Đinđić je 12. marta 2003. godine upucan na stepeništu ispred Vlade Srbije dok je dolazio na posao.
Napadači su pucali iz snajpera, iz zgrade u Ulici admirala Geprata 14. Đinđić je pogođen sa dva hica. Njegov telohranitelj Milan Veruović takođe je ranjen, u bešiku, i nalazio se van životne opasnosti.
Sve se odigralo oko 12.30 časova, a Đinđić je vrlo brzo prevezen u Urgentni centar.
Foto: Srđan Ilić
Operisao ga je kardiohirurg Miljko Ristić, koji je prošle godine za Danas ispričao da je oružje kojim je Đinđić pogođen imalo veliku razornu moć.
"Za razliku od takozvanih 'običnih', ovaj (metak) ne pravi samo oštećenja tkiva na svojoj putanji kroz organizam, već i bočno od svoje putanje jer pravi razorni pritisak na okolna tkiva. Bočno na putu, između ostalog, povređena je jetra tim pritiskom", objasnio je tada Ristić.
Oko sat vremena nakon što je upucan, tadašnji premijer Srbije preminuo je na operacionom stolu.
Tadašnja predsednica Skupštine Srbije Nataša Mićić proglasila je vanredno stanje, a Vlada Srbije trodnevnu žalost. Otkazane su sve sportske i kulturne manifestacije.
Zoran Đinđić sahranjen je u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu tri dana kasnije, uz najviše vojne počasti.
Sahrani je prisustvovalo više stotina hiljada ljudi, a izjave saučešća stizale su iz celog sveta.
U danu kada je Đinđić sahranjen, više osoba je uhapšeno u okviru akcije pronalaženja počinilaca i naručitelja njegovog ubistva. Ali, potraga za osumnjičenima i hapšenja su nastavljena i narednih meseci, pa i godina.
Samo tokom vanrednog stanja, koje je trajalo do 22. aprila 2003. godine, u akciji „Sablja“ je uhapšeno više od 11.000 osoba.
Na današnji dan navršava se 19 godina od smrti bivšeg predsednika Srbije i Savezne republike Jugoslavije (SRJ) Slobodana Miloševića, koji je 2006. godine preminuo u pritvorskoj jedinici Haškog tribunala.
Na današnji dan, pre 34 godine, na ulice Beograda izašlo je oko 100.000 ljudi na poziv opozicije, odnosno Srpskog pokreta obnove (SPO) i tada se prvi put desila pobuna protiv vladajućeg režima Slobodana Miloševića.
Optužnica protiv 44 osobe za učešće u organizovanju ubistva podignuta je u avgustu te godine, a 22. decembra je počelo i suđenje.
Okružni sud u Beogradu je 23. maja 2007. godine proglasio krivim optužene koji su osuđeni na ukupno 378 godina zatvora.
Organizator ubistva, nekadašnji komandant jedinice za specijalne operacije (JSO) Milorad Ulemek, i njegov zamenik i neposredni izvršilac ubistva Zvezdan Jovanović, osuđeni su na maksimalne kazne od po 40 godina zatvora.
Foto: AP/Darko Vojinović
"Doktor Zoran Đinđić ubijen je u vreme nakon demokratskih promena u Srbiji, kada je većina građana ove zemlje verovala da je u Srbiji došlo vreme kada se Srbija može promeniti. Neću govoriti o tome koliko nam je bilo teško da postupamo u ovom krivičnom postupku. Mislim da je najteže od svega saznanje da živimo u zemlji u kojoj predsednika Vlade, kao predstavnika državnog organa jedne zemlje, može ubiti organizovana kriminalna, neprijateljska, organizacija, i to u dvorištu zgrade Vlade, radi ostvarenja svojih kriminalno-političkih interesa. U konkretnom slučaju, to nije bilo obično ubistvo. Radi se o krivičnom delu koje je upereno protiv države", rekla je predsedavajuća Sudskog veća Nata Mesarović čitajući obrazloženje presude, preneo je Insajder.
Međutim, iako je doneta presuda za direktne izvršioce atentata, do danas nije otkrivena politička pozadina ubistva.
Zoran Đinđić je rođen 1. avgusta 1952. godine u Bosanskom Šamcu. Diplomirao je na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, a filozofiju je doktorirao 1979. godine na nemačkom univerzitetu u Konstancu, gde mu je mentor bio jedan od najuglednijih svetskih filozofa Jirgen Habermas.
Još kao student bio je politički aktivan, pokazuju podaci Vlade Srbije. Đinđić je tih dana aktivno učestvovao u opoziciji za vreme Titove Jugoslavije, a zbog pokušaja da osnuje autonomnu studentsku organizaciju saliderima studenata iz Zagreba i Ljubljane osuđen je na godinu dana zatvora.
Nakon studija, jedno vreme je predavao filozofiju na Univerzitetu u Novom Sadu, da bi krajem 1989. godine učestvovao u obnavljanju Demokratske stranke. Pet godina kasnije postao je predsednik te stranke. Na istu funkciju biran je još dva puta.
Foto: Srđan Ilić
Gradonačelnik Beograda postao je 1997. godine, a za premijera Srbije izabran je 25. januara 2001. nakon pobede koalicije Demokratska opozicija Srbije (DOS) na parlamentarnim izborima održanim u decembru 2000. godine.
Kako je navedeno na sajtu Fondacije dr Zoran Đinđić, autor je knjiga "Subjektivnost i nasilje", "Jesen dijalektike", "Jugoslavija kao nedovršena država". Bio je glavni i odgovorni urednik časopisa "Theoria", glasila Filozofskog društva Srbije.
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
special
11:00
PERSPEKTIVA ( R )
U emisiji Perspektiva sa Nemanjom Živaljevićem tražićemo odgovore i rješenja za neke od najvećih izazova sa kojima se suočavaju Crna Gora i zemlje regiona. O političkim, društvenim, ekonomskim, kao i temama iz kulture i sporta, razgovaraćemo sa relevantim i kredibilnim sagovornicima.
U Crnoj Gori su održani lokalni izbori u Nikšiću i Herceg Novom. U Nikšiću je Demokratska partija socijalista osvojila 16 mandata, dok je lista "Za budućnost Crne Gore", osvojila 15 mandata. U Herceg Novom pobedu je proglasio dosadašnji gradonačelnik Stevan Katić ispred liste "Znamo se po djelima".
Kandidat za predsednika Vlade Srbije Đuro Macut dostavio je Narodnoj skupštini predlog za sastav nove vlade u kojem je deset novih imena, ali su se među kandidatima za ministre našla i neka dobro poznata lica sa podužim stažom u Nemanjinoj 11.
Posebno odeljenje za organizovani kriminal Višeg suda u Beogradu oglasilo je krivima Darka Šarića, njegovog brata Duška Šarića, advokata Dejana Lazarević, kao i navijača Crvene zvezde Uroša Radovanovića, koji se ranije prezivao Mišić.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, trećeg dana sabora koji je organizovan povodom formiranja pokreta koji je on inicirao, obratio se građanima kako bi predstavio neke od poruka koje su mu uputili građani. Naveo je da nijedno pismo ili žalba neće biti bačeni.
U Srbiji će ujutru i pre podne biti pretežno oblačno, mestimično s kišom, dok se posle podne očekuje prestanak padavina i delimično razvedravanje, osim na istoku Srbije, gde će se niska oblačnost zadržati u toku celog dana, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod.
Ministri spoljnih poslova država članica EU su, tokom sastanka u Luksemburgu, razgovarali o Zapadnom Balkanu i potvrdili potrebu za normalizacijom odnosa Beograda i Prištine.
Direktorka Prve kragujevačke gimnazije Slavica Marković oglasila se povodom blokade maturanata do koje je u toku dana došlo u toj školi, navodeći da je to što se dogodilo bilo veoma neprijatno i poražavajuće za sve zaposlene i učenike.
Studenti Univerziteta u Beogradu saopštili su da su blokirali zgrade Radio-televizije Srbije (RTS) na Košutnjaku i u Takovskoj ulici. Kako su naveli, protest će trajati dok se ne raspiše novi konkurs za REM ili dok se RTS ne ugasi.
Pripadnici vatrogasno-spasilačke jedinice iz Čačka krenuli su u potragu za mladićem (20) i devojkom (21) iz Kragujevca koji su se najverovatnije izgubili na Kablaru, saznaje Tanjug.
Studenti koji biciklima putuju do Strazbura stigli su na trg u nemački grad Karlsrue, gde su ih uz so i pogaču svečano dočekali brojni građani uz aplauz i ovacije.
Spisak sa imenima dostavljen je Skupštini Srbije, a gosti Newsmax Balkans - potpredsednica Skupštine Srbije, Marina Raguš i predsednik poslaničke grupe Mi snaga naroda, Branko Lukić ukrstili su mišljenja o tome da li smo dobijanjem nove Vlade sa oročenim mandatom bliži rešenju društvene krize.
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić sazvala je sednicu Skupštine o izboru nove Vlade za 15. april sa početkom u 10 časova. Na dnevnom redu sednice je jedna tačka - izbor Vlade i polaganje zakletve predsednika i članova Vlade.
Komentari (0)