Petković: Polovinom februara novčana pomoć za prvih 5.000 nezaposlenih na KIM, a zatim i za nove korisnike
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je da od polovine februara kreće isplata novčane pomoći za prvih 5.000 socijalno najugroženijih nezaposlenih lica na teritoriji KiM, koji će primati po 20.000 dinara mesečno.
Naveo je i da će tada krenuti prikupljanje dokumentacije za novi broj nezaposlenih lica koja će biti obuhvaćena ovim programom, kako bi svima koji nemaju druga primanja bila obezbeđena finansijska pomoć.
Petković je istakao da lica koja su obuhvaćena ovim vidom pomoći se nalaze na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje, kao i da nemaju primanja po drugim osnavama rada.
"Ovde nije reč o jednokratnoj pomoći, već o mesečnom izdvajanju za svakog lojalnog građanina Republike Srbije na prostoru KiM. Po prvi put smo krenuli u program koji ima za cilj da pomogne svakom našem čoveku koji živi na KiM, a ne radi. Glavni nam je cilj da na KiM nema nijednog lojalnog građanina Srbije a da ne prima nekakva izdvajanja od strane države Srbije", rekao je Petković.
On je istakao da je to veliki iskorak koji pokazuje opredeljenje države Srbije da pomogne svojim građanima koji zaista žive na Kosovu i Metohiji.
Ukazao je da je ova mera naišla na veliki odjek u srpskim sredinama i dodao da se Srbija neće zaustaviti na ovih 5.000 socijalno najugroženijih, već da će obezbediti da svi nezaposleni na AP KiM mogu da primaju ovu novčanu pomoć, ako ispunjavaju potrebne uslove.
Petković je rekao da Vlada Srbije i Kancelarija za KiM nastavljaju snažno da podržavaju srpski narod u južnoj pokrajini, pre svega kroz brojne finansijske i investicione programe za razvoj srpskih i drugih nealbanskih sredina na KiM.
Dodao je da kada je reč o pomoći srpskom narodu na AP KiM, postoje konkretna dela predsednika Srbije Aleksandra Vučića i vlasti.
"Na prvom mestu, budžetska sredstva Kancelarije za KiM u 2025. godini su najveća u istoriji. Obavili smo važan posao koji se odnosi na usvajanje finansijskih programa na Vladi, tako da sve vrste redovnih, socijalnih pomoći, uključujući i roditeljski i dečji dodatak, će biti isplaćeni našem narodu na KiM", naveo je Petković.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković najavio je da će u ovoj godini Vlada Srbije pomoći 5.000 socijalno najugroženijih na KiM, koji će od februara, početi da primaju po 20.000 dinara u smislu socijalne pomoći koja će ići svakog meseca.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju saopštila je da je ponovo izdvojila 14 miliona dinara za dodatnu finansijsku pomoć 228 dece i mladih obolelih od teških i retkih bolesti na prostoru KiM.
On je dodao da su u toku i konkursi za nova radna mesta u zdravstvu.
"Reč je o konkursu koji se odnosi na 170 novih radnih mesta u zdravstvu. Ako uz to dodamo i konkurs koji je otvoren krajem prošle godine za 70 novih radnih mesta, samo za poslednjih mesec dana mi imamo 240 novih radnih mesta u zdravstvu sa posebnim naglaskom na centralno Kosovo. Međutim, vodili smo računa u prethodnom periodu i kada je reč o severu, ali i o Pomoravlju, Metohijskom delu i Sirinićkoj župi da dodatno obezbedimo nova radna mesta u zdravstvu, a borimo se i za dodatna radna mesta u školstvu", rekao je Petković.
On je podsetio da, na ličnu inicijativu predsednika Aleksandra Vučića, redovno ide program užinskog dodatka od po 5.000 dinara za 17.000 dece u AP KIM i da je to vrlo važna i značajna pomoć.
Petković je istakao da osim toga Kancelarija za Kosovo i Metohiju nastavlja programe podrške i subvencije u oblasti poljoprivrede i privrede, koji takođe kreću polovinom februara.
"Reč je o projektima od više stotina miliona dinara, gde pomažemo i žensko preduzetništvo, mala i srednja preduzeća i naše poljoprivrednike, odnosno poljoprivredna gazdinstva i kada je reč o poljoprivrednoj mehanizaciji, ali nabavci potrebne opreme, kako bi razvijali porodični biznis i na taj način pomogli našim ljudima u srpskim sredinama da žive od svoga rada", naglasio je Petković.
Dodao je da će i Kancelarija za KiM i Vlada Srbije nastaviti da se bore za srpski narod u AP KiM.
"Pored naše diplomatske borbe, koja podrazumeva da se borimo za bolje sutra, za mir i stabilnost na terenu i bolji život naših građana na Kosovu i Metohiji, mi i ovakvim finansijskim programima pokazujemo koliko nam je stalo do naših ljudi i da ih nikada nećemo ostaviti na cedilu, nego ćemo se boriti za njih i njihovo bolje sutra", rekao je direktor Kancelarije za KiM.
Osvrćući se na pojedine primedbe da ova vrsta socijalne pomoći i druga finansijska pomoć Kancelarije za Kosovo i Metohiju, dolazi u vreme izborne kampanje, Petković je istakao da je to redovna aktivnost koja traje cele godine.
"Ovo za nas nije ništa novo da izlazimo u susret socijalno najugroženijim i da, povećavajući budžet, mislimo kako da dodatno pomognemo našim ljudima, da povećamo standard i učinimo život na Kosovu i Metohiji, uz sav teror Aljbina Kurtija i pritiske Prištine, koliko toliko boljim", poručio je Petković.
Blokada tri mosta u Novom Sadu, povodom tri meseca od nesreće na železničkoj stanici kada je poginulo 15 ljudi, završena je u 18 časova nakon ukupno 27 sati. Blokada je bez prekida trajala 24 časa, dok su poslednja tri sata iskorišćena za čišćenje ulica, posle čega je saobraćaj normalizovan.
U prelaznoj vladi, koja treba da bude stvar konsenzusa, treba da sede ministri koji umeju da upravljaju krizom, ali kod nas to nije moguće zbog principa 'naš čovek', smatra advokat Sead Spahović, nekadašnji koministar u jedinoj takvoj vladi u Srbiji.
Bertran Kluzel, politički i ekonomski analitičar i nekadašnji savetnik predsednika Francuske, u intervjuu za Newsmax Balkans je, između ostalog, rekao da je nada Srbije "velika i bitna" kada je reč o njenom putu ka Evropskoj uniji (EU).
Udruženje za zaštitu potrošača "Efektiva" pozvalo je građane da u petak učestvuju u jednodnevnom bojkotu pet velikih trgovinskih lanaca. Predsednik "Efektive" Dejan Gavrilović kaže za Newsmax Balkans da je bojkot bio uspešan i da su građani shvatili da imaju moć da, udruženi, nešto promene.
Većina zaposlenih u kulturno-umetničkom programu Radio-televizije Srbije podržava zahteve studenata, saopšteno je iz redakcija koje čine kulturni program Javnog servisa.
Vlada Srbije, Ministarstvo prosvete i predstavnici reprezentativnih sindikata zaposlenih u ustanovama studentskog standarda postigli su dogovor o poboljšanju uslova rada zaposlenih u ovoj oblasti, saopštilo je Ministarstvo prosvete.
Veličanstveni miting Srpske liste održan je u Domu kulture u Donjoj Gušterici, kome je prisustvovalo gotovo hiljadu Srba iz Gračanice i okolnih srpskih sredina centralnog Kosova, Lapljeg sela, Kosova Polja, Dobrotina.
Sindikat zdravstva i socijalne zaštite "Nezavisnost" odbio je da potpiše Protokol koji je ponudila Vlada, zato što smatraju da njime nije ispunjena većina sindikalnih zahteva.
Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas izjavila je da je pred njom i specijalnim izaslanikom EU za dijalog Beograda i Prištine Peterom Sorensenom veoma važan posao i istakla da je potpuna normalizacija odnosa jedini način da Kosovo i Srbija budu deo EU.
Izaslanik za specijalne misije predsednika Sjedinjenih Američkih Država Ričard Grenel izjavio je da vlada Aljbina Kurtija nije ulivala poverenje za vreme prvog mandata predsednika SAD Donalda Trampa, kao ni za vreme administracije bivšeg predsednika SAD Džozefa Bajdena.
Forum beogradskih gimnazija saopštio je da je na sednici Glavnog odbora doneta odluka da članovi Foruma nastavljaju obustavu nastave do ispunjenja studentskih zahteva.
Radnici u kulturi i umetnici blokirali su resorno ministarstvo zbog, kako su naveli, marginalizovanja kulture i napada na muzičare Filharmonije i studente.
Delegacija Srpske liste predvođena predsednikom stranke Zlatanom Elekom posetila je Osnovnu školu "Kralj Milutin" u Gračanici, gde su prisustvovali uručenju školskog inventara u vidu đačkih stolica i klupa, koje je donirala opština Gračanica.
Komentari (0)