Analitičari o zahtevu za vanrednim izborima i "studentskoj listi": "Dobra vest za građane koji podržavaju proteste"

Zahtev studenata novosadskog Fakulteta tehničkih nauka (FTN) za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora u Srbiji i sastavljanje studentske liste je "dobra stvar" za sve građane koji ih podržavaju, smatraju analitičari Cvijetin Milivojević i Zoran Stojiljković.

Autor:  

Goran Mitrović

|  

25.04.2025. 16:42

Analitičari o zahtevu za vanrednim izborima i "studentskoj listi": "Dobra vest za građane koji podržavaju proteste"

Plenum studenata novosadskog Fakulteta tehničkih nauka (FTN), koji se nalazi u blokadi, na svom 17. zasedanju izglasao je zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora u Srbiji.

Osim toga, kako je naznačeno na njihovim zvaničnim nalozima na društvenim mrežama, usvojen je i predlog da studenti u blokadi sastave listu za parlamentarne izbore.

Politikolog Cvijetin Milivojević smatra da je to "dobra stvar" jer su se studenti, kako dodaje, dosad veoma dobro ograđivali od bilo kakve direktne političke aktivnosti ili političkog učešća.

"Po mom mišljenju, svi studentski zahtevi su zapravo građanski zahtevi, a ne politički, jer studenti od samog početka nisu pokazivali želju da učestvuju u politici i da se kandiduju na izborima. Oni nisu imali zahtev kakav im, na primer, imputira vlast, da žele rušenje Aleksandra Vučića. Takođe, videli smo da studenti nisu tražili ni prelaznu vladu, što je zahtev opozicije. Tako da su ovi rezultati glasanja sa plenuma FTN dobra stvar", ocenio je Milivojević u razgovoru za portal Newsmax Balkans.

On očekuje da bi zahtev koji su izglasali studenti FTN mogao biti najšire prihvaćen od građana koji podržavaju studentske proteste.

Printscreen: Newsmax Balkans

"Možda bi studenti i nastavnici mogli da faktički krenu u formiranje nekakve platforme ili tela, nazovite ga kako hoćete, koje se u jednom trenutku može ponuditi čak i kao jedna vrsta privremene vlade, koja bi obezbedila regularne i demokratske uslove za izbore, a u kojoj ne bi bilo ni vlasti ni opozicije. Ne mora to biti vlada, ali u svakom slučaju mislim da građani koji podržavaju studente očekuju da se formira neka platforma ili koordinaciono telo, koje će dalje voditi ne samo proteste, nego i ove zahteve ka ispunjenju", istakao je Milivojević, navodeći primere iz Poljske i Makedonije gde je došlo do promene vlasti koju su doneli faktori koji nisu bili striktno politički.

"Univerzitetska lista je osetljivo pitanje"

Zbog toga je i oprezan kada tumači proces političke artikulacije studentskih zahteva, pa dodaje da u svemu tome treba ići "korak po korak".

"Formiranje neke vrste univerzitetske platforme ili nekog međuuniverzitetskog koordinacionog tela koji bi činili i predstavnici studenata i profesora bio bi prvi korak. Oni bi se time pojavili kao odgovoran društveni subjekat koji ima podršku građana i kao takav ima pravo da od stranaka i vlasti i opozicije zahteva da se ide ka održavanju vanrednih parlamentarnih izbora. Da li bi se na tim izborima kandidovala lista pod imenom 'univerzitetska lista', to je već drugo pitanje, koje je u ovom momentu osetljivo", naglasio je politikolog.

Profesor Fakulteta političkih nauka u penziji Zoran Stojiljković tumači taj zahtev studenata kao "dobru i značajnu indikaciju". 

"To je samo indikacija jer se radi o plenumu jednog fakulteta, a svi znamo da je to decentralizovano odlučivanje i da plenumi neretko imaju i različite stavove o konkretnim pitanjima. Pogotovo kad se radi o uplivu u političku arenu ili tipu sugestija, odnosno zahteva koji su vezani za političke i institucionalne procedure ili institucije poput prelaznih ili ekspertskih vlada ili raspisivanja izbora. To jeste vrlo važno i značajno, jer je ovo, čini mi se, prvi put da studenti eksplicitno traže izbore", ukazao je Stojiljković u izjavi za portal Newsmax Balkans.

"Izborna lista pod mentorstvom studenata"

Zahtev studenata FTN iz Novog Sada za izborima i njihovom listom na njima penzionisani profesor FPN vidi kao ulazak u jedan oblik izbornog angažmana.

"Koliko će to biti prihvaćeno i od drugih plenuma i studenata, videćemo, ali mi se čini da će ova priča imati podršku kada se radi o raspisivanju vanrednih parlamentarnih izbora, dok ćemo o modalitetu učešća studenata na njima sigurno videti još različitih inicijativa i predloga", naveo je Stojiljković.

Prema njegovom mišljenju, govoriti nešto preciznije o svemu je preuranjeno.

"Ako se bude išlo na opciju da postoji neka izborna lista koja je mentorisana od strane studenata iza koje su oni stali i na kojoj će se eventualno pojaviti jedan broj studenata, onda treba videti kako će ona biti koncipirana i u kojim modalitetima, ili će, recimo, studenti samo stati iza zahteva da opozicija izađe sa jedinstvenom listom. Za to ima još vremena, ali je značajnije to da se zahtevaju vanredni parlamentarni izbori pod koliko-toliko pristojnim uslovima. Studenti svakako vide da do ispunjenja osnovnih zahteva protesta u eventualim pregovorima sa ovom slabom vladom kratkog daha nema, niti će biti", zaključio je naš sagovornik.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)