(VIDEO) Profesori univerziteta o razgovoru rektora sa premijerom: "Ako spasemo akademsku godinu, spasli smo institucije"
Da li smo, posle sastanka rektora Vladana Đokića i premijera Đure Macuta, bliži usaglašavanju stavova o načinu završetka ove, ali i početka naredne akademske godine - o tome govore profesorka Medicinskog fakulteta Valentina Arsić Arsenijević i profesor Fakulteta političkih nauka Časlav Koprivica.
Sastanak Đokića i Macuta održan je istovremeno kad i skup ispred zgrade Vlade Srbije.
"Fakulteti na raskrsnici", naziv je protesta koji je na uglu Nemanjine ulice i Kneza Miloša organizovao "Pobunjeni univerzitet" čija je delegacija predala zahteve Vladi Srbije.
Profesori, inače članovi te inicijative, kažu da ostaju ispred Vlade sve dok zahtevi ne budu ispunjeni.
Protest koji su organizovali okupljeni oko grupe "Pobunjeni univerzitet" nastavljen je drugi dan zaredom ispred zgrade Vlade Srbije, a grupa okupljenih i dalje blokira raskrsnicu ulica Kneza Miloša i Nemanjine.
Članovi akademske zajednice, studenti i građani blokiraju raskrsnicu ispred zgrade Vlade Srbije, gde je u toku protest pod nazivom "Fakulteti na raskrsnici".
Koprivica smatra da treba spasavati akademsku godinu.
"Ako spasemo akademsku godinu, spasli smo institucije. Ako neka institucija previše dugo ne radi, onda se ostatak društvenog sistema navikava na to da ona ne postoji i onda dolazi do spontane supstitucije toga. Imali smo direktne pretnje od strane nadležnih predstavnika vlasti da će doći do ukidanja pravne subjektivnosti", navodi Koprivica.
Foto: Milena Đorđević
Prema njegovim rečima, Beogradski univerzitet nije integrisan univerzitet, tako da ne postoji komandna odgovornost rektora u odnosu na fakultete, jer dekani fakulteta, odnosno uprave, samostalno odlučuju o tome da li će se vraćati na nastavu ili ne.
Koprivica podseća da smo imali pokušaj vlasti pre svega ovoga da na mala vrata uvede strane visokoškolske institucije koje uopšte nisu akreditovane u Srbiji.
"Ugrožena su nam radna mesta"
"Sada ovde svedočimo jednom socijalnom eksperimentu koji ugrožava moje radno mesto, ugrožava radna mesta brojnih mojih kolega koji žele da sami obavljaju svoju funkciju", rekla je Arsić Arsenijević.
Govoreći o studentskom pokretu, podsetila je da su prvobitni protesti započeli iz plemenitih razloga.
"Sve je to krenulo jako pozitivno - studenti su reagovali na jednu društvenu nepravdu. Tu njihovu reakciju smo i mi, njihovi profesori, i kao građani podržali. Ali onda je to pretočeno u blokade koje mi nismo podržali, kao i gubitak godine i izbore... A sada se suočavamo s mogućnošću da nam se univerzitet prosto zatvori", upozorila je Arsić Arsenijević.
Foto: Milena Đorđević
Kritikujući upravu svog fakulteta i Beogradskog univerziteta, Arsić Arsenijević je navela da je uloga rektora "krajnje negativna", te da su određeni mehanizmi odlučivanja, poput veća i plenuma, pretvoreni u neformalne i neefikasne instrumente moći.
"Imali smo nezakonit štrajk, navlačilo se da se potpiše. Zaštitnik građana je reagovao. Imali smo uticaj SANU. Sutra se održava novo veće, a večeras novi mezoplenum. Fenomen plenuma je prerastao u fenomen mezoplenuma. Pretpostavljam da će uprava moliti studente", navodi ona.
"Svoje studente nikada neću deliti"
U kritici trenutnog stanja, osvrnula se i na koleginicu kojoj je omogućeno da radi i posle uslova za penziju, a koja se sada protivi nastavku nastave.
"Nije obavezno ni da radimo na univerzitetu, ni da studiramo. Ko želi da studira - neka studira. Ko želi da blokira - neka blokira sebe. Svojim studentima sam rekla: možete uklesati svoja imena na mermernu tablu, neka stoji za vekove vekova, da se zna da ste bili ta revolucionarna grupa koja je sebe blokirala. Ali ja svoje studente nikada neću deliti“, poručila je profesorka.
Gostovanje Valentine Arsić Arsenijević i Časlava Koprivice pogledajte u videu:
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
Nakon što je tokom jutra policija uklonila sve blokade, građani su u više delova Beograda, ali i drugih gradova ponovo izašli na ulice. Pripadnici MUP pomeraju ih sa kolovoza na trotoar, ali su na pojedinim mestima ulice i dalje blokirane kontejnerima i drugim predmetima.
Građani i studenti okupili su se ispred Višeg javnog tužilaštva u Beogradu u nedelju u 20 sati zbog hapšenja više studenata. Okupljeni ispred Palate pravde u Savskoj ulici prešli su na Gazelu, a građani u više gradova blokirali su raskrsnice u znak građanske neposlušnosti zbog hapšenja studenata.
Jedna osoba poginula je, a druga je spasena iz vozila koje je učestvovalo u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila na raskrsnici ulica Novosadske i Fruškogorske u Sirigu.
U Beogradu su nastavljene blokade pojedinih saobraćajnica, nakon što su studenti i građani i prethodnih dana blokirali ulice u više gradova u zemlji. Studenti u blokadi su ponovili da je od subote upaljeno zeleno svetlo i pozvali građane u akcije neposlušnosti.
Prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ) očekuje se sunčano i toplo vreme. U toku dana duvaće slab i umeren severni vetar, a ujutro, uveče i u noćnim satima slab vetar promenljivog pravca.
Kako se Evropa bori s temperaturama višim od 40 stepeni? Zašto zemlje BRIKS uvode rezervnu valutu? Šta nam poručuju ponovljeni izbori u Kosjeriću, a šta blokade ulica širom zemlje?
Viši sud u Beogradu oslobodio je bivšeg komandanta Drinskog korpusa VRS Milenka Živanovića optužbi za ratni zločin protiv civila u Srebrenici jula 1995. godine, uz obrazloženje da njegovi nalozi nisu bili usmereni na prisilno iseljavanje bošnjačkog stanovništva.
Ministar za evropske integracije Nemanja Starović smatra da je samit lidera Zapadnog Balkana i predstavnika Evropske komisije u Skoplju bio prilika da Srbija još jednom potvrdi posvećenost procesu evropskih integracija i da zvanični Beograd očekuje podršku država članica za otvaranje Klastera tri.
Evropska komesarka za proširenje i politiku susedstva Marta Kos naglasila je na Samitu EU-zapadni Balkan, koji je održan u Skoplju, da u Uniji postoji jasan konsenzus o proširenju i da Evropa ne može biti ujedinjena bez zapadnog Balkana.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Sadu zaplenili su 20 kilograma marihuane i uhapsili D. D. (55) i V. M. (43) iz ovog grada, zbog osnova sumnje da su počinili krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Komentari (0)