Prirodnjački muzej u Beogradu proslavio 129 godina: Novi koraci ka modernizaciji i očuvanju prirodnog nasleđa
Prirodnjački muzej u Beogradu, jedan od najstarijih muzeja u Srbiji, proslavio je 129 godina postojanja. Sa više od dva miliona vrednih primeraka, ovaj muzej neprestano unapređuje svoju misiju očuvanja, istraživanja i promocije prirodnog nasleđa zemlje.
Svečanost povodom Dana Prirodnjačkog muzeja, održana u Narodnoj biblioteci Srbije, bila je prilika da se predstave postignuća iz protekle godine, kao i planovi za naredni period, uključujući završetak urbanističko-arkitektonskog konkursa za izgradnju nove zgrade muzeja, navedeno je u saopštenju.
"Danas ne slavimo samo postignuća, već razmatramo budućnost i izazove koji su pred nama. Prirodnjački muzej, sa svojim bogatim fondovima, igra ključnu ulogu u očuvanju bio i geo-diversiteta Srbije i aktivno doprinosi savremenim istraživanjima", naveo je direktor Prirodnjačkog muzeja u Beogradu Slavko Spasić.
Dodao je i to da Prirodnjački muzej nije samo svedok prošlosti, već i aktivan učesnik u oblikovanju budućnosti prirodnih nauka.
"Zahvaljujući posvećenim timovima, stvorili smo instituciju koja inspiriše nove generacije da razumeju složenost prirode i ponose se njenim bogatstvom. U svetlu završetka urbanističko-arkitektonskog konkursa za novu zgradu muzeja, naš cilj je dalja modernizacija i proširenje kapaciteta muzeja, čime ćemo obezbediti bolje uslove za očuvanje i istraživanje prirodnog nasleđa", izjavio je Spasić.
Gospođa Vučić: Godina 2027. od presudnog značaja
Godina 2024. bila je ključna za muzej, jer je završen urbanističko-arkitektonski konkurs za izgradnju nove zgrade u Parku prijateljstva na Ušću.
Ova zgrada će omogućiti modernizaciju prostora za izložbe i pružiti savremene laboratorije, čime će poboljšati zaštitu i čuvanje zbirke, čineći muzej značajnim centrom za istraživanje i očuvanje prirodnog nasleđa.
Tim povodom, gospođa Tamara Vučić, primivši zahvalnicu, čestitala je Prirodnjačkom muzeju veliku godišnjicu, kao i ostvarenje velikog sna - izgradnju nove zgrade.
"Prirodnjački muzej zaslužuje prostor u kojem će moći da pokaže svoje bogatstvo i otvori vrata zaljubljenicima u prirodu. Kako mi je rekao jedan dragi prijatelj, svaki veliki grad treba da ima ozbiljan Prirodnjački muzej. Beograd zaslužuje takav, lep i reprezentativan prostor, po ugledu na London ili Njujork. Godina 2027. je, verujem, godina koja će biti od velikog značaja u mnogo čemu. To je godina kada ćemo dočekati ljude iz celog sveta na specijalizovanoj izložbi Ekspo, godina koja će svim ljudima, strancima, širom otvoriti vrata Prirodnjačkog muzeja" istakla je gospođa Vučić.
Dodala je i da je važnije od toga to što će 2027. godina otvoriti vrata svoj deci iz Srbije i šire, gde će moći da iskuse i upoznaju prirodno bogatstvo naše zemlje ali i sveta, da ga upiju svim svojim čulima kako bi ono ostalo deo njihovog sveta celog života.
"Kada posedujete u sebi više od onoga što u određenom trenutku imate mogućnosti da pokažete i prikažete, ali imate jasno zacrtan cilj koji je satkan i prožet snažnom i jakom željom i voljom, i naravno predanim radom, onda se nekako univerzum ukroti, ali ne protiv vas nego protiv neuspeha, i pomogne vam da te svoje ciljeve i snove dosanjate", rekla je gospođa Vučić.
Zahvalnice za podršku i doprinos
Zahvalnice su uručene i brojnim pojedincima i institucijama za izuzetnu saradnju, podršku i doprinos u ostvarivanju zajedničkih ciljeva muzeja poput Ministarstva kulture, Zavičajnog muzeja Petrovac na Mlavi, Etnografskog muzeja, Muzeja Jugoslavije, Muzeja Kikinda, Muzeja Hercegovine iz Trebinja, Gradskog muzeja Vršac, Muzeaj u Prijepolju, Beo Zoo Vrta, Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Srpskog geološkog društva, Palate Nauke - Zadužbina Miodraga Kostića, arhitektonskog studija MitArh, Urbanističkog zavoda Beograd, Društva arhitekata Beograda, Botaničke bašta "Jevremovac", dr Uroša Buzurović, dr Aleksandra Lukovića, kao i novinari iz medijskih kuća Blic i Politika.
Realizovane izložbe Prirodnjačkog muzeja
U protekloj godini, muzejski tim je uspešno realizovao brojne izložbe, među kojima se izdvaja izložba "Biljka kao začin. U carstvu boja, mirisa i ukusa", koja je izazvala veliku pažnju publike.
Posetioci su imali priliku da uživaju i u izložbi "Fosili kao odrazi prošlosti", koja je obišla sedam gradova širom Srbije.
Sa gotovo 100.000 posetilaca, muzejske aktivnosti su imale veliki uticaj na kulturni život zemlje.
Buduće izložbe
Za 2025. godinu, muzejski planovi uključuju izložbe kao što su "Fosilizacija", koja istražuje zanimljive geološke procese, kao i izložba o Arčibaldu Rajsu, koja će istraživati manje poznate aspekte života i rada ovog poznatog "oca srpske forenzike" i prirodnjaka, a povodom 150 godina od njegovog rođenja.
Biografski film "Bob Dilan: Potpuni neznanac" reditelja Džejmsa Mangolda, sa Timotijem Šalomeom i Edvardom Nortonom u glavnim ulogama, biće prikazan 9. januara u svim bioskopima u Srbiji, saopštili su distributeri.
Beogradsko dramsko pozorište najavilo je da će od 16. decembra do kraja godine cena ulaznica za sva izvođenja biti 500 dinara, kao znak zahvalnosti publici koja je obeležila ovu sezonu rekordnom posećenošću.
Prirodnjački muzej nastavlja sa misijom promocije važnosti očuvanja prirode, ekologije i zaštite životne sredine, kroz inovativne izložbe i edukativne programe koji će se obogatiti novim tehnologijama i interaktivnim sadržajem.
Na taj način, muzej će postati još pristupačniji i inspirativniji za sve posetioce, stvarajući dublje razumevanje prirodnih fenomena i podstičući očuvanje prirodnog blaga za buduće generacije.
Načelnik vojne jedinice za radiološku, hemijsku i biološku zaštitu Oružanih snaga Rusije Igor Kirilov (54) ubijen je u utorak u eksploziji na jugoistoku Moskve, saopštio je Istražni komitet. Izvor u Ukrajinskoj službi bezbednosti izjavio je za Rojters da ta služba stoji iza ubistva.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ponovio je da su svi zahtevi studenata ispunjeni i naglasio kako je za njega neshvatljivo da cela Vlada Srbije ćuti na izvođenje dece iz škola po Srbiji, čineći time da se maloletna deca bave politikom.
Poslanici vladajuće većine u Skupštini Vojvodine usvojili su pokrajinski budžet za 2025. godinu i još 24 tačke dnevnog reda bez rasprave. Poslanici opozicije duvali u pištaljke i uzvikivali "Ostavke". Ispred Skupštine Vojvodine protestovali studenti koji blokiraju fakultete u Novom Sadu.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu je saopštilo da je u predmetu formiranom povodom krivične prijave dekana Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) identifikovano pet osoba koje su, kako se sumnja, 22. novembra 2024. godine ispred pomenutog fakulteta napale studente.
Biografski film "Bob Dilan: Potpuni neznanac" reditelja Džejmsa Mangolda, sa Timotijem Šalomeom i Edvardom Nortonom u glavnim ulogama, biće prikazan 9. januara u svim bioskopima u Srbiji, saopštili su distributeri.
Strane princeze na dvoru Nemanjića. Kraljice, carice, monahinje... O ženama Nemanjića i njihovom značaju i uticaju na srednjevekovnu Srbiju govori istoričarka umetnosti Svetlana Smolčić Makuljević.
Gitarista Vlatko Stefanovski obeležio je 50 godina karijere koncertom u ispunjenom Sava centru, gde su mu gosti bili muzičari Miroslav Tadić i Zlatan Stipišić Džiboni.
Beogradsko dramsko pozorište najavilo je da će od 16. decembra do kraja godine cena ulaznica za sva izvođenja biti 500 dinara, kao znak zahvalnosti publici koja je obeležila ovu sezonu rekordnom posećenošću.
Ministarstvo kulture je, pripremajući se za obležavanje 150 godina od rođenja srpske naučnice Mileve Ajnštajn, na aukciji kuće „Christieʼs” u Londonu kupilo seriju od 43 potpisana autogramska pisma Alberta Ajnštajna upućena Milevi Marić, sa deset pisama upućenih Ajnštajnu koje je potpisala Mileva.
Radio-televizija Srbije odabrala je 30 kompozicija koje će se takmičiti na festivalu na kojem će biti izabran predstavnik Srbije na "Pesmi Evrovizije" koja će biti održana u Bazelu u maju sledeće godine.
Nagrada za životno delo "Dobričin prsten" za 2023. godinu uručena je glumici Aniti Mančić na svečanosti u njenom matičnom Jugoslovenskom dramskom pozorištu (JDP).
Nakon što je požar skoro uništio katedralu Notr Dam u Parizu, arheolozi su imali retku priliku da kopaju ispod strukture zgrade tokom petogodišnjeg renoviranja i rekonstrukcije i pronašli su više od 1.000 fragmenata umetničkih dela.
Komentari (0)