(VIDEO) Advokat o izručenju Marovića Crnoj Gori: Slučaju uskoro sledi zastarelost nakon deset godina od presude
Zahtevi Crne Gore Srbiji da se izruči Svetozar Marović imaju za cilj da se što više naruše odnosi dve zemlje, jer čitavom slučaju za nekoliko meseci sledi zastarelost nakon deset godina od presude, kaže advokat Predrag Savić za Newsmax Balkans.
“Ponovo ćemo od Srbije tražiti izručenje Marovića”, poručio je ministar pravde Crne Gore Bojan Božović i time ponovo aktuelizovao pitanje izručenja bivšeg predsednika Državne zajednice Srbije i Crne Gore.
Svetozar Marović je, podsetimo, 2016. osuđen na tri godine i deset meseci zatvora zbog korupcije, a iako je priznao da je koristio politički uticaj za ličnu dobit, kaznu je izbegao prebegavši u Srbiju.
Može li se nakon skoro decenije očekivati da Srbija izruči Marovića Crnoj Gori, pitanje je za advokata Predraga Savića, koji je bio gost jutarnjeg programa "Otvori oči"
Prema njegovom mišljenju, Crna Gora je aktuelizovala ovo pitanje iz "krajnje dnevnopolitičkih razloga".
Printscreen: Newsmax Balkans
"Zahtevi da se izruči Marović imaju cilj da se što više naruše odnosi Srbije i Crne Gore i da se Srbija pokaže u što gorem svetlu. U suštini, mislim da je situacija takva da nikom ne treba to izručenje, jer da je trebalo, verovatno bi se već i dogodilo, a Srbija je tu u problemu što njeni organi gonjenja nikad nisu zvanično locirali, niti uhapsili Marovića. Znači, ovo je kompleksna situacija gde politika igra vrlo značajnu ulogu", smatra Savić.
On dodaje da, kada se u Crnoj Gori pomene Svetozar Marović, uvek je po sredi nekakav politički kontekst.
"Tu je uvek neka tema kandidovana da se skrajne, a da se Marović ponovo izbaci u prvi plan. Ovde je bila ideja da se crnogorskoj javnosti odgovori u smislu 'evo mi tražimo, a Srbi ga ne daju'. Pritom, da bi ga Srbija izručila, ona mora da utvrdi gde se nalazi, da ga uhapsi po crvenoj poternici Interpola. On je sigurno u Srbiji, tu nema dileme. Njegovi advokati to potvrđuju, koji kažu da on je teško bolestan, što bi mogao da bude čak jedan od razloga da se otežano izvrši ekstradicija ili čak da se ne izvrši", tumači advokat.
Uskoro stupa zastarelost
Savić je napomenuo da je i sam crnogorski ministar pravde Bojan Božović svestan da taj zahtev u formalnom smislu nema neki značaj.
Crna Gora će ponovo od Srbije zatražiti izručenje nekadašnjeg predsjednika državne zajednice Svetozara Marovića, kazao je za Newsmax Balkans televiziju crnogorski ministar pravde Bojan Božović.
Nekadašnji premijer Crne Gore Zdravko Krivokapić izjavio je u emisiji Perspektiva na televiziji Newsmax Balkans da je zabrinut zbog toga što je Skupština Crne Gore usvojila sporazume sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, te postavlja pitanje koliko su ti aranžmani dobri za državu.
"Prvo, već su ranije ispostavljeni zahtevi i, kada je u pitanju ekstradicija radi izvršenja krivičnih sankcija, jednom se pošalje zamolnica, raspiše se crvena poternica Interpola i zahtevi se ne ponavljaju. To je praksa. Drugo, u ovom slučaju uskoro nastupa apsolutna zastarelost od deset godina. Da sada negde organi Srbije uhapse Marovića i da ga po crvenoj Interpolovoj poternici sprovedu u ekstradicioni pritvor, ne bi bilo vremena faktički da se on isporuči. U ovom trenutku, on i da se preda crnogorskim vlastima bio bi u zatvoru možda tri, četiri meseca dok ne nastupi zastarelost i potom bi morali da ga puste na slobodu", kaže sagovornik Newsmax Balkans.
Odnos sa Đukanovićem "specifičan"
Advokat je podsetio i na intervju Marovića dat pred avgustovske izbore 2020. kojim je prekinut kontinuitet višedecenijske vlasti bivšeg crnogorskog predsednika Mila Đukanovića.
"Marović je tada najavio da će izaći i otkriti prljave rabote Mila Đukanovića i da će ga faktički on poslati u penziju, a možda i u zatvor. Taj intervju dao je na nekom tajnom mestu, verovatno u Beogradu, ali ništa nije rekao bitno, već je zapravo samo zagolicao maštu ljudi. I posle tog intervjuja je bilo jasno da on i Milo Đukanović verovatno nisu raskinuli sve svoje ljubavne, političke i druge veze, već da je tu i dalje specifičan odnos, a pritom treba znati da je bio jedini predsednik državne zajednice Srbije i Crne Gore koja je trajala tri godine", ukazao je Savić.
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
09:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
11:00
AVANTURA BALKAN
Krenite sa nama u avanturu sa Dušanom Radenkovićem, u trku u kojoj nema stajanja ni kompromisa!Trka traje bez prestanka i predaha kroz ceo serijal, sa više od 70 najrazličitijih lokacija. Lokacije su najlepša i najatraktivnija mesta u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Hrvatskoj i Sloveniji.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Izvršni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić izjavio je u Vašingtonu za američku televiziju Newsmax da će kompanija početkom naredne godine pokrenuti mobilnu mrežu u Sjedinjenim Američkim Državama, fokusiranu na korisnike iz dijaspore sa prostora bivše Jugoslavije.
Blokade sudova i tužilaštava, politički pritisci i javne diskreditacije sudija i tužilaca postavljaju pitanje da li pravosuđe u Srbiji može da funkcioniše nezavisno? Advokati Vladan Glišić i Goran Petronijević objasnili su za Newsmax Balkans da li postoji alternativa za blokade pravosuđa.
Inicijativa koju je Beogradski univerzitet uputio studentima u blokadi treba da prođe odlučivanje na plenumima i podložna je promenama. Suština ovog predloga je da se dođe do kompromisa o načinu nadoknade nastave uz aktivnosti koje podrazumevaju održavanje plenuma, protesta i blokada.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu, Uprave kriminalističke policije, Trećeg odeljenja, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, uhapsili su D. J. (26) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo ubistvo u pokušaju.
Viši sud u Novom Sadu odbio je kao neosnovane žalbe branilaca okrivljenih S. K, N. D, N. B i D. R, koji su osumnjičeni da su u noći između 27. i 28. januara napali studente u blokadi koji su ispred stranačkih prostorija SNS lepili stikere, kada je studentkinji slomljen nos.
Saobraćaj je umerenog intenziteta, nema vanrednih zastoja, ali će se odvijati usporeno po, uglavnom, mokrim kolovozima jer se nastavlja period nestabilnog vremena, saopšteno je iz AMSS.
Emilija i Đorđe Ivanišević prevazilaze lošu demografsku sliku Srbije i doprinose poboljšanju nataliteta. Kada su se venčali, Emilija je imala 21 godinu, a Đorđe 24. Sada imaju šestoro dece, dok je sedmo na putu.
U narednih nekoliko godina više od dve milijarde ljudi na planeti biće gojazno. I u Srbiji je statistika upozoravajuća. Gojaznost pogađa svakog drugog stanovnika. U lečenju je često neophodna i hirurgija.
Tokom proslave završetka srednje škole, jedan maturant leskovačke gimnazije zadobio je teške povrede i posle dijagnostike u Urgetnom centru Opšte bolnice Leskovac, hitno je upućen u Univerzitetski klinički centar Niš.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Uprave granične policije vršili su pojačanu kontrolu kretanja migranata, na području između Šida i granice sa Hrvatskom. U navedenoj akciji jedan migrant je nastradao dok su četvorica zadržana, a nekoliko je pobeglo i za njima se traga.
Pripadnik kosovske policije napao je srpskog maturanata koji je slavio završetak školske godine u Kosovskoj Mitrovici. Policajac ga je, naime, grubo uhvatio za vrat, a na snimcima sa društvenih mreža vidi se kako je maturantu vrat krvav. I vlast i opozicija osudile su napad na srpskog tinejdžera.
Specijalno tužilaštvo u Prištini saopštilo je da je podiglo optužnicu za špijunažu protiv Aleksandra Vlajića iz Kosovske Mitrovice, tvrdeći da je prikupljao i slao Obaveštajno-bezbednosnoj agenciji Republike Srbije važne informacije i dokumenta.
Komentari (0)