(VIDEO) Vida Ognjenović o blokadama: Otpor vlasti se 1991. kretao spontano i prirodno, danas se podrazumeva

Pozorišna rediteljka i književnica Vida Ognjenović je u jutarnjem programu Newsmax Balkans uporedila građanske demonstracije nekad i sad, uočavajući sličnosti i razlike među njima, potvrdivši tezu da je građanski otpor osnovna tekovina demokratskog društva.

Autor:

G. M.

03.07.2025. 11:07

(VIDEO) Vida Ognjenović o blokadama: Otpor vlasti se 1991. kretao spontano i prirodno, danas se podrazumeva

Ognjenović, koja je bila i jedan od osnivača Demokratske stranke, ušla je u političku istoriju 9. marta 1991. godine, kada je usred najmasovnijeg protesta u Beogradu protiv režima Slobodana Miloševića, kao tadašnja upravnica Narodnog pozorišta, otvorila njegova vrata i pustila lidera SPO Vuka Draškovića na balkon da se obrati građanima.

Ona je za jutarnji program protumačila sličnosti i razlike tog vremena i današnjih uličnih demonstracija koje već neko vreme traju po čitavoj Srbiji.

"Sličnosti su masovnost demonstranata, jer je i tada na trgu bilo 50.000 ljudi. To je bila jedna od prvih demonstracija tog tipa i bila je spontana. Otpor i ta želja za promenama kretala se gotovo prirodno. To su sličnosti, a razlika je što se danas otpor na izvestan način podrazumeva, jer mi smo slobodno demokratsko društvo i tako bi trebalo da bude. Međutim, svakog dana se dešavaju hapšenja, što do sada nije bilo", uporedila je sagovornica Newsmax Balkans.

Foto: Milena Đorđević

Podsetila je da su 9. marta mediji izveštavali o "ustanku" protiv Miloševićevog režima, opisavši aktuelne skupove širom Srbije.

"Vidim ih kao građanske, kao civilne, kao civilni otpor velikim nepravilnostima koje su u našem društvu očigledne. Sada, na sreću, mi nismo imali vodene topove, nismo imali tenkove na ulicama i izgubljene živote. Nismo imali vodene topove, ali smo imali zvučni top ili već kako se to zove to nedozvoljeno oružje", navela je ona.

Osvrnula se i na to što su umetnici uvek "na prvoj liniji fronta" kad su u pitanju ulične demonstracije. Kaže da razlog tome što oni uvek prvi dižu glas protiv aktuelne politike leži u poimanju slobode.

"Umetnosti nema bez slobode, umetnost je jednako sloboda. Kada nje nema, pozorište je ili propagandni biro, dakle agitprop, ili je rezidualna zabava, što je kod nas u modi, ako se glasnom muzikom zataškava šta ne valja. Kod nas pevači razonode mase kada im je teško, umesto da nam se obrati neko ko je zadužen da rešava probleme na najbolji mogući način. Tako da je potpuno prirodno što su glumci i umetnici na nogama, a neprirodno je da se naša vlast prema umetnosti i prema kulturi ovako ponaša", ukazala je rediteljka.

Dodala je da su blokade u Srbiji pokrenute zato što vlast ne sluša građane, pošto su mediji, kako je istakla, za one koji protestuju zatvoreni.

Foto: Milena Đorđević

"Oni prvo naprave blokadu medija, pa onda građane optužuju što blokiraju raskrsnice, a u stvari to je jedini način da građani skrenu pažnju na razloge svog protesta. Studenti se osam meseci, na miran način blokiranjem fakulteta, bore za svoje zahteve, a to je da se uvede neki društveni red i da se neka društvena pravda uvede u način saobraćanja između naše vlasti i građana. Da ti koji su na vlasti, koje su građani birali, se obrate svojim biračima sa nekim rezultatima, koji su ujedno i odgovori na studentske zahteve. Do sad to nismo videli", navodi Ognjenović.

Prokomentarisala je i ulogu današnjih društvenih medija u kompleksnim društveno-političkim okolnostima.

"Društvene mreže su učinile svoje i možemo im biti zahvalni zato što su javni mediji i za studentski pokret i za građanski pokret zatvoreni. Medijska blokada je velika krivica sadašnje vlasti, jer to je prekid između njih i građana. To je način da oni sprovedu direktno sve svoje što su zamislili", poručila je gošća jutarnjeg programa.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)