U obrazloženju odluke navodi se da je nagradu dobila zbog svoje intenzivne poetske proze koja se suočava sa istorijskim traumama i razotkriva krhkost ljudskog života.
Rođena je u južnokorejskom gradu Gvangdžu pre nego što se, sa devet godina, preselila sa porodicom u Seul. Potiče iz intelektualne porodice, a njen otac je bio ugledni romanopisac. Pored pisanja, posvetila se i umetnosti i muzici, što se ogleda kroz čitavu njenu književnu produkciju.
Švedska kraljevska akademija nauka dodelila je ovogodišnju Nobelovu nagradu za hemiju ravnopravno Dejvidu Bejkeru "za računarski dizajn proteina" i Demisu Hasabisu i Džonu M. Džamperu "za predviđanje strukture proteina".
Ovogodišnji dobitnici Nobelove nagrade za medicinu ili fiziologiju su Viktor Ambros iz Hanovera i Gari Ruvkum iz Berklija za otkriće mikro RNK i njenu ulogu u regulaciji gena.
Od 1901. godine dodeljeno je 116 Nobelovih nagrada za književnost. Pravo predlaganja kandidata za nagradu imaju članovi Akademije, članovi akademija i društava sličnih njoj po članstvu i ciljevima, profesori književnosti i jezika, bivši nobelovci za književnost, predsednici književnih organizacija koje su reprezentativne.
Predlozi u pisanoj formi za ovogodišnjeg laureata moraju da stignu u Nobelov komitet do 31. januara, koji predloge razmatra u aprilu, daje na odobrenje Akademiji preliminarnu listu kandidata, koja sadrži oko 20 imena.
Počasni autor obično prima nagradu od oko milion dolara, a uručuje se 10. decembra na Dan Nobela.
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
20:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
20:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Stradalo lice izvučeno je na bezbedan način iz kamenoloma kod Kraljeva od strane spasilačkog Tima za spasavanje iz ruševina iz Kragujevca, uz ispomoć vatrogasaca-spasilaca iz VSJ Kraljevo.
Grupa studenata koji blokiraju Pravni fakultet u Novom Sadu i građana koji ih podržavaju, okupili su se oko sedam časova ispred oba ulaza u Novosadski sajam, navodeći da im je cilj da spreče održavanje ispitnog roka za Pravni fakultet koji je predviđen u prostorijama Sajma.
Advokati Nebojša Perović i Vladimir Terzić smatraju da je nepotrebno cepanje Advokatske komore Srbije osnivanjem manjih komora, kako je nedavno najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Oni su ukazali da advokatura kod nas ima ozbiljnije probleme od ovog.
Na glavnom tgu u Uživu održana je 16-minutna tišina za poginule u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine i ponovljen je zahtev za oslobađanje aktivistia uhapšenih na prethodnim protestima u tom gradu, a nakon toga i održanih govora okupljeni su blokirali magistalu.
Petrovaradinska tvrđava bila je epicentar globalne muzičke i društvene energije od 10. do 13. jula, kada je više od 200.000 posetilaca iz celog sveta slavilo 25 godina EXIT festivala.
Kolumnista NIN, novinar i književnik Ilija Tucić rekao je za Newsmax Balkans da je velika nepravda što se mnoga manja mesta u Srbiji u medijima pojavljuju samo u lošim vestima, ali da ćete, gde god da odete naći lepo lice, samo što, nažalost, kako je naveo, "lepe vesti ne prodaju robu".
Na Petrovaradinskoj tvrđavi je počeo 25. Egzit festival, koji će trajati do 13. jula, a na glavnoj bini prve večeri posetioce očekuje nastup holandskoj di-džeja Tijesta, koji je više puta dobio titulu najboljeg na svetu.
Dres kod je ponovo aktuelan u poznatom milanskom pozorištu Skala, mada nikada zvanično nije ni bio ukinut, ali se proteklih godina nije primenjivao, prenose italijanski mediji.
Komentari (0)