Aleksić (NPS) o sastavu prelazne vlade: Premijera predlažu univerziteti u blokadi, opoziciji osam ministara
Prelazna vlada je jedini efikasan način da se ispune svi zahtevi studenata, reši društveno-politička kriza u kojoj se nalazimo i stvore uslovi za demokratske i poštene izbore, rekao je predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Miroslav Aleksić predstavljajući predlog koncepta prelazne vlade.
"Pre sedam dana pala je Vlada, a ostavka premijera još uvek nije stigla u Skupštinu Srbije, što znači da oni i dalje nastavljaju da rade sve što su radili i prethodnih 12 godina. Istovremeno, bunt građana na ulicama je sve veći. Studenti su istrajni i uporni u borbi za odgovornost, bolje sutra i funkcionisanje institucija, uz podršku poljoprivrednika, advokata, profesora, aktivista i građana", istakao je Aleksić na konferenciji u Skupštini Srbije, navodi se u saoptenju NPS.
Naglašava da je vlast izgubila legitimitet, što su i priznali padom Vlade, a izgubili su ga najpre zbog nedostatka poverenja, ignorisanja i laganja javnosti o ispunjenosti zahteva studenata i agresivne i nasilne akcije usmerene ka studentima i građanima i dodaje da NPS daje punu podršku studentima za sve što rade.
"Svesni smo činjenice da je na neki način postignut konsenzus i velika saglasnost u javnosti i među političkim akterima da nema izbora u ovakvom ambijentu i zato predlažemo prelaznu vladu koja će imati tri cilja: potpuno i hitno ispunjavanje svih zahteva studenata u blokadama, koordinisanu akciju protiv korupcije i organizovanog kriminala kao uzrok za sve što nam se događa i pogibiju 15 ljudi u Novom Sadu i pripremu i sprovođenje slobodnih i poštenih izbora", dodao je on.
Izvršna vlast treba hitno da postupi po zahtevima studenata
Prema njegovih rečima, izvršna vlast treba hitno da postupi po zahtevima studenata u blokadi i omogući sudskoj grani vlasti da radi svoj posao, a što se tiče akcije protiv korupcije i organizovanog kriminala, potrebna je smena Vrhovnog javnog tužioca Zagorke Dolovac i izbor novog vršioca funkcije, depolitizacija i dekriminalizacija policije, kao i objavljivanje svih tajnih ugovora u vezi izgradnje projekata od 2012. do 2027. godine.
Izbori neće rešiti društveno-političku krizu već je jedino rešenje formiranje prelazna vlada koja će ispuniti sve studentske zahteve i obezbediti uslove za održavanje poštenih izbora, rekao je predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) i narodni poslanik Miroslav Aleksić.
U prelaznoj vladi, koja treba da bude stvar konsenzusa, treba da sede ministri koji umeju da upravljaju krizom, ali kod nas to nije moguće zbog principa 'naš čovek', smatra advokat Sead Spahović, nekadašnji koministar u jedinoj takvoj vladi u Srbiji.
"Kada je u pitanju priprema i sprovođenje slobodnih i poštenih izbora potrebno je donošenje i menjanje seta izbornih zakona i procedura, formiranje Komisije za reviziju, kontrola i praćenje biračkog spiska, promena izbornog sistema, sprečavanje pritisaka na birače, smena kompletnog i izbor novog rukovodstva RTS i obezbeđivanje programske neutralnosti, kao i poništavanje aktuelnog i organizacija novog postupka izbora članova Saveta REM i povratak funkcije predsednika republike u okvire Ustava i zakona", rekao je Aleksić.
Ko treba da sprovede uspostavljanje prelazne vlade
Istakao je da uspostavljanje prelazne vlade treba da sprovode: stručno telo univerziteta u blokadi, predstavnici opozicije i predstavnici vlasti, koji će se usaglasiti da će prelazna vlada biti izabrana u Narodnoj skupštini Srbije na osnovu programa rada koji je preduslov za izmene Zakona o Vladi i usvajanja novog Zakona o ministarstvima.
"Program prelazne vlade predložio bi stručni tim univerziteta u blokadi, koji bi do kraja marta u formi ekspozea bio predstavljen Narodnoj skupštini Srbije koja bi izabrala prelaznu vladu sa datim ciljevima. Rok za postizanje svih ciljeva bio bi 12 meseci, dok bi u prva tri meseca trebalo da budu spunjeni svi zahtevi studenata u blokadi", pojasnio je Aleksić.
Kako je naveo, formiralo bi se posebno telo za nadzor pri stručnom telu univerziteta u blokadi i koje bi redovno izveštavalo o ispunjenosti ciljeva, uz potpunu transparentnost u radu i dodaje da u sastavu prelazne vlade ne bi trebalo da ima više od 18 ministara i predsednički kolegijum (predsednik Vlade i dva potpredsednika).
"Predsednika Vlade predlažu univerziteti u blokadi, a dva potpredsednika Vlade predlažu druge dve Strane. Stručno telo univerziteta u blokadi u koordinaciji sa opozicijom kandidovalo bi ministre zadužene za osam resora ključnih za realizaciju zadatih ciljeva: pravosuđe, unutrašnje poslove, obrazovanje, državnu upravu i lokalnu samoupravu, finansije, građevinu, rad i socijalnu politiku i informisanje. Svi kandidati prošli bi detaljnu proveru od strane stručnog tela univerziteta u blokadi", dodao je.
Aleksić je istakao da je NPS spreman da za razgovore i druge predloge, ukoliko bude prihvaćeno da se na ovakav način ispune studentski zahtevi i izađe iz društveno-političke krize, jer je ovo veliki izazov i iskušenje za sve koji žele uređenu Srbiju, pravdu, odgovornost i red u državi.
Fakulteti širom Srbije su i dalje u blokadi, ali među studentima koji se bore za ispunjenje zahteva ima i onih koji su zabrinuti za to kako će se dalje odvijati ova školska godina, te je grupa onih koji se zalažu za prekid blokada iznela svoje zahteve.
Politički upliv i ako postoji, nema nikakve šanse jer je studentski pokret toliko jak i homogen. Oni čvrsto stoje iza svojih uverenja i ne pričaju o stranačkoj politici, osim što smatraju da su institucije u državi upropašćene, izjavio je profesor Hemijskog fakulteta u Beogradu Aleksandar Popović.
U prelaznoj vladi, koja treba da bude stvar konsenzusa, treba da sede ministri koji umeju da upravljaju krizom, ali kod nas to nije moguće zbog principa 'naš čovek', smatra advokat Sead Spahović, nekadašnji koministar u jedinoj takvoj vladi u Srbiji.
Bertran Kluzel, politički i ekonomski analitičar i nekadašnji savetnik predsednika Francuske, u intervjuu za Newsmax Balkans je, između ostalog, rekao da je nada Srbije "velika i bitna" kada je reč o njenom putu ka Evropskoj uniji (EU).
Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu saopštio je da je razmotrio poziv na dijalog upućen od predsednika Republike Srbije 3. februara i doneo odluku da pod ovakvim okolnostima poziv ne prihvati.
Predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević rekla je za Newsmax Balkans, govoreći o radu Tužilaštva posle pada nadstrešnice u Novom Sadu, da ne isključuje mogućnost da je pritisak javnosti ubrzao njegov rad, ističući da nije dobro da bilo kakav pritisak postoji.
Srpska lista održala je predizborni miting u Leposaviću na kojem su čelnici stranke pozvali građane da na parlamentarnim izborima 9. februara podrže njihovu političku opciju, jer je ona garant opstanka srpskog naroda na Kosovu.
Nakon obavljenih DNK analiza od strane Insituta za sudsku medicinu Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu identifikovani su posmrtni ostaci šestoro stradalih u požaru koji je izbio u Domu za odrasla i stara lica "Ivanović" 20. januara 2025. godine u mestu veliki Borak, GO Barajevo.
Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu predložilo je sudu određivanje pritvora do 30 dana za četvoro osumnjičenih da su u Ruzveltovoj ulici pretukli troje ljudi.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je telefonom sa predsednicom Evropske komisije (EK) Ursulom fon der Lajen i istakao da su imali dobar i sadržajan razgovor o aktuelnoj situaciji u Srbiji i regionu, evropskom putu Srbije i reformskim procesima koje sprovodi na tom putu.
Udruženje "Studenti 2.0" su, povodom odluke Rektorskog kolegijuma da ne prihvati poziv na dijalog upućen od predsedika Srbije Aleksandra Vučića, pozvali dekane i profesore da budu odgovorni prema studentima i pokažu dobru volju za konstruktivno rešavanje aktuelnih problema.
Visoki savet tužilaštva (VST) saopštio je da su na sednici održanoj 3. februara, ukupno 52 nosioca javnotužilačke funkcije, od kojih je 51 tužilac, izabrana u osnovna tužilaštva na teritoriji Beograda, dok je za Više javno tužilaštvo u Zrenjaninu izabran glavni javni tužilac.
Komentari (0)