(VIDEO) Istoričar o pojmu genocida: Unipolarni svet ga zloupotrebljava, a identitet nacije se ne može graditi na njemu
Trideset godina je prošlo od rata u bivšoj Jugoslaviji, a teme o njegovim posledicama se i dalje ne mogu zaobići. Istoričar Miloš Ković i direktor Dokumentaciono-informacionog centra Veritas Savo Štrbac pokušali su da daju odgovore na pitanja gde je region danas, primetno i dalje duboko podeljen.
Ove godine navršavaju se tri decenije od zločina u Srebrenici i Bratuncu, kao i od hrvatske akcije Oluja. Danas se više ne puca, ali su razlike iscrtane po nacionalnom i verskom principu duboke možda kao i pre.
Osim toga, društveni antagonizmi i mržnja usađeni su i među mlađe generacije koje se nisu ni rodile za vreme ratnih devedesetih.
Za Stav dana iz studija Newsmax Balkans govorio je istoričar Miloš Ković.
"Stvari se nisu mnogo promenile. Mržnja, gnev i nezadovoljstvo opstaju. Ne puca se doduše, ali u Sarajevu postoji ta izgradnja identiteta na narativu o genocidu. Ovde u Beogradu, Republici Srpskoj ili Banjaluci, na nivou činjenica nema nikakvih dilema da je počinjen ratni zločin. Mislim da je to utvrđena činjenica. Međutim, na nivou činjenica u Sarajevu se ne priznaju zločini koje su počinjeni nad Srbima, u opštinama Srebrenica, Bratunac, Milići, Zvornik... Dakle, na nivou činjenica kod nas, u nekoj našoj nauci i javnom mnjenju, postoji određena saglasnost. U Sarajevu čak ni toga nema. Ne vidimo spremnost da se prizna ubijanje 3.267 Srba u ovim opštinama koje sam nabrojao. Preko četiri stotine dece prošlo je kroz logor", ukazao je Ković.
Printscreen: Newsmax Balkans
On je objasnio da povećana negativna emocija prema istorijski bliskim i sličnim narodima potiče od tzv. "konflikata malih razlika".
"Pogotovo su surovi ratovi između onih koji govore istim jezikom, a pripadaju različitim verama ili konfesijama. Taj povećani stepen negativne emocije pripada sociološkom sistemu konflikata malih razlika. Ovde, na Balkanu, na tom pravcu smo formirali jugoslovensku državu. Danas Jugoslavije više nema. Na ovom području imamo uobličene nacije. Danas govoriti sa Bošnjacima, a pogotovo sa Hrvatima o tome da smo jedan narod je nemoguće i svaki razgovor u tom pravcu može pre ili kasnije da dovede do konflikta. Mislim da treba stvari sagledati onakve kakve su. To zvuči jednostavno, pa i banalno, ali prosto, to je zadatak istoričara, a ne političara", naveo je istoričar.
Pod sloganom "33 godine - zločin bez kazne", Srbi su, zajedno sa političkim vrhom Republike Srpske i Srpske pravoslavne crkve, obeležili 33 godine od masovnih, svirepih zločina nad Srbima u srednjem Podrinju. O ovom tragičnom događaju za Newsmax Balkans govorio je politički filozof Dragoljub Kojčić.
Sudija za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu - Odeljenje za ratne zločine je 16. juna doneo rešenje kojim je prema okrivljenom K. F. odredio pritvor, koji mu po tom rešenju može trajati najduže 30 dana.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je pouka pobunjenih logoraša iz Jasenovca da sloboda ne može da se da, niti da se uzme, jer je ona odluka svakog pojedinca i da su Srbi i danas odlučili da budu slobodni i da im to pravo niko ne može oduzeti.
Štrbac se osvrnuo na, kako smatra, potpuno dijametralno suprotne narative koji vladaju na našim prostorima.
"Često me pitaju za ovih 30 godina kad će doći do pomirenja naroda na ovim prostorima, a živeli smo nekad u jedinstvenoj, jedinoj državi, ja sam znao reći, a i to mislim i danas, onog momenta kad napravimo jedan udžbenik iz istorije iz kojeg će svi učiti, i Hrvati, i Srbi, i svi ostali na ovom području. Kad će to biti ne mogu sebi da predočim, verovatno to neću doživeti, a daj Bože da doživi neko od mojih unuka. To su potpuno drugačiji narativi", mišljenja je Štrbac.
Naš sagovornik je pomenuo i nedavno održani koncert proustaškog muzičara Marka Perkovića Tompsona u Zagrebu, na kom je prisustvovalo pola miliona ljudi.
Printscreen: Newsmax Balkans
"U Hrvatskoj se stvorila nekakva generacija sa greškom, ali nisu oni krivi, već onaj koji ih je odgajao i indoktrinisao u tom smeru, a to su svi segmenti hrvatskog društva - i crkva i školstvo i ulica i porodica, a posebno mediji. I ako ih usmeravate u pogrešnom smeru, dobijete to da dođu svi da kliču ustašama. Dakle, da biste dobili drugačiju generaciju koja je tolerantna prema drugima i drugačijima, da ih odgajate u ljubavi i nekakvom miru, potrebna je edukacija, a to ne ide preko noći niti nikakvim dekretima. To je proces, ali nema volje u hrvatskoj državi da se krene u tom smeru", pojasnio je Štrbac.
Upitan da utvrdi granicu između zločina i genocida, Ković je naveo da pojam genocida diktiraju, kako je rekao, jednopolarni svet i njegovi sateliti.
"Pojam genocid je iskovao Rafael Lemkin i ta njegova definicija je široka, kao što je široka i definicija Ujedinjenih nacija. Primarna je prethodna namera da budete uništeni zato što pripadate određenoj populaciji. Još u vreme Lemkina je počela zloupotreba ovog pojma od strane jednopolarnog sveta koji određuje šta je genocid, a to su sve proameričke države i njihovi sateliti. Sve ono što počine njihovi protivnici nazivaju genocidom i zločinima protiv čovečnosti, a ono što urade oni ne može tako čak ni da se imenuje", istakao je istoričar.
Gostovanje istoričara Miloša Kovića pogledajte u videu:
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
11:00
DIJAGNOZA ( R )
Emisija Dijagnoza sa Borislavom Višnjićem tražiće odgovore na ključna pitanja od kojih zavisi dalji razvoj Crne Gore i regiona. Glavne teme koje će biti otvarane u emisiji su implikacije koje ključna dešavanja u međunarodnoj politici imaju na Crnu Goru i region. Takođe, bavićemo se i ključnim ekonomskim projektima koji bi doveli do bržeg razvoja naših zemalja ali i koliko na sve procese i neophodne reforme utiče korupcija.
dokumentarni
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
Veliki šumski požar koji je izbio u sredu uveče u šumovitom području Glikadija na severnom egejskom ostrvu Tasos nastavio je da gori i u četvrtak, a situacija, prema izveštajima, opisana kao teška.
Dopisnik Newsmax Balkans iz Amerike Antonije Kovačević istakao je da je Teksas u žalosti, da zvone zvona na crkvama svako veče i podsećaju ljude na one koje su izgubili u proteklim danima. Broj stradalih popeo se, kako je naveo, na 111 i još se traga za nestalima.
Sedmorici privedenih nakon protesta u Užicu, koji se sumnjiče za napad na službeno lice, određen je pritvor do 30 dana, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz tamošnjeg Osnovnog suda.
Grupa građana blokirala je zgradu Osnovnog suda u ovom gradu zbog određivanja jednomesečnog pritvora sedmorici učesnika blokada, osumnjičenih za napad na pripadnike policije tokom blokade saobraćajnica. Zgrada je bila pod blokadom oko tri sata.
Ana Ilić (33) iz Vatrogasno-spasilačke jedinice iz Niša osvojila je prvo mesto među ženama na takmičenju "Najjači vatrogasac-spasilac" održanom u Sankt Peterburgu. Ana je za Newsmax Balkans govorila kako je postala prva žena vatrogasac u Nišu i kako je vatrogastvo od hobija postalo njeno zanimanje.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova tokom prethodne noći izvršili su proveru identiteta ukupno 172 osobe, a protiv jedne osobe je podneta prekršajna prijava.
Četrnaestogodišnje dete koje je vozilo bicikl zadobilo je potres mozga u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u četvrtak uveče u Beogradu, rečeno je za Tanjug u službi Hitne pomoći.
Zamenik generalnog direktora Generalnog direktorata za migacije i unutrašnje poslove, Olivije Onidi, predvodio je posetu Srbiji na visokom nivou, zajedno sa predstavnicima više država članica i agencija EU, kako bi se ojačala saradnja u oblasti upravljanja migracijama i unutrašnjih poslova.
Novosadski naučnici napravili su revolucionarni iskorak spajajući hranu i elektroniku u službi zdravlja. Razvili su tehnologiju koja bi mogla da omogući da u budućnosti i proveravamo svoje zdravstveno stanje upravo kroz ono što jedemo.
U Srbiji će biti promenljivo oblačno uz pojavu sunčanih intervala, naročito u prvom delu dana u Vojvodini, ali i sa retkom pojavom kratkotrajne kiše ili pljuska uz mogućnost grmljavine.
U Užicu je održan protest ispred Gradske uprave zbog određivanja jednomesečnog pritvora za sedmoro građana koji su osumnjičeni za napad na pripadnike policije tokom blokade saobraćajnica, nakon čega je ponovo blokiran magistralni put Užice-Zlatibor.
Kosovska predsednica Vjosa Osmani izjavila je na univerzitetu Džon Hopkins da bi, ako to žele, predsednik SAD Donald Tramp i generalni sekretar Nato Mark Rute mogli da učine članstvo Kosova u NATO mogućim.
Iza protesta u Srbiji stoji Evropska unija. Iz njihovih centara se finansira sve što se dešava. Cilj je destabilizacija Srbije čime se pod kontrolu stavljaju i ostali srpski prostori. Destabilizacija u BiH je koordinisana usko sa svim što se dešava kod nas, izjavio je advokat Goran Petronijević.
Komentari (0)