Džuda: Povratak Grenela trebalo bi da zabrine Prištinu i Sarajevo
Eventualni povratak bivšeg specijalnog izaslanika za dijalog Srbije i Kosova Ričarda Grenela, koji je bio prosrpski orijentisan, sa dolaskom administracije Donalda Trampa trebalo bi da zabrine Prištinu, ali i Sarajevo, ocenio je britanski analitičar Tim Džuda za Radio Slobodna Evropa.
Džuda je skeptičan u pogledu mogućnosti da nova Trampova administracija postigne konačan sporazum između Kosova i Srbije. Kaže da su za blokadu tog procesa pre svega odgovorni Beograd i Priština i da mora postojati njihova politička volja da se nastavi sa pregovorima.
"Trenutno, ne mislim da postoji politička volja da se to uradi, tako da to nije ni bitno. Mislim da je, naravno, važno da su Amerikanci i Evropljani ujedinjeni i da podrže neki oblik rešenja. Činjenica je da su poslednjih godina bili ujedinjeni, ali problem je bio nedostatak političke volje u Beogradu i Prištini. Tramp je pokušao i ranije. U Vašingtonu je došlo do čuvenog potpisivanja dva odvojena sporazuma, ali od njih nije bilo ništa veliko. Tako da nisam siguran da li će biti promena u drugoj Trampovoj administraciji", naglasio je Džuda.
Bivši specijalni izaslanik predsednika SAD za dijalog Beograda i Prištine Ričard Grenel, glavni je kandidat za savetnika za nacionalnu bezbednost u novoj administraciji Donalda Trampa, koji je na predsedničkim izborima osvojio drugi mandat u Beloj kući, preneo je Rojters.
Donald Tramp i njegovi najbliži saradnici veoma su svesni velike podrške koju su imali među Srbima na tek završenim izborima, kako onima koji žive u SAD i imaju pravo glasa, tako i onima koji žive u Srbiji i Republici Srpskoj. Zahvalni su i znaće to da cene, kaže biznismen iz Čikaga Ranko Ristić.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da očekuje dobre odnose sa SAD nakon pobede republikanskog kandidata Donalda Trampa na predsedničkim izborima, kao i da će ta pobeda "lekovito delovati na globalne prilike".
Sam Tramp, napominje on, nema mnogo interesovanja za pitanje Zapadnog Balkana, ali to ne znači da se njegova administracija neće baviti tom temom.
Dodaje da Tramp ima svoje ljude kojima će region biti u fokusu.
"Oko njega ima ljudi, poput Ričarda Grenela, koji su sigurno razmišljali o Balkanu. Šta će biti zavisi od onih koji će biti postavljeni na određene zadatke. Na primer, da li će se vratiti Ričard Grenel, koji je ranije igrao važnu ulogu? Hoće li ponovo biti uticajan? U tom slučaju, mislim da verovatno ima razloga za brigu, posebno za Vladu u Prištini. Ako pitate Trampa danas koji su mu prioriteti na Balkanu, mislim da on verovatno ne bi imao pojma, verovatno bi imao problema čak i da nađe Balkan na mapi, tako da mislim da Balkan nije na njegovoj listi najboljih pitanja", ukazao je Džuda za Radio Slobodna Evropa, prenosi Kosovo onlajn.
Foto: Privatna arhiva
Na pitanje da li postoji opasnost od nove konfrontacije na severu posle koje će uslediti konačni sporazum Srbije i Kosova, Džuda je izrazio sumnju da bi bilo ko u Vašingtonu pristao na neku vrstu konfrontacije na severu da bi se postigao dogovor.
Ocenjuje da su takve spekulacije na nivou teorija zavere i da je jedini put ka konačnom sporazumu dve strane pokazivanje političke volje za dogovorom.
Govoreći o Crnoj Gori i BiH gde se takođe očekuje rešavanje sporova sa dolaskom Trampa na čelo Bele kuće, Džuda kaže da je prerano govoriti o očekivanjima i prognozama.
A huge thank you to the thousands of volunteers I’ve met over the last 7 weeks in Michigan, Wisconsin and Pennsylvania specifically.
Your stories have changed me. Your patriotism is inspiring.
Your commitment to making America better is motivating.
Ponovio je da bi eventualni povratak Gerenela, kao čoveka koji će se baviti Zapadnim Balkanom, mogao da promeni situaciju na Kosovu i u BiH.
"Mislim da je prerano govoriti o tim stvarima. To će zavisiti od onih koji budu postavljeni na određena mesta u administraciji. Mislim da ima ljudi koji misle, verovatno s pravom, da su neki Trampovi ljudi, opet pominjem Grenela, bili su jasno prosrpski orijentisani. Ako se Grenel, na primer, vrati na važnu funkciju u Beloj kući ili u novoj administraciji, da -onda ima razloga za brigu na Kosovu i u Bosni. Ponavljam, još ne znamo ko će šta raditi u sledećoj upravi", ističe Džuda.
Vuk Drašković, bivši ministar spoljnih poslova, rekao je u emisiji Sinteza da se pribojavao povratka Donalda Trampa u Belu kuću, koji je optužen po 33 tačke optužnice, kao i da se nadao da će pobediti demokratski kandidat Kamala Haris.
Na pitanje da li se može očekivati od američke administracije da će pomoći u rešavanju spora Severne Makedonije sa Bugarskom, posebno u vezi sa uvrštavanjem Bugara u Ustav, Džuda smatra da će Trampova administracija po tom pitanju imati isti stav kao i Bajdenova.
"Mislim da nema razloga da ne nastave sa istom politikom i pokušaju da ubede Vladu da uradi ono što je potrebno. Međutim, nisam uveren da će doći do neke veće promene u politici. Ne vidim razlog. I mislim da problem nije samo ovde; to je i politička nestabilnost u Bugarskoj posle sedam parova izbora poslednjih godina. Takva pitanja, posebno Bugarska, nisu vezana za Amerikance i nemaju veze sa bilo čim na šta mogu da utiču. Dakle, ne vidim razlog zašto bi trebalo da dođe do promene ovog aspekta u vezi sa Severnom Makedonijom", rekao je Džuda.
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Osnivač i vlasnik Newsmaxa Kristofer Rudi istakao je, tokom posete Beogradu, da je impresioniran onim što je Newsmax Balkans za kratko vreme postigao. Rudi, koji je blizak saradnik predsednika SAD Donalda Trampa, poručio je i da su ljudima u demokratiji potrebne tačne informacije da donesu odluke.
Pregovori delegacija Sjedinjenih Američkih Država i Kine o carinama nastavljeni su u Ženevi. Gost emisije „Presek“, analitičar Emil Zoronjić, objašnjava zašto je za Srbiju bitan dogovor velikih sila oko tarifa, kao i kakvi će biti budući ekonomski odnosi SAD i Kine.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kragujevcu, uhapsili su B. R. (38) iz Kragujevca, zbog sumnje da je nožem ubio svoju bivšu suprugu B. S. (41).
Vlajko Kaurin, koji je u logor Jasenovac dospeo sa šest i po godina, govorio je za Newsmax Balkans o zločinima kojima je svedočio i ispričao kako je to odrastati i živeti sa tako traumatičnim iskustvom.
Bivši košarkaški reprezentativac Dragan Labović preminuo je u subotu u 39. godini od posledica srčanog udara, a sve češće može se čuti da mladi u dvadesetim i tridesetim godinama imaju problema sa srcem.
Na jugozapadu, jugu i istoku Srbije očekuje se niska oblačnost, a ponegde i pojava magle, dok će u ostalim oblastima biti vedro i hladno sa lokalnom pojavom slabog prizemnog mraza, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
U Srbiji sa nekom retkom bolešću živi, prema najnovijim procenama stručnjaka, između 350.000 i 400.000 građana, koji se svakodnevno suočavaju sa različitim poteškoćama, od kasne dijagnostike, preko izražene diskriminacije, do prevelike birokratije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dočekao je na beogradskom aerodromu "Nikola Tesla" predsednika Evropskog saveta Antonija Koštu, koji je doputovao u posetu Srbiji.
Femicid koji se dogodio u Kragujevcu osmi je po redu u Srbiji od početka godine. Programska direktorka Femplaca Kosana Beker istakla je da se o ovakvim slučajevima priča samo kada se dese, a da žene u suštini nemaju poverenja da prijave nasilje kako bi dobile adekvatnu zaštitu.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Leskovcu tokom vikenda su alkotestirali 428 vozača, od kojih je troje zadržano u službenim prostorijama zbog vožnje pod dejstvom alkohola, dok je jedan vozač zadržan zbog vožnje pod dejstvom psihoaktivnih supstanci.
Srbija je među zemljama sa najnižim udelom visokoobrazovanih građana u Evropi, pokazali su najnoviji podaci Eurostata. U populaciji od 25 do 74 godine, manje od 25 odsto građana ima završeno tercijarno obrazovanje. Irska prednjači sa najvišim udelom, dok su iza Srbije ostale samo Italija i Rumunija.
Univerzitet u Beogradu saopštio je da podržava zahteve studenata i brani njihovo pravo na društveni angažman u okvirima akademskih normi i zakona, ističući ujedno da je kontinuitet obrazovanja javni interes i da je potrebno obezbediti uslove za završetak školske godine.
Komentari (0)