Turk je na konferenciji za novinare, posle dvodnevne posete Srbije, naglasio da u državi duže od šest meseci traju protesti koje uglavnom predvode studenti koji pozivaju na transparentnost i odgovornost za tragediju na novosadskoj železničkoj stanici 1. novembra prošle godine.
On je ponovio studentske zahteve i dodao da je tokom prepodneva na Univerzitetu u Beogradu razgovarao sa studentima i njihovim profesorima.
"Bio sam impresioniran energijom i entuzijazmom tih mladih ljudi. Izrazili su snažnu želju za slobodnim i demokratskim društvom i poštovanjem ljudskih prava. Njihove glasove treba čuti i poštovati", naglasio je Volker Turk.
Prema njegovim rečima, društva napreduju kada postoji otvoren, slobodan i inkluzivan prostor za dijalog, gde se o izazovima može sigurno raspravljati, kada se kritika može izneti bez straha od odmazde.
"Sloboda izražavanja i pravo na mirno okupljanje temeljni su za društvo, posebno kada postoji oštro neslaganje o važnim pitanjima. Potrebno je pronaći rešenje, kako ostvarivanje tih sloboda ne bi bilo suprotstavljeno pravu na obrazovanje", poručio je on.
Pozvao na temeljnu istragu nesreće u Novom Sadu
Turk je rekao da je tokom razgovora sa predstavnicima vlasti pozvao na transparentnu, brzu i temeljnu istragu nesreće u Novom Sadu, ali i svih navoda o nasilju nad mirnim demonstrantima.
Na pitanje o slučaju šest pritvornika, od kojih je troje puštenu uz meru kućnog pritvora, Turk je rekao da se o tome razgovaralo i da se nada da će to biti rešeno.
"Preneo sam spremnost svoje kancelarije da sprovede misiju utvrđivanja činjenica o incidentima vezanim za demonstracije 15. marta", naglasio je on.
Prijave o napadima, zastrašivanju, pretnjama
Turk je rekao i da je njegova kancelarija primila prijave o napadima, uznemiravanju, zastrašivanju, pretnjama i kampanjama blaćenja usmerenim protiv branitelja ljudskih prava i medijskih radnika, kao i izveštaje o nezakonitom digitalnom nadzoru i tužbama koje se koriste za zastrašivanje.
Turk je naglasio da je sa sagovornicima u Beogradu razgovarao i o stanju ljudskih prava nevećinskih zajednica na Kosovu, napominjući da je svestan situacije i da će nastaviti rad po tom pitanju.
Pozdravio je činjenicu da je Srbija ratifikovala gotovo sve međunarodne ugovore o ljudskim pravima i nedavno je pristupila protokolu Međunarodnog pakta o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima, ali je ocenio da je potrebno ojačati nacionalne mehanizme za ljudska prava i nezavisnost pravosuđa.
Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:
Pratite nas na društvenim mrežama:
Komentari (0)