Đurić u Dejtonu povodom 30. godišnjice mirovnog sporazuma: Srbija svetu uputila važnu poruku

Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je u Dejtonu, gde prisustvuje obeležavanju 30. godišnjice Dejtonskog mirovnog sporazuma, da je Srbija na tom događaju svetu uputila važnu poruku - da je zemlja koja se ubrzano i dinamično razvija, koja gleda ka budućnosti i koja pruža ruku saradnje.

25.05.2025. 09:54

Đurić u Dejtonu povodom 30. godišnjice mirovnog sporazuma: Srbija svetu uputila važnu poruku

Đurić je istakao da je učešće srpske delegacije na ovom skupu bilo još jedna prilika da, kako je naveo, ''mnogima osvežimo sliku u našoj zemlji''.

"U obraćanju parlamentarnoj skupštini NATO, ovde u Ohaju, poslao sam jasnu poruku da Srbija ne vidi Bosnu i Hercegovinu kao monoetničku državu. Da je ne vidi kao državu u kojoj će jedna strana nametati drugim dvema stranama političku volju, i da mi upravo uz snažnu podršku Dejtonskom sporazumu zahtevamo da se strane odnose jedna prema drugoj sa poštovanjem i da se otvorena pitanja rešavaju isključivo kroz unutrašnji dijalog, a ne kroz bilo kakvu vrstu nametanja", rekao je Đurić.

Foto: Vrigina Mayo

To je, kako je dodao, bila i prilika da govori o srpskoj viziji budućnosti Balkana, ''zato što Srbija veruje da vreme podela u regionu treba da ostane iza nas, a da vreme ekonomske saradnje, vreme izgradnje infrastrukturnih, kulturnih i obrazovnih veza treba da još snažnije bude ispred nas''.

''U 21. veku na Balkanu je stasala jedna nova generacija koja ne veruje da su kontrolni punktovi, rampe i fizičke barijere, način da dokažete ni svoju državnost, ni svoj identitet, ni svoju kulturnu samobitnost, da nijedna od naših država na Balkanu neće biti manje država zbog toga što će ljudi moći da slobodno cirkulišu, da slobodno trguju, da slobodno međusobno sarađuju i da stvaramo vrstu relacije koja će osigurati trajan mir i budućnost u regionu“, kazao je Đurić, saopšteno je iz Ministarstva spoljnih poslova.

"Niz važnih razgovora sa članovima američke administarcije"

Upravo zato je, kako je objasnio, u kontekstu Dejtonskog sporazuma, insistirao na tome da poštovanje i uvažavanje, a ne nametanje, treba da bude naše oruđe da stignemo do tog cilja. Ministar Đurić je naveo da je u Dejtonu imao i niz važnih razgovora, pre svega sa članovima američke državne administracije.

''Razgovarao sam sa grupom američkih članova Kongresa iz obe političke partije. Mislim da je za Srbiju veoma značajno da se sa istaknutim američkim političkim liderima povezujemo i obrazlažemo našu poziciju, čuo sam mnogo pozitivnih tonova na ovom sastanku sa američkim kongresmenima i mislim da srpsko-američki odnosi imaju jednu dobru dinamiku", rekao je Đurić.

Posebno je ukazao na važnost poruka koje je u govoru u Dejtonu uputio zamenik državnog sekretara SAD Kristofer Landau, koje su ohrabrujuće za Srbiju i Srbe u regionu.

''Američka administracija, zaključujemo na osnovu i tog obraćanja i fenomenalnog sastanka koji smo imali sa gospodinom Landouom, zaista želi da izgradi novi pozitivan tip odnosa i sa Srbijom i sa čitavim regionom. Kada je reč o Bosni i Hercegovini, ideja da se stvara neka unitarna država, ideja da se spolja nameću rešenja očigledno u sadašnjoj administraciji SAD ne može da naiđe na podršku", konstatovao je ministar Đurić.

"Važna večera sa generalnim sekretarom NATO i predstavnicima iz regiona"

Dodao je da je tokom boravka u Dejtonu imao i veoma produktivan susret sa britanskom specijalnom izaslanicom za Zapadni Balkan Karen Pirs, sa kojom je razmenio mišljenja o tome kako da u nastavku nedavnih razgovora vođenih u Beogradu sa šefom britanske diplomatije Dejvidom Lamijem, radimo na otvaranju novog lista saradnje, odnosno otpočinjanju strateškog dijaloga sa ciljem da se dve ekonomije i društva još kvalitetnije povežu.

Đurić je najavio i da će večeras prisustvovati važnoj večeri, koja će okupiti generalnog sekretara NATO i predstavnike država i teritorija iz našeg regiona.

''Ne očekujem da će to biti za predstavnike Srbije laka diskusija, ali sasvim sigurno znam da principi koje mi zagovaramo, a to su principi saradnje sa jedne strane, a sa druge strane međusobnog uvažavanja i poštovanja i poštovanja teritorijalnog integriteta, jednako znače danas za sve učesnike, kao što su važili i pre 80 godina kada su ih UN upisale u svoju povelju“, rekao je Đurić.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)