(VIDEO) Advokat o izručenju Marovića Crnoj Gori: Slučaju uskoro sledi zastarelost nakon deset godina od presude
Zahtevi Crne Gore Srbiji da se izruči Svetozar Marović imaju za cilj da se što više naruše odnosi dve zemlje, jer čitavom slučaju za nekoliko meseci sledi zastarelost nakon deset godina od presude, kaže advokat Predrag Savić za Newsmax Balkans.
“Ponovo ćemo od Srbije tražiti izručenje Marovića”, poručio je ministar pravde Crne Gore Bojan Božović i time ponovo aktuelizovao pitanje izručenja bivšeg predsednika Državne zajednice Srbije i Crne Gore.
Svetozar Marović je, podsetimo, 2016. osuđen na tri godine i deset meseci zatvora zbog korupcije, a iako je priznao da je koristio politički uticaj za ličnu dobit, kaznu je izbegao prebegavši u Srbiju.
Može li se nakon skoro decenije očekivati da Srbija izruči Marovića Crnoj Gori, pitanje je za advokata Predraga Savića, koji je bio gost jutarnjeg programa "Otvori oči"
Prema njegovom mišljenju, Crna Gora je aktuelizovala ovo pitanje iz "krajnje dnevnopolitičkih razloga".
Printscreen: Newsmax Balkans
"Zahtevi da se izruči Marović imaju cilj da se što više naruše odnosi Srbije i Crne Gore i da se Srbija pokaže u što gorem svetlu. U suštini, mislim da je situacija takva da nikom ne treba to izručenje, jer da je trebalo, verovatno bi se već i dogodilo, a Srbija je tu u problemu što njeni organi gonjenja nikad nisu zvanično locirali, niti uhapsili Marovića. Znači, ovo je kompleksna situacija gde politika igra vrlo značajnu ulogu", smatra Savić.
On dodaje da, kada se u Crnoj Gori pomene Svetozar Marović, uvek je po sredi nekakav politički kontekst.
"Tu je uvek neka tema kandidovana da se skrajne, a da se Marović ponovo izbaci u prvi plan. Ovde je bila ideja da se crnogorskoj javnosti odgovori u smislu 'evo mi tražimo, a Srbi ga ne daju'. Pritom, da bi ga Srbija izručila, ona mora da utvrdi gde se nalazi, da ga uhapsi po crvenoj poternici Interpola. On je sigurno u Srbiji, tu nema dileme. Njegovi advokati to potvrđuju, koji kažu da on je teško bolestan, što bi mogao da bude čak jedan od razloga da se otežano izvrši ekstradicija ili čak da se ne izvrši", tumači advokat.
Uskoro stupa zastarelost
Savić je napomenuo da je i sam crnogorski ministar pravde Bojan Božović svestan da taj zahtev u formalnom smislu nema neki značaj.
Crna Gora će ponovo od Srbije zatražiti izručenje nekadašnjeg predsjednika državne zajednice Svetozara Marovića, kazao je za Newsmax Balkans televiziju crnogorski ministar pravde Bojan Božović.
Nekadašnji premijer Crne Gore Zdravko Krivokapić izjavio je u emisiji Perspektiva na televiziji Newsmax Balkans da je zabrinut zbog toga što je Skupština Crne Gore usvojila sporazume sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, te postavlja pitanje koliko su ti aranžmani dobri za državu.
"Prvo, već su ranije ispostavljeni zahtevi i, kada je u pitanju ekstradicija radi izvršenja krivičnih sankcija, jednom se pošalje zamolnica, raspiše se crvena poternica Interpola i zahtevi se ne ponavljaju. To je praksa. Drugo, u ovom slučaju uskoro nastupa apsolutna zastarelost od deset godina. Da sada negde organi Srbije uhapse Marovića i da ga po crvenoj Interpolovoj poternici sprovedu u ekstradicioni pritvor, ne bi bilo vremena faktički da se on isporuči. U ovom trenutku, on i da se preda crnogorskim vlastima bio bi u zatvoru možda tri, četiri meseca dok ne nastupi zastarelost i potom bi morali da ga puste na slobodu", kaže sagovornik Newsmax Balkans.
Odnos sa Đukanovićem "specifičan"
Advokat je podsetio i na intervju Marovića dat pred avgustovske izbore 2020. kojim je prekinut kontinuitet višedecenijske vlasti bivšeg crnogorskog predsednika Mila Đukanovića.
"Marović je tada najavio da će izaći i otkriti prljave rabote Mila Đukanovića i da će ga faktički on poslati u penziju, a možda i u zatvor. Taj intervju dao je na nekom tajnom mestu, verovatno u Beogradu, ali ništa nije rekao bitno, već je zapravo samo zagolicao maštu ljudi. I posle tog intervjuja je bilo jasno da on i Milo Đukanović verovatno nisu raskinuli sve svoje ljubavne, političke i druge veze, već da je tu i dalje specifičan odnos, a pritom treba znati da je bio jedini predsednik državne zajednice Srbije i Crne Gore koja je trajala tri godine", ukazao je Savić.
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
20:00
PORTAL
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
Studenti u blokadi i grupa građana ispred Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja u Novom Sadu, nisu dozvolili dekanu Patriku Dridu i profesorima da uđu u zgradu fakulteta. U međuvremenu je došla policija i Žandarmerija u opremi za razbijanje demonstracija, upotrebljen je i suzavac.
Odbor za kulturu i informisanje Skupštine Srbije doneo je Odluku o pokretanju postupka za predlaganje kandidata za izbor članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Komentarišući dešavanja tokom današnje blokade DIF u Novom Sadu, ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić rekao je da je povređen dekan fakulteta i da je policija intervenisala u najmanjoj mogućoj meri.
Menadžerka za razvoj investicija AD "Infrastruktura Železnica Srbije" Slobodanka Katanić, predsednik Komisije za tehnički pregled Milutin Savović i članica te Komisije Biljana Krstić pušteni su da se brane sa slobode, potvrđeno je Newsmax Balkans iz Apelacionog suda u Beogradu.
U Srbiji će biti pretežno sunčano i toplo vreme, dok se podne očekuje slab i umeren razvoj dnevne oblačnosti, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je telefonom sa predsednicom Vlade Italije Đorđom Meloni o pitanjima za Zapadni Balkan, saradnji, kao i o predstojećoj izložbi EXPO 2027 koja će se održati u Beogradu, a na kojoj je Italija potvrdila učešće.
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić je u pisanoj izjavi dostavljenoj FoNetu naveo da je prihvatio poziv predsednika vlade Đure Macuta da u sredu nastave razgovor o problemima u visokom obrazovanju.
Nasilje nad ženama postalo je svakodnevica u Srbiji i regionu. Istraživanja pokazuju da tek svaka peta žena u Srbiji koja doživi partnersko nasilje odluči da prijavi nasilnika. O ovoj temi razgovarali smo sa koordinatorkom Sigurne kuće Vesnom Stanojević.
Predsednik Saveza pčelarskih organizacija Srbije Rodoljub Živadinović izjavio je da se ceo region suočava sa velikim uginućem pčela a da je u Srbiji najgora situacija u Vojvodini, gde u nekim pčelinjacima uginuće pčela dostiže i do 100 odsto.
Viši sud u Novom Sadu osudio je Miloša Golića na kaznu zatvora od godinu i osam meseci jer je 17. januara ove godine tokom održavanja javnog skupa ispred zgrade Medicinskog fakulteta u tom gradu izvršio krivično delo nasilničko ponašanje, što je okrivljeni priznao.
Viši sud u Beogradu ukinuo je pritvor predsedniku opštine Obrenovac i bivšem v.d. direktoru EPS Miloradu Grčiću, osumnjičenom da je sa nekoliko ljudi izvršenjem različitih krivičnih dela oštetili EPS za više od 100 miliona dinara i u tom iznosu su sebi i drugima pribavili imovinsku korist.
Viši sud u Novom Sadu ukinuo je pritvor jednoj od osumnjičenih u istrazi koja se vodi zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra prošle godine kada je stradalo 16 osoba, dok je pritvor za devet osoba produžen.
Komentari (0)