(VIDEO) Profesor FPN za Newsmax Balkans o mandataru za sastav nove Vlade: Macut mora brzo da pokaže da je čovek dijaloga

Da li dr Đuro Macut može da reši društvenu krizu u Srbiji? Na to pitanje je u emisiji "GrađaNIN" na Newsmax Balkans televiziji odgovarao Bojan Vranić, profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

11.04.2025. 21:36

(VIDEO) Profesor FPN za Newsmax Balkans o mandataru za sastav nove Vlade: Macut mora brzo da pokaže da je čovek dijaloga

Profesor Vranić je rekao da pre bilo kakve analize o budućem mandataru mora da se definiše šta nam je sve kriza. 

"Stiče se utisak da se u prethodna četiri meseca otvorio široki front, koji je možda ranije bio guran pod tepih ili je tek delimično bio izražen kroz različite procese, kao što su, na primer, protesti 'Srbija protiv nasilja', ili kroz druge manje ekscese", naveo je profesor.

Prema njegovim rečima, najpre je neophodno definisati o kojoj se tačno krizi radi da bi se uopšte moglo govoriti o njenom rešenju.

"Kad kažem 'mi' u stvari mislim na mandatara. Ne poistovećujem se, naravno, daleko od toga, sa gospodinom Macutom. Kada su studentski zahtevi u pitanju, voleo bih da istaknem da, kada je reč o gospodinu Macutu, moramo na trenutak da zaboravimo da je on lekar i da se setimo da je reč o univerzitetskom profesoru – dakle, nekome ko sistem ipak poznaje iznutra. Predstavnici vlasti danima hvale gospodina Macuta kao čoveka dijaloga. Javnost to, međutim, trenutno ne zna", istakao je sagovornik emisije GrađaNIN.

Vranić je dodao da Macut mora da se dokaže kao čovek dijaloga, i da to mora da učini brzo.

"Paradoksalno, mora da se dokaže kao čovek dijaloga pre nego što bude zvanično izabran u Skupštini. Mislim da je komunikacijska greška Srpske napredne stranke što nije omogućila gospodinu Macutu da se obrati javnosti onog trenutka kada je predsednik Vučić potpisao zvaničan zahtev za sazivanje sednice Skupštine. Ali to nije samo stvar greške – to je stvar i karakterne mane Srpske napredne stranke, a to je odsustvo participacije", naveo je profesor FPN.

Dodao je da SNS ne želi da dozvoli da participirate ako niste, kako kaže "njihovi", odnosno ako niste član stranke.

"I to je ono što guši ovo društvo, jer se jedan broj ljudi, a na prethodnim izborima smo videli da je to minimum milion građana i građanki, najmanje deset godina oseća isključeno", napomenuo je Vranić.

"Javnost je skeptična"

Na pitanje da prokomentariše da li će budući mandatar prisustvovati trodnevnom skupu u Beogradu, kao i da je Macut jedan od osnivača Pokreta za narod i državu (radni naziv), Vranić odgovara:

"Tu imamo sledeći problem, koji sada više nije karakterni, već strukturni. Kako je moguće da pokret koji je registrovan pre sedam do 10 dana dobije mesto mandatara? Dakle, kada je proveren legitimitet tog pokreta? Na kojim tačno izborima i šta je to što ga kvalifikuje, osim primene psiho-biografske metode gospodina Macuta? I tu dolazimo do opravdane skepse u javnosti da je ovo, u stvari, samo jedno novo delo Aleksandra Vučića, koje sada želi da se predstavi kao nova ideja i dijalog", istakao je sagovornik emisije "GrađaNIN".

Na pitanje koliko očekuje da će trajati vlada Đure Macuta, profesor Vranić odgovara:

"To je veoma teško prognozirati, ali ako se uzme u obzir dosadašnji obrazac ponašanja SNS, to znači da neće trajati pun mandat. Ona ni ne može da traje pun mandat u tehničkom smislu, jer mandat ističe 2027. godine. Pojavila se zanimljiva informacija da će broj ministarstava ostati isti, kako bi se izbegla izmena Zakona o vladi i time ubrzao čitav postupak. Dakle, i formalno ova vlada deluje kao vlada kontinuiteta", naglasio je naš sagovornik.

Dubinski društveni raskol

Vranić se osvrnuo i na izjave koje su iz SNS dolazile nakon izbora 17. decembra 2023. godine, kada su, kako je rekao, isticali da nova vlada mora da traje pun mandat – zbog izložbe EXPO u Beogradu.

"U međuvremenu, međutim, imali smo ono što se može nazvati dubinskim društvenim raskolom. Vlada je morala da podnese ostavku još prošle godine, a potom da se formira nova ili da se raspišu novi izbori. Ključno pitanje sada je da li gospodin Macut simbolizuje kontinuitet u smislu da može da izdrži do 2027. godine – iako je predsednik Vučić izjavio da možda bude izbora 2026, što znači skraćenje njegovog mandata i održavanje opštih izbora – ili je cilj da se, pre nego što Vučić siđe s vlasti, ne ponovi greška Borisa Tadića i da se prethodno ponovo ustoliči SNS", rekao je profesor.

Prema njegovim rečima, oko izbora postoji neobična stvar oko koje postoji konsenzus u Srbiji. Oni koji podržavaju SNS kažu da neće izbore, obojenu revoluciju, a oni koji podržavaju opoziciju kažu - kakvi izbori, izborni uslovi nisu fer i nećemo pod ovim uslovima. Vranić je dodao i da izbore niko ne želi, osim možda - studenata.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)