(VIDEO) Joksimović o sastanku Vučića i Makrona: Prilika da Srbija nađe izlaz iz problema oko mogućeg hapšenja Dodika

Razgovor dvojice predsednika u Parizu prilika je da se podseti na tradicionalno dobre odnose i pokrenu mnoge teme, među kojima je od najveće važnosti ona koja se tiče mogućeg hapšenja Milorada Dodika, rekla je za Newsmax Balkans direktorka Centra za spoljnu politiku Aleksandra Joksimović.

Autor:  

G. M.

|  

10.04.2025. 09:54

(VIDEO) Joksimović o sastanku Vučića i Makrona: Prilika da Srbija nađe izlaz iz problema oko mogućeg hapšenja Dodika

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Francuske Emanuel Makron sastali su se po 26. put. Tema za razgovor je bilo mnogo, a najteža, kako je i sam predsednik Vučić istakao, pitanje BiH.

Joksimović je za jutarnji program "Otvori oči" prokomentarisala ovaj susret i teme koje su se našle na stolu u Jelisejskoj palati, osvrnuvši se i na prethodno usvojeni izveštaj izvestioca EP za Srbiju Tonina Picule.

"Odnosi sa Francuskom su dobri u dužem vremenskom periodu, jer postoje ozbiljni ekonomski interesi. Poslednja stvar je kupovina 'rafala' i mi se nalazimo pred drugom ratom isplate za to, a podsetiću da je Francuska prisutna i na beogradskom aerodromu, odavno se razgovaralo o metrou… Dakle, neki važni ekonomski projekti su u toku i zaista se vidi da postoji jedna kontinuirana bliskost između Beograda i Pariza", kaže Joksimović.

Printscreen: Newsmax Balkans

Ona dodaje da je svaki susret sa predsednikom Francuske za Srbiju izuzetno značajan.

"Ovo nije bila zvanična, već radna poseta, ali to ne umanjuje značaj razgovora koji su se tamo vodili. Ovom prilikom se nije radilo o potpisivanju nekakvih sporazuma, već o razmeni mišljenja na različite brojne teme kojima smo globalno i lokalno opterećeni. Sama situacija za predsednika Makrona nije jednostavna, ako se uzme u obzir sve ono što se dešava u Francuskoj. Na primer, presuda Le Pen za njega nije jednostavno unutarpolitičko pitanje, imajući u vidu porast podrške krajnjoj desnici. S druge strane, ni francuska vlada nema snažnu podršku. U tom kontekstu Makron je ophrvan brojnim unutrašnjim problemima, a, naravno, ceo svet je zaokupiran tarifama koje uvodi Tramp. Evropa je zbog toga razočarana i u bezbednosnom smislu i u smislu saradnje sa SAD", navodi sagovornica Newsmax Balkans.

Podsetila je da je upravo Makron bio taj koji je sprečio da se tema članstva Kosova u Savetu Evrope nađe na dnevnom redu, pa u tom smislu protumačila je i aktuelnu situaciju oko mogućeg hapšenja predsednika Republike Srpske Milorada Dodika.

"Mislim da se ovog puta na tom nivou našla tema BiH, odnosno potencijalnog hapšenja Dodika. Naravno, teško je spekulisati da li će doći do toga, ali presuda postoji. Svakako se na neki način steže obruč oko njega, jer se umnožavaju zemlje koje uvode sankcije Dodiku, otežano mu je kretanje sve više i u tom kontekstu je i Srbija stavljena u određenu vrstu pritiska, kako da se postavi u čitavoj situaciji. Ovaj razgovor je sada bio korak da se sa Makronom razgovara o načinu izlaska iz tog problema, a da se izbegne direktno hapšenje Dodika", istakla je Joksimović.

"Vučić u Francusku pre biciklista"

Direkorka Centra za spoljnu politiku osvrnula se i na jedan od mogućih razloga Vučićeve posete Parizu, neposredno pred dolazak studenata u blokadi koji biciklima voze do Strazbura, kako bi evropsku javnost obavestili o političkoj situaciji u kojoj se Srbija trenutno nalazi.

Foto: ATAImages/Antonio Ahel

"Mislim da je predsednik Vučić hteo da ispriča svoje viđenje unutarpolitičkih dešavanja u Srbiji predsedniku Makronu, pre nego što biciklisti stignu na tle Francuske. Oni se, naravno, neće obraćati francuskim institucijama, ali, bez obzira na to, mislim da je to bila jedna od bitnih tema razgovora dva predsednika", podvukla je Joksimović.

O Piculinom izveštaju

Prokomentarisala je i izveštaj Tonina Picule o Srbiji koji je Evropski parlament usvojio u sredu, u kome ima i kritika i pohvala na račun naše zemlje.

"Prema ekonomskim parametrima uvek postoje pohvale u kontekstu ekonomskog napretka, ali polje vladavine prava i pravosuđe je nešto što već u kontinuitetu beleži određene zamerke od strane EU. Klaster tri je, na primer, odavno ocenjen da je tehnički spreman za otvaranje, ali zbog političkih razloga već duže vreme se nalazi na čekanju. Gubimo korak i ne dešava se ništa na tom polju. Ono što ja vidim trenutno jeste da je fokus EU na Crnoj Gori, da kroz nju pokušavaju da ispune obećanje da će do 2030. neka od zemalja ovog prostora postati članica. U taj paket pokušava da se ubaci i Albanija, ali nisam sigurna da li će u tome uspeti ili ne. U ovom trenutku, ukoliko ne dođe do nekog novog zamaha u kontekstu reformi, čini mi se da će Srbija ostati za neka buduća vremena, pod uslovom da se u tim budućim vremenima vrata EU ponovo u potpunosti otvore", ukazala je Joksimović.

Gostovanje Aleksandre Joksimović možete pogledati u videu:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)