Tužilaštvo traži poternicu za biznismena Vladimira Vrbaškog, saslušano 22 osumnjičenih zbog milionske prevare
Više javno tužilaštvo u Beogradu pokrenulo je istragu protiv ukupno 22 osumnjičenih da su u periodu od 2016. godine do kraja novembra 2023. na štetu Republičke direkcije za robne rezerve i poverilaca privrednih društava pribavili protivpravnu imovinsku korist Vladimiru Vrbaškom od više miliona evra.
Vladimir V. nije dostupan pravosudnim organima, kao i još dva osumnjičena lica, zbog čega će tužilaštvo predložiti sudiji za pretnodni postupak Višeg suda u Beogradu im odredi pritvor i naloži raspisivanje poternice.
Nakon saslušanja osumnjičenih, koji su uhapšeni u petak 14. februara 2025. godine, tužilaštvo je predložilo sudiji za prethodni postupak da odredi pritvor za osam osumnjčenih lica da ne bi uticali na svedoke i da ne bi ponovili krivično delo u kratkom vremenskom periodu, a kućni pritvor za jedno osumnjičeno lice.
U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu saslušana su sedmorica оsumnjičenih da su 3. februara 2025. godine na teritoriji GO Surčin oteli državljanina Turske M. S. (23) i od njegovog brata A. S. zahtevali otkup od 150.000 evra.
Na listi najtraženijih begunaca Evrope, na kojoj je i vođa kavačkog klana Radoje Zvicer (42), nalazi se 26 prestupnika za koje je izdato upozorenje da su "opasni".
Saslušani su direktori u „Best Seed Producer“ doo Feketić Dragan P. i Miroslav M, kao i zaposleni u tom privrednom društvu Dragan I, Nataša M, Dragana O, Branislav Š, Norbert N, faktički vlasnik AD „Makovica“ Mladenovac i „Agora“ doo Mladenovac Milan V, faktički vlasnik „Mips Pro Plus“ doo Beograd Goran G, faktički vlasnik „Šeboj Fanđo“ doo Kruševac Miroljub N, formalni vlasnik „Šeboj Fanđo“ doo Kruševac Vladica J, i direktor preduzeća „FBN Qube“ doo Novi Sad Đorđe D.
Protiv ostalih osumnjičenih krivične prijave su podnete u redovnom postupku.
Naredbom o sprovođenju istrage osumnjičenima se na teret stavlja da su izvršili krivična dela Prevara u obavljanju privredne delatnosti i Zloupotreba položaja odgovornog lica.
Imovinska korist 223 miliona dinara
Postoje osnovi sumnje da je izvršenjem krivičnih dela u periodu od 2016. do 2022. godine pribavljena protivpravna imovinska korist privrednom društvu “Best Seed Producer” (BSP) doo Feketić od oko 223.7 miliona dinara.
Na taj način Republička direkcija za robne rezerve (RDRR) oštećena je za 166 miliona dinara, a stečajni poverioci AD “Makovica” Mladenovac, koje je u stečaju, za više od 57.7 miliona dinara.
Postoje osnovi sumnje da je D.P. u saivršilaštvu i uz pomaganje ostalih osumnjičenih, u nameri pribavljanja protivpravne imovinske koristi za PD “BSP” doo Feketić, doveo u zabludu odgovorna lica RDRR tako što je u periodu od 2016. do 2019. godine zaključivao sa RDRR godišnje Ugovore o razmeni semenske pšenice za merkantilnu pšenicu.
On je, kako se sumnja, u ugovorima u tom periodu lažno prikazivao da im je preneo u vlasništvo ukupno 23.665.000 kilograma semenske pšenice dostavljanjem fiktivne dokumentacije i to deklaracija o kvalitetu semena poljoprivrednog bilja i izveštaja o ispitivanju semena poljoprivrednog bilja, a sve to kako bi “BSP” ispunilo pomenute ugovorne obaveze i preuzelo merkantilnu pšenicu u razmeri 1:1.8 od RDRR u ukupnoj količini od 42.600.000 kilograma merkantilne pšenice.
Dalje je održavao RDRR u zabludi da je pomenutu semensku pšenicu koju je RDRR preuzela iz razmene, u ime i za račun RDRR primao i skladištio u preduzeću “BSP” u periodu od avgusta 2016. do jula 2021. godine.
D.P. je u tom cilju usmeno nalagao rukovodiocu laboratorije preduzeća “Srbolab” D.I. da sačini fiktivne deklaracije o semenskoj pšenici i Izveštaje o navodnom ispitivanju semena poljoprivrednog bilja ovlašćene kontrolne kuće „Srbolab“.
Takođe, postoje osnovi sumnja da je u periodu od 1. novembra 2022. “BSP” doo Feketić zaključilo ugovore o poslovno-tekničkoj saradnji sa preduzećem “Media-Netowrks” iz Novog Sada koji se odnosi na izradu softvera za upravljanje hladnjačama i magacinskim poslovanjem čija vrednost iznosi više od milion evra.
Kriptovana valuta "Eume"
Utvrđeno je da je u januaru 2023. godini faktički vlasnik “BSP” V. V. kao fizičko lice, u svojstvu jemca, potpisao sa “Media-Networks” ugovor o jemstvu kojim se obavezao da će ispuniti obaveze firme “BSP” doo Feketić po ugovorima o poslovnoj saradnji na način da dug za navedena preduzeća isplati u kriptovaluti pod nazovom "Eume", čija je vrednost na dan sačinjavanja ugovora navodno iznosila 1.8 americkih dolara za jednu jedinicu kripto valute i to prebacivanjem ukupno oko milion jedinica navede kripto valute.
Tužilaštvo je proaktivno izvršilo uvid u otvorene baze podataka koje se odnose na predmetnu kripto valutu i utvrdilo da ista nema bilo kakvu berzansku niti realnu upotrebnu vrednost, te da je V.V. kao fizičko lice na osnovu tako fiktivnog izmirenja duga “BPS” doo Feketić prema “Media-Networks” preuzeo potraživanje ove firme.
Nakon toga je kao obezbeđenje svog potraživanja od “BSP”doo Feketić na delu imovine tog preduzeća stavio hipoteke, procenjene na vrednost od 63 miliona dinara, nakon čega ih je 25. jula 2023. godine ugovorom o ustupanju potraživanja preneo na suprugu A. V.
Ovo potraživanje je potom u izvršnom postupku preneto u vlasništvo firme “Cold Storage” Subotica, na koji način je preduzeće “BSP” doo Feketić oštećeno u iznosu od 63 miliona dinara, za koji iznos je pribavljena protivpravna imovinska korist V. V.
Godinu dana niko nije smeo ni hteo da usvoji ili bar udomi malu devojčicu Leptiru koja boluje od retke genetske bolesti zbog koje joj je koža ekstremno osetljiva. A onda se pojavila Tatjana Obradović iz Čačka, čijem velikom srcu se divi cela Srbija.
Pregovori delegacija Sjedinjenih Američkih Država i Kine o carinama nastavljeni su u Ženevi. Gost emisije „Presek“, analitičar Emil Zoronjić, objašnjava zašto je za Srbiju bitan dogovor velikih sila oko tarifa, kao i kakvi će biti budući ekonomski odnosi SAD i Kine.
Američki predsednik Donald Tramp saopštio je da su se Indija i Pakistan složili oko "potpunog i trenutnog prekida vatre". Agencija AP javlja da su obe zemlje potvrdile dogovor.
Prva istraživanja o prisustvu mikroplastike u pijaćim vodama u Srbiji ulaze u drugu godinu. Istraživanja se baziraju na analizi 1.000 litara vode u kojoj se može naći nekoliko komada mikroplastike, ali ono što treba imati u vidu jeste da se ona ne nalazi samo u pijaćim vodama, već svuda oko nas.
Svet se ubrzano kreće ka vrućinama čije poslediće će biti tolike da osiguravajuće kuće više neće nuditi pokriće za mnoge klimatske rizike, upozorila je jedna od najvećih svetskih osiguravajućih kompanija. Da li će u budućnosti štete usled ekstremnih vremenskih prilika biti nenadoknadive i kod nas?
Učenici Zemunske gimnazije blokirali su u nedelju tu školu i ne dozvoljavaju nikome ulaz. Srednjoškolci navode da su se na taj potez odlučili jer su saznali da je planiran nastavak nastave od sutra, i to sa časovima u trajanju od 45 minuta i upisivanjem učenika koji neće doći na nastavu.
Vlajko Kaurin, koji je u logor Jasenovac dospeo sa šest i po godina, govorio je za Newsmax Balkans o zločinima kojima je svedočio i ispričao kako je to odrastati i živeti sa tako traumatičnim iskustvom.
Delegacija Ratnog vazduhopovstva i protivvazduhoplovne odbrane je, povodom Dana sećanja, položila venac na spomen-obeležje u Gornjem Crniljevu pukovniku pilotu Milenku Pavloviću koji je poginuo u vazdušnoj borbi tokom NATO agresije 1999. godine.
Zajednice zaposlenih u predškolstvu "Predškolski krug" organizovale su protest u Beogradu. Na Trgu Republike je donet takozvani “Predškolski edikt”, a zaposleni u predškolskim ustanovama i roditelji predškolaca potom su krenuli u protestnu šetnju do Ministarstva prosvete gde su pročitani zahtevi.
Konstitutivna sednica skupštine privremenih prištinskih institucija prekinuta je 14. put, pošto ponovo nije prihvaćen predlog pokreta Samoopredeljenja da glasanje za izbor predsednika skupštine bude tajno.
U Nišu odnedavno postoji Roditeljski telefon - linija namenjena svima koji imaju bilo kakve dileme koje roditeljstvo svakodnevno donosi. To je nova usluga regionalne Sigurne kuće Niš, a za 20-ak dana najviše su se javljali roditelji predškolaca, sa pitanjima u vezi sa vaspitanjem i prilagođavanjem.
U Srbiji je 6.000 teško obolelih od astme, ali pacijenata sa blažim oblicima te bolesti je mnogo više, izjavila je pulmolog dr Olivera Ostojić i dodala da se kod onih sa težim oblicima već koristi biološka terapija.
Komentari (0)