Broj posetilaca u Pompeji biće ograničen na 20.000 dnevno, godišnje 4 miliona ljudi poseti ovaj arheološki lokalitet
Uprava Arheološkog parka Pompeja, ostataka antičkog grada na jugu Apeninskog poluostrva, donela je odluku da ograniči broj posetilaca na 20.000 dnevno.
Izvor: Tanjug |
10.11.2024. 10:43
Foto: Tanjug/AP/Courtesy of MIC, Archaeological Park of Pompeii
"Pored ograničenja broja posetilaca od naredne nedelje biće uvedene i personalizovane ulaznice kako bi se stalo na put prekomernom broju turističkih poseta i omogućila bolja zaštita ovog svetskog kulturnog nasleđa", saopštili su zvaničnici arheološkog lokaliteta, prenosi londonski Gardijan.
Korisnici društvene mreže TikTok "preimenovali" su čuvenu rimsku Fontanu di Trevi u "bazen di Trevi", šaljivo kritikujući odluku lokalnih vlasti da ispred fontane, koja se trenutno renovira, postave mali bazen u koji turisti mogu da ubacuju novčiće.
Francuski naučnici su analizirali ultra-modernim skenerom mumiju bivšeg visokog zvaničnika drevnog Egipta koji je preminuo pre 3.000 godina, što je prvi put da se jedna mumija detaljno proučava neinvazivnim metodom.
Ove godine, rekordnih četiri miliona turista je posetilo ostatke drevnog grada iz razdoblja rimske imperije koji je nakon erupcije vulkana Vezuv 79. godine nove ere ostao zatrpan pepelom i stenama.
"Radimo na nizu projekata kako bismo smanjili pritisak turista na arheološki lokalitet. Preveliki broj posetilaca bi mogao da predstavlja rizik i za posetioce i za arheološko istorijsko nasleđe koje je jedinstveno i krhko", rekao je direktor Arheološkog parka Pompeja Gabriel Zuktriegel.
Severni pol se pomera i to 50 kilometara godišnje, što je zvanično potvrdila i Evropska svemirska agencija. Jedna jedina studija koju je uradio privatni istraživač Adrian Kerton iz Ujedinjenog Kraljevstva pokazuje da su klimatske promene u direktnoj korelaciji sa pomeranjem Severnog pola.
Politiku ne zanima kultura, to joj ne treba jer razvija kritičko mišljenje koje traži odgovore na pitanja. Kultura u Srbiji nikoga ne zanima, istakao je u emisiji Sinteza predsednik Udruženja književnika Srbije Miloš Janković.
Na Starom savskom mostu počelo je uklanjanje tramvajskih šina, a prisutan je kordon policije. Postavljene su i betonske barikade kojima su zatvorene obe strane mosta. Pokret Kreni-promeni je objavio da su privedeni lider tog pokreta Savo Manojlović i njihov gradski odbornik Aleksandar Jovanović.
Poslanici republičkog i pokrajinskog parlamenta blokirali su dva ulaza zgrade suda i Tužilaštva u Novom Sadu, u znak protesta što se ne hapse odgovorni za smrt 15 osoba u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici. Za četvrtak je najavljeno novo ukupljanje ispred suda.
Srbija se jasno kreće ka Zapadu i želim da verujem da se SAD i Srbija dobro razumeju, da radimo zajedno na pitanjima, ne samo između dveju zemalja, već i sa drugim državama, istakao je u emisiji Portal ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil.
Politiku ne zanima kultura, to joj ne treba jer razvija kritičko mišljenje koje traži odgovore na pitanja. Kultura u Srbiji nikoga ne zanima, istakao je u emisiji Sinteza predsednik Udruženja književnika Srbije Miloš Janković.
Izložbom "Dualnost Milene Pavlović Barili", u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, predstavljeno je stvaralaštvo naše značajne umetnice i istaknut njen doprinos srpskoj, ali i svetskoj modernoj umetnosti, u međuratnom periodu.
Srpska akademija nauka i umetnosti (SANU) saopštila da je 16. novembra u Beogradu, u 95. godini, preminuo akademik Dejan Despić, jedan od naših najznačajnijih kompozitora 20. i 21. veka.
Velikanke srpske kulture su često slavljene u inostranstvu, a neshvaćene u svojoj zemlji zbog borbe protiv patrijarhata i birokratije, bile su primer hrabrosti i posvećenosti uprkos preprekama i stereotipima, rečeno je na otvaranju izložbe "Velikanke srpske kulture".
U čast pokojnog muzičara Masima Savića u beogradskom Sava centru održan je koncert na kojem su, pored ostalih, njegove pesme izvodili Neno Belan, Sergej Ćetković, Amel Ćurić, Kaliopi i Željko Joksimović.
Komentari (0)