Evropska komesarka za proširenje: Zahtevi studenata su ono što od Srbije zahteva i Evropska komisija

Evropska komesarka za proširenje Marta Kos izjavila je da su zahtevi studenata u Srbiji "isto ono što od Srbije zahteva Evropska komisija", a to su hitne reforme, pre svega u izbornom i medijskom zakonodavstvu, kao i uspostavljanje regulatora elektronskih medija.

Izvor: FoNet   |  

29.03.2025. 16:19

Evropska komesarka za proširenje: Zahtevi studenata su ono što od Srbije zahteva i Evropska komisija

Kos je u intervjuu za N1 Slovenija rekla da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić na sastanku u Briselu dao garancije za to.

Navodeći da je zadivljena energijom demonstranata u Srbiji da promene okolnosti kojima nisu zadovoljni, Marta Kos, istakla je da je Vučiću izrazila protest zbog "sprovođenja nasilja i zastrašivanja nevladinih organizacija".

Izrazila je nadu da će istraga pred Evropskim sudom za ljudska prava pokazati šta se zapravo dogodilo na protestu u Beogradu 15. marta, jer dobijaju potpuno različite informacije.

"Imam informacije iz prve ruke, od nevladinih organizacija, koje su me obavestile o tome šta tačno se dogodilo", dodala je.

Rok za hitne korake je tri do četiri nedelje

Prema njenoj oceni, Srbija stagnira i mora da napravi mnogo koraka da bi uopšte mogla da nastavi pregovore.

"Evropska komisija zahteva od Srbije hitne reforme, a rok za hitne korake je tri do četiri nedelje", rekla je Marta Kos.

Ona je u intervjuu duže objašnjavala kako se dogodilo to da je četiri dana posle prelomnog protesta u Beogradu opisala sastanak sa Vučićem na nalogu na Iksu kao konstruktivan, što je izazvalo burne reakcije.

Foto: Tanjug video

Marta Kos je kazala da u njenom kabinetu ima 16 ljudi, da je u pitanju timski rad i da razume da se ljudi ne slažu sa tom objavom.

„Ali takođe molim za razumevanje, da ne sudite o mom radu na osnovu 280 slovnih znakova (karaktera). Zadatak na kom radim, i na kom sam radila tokom razgovora sa predsednikom Vučićem, je da omogućim da Srbija sprovede reforme, a koje su neophodne za nastavak pregovora koji već neko vreme stagniraju“, rekla je ona, pominjući da je njena odgovornost da Srbija ponovo bude na evropskom putu na kojem u poslednjih nekoliko meseci stagnira.

"I uvek ću se zalagati za to da razgovaramo sa političarima, sa onim ljudima koji nešto mogu da urade. Recite mi sa kim u ovom trenutku u Srbiji možemo da razgovaramo, da bismo dosegli reforme, a sve to što takođe zahtevaju demonstranti, studenti i opozicija. To je bila tema mog razgovora sa predsednikom Vučićem. Srbija u ovom trenutku nema Vladu, rekla sam da stagnira, mora da napravi mnogo koraka da bismo uopšte mogli da nastavimo sa pregovorima", navela je Kos.

"Zahtevi studenata mogu da dovedu do toga da narod izabere svog predsednika i svoju vladu"

Pod te korake navela je medijske i izborne zakone, a ukazujući i na "loše mere srpske vlade prema predstavnicima nevladinih organizacija".

Prema njenim rečima, sve vreme tokom zastoja u pregovorima sa Srbijom je bila u kontaktu sa nevladinim organizacijama, a sa nekima sam se sastajala i to objavljivala javno, sa nekima je u kontaktu i to nije objavljivano, jer su je molili da to ne radi kako ih ne bi ugrozili.

"Predsedniku Vučiću sam izrazila protest zbog sprovođenja nasilja i zastrašivanja nevladinih organizacija. Kako to drugačije da izvedem nego da se sretnem sa njim i to mu otvoreno i kažem. Svi oni koji me sad kritikuju zbog toga što sam se sad sastala sa Vučićem, sa druge strane traže od Evropske komisije da pregovara sa (predsednikom Rusije Vladimirom) Putinom", kazala je Marta Kos.

Prema njenim rečima, i u Evropskom parlamentu je izrazila nadu da će protesti studenata i svih demonstranata dovesti do toga da se neophodne reforme u Srbiji i konačno dese.

"Zahtevi studenata, demonstranata i svih ostalih mogu da dovedu do toga da srpski narod izabere svog predsednika i svoju vladu. EU nije ta koja postavlja predsednike vlada i predsednike država. Tako da je sudbina Srbije u rukama srpskog naroda, i nadam se da će ta energija koja je sada tamo nakupljena dovesti do toga da se sprovedu neophodne reforme. Evropska komisija i ja lično smo na strani toga da se te reforme sprovedu", istakla je Marta Kos.

Napominjući da je jedan od uslova da država postane članica EU stopostotna usklađenost sa evropskom bezbednosnom i spoljnom politikom, Marta Kos je rekla da je Srbija trenutno na 65 odsto, a četiri države su 100 odsto usklađenosti, među kojima su Severna Makedonija, Albanija i Crna Gora.

"Flertovanje sa Moskvom sasvim sigurno nije nešto što bi Srbiji na ovom putu moglo da pomogne. I sasvim sigurno Srbiji na tom putu neće pomoći ako predsednik Vučić devetog maja ode na vojnu paradu u Moskvu. Ne brinite, sve to beležimo i sve ćemo upamtiti i to će uticati na naše vrednovanje procesa. Još jednom, uslovi koje država mora da ispuni su jasni, neke države to uspevaju brže, neke zastaju, neke čak i nazaduju. Moj zadatak, naš zadatak je da pratimo da li to Srbija uspeva", poručila je Marta Kos. 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)