Petković: Punih 12 godina Priština odbija da formira ZSO, velika odgovornost na Briselu
Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković ukazao je da je, na današnji dan, pre tačno 12 godina, potpisan Prvi sporazum o principima normalizacije odnosa Beograda i Prištine, poznat i kao Briselski sporazum i naglasio da se EU, kao garant potpisanog, ne angažuje da Prištinu "privoli na poštovanje".
Petković je istakao da punih 12 godina, tačno 4.383 dana, Priština odbija da sprovede Briselski sporazum.
"Zapravo velika odgovornost je na Briselu zbog toga što Zajednica srpskih opština do danas nije formirana. Prvih šest tačaka Briselskog sporazuma se direktno i eksplicitno odnosi na obavezu Prištine da formira ZSO, čime je ona istaknuta kao težišni deo čitavog sporazuma i procesa normalizacije odnosa Beograda i Prištine i predstavlja osnov za održiv i bezbedan opstanak srpskog naroda na njihovim vekovnim ognjištima. Umesto ZSO, mi se danas usled eskalatornih, protivpravnih, jednostranih i nasilnih poteza Prištine suočavamo sa talasom progona i iseljavanja Srba, a deo našeg naroda bio je primoran da napusti sever Kosova i Metohije u protekle dve godine usled terora Aljbina Kurtija. Činjenica da do danas Priština nije omogućila formiranje Zajednice, te da su politički predstavnici privremenih institucija samouprave u više navrata otvoreno poručili da nisu zainteresovani za tu temu, odnosno da za njih Briselski sporazum nije više relevantan, svedoči da je proces normalizacije odnosa u dubokoj krizi", ukazao je Petković.
Direktor Kancelarije za KiM rekao je da se nemački predstavnik u Prištini Jorn Rode već duže vreme ponaša kao albanski lobista, a ne predstavnik zemlje EU koja bi bar u dijalogu Beograda i Prištine trebalo da ima izbalansiran pristup, posebno kada je reč o poštovanju dogovorenih sporazuma.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Mertohiju Petar Petković izjavio je da je premijer prištinskih institucija Aljbin Kurti izneo niz notornih laži, spinova i manipulacija, čime je priznao istovremeno šta je cilj njegovog političkog delovanja.
On je naglasio da je vreme da ZSO bude hitno formirana i da, u tom smislu, Beograd zahteva da to suštinsko pitanje ima prioritet nad svim drugim temama u dijalogu.
"Beograd je, sa svoje strane, učinio sve na šta se obavezao Briselskim sporazumom, pa i više od toga, i do danas je dosledno na stanovištu da problemi u odnosima sa privremenim institucijama samouprave u Prištini, kao i izazovi na terenu, mogu biti rešavani isključivo dijalogom i uz spremnost na kompromis. Priština je od dolaska struktura koje predvodi Aljbin Kurti na čelo privremenih institucija otvoreno i jasno odbacila dijalog kao sredstvo rešavanja problema, a prigrlila princip jednostranog delovanja sa ciljem drastične promene situacije na terenu. Umesto normalizacije, krivicom Prištine, suočeni smo sa činjenicom da je Kosovo i Metohija postalo stalni izvor regionalne destabilizacije, a umesto Zajednice, kojom je trebalo da budu stvoreni čvrsti i pouzdani temelji za opstanak i garantovanje političkih i ljudskih prava Srba na Kosovu i Metohiji, na terenu imamo politiku obespravljivanja i progona srpskog naroda", naveo je direktor Kancelarije.
Foto: AP/Visar Kryeziu
Petković je izjavio da politika, koja počiva na premisi da - ukoliko na Kosovu nema Srba - nema ni potrebe za normalizacijom odnosa, jeste u samoj svojoj suštini "ideologija mržnje" i da ima potencijal da izazove novi talas nestabilnosti i sukoba u regionu.
"Zato je važno da međunarodna zajednica, a pre svega EU, kao posredujući faktor u procesu normalizacije, preduzme odlučne korake kako bi se Priština sa puta jednostranih akcija i provokacija i suštinski vratila za pregovarački sto. Ponavljamo još jednom da je dijalog, uz dosledno poštovanje slova i duha Briselskog sporazuma, uslov očuvanja stabilnosti u regionu, i Beograd će i u budućnosti biti spreman da na suštinski i konstruktivan način učestvuje u stvaranju zdravog političkog i ekonomskog okruženja za sve žitelje Zapadnog Balkana", zaključio je Petković.
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-PROCES
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Stradalo lice izvučeno je na bezbedan način iz kamenoloma kod Kraljeva od strane spasilačkog Tima za spasavanje iz ruševina iz Kragujevca, uz ispomoć vatrogasaca-spasilaca iz VSJ Kraljevo.
Grupa studenata koji blokiraju Pravni fakultet u Novom Sadu i građana koji ih podržavaju, okupili su se oko sedam časova ispred oba ulaza u Novosadski sajam, navodeći da im je cilj da spreče održavanje ispitnog roka za Pravni fakultet koji je predviđen u prostorijama Sajma.
Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja, koji je u Grčkoj stupio na snagu sredinom juna, donosi niz izmena i pooštravanje kaznene politike na putevima u zemlji u kojoj letuje najveći broj građana Srbije.
Advokati Nebojša Perović i Vladimir Terzić smatraju da je nepotrebno cepanje Advokatske komore Srbije osnivanjem manjih komora, kako je nedavno najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Oni su ukazali da advokatura kod nas ima ozbiljnije probleme od ovog.
Na glavnom tgu u Uživu održana je 16-minutna tišina za poginule u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine i ponovljen je zahtev za oslobađanje aktivistia uhapšenih na prethodnim protestima u tom gradu, a nakon toga i održanih govora okupljeni su blokirali magistalu.
Zaječar je grad u kom živi pretežno sredovečno i starije stanovništvo, a prosek godina je oko 50. Ima 16.500 penzionera, koji preko Centra za socijalni rad mogu da dobiju usluge gerontodomaćice dva puta nedeljno. Oni kojima treba svakodnevna nega angažuju medicinske sestre jer doma za stare nema.
Policija u Nišu je, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u tom gradu, uhapsila sedamnaestogodišnjeg mladića iz Niša, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo silovanje.
Na teritoriji Topličkog upravnog okruga, prema primljenim dojavama, trenutno su aktivna tri požara na otvorenom prostoru - u selima Kožince, Rastelica i Pestiš, saopštio je MUP.
Bivši šef Službe državne bezbednosti Srbije Jovica Stanišić, koji je u Hagu osuđen na 15 godina zatvora zbog ratnih zločina u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, služiće ostatak kazne u Nemačkoj, saopšteno je danas iz Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove u Hagu.
Policija u Beogradu je, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, uhapsila S. M. (19) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršila krivično delo teško ubistvo u pokušaju.
Na 57. Međunarodnoj hemijskoj olimpijadi, održanoj u Dubaiju, među 354 takmičara iz 90 zemalja, svi predstavnici Srbije osvojili su medalje - jednu srebrnu i tri bronzane.
Policija je uhapsila četiri osobe zbog sumnje da su oštetile privredno društvo iz Čačka za više od 134 miliona dinara kroz zloupotrebe, pranje novca i poreske utaje. Među uhapšenima su vlasnik firme, knjigovođa i odgovorna lica iz dve firme.
Ulazak na Visoku školu elektrotehnike i računarstva (VIŠER) zabranjen je osim za administrativne radnike i radnike iz tehničke službe Akademije tehničko-umetničkih strukovnih studija, navedeno je u odluci predsednice Akademije, istaknutoj na vratima te visokoškolske ustanove.
Iz Srpske liste su poručili da su prethodnih dana predali peticiju građana protiv izgradnje mostova na reci Ibar predstavnicima međunarodne zajednice, Sjedinjenih Američkih Država, Evropske unije, Nemačke, Francuske i Italije.
Komentari (0)