27) koji se na državnom putu Veliko Gradište-Požarevac vozilom marke "ford" kretao brzinom od 145,7 km/h na delu puta gde je brzina ograničena na 80 i u dva navrata preticao druga vozila preko pune linije, saopštio je MUP.
Dnevno se u Srbiji bace dve hiljade tone hrane. I u Evropskoj uniji (EU) ovaj problem postoji. Gotovo polovina proizvedene hrane u Evropi završava u smeću.
U Trećem osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu su saslušani N. Č. (43) i L. I. (45), osumnjičenih za poreske prevare i utaje, čime su oštetili budžet Srbije za 166 miliona dinara.
Komentari (0)