Opozicija traži od Ustavnog suda da oceni uredbu o eksploataciji jadarita, zahtev potpisala 72 poslanika

Poslaničke grupe Novi DSS-POKS, Ekološki ustanak i Narodni pokret Srbije-Novo lice Srbije (NPS-NLS) predali su Ustavnom sudu predlog za ocenu ustavnosti Uredbe o primeni Uredbe o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene za realizaciju projekta eksploatacije jadarita.

Izvor: FoNet   |  

31.10.2024. 13:09

Opozicija traži od Ustavnog suda da oceni uredbu o eksploataciji jadarita, zahtev potpisala 72 poslanika
Foto: Milena Đorđević

Poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović rekla je na konferenciji za novinare ispred Ustavnog suda da se tom uredbom jedan nepostojeći pravni akt ponovo vraća u pravni promet na nezakonit način, pogotovo što ispod uredbe stoji potpis Ane Brnabić, koja je predsednica Skupštine, a ne Vlade.

"Ovo je najočigledniji primer kršenja Ustava i povrede prava građana Srbije. Zbog toga predajemo zahtev za privremenu meru kojom bi se obustavili svi nezakoniti pravni akti vezani za ovu uredbu", objasnila je Nestorović i dodala da su zahtev potpisala 72 poslanika, što je, kako je istakla, više nego dovoljno.

Prema oceni poslanice NPS Ane Jakovljević, Vlada nije ovlašćena da upravlja mineralnim resursima, nego Skupština i uredbu o prostornom planu za Loznicu nemoguće je primeniti, "ona ne postoji u pravnom prometu".

Tražimo od Ustavnog suda da se zabrane aktivnosti i postupanje po svim dokumentima koji su protiv Ustava i zakona, naglasila je Jakovljević.

Poslanik Novi DSS-POKS Dejan Šulkić rekao je da se kao država, društvo i građani nalazimo u situaciji kad je Vlada uzurpirala nadležnosti parlamenta i da se radi o "hokus-pokus igri Brnabić", koja je kao premijerka poništila uredbu, pa je potom ponovo donela, "sad kao predsednik Skupštine postupa retroaktivno".

Kako je objasnio, premijer Miloš Vučević sada parlamentu na usvajanje dostavlja uredbu koju je potpisala Brnabić.

Foto: Milena Đorđević

Šulkić je upozorio da je na delu zastrašivanje građana da će država morati da Rio Tintu plati odštetu od milijardu evra ako se uredba ne usvoji, što je neistina, jer nikakav odštetni zahtev ne postoji.

Da li je Brnabić znala to kad je ukinula raniju uredbu, zapitao je on, uz konstataciju da vlast, načinom na koji se priča oko litijuma plasira u javnost, pokušava da stvori paravan kojim bi prikrila dešavanja sa Kosovom.

Vrhovni sud Srbije, prema njegovom mišljenju, ne bi trebalo da ima dilemu da se sporna uredba stavi van snage i obustave sve radnje vezane za nju.
 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)