(VIDEO) Da li su izbori koje studenti traže rešenje: "Ne moraju nužno da donesu stabilnost kada postoji kriza poverenja"

Iako studenti, posle šest meseci protesta, traže vanredne parlamentarne izbore, predsednik Srbije poručuje – izbora neće biti. O tome da li bi izbori mogli da budu rešenje za aktuelnu političku krizu, za emisiju "Presek" na televiziji Newsmax govorio je izvršni direktor CESID Bojan Klačar.

Autor:

M. K.

20.05.2025. 20:28

(VIDEO) Da li su izbori koje studenti traže rešenje: "Ne moraju nužno da donesu stabilnost kada postoji kriza poverenja"

"Izbori su u svim demokratskim ustavima zamišljeni kao mehanizam za prevazilaženje političkih i društvenih kriza. Međutim, kada imate duboku polarizaciju, krizu poverenja i oštru konfrontaciju u društvu, izbori ne moraju nužno da donesu stabilnost", upozorava Klačar.

On navodi primere iz Bugarske i Gruzije, gde su višestruki izborni ciklusi samo produbili podele, a ne doprineli rešavanju sporova.

"Veća je verovatnoća da izbori ne budu rešenje krize ako im ne prethodi nikakav dijalog o izbornim uslovima. Bez minimalnog dogovora o fer procedurama, teško je očekivati da svi politički akteri prihvate rezultate", objašnjava Klačar.

Vlast bira tajming, studenti pokušavaju da ubrzaju proces

Na pitanje da li trenutni pritisak studenata ima političku snagu da izazove vanredne izbore, Klačar podseća na političku logiku.

"Tačno je da izbore najčešće traže oni koji veruju da mogu da pobede. Ali prednost u odlučivanju o tajmingu uvek ima vlast. Studenti i opozicija mogu da traže izbore, ali ne mogu da ih raspišu. Pravo pitanje je – da li vlast vidi više koristi ili štete od njihovog održavanja", objašnjava Klačar. 

Foto: Newsmax Balkans

Klačar smatra da pritisak javnosti sada nije na vrhuncu.

"Taj pritisak je bio mnogo jači u februaru i martu. Sada, kada se nalazimo pred letnjim mesecima i političkom pauzom, vlast verovatno neće žuriti sa izborima, ali ne verujem ni da će trajno zatvoriti vrata toj mogućnosti", zaključuje Klačar. 

Bez promene izbornih uslova - opasnost od novog sukoba

Poseban rizik vidi se u tome što studenti traže izbore, ali ne insistiraju javno na promeni izbornih uslova, iako su ti uslovi ranije kritikovani i u Evropskom parlamentu.

"Ukoliko izađu na izbore u postojećim uslovima i izgube, studenti će se naći pred dilemom: ili da priznaju rezultate i time legitimišu ceo izborni proces, ili da ih odbace, čime se otvara prostor za novu političku nestabilnost", ocenjuje Klačar.

Prema njegovom mišljenju, drugi scenario je verovatniji.

"Verujem da bi u tom slučaju studenti i opozicija odbili da priznaju rezultate, što bi stvorilo institucionalni vakum i moglo Srbiju da uvede u novu fazu krize", priča sagovornik Newsmax televizije.

Prema njegovim rečima, bez dijaloga o osnovnim izbornim pravilima, izbori ne mogu da donesu rešenje.

"Samo u slučaju da svi politički akteri prihvate izborne rezultate, izbori mogu da budu rešenje. U suprotnom, rizikujemo da se postojeća kriza produbi",  upozorava Klačar.

Razgovor sa Bojanom Klačarom pogledajte u videu:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)