Legat turbulentne istorije: Petar Lubarda nije voleo da ga zovu apstraktnim slikarom
Istaknuti slikar Petar Lubarda (1907-1974) pred smrt je odabrao 57 slika i 133 crteža i skica koje je poklonio Gradu Beogradu, od kojih se danas 33 slike vode kao nestale, a svega desetak crteža i skica je pronađeno u ruiniranoj kući legata turbulentne istorije.
Kustos Legata Petra Lubarde Dina Pavić rekla je za Newsmax Balkans da je cenjeni umetnik 1968. godine kontaktirao Grad u vezi sa zaostavštinom, da je njegova želja ubrzo nakon smrti ispunjena, ali je nažalost došlo do problema i višedecenijskog zatvaranja tadašnje galerije današnjeg legata tokom koje su njegova dela “iznošena” iz kuće u kojoj je živeo sa suprugom Verom.
Španski tenor Hoze Kareras održao je u beogradskom Sava centru koncert, u pratnji Orkestra Opere Novog Sada, a pod dirigentskom palicom Davida Himeneza.
Prvaci i solisti baleta Boljšoj teatra uz pratnju muzičara Beogradske filharmonije, a pod dirigentskom palicom Alekseja Bogorada ispraćeni su ovacijama u "Sava centru“ u Beogradu gde su nastupili u petak uveče nakon skoro pola veka, izvodeći najcenjenije odlomke iz dela baletske literature.
On je govorio da je nacrtao ukupno oko 500 slika i nije dozvoljavao da ga nazivaju apstraktnim umetnikom, čak je sa jedne izložbe povukao dela jer je u nazivu postojala reč apstraktno, navela je Pavić.
Ugovorom o poklonu iz 1974. između Grada Beograda i udovice Petra Lubarde Vere, sprovedena je njegova želja vrlo brzo nakon smrti, a Muzej savremene umetnosti je bio zadužen da se stara o delima Petra Lubarde.
Foto: Arhiv Legata Petra Lubarde
Prema rečima Dine Pavić, muzej nije dobio adekvatnu novčanu nadoknadu, Grad je trebalo da finansira rad tadašnje galerije na Dedinju u kući u kojoj su Lubarde živele, pa je raskinut ugovor između muzeja i Grada, koji je 1984. zatvorio legat galeriju, a očigledno je postojao sukob između umetnikove supruge Vere i Grada. Legat je tek 30 godina kasnije odnosno u decembru 2014. otvoren za posetioce posle složene rekonstrukcije i sanacije.
Vera Lubarda je tokom devedesetih i početkom 2000-tih godina živela u teškoj materjalnoj situaciji i najverovatnije, prema rečima Pavić, otuđivala slike, a u dva navrata je prijavljivala policiji upade u kuću.
Foto: Arhiv Legata Petra Lubarde
“Verovatno početkom 2000-tih najviše je nestalo slika kad su privatni kolekcionari koristili njen nezavidan položaj i dolazili do slika. Ona je, inače, sve vreme kontinuirano slala Gradu podsećanja da su u kući vredna dela Petra Lubarde i da kulturni život pati jer nisu izložena, ali nije nailazila na odgovor”, navela je Pavić.
Vera Lubarda je umrla 2008. godine u dubokoj starosti, a komisija za popis je ušla u kuću nekoliko meseci kasnije i zatekla zaostavštinu cenjenog slikara u izuzetno lošem stanju. Tim za konzervaciju je uspeo da sanira gotovo sve što je zatečeno, sem jedne slike koja je 80 odsto uništena.
Pavić je rekla da se tokom sledeće godine planira publikovanje monografije o obimnom istorijatu i likovnoj zbirci legata.
"Tako ćemo publikovati reprodukcije onih radova koji se danas vode kao nestali, a koje je svojevremeno Muzej savremene umetnosti fotografisao po preuzimanju legata 1974. godine", dodala je kustos.
Foto: Arhiv Legata Petra Lubarde
Mnogi muzeji u Srbiji i okruženju imaju Lubardine radove kao i privatni kolekcionari. Prema rečima Pavić, zbirka u legatu broji oko 200 radova, jer su dobijanjem kuće zatečeni i oni koje umetnik nije stavio u ugovor sa Gradom.
Kako je navela, njegova slika "S Pavlove strane" je ranije bila u privatnoj kolekciji u Sloveniji, pa su je otkupili beogradski kolekcionari, a “Fantastičnu zver” koja je bila u Sao Paolu otkupio je Mark Barbezat u Francuskoj, najverovatnije posle izložbe u Parizu 1965. Pre nekoliko godina naslednici su je prodali privatnim kolekcionarima.
Foto: Arhiv Legata Petra Lubarde
Lubarda je uz Nadeždu Petrović, Savu Šumanovića i Lazara Lazarevića verovatno najskuplji slikar na umetničkom tržištu.
Posetiocima legata najinetresantnija su priznanja i kuća na Dedinju, a oduševljenje posetilaca, kako kaže naša sagovornica, kreće od prizemlja čim se ugleda slika “Čovek i zveri”. Naglašava da je reč je o mestu van centra grada u koje posetioci dolaze s namerom i interesovanje je uvek veliko.
Foto: Arhiv Legata Petra Lubarde
Inače, Petar Lubarda je došao u Beograd 1926. na studiranje kod Bete Vukanović i Ilije Šobajica, a slikao je od detinjstva. Prve boje poklonio mu je otac.
Prvu samostalnu izložbu imao je kao maturant gimnazije u Nikšiću pošto je njegova tadašnja nastavnica primetila njegov talenat. Prvu nagradu Grand Prix dobio je u Parizu 1937. godine, a najznačajniji period su mu bile pedesete godine prošlog veka.
Foto: Arhiv Legata Petra Lubarde
U legatu u Beogradu najstariji je rad iz 1942, a njegova čuvena izložba u Beogradu održana je 1951. godine. Kuću u Iličićevoj ulici na Dedinju u kojoj je današnji legat Lubarde su dobile na korišćenje 1959. godine.
"Sugrađani koji su došli na otvaranje su pričali da su Petar i Vera u vilu prešli preko noći. Tito je očekivao važnu delegaciju iz inostranstva koja je želela da poseti Lubardu i bilo je neprijatno da ih dovedu u njihov mali stan. Oni su premešteni u vilu i postojale su priča da su prosipali boje po hodniku da bi delovalo da već dugo tu žive i rade", navela je Dina Pavić.
Foto: Arhiv Legata Petra Lubarde/J.Marić
Petar je bio moćan stvaralac i slab na suprugu
Dina Pavić je rekla da Lubarda bio posvećen Veri i da je postojanje današnjeg legata sprovođenje i njene želje.
"Ona je bila studentiknja kad su se upoznali, 16 godina mlađa od njega. Na fotografijama se vidi njihova ljubav koja se i pored turbulentnih godina nastavila do njegove smrti", navela je Pavić i dodala da legat rado obilaze i Petrovi rođaci odnosno deca njegove sestre Vjere i brata Đure koji žive u inostranstvu.
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
08:00
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
11:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-DEKADE ( R )
Serijal osvetljava ključne trenutke koji su ostavili dubok trag na generacije i nudi sveobuhvatan pogled na period socijalizma, kulturnog razvoja i političkih previranja.
dokumentarni
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Stradalo lice izvučeno je na bezbedan način iz kamenoloma kod Kraljeva od strane spasilačkog Tima za spasavanje iz ruševina iz Kragujevca, uz ispomoć vatrogasaca-spasilaca iz VSJ Kraljevo.
Grupa studenata koji blokiraju Pravni fakultet u Novom Sadu i građana koji ih podržavaju, okupili su se oko sedam časova ispred oba ulaza u Novosadski sajam, navodeći da im je cilj da spreče održavanje ispitnog roka za Pravni fakultet koji je predviđen u prostorijama Sajma.
Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja, koji je u Grčkoj stupio na snagu sredinom juna, donosi niz izmena i pooštravanje kaznene politike na putevima u zemlji u kojoj letuje najveći broj građana Srbije.
Advokati Nebojša Perović i Vladimir Terzić smatraju da je nepotrebno cepanje Advokatske komore Srbije osnivanjem manjih komora, kako je nedavno najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Oni su ukazali da advokatura kod nas ima ozbiljnije probleme od ovog.
Osnovni sud u Užicu ukinuo je rešenje kojim je određen pritvor sedmorici privedenih nakon blokade magistrale kod ovog grada, potvrdio je za Newsmax Balkans njihov advokat Mirko Filipović.
Petrovaradinska tvrđava bila je epicentar globalne muzičke i društvene energije od 10. do 13. jula, kada je više od 200.000 posetilaca iz celog sveta slavilo 25 godina EXIT festivala.
Kolumnista NIN, novinar i književnik Ilija Tucić rekao je za Newsmax Balkans da je velika nepravda što se mnoga manja mesta u Srbiji u medijima pojavljuju samo u lošim vestima, ali da ćete, gde god da odete naći lepo lice, samo što, nažalost, kako je naveo, "lepe vesti ne prodaju robu".
Na Petrovaradinskoj tvrđavi je počeo 25. Egzit festival, koji će trajati do 13. jula, a na glavnoj bini prve večeri posetioce očekuje nastup holandskoj di-džeja Tijesta, koji je više puta dobio titulu najboljeg na svetu.
Dres kod je ponovo aktuelan u poznatom milanskom pozorištu Skala, mada nikada zvanično nije ni bio ukinut, ali se proteklih godina nije primenjivao, prenose italijanski mediji.
Komentari (0)