Savo Manojlović, lider pokreta Kreni-promeni, ovu ideju ocenjuje kao "očajnički pokušaj da se skrene pažnja sa studentskih protesta".
"Smešno je čak i pomisliti da referendum može biti odgovor na pitanja koja postavljaju studenti. Ovo je samo pokušaj da se bude u centru pažnje, dok mladi ljudi, umesto odgovora, dobijaju ignorisanje i manipulacije", izjavio je Manojlović, navodi se u saopštenju.
Manojlović je poručio da je neophodno da vlast prestane sa skretanjem teme i odgovara na suštinska pitanja koja su u interesu građana.
"Nije dozvoljeno gaziti ljude, krasti i biti korumpiran", poručio je Manojlović.
SSP: Referendum o podršci Vučićevoj niskosti
Na Vučićev poziv reagovala je i Stranka slobode i pravde (SSP). Kako se navodi u njihovom saopštenju, "Vučić je posegao za starom idejom o organizovanju savetodavnog referenduma o podršci njegovoj niskosti".
"Umesto da dozvoli zarobljenim institucijama naše zemlje da slobodno rade i ispune sve zahteve studenata i građana, on u panici pokušava da pronađe izlaz za svoj korumpirani i kriminalni režim, iako sad svi vide da je potpuno nenadležan i da ga niko ništa ne pita", ističe se u saopštenju SSP.
Jerinić: Ne postoji referendum o razrešenju predsednika
Profesorka Pravnog fakulteta u Beogradu i narodna poslanica Zeleno-levog fronta (ZLF) Jelena Jerinić rekla je da ne postoji referendum o razrešenju predsednika.
"U proteklih godinu dana smo, čini mi se, četiri puta dobijali takve izjave iz SNS, najpre da će biti referenduma o litijumu, a od kada je pala nadstrešnica, to je referendum o Vučiću. Niko od njih nije ni nadležan da predlaže takve stvari", rekla je Jerinić za "Vreme".
Ona je ukazala da Ustav definiše postupak razrešenja predsednika.
"Taj postupak počinje u Narodnoj skupštini. U razrešenju treba da učestvuje Ustavni sud koji treba da kaže da li je predsednik prekršio Ustav, a na kraju se o tome izjašnjavaju narodni poslanici. Nema tu nikakvog referenduma. Da se raspisuje referendum da se vidi koliku ko ima podršku, to je istraživanje javnog mnjenja, to nije pravna kategorija, to jednostavno nije ni referendum", rekla je Jerinić.
POKS: Prvo ostavka Vlade, pa izbori, pa referendum
Pokret obnove Kraljevine Srbije (POKS) neće, kako je saopštio, učestvovati u "farsi u režiji predsednika Srbije Aleksandra Vučića, i neće dati potpise svojih poslanika da se organizuje referendum o njegovom poverenju, jer je to pokušaj da se zaustave opravdani protesti studenata i spreči potpuna građanska neposlušnost koja ga očekuje, navode iz ove stranke".
Kako se navodi u njihovom saopštenju, referendum o poverenju predsednika može da se organizuje tek nakon ispunjenja zahteva studenata, odnosno nakon političke i krivične odgovornosti onih koji su odgovorni za ubistvo 15 ljudi u Novom Sadu.
"Tek nakon ostavke predsednika Vlade Srbije, Miloša Vučevića i formiranja prelazne Vlade koja će stvoriti uslove za šest do devet meseci, za fer i demokratske izbore, može se zajedno sa parlamentarnim izborima organizovati i referendum", rekao je predsednik POKS i narodni poslanik Vojislav Mihailović.
Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:
Pratite nas na društvenim mrežama:
Komentari (0)