Manastir Manasija, Caričin grad, Mora Vagei dobili status nepokretnog kulturnog dobra

Vlada Republike Srbije usvojila je više odluka koje se odnose na utvrđivanje mera zaštite, granica zaštićene okoline i mera zaštite zaštićene okoline spomenika kulture kao nepokretnog kulturnog dobra od izuzetnog značaja, kao i arheoloških nalazišta koja su dobila status izuzetnog značaja.

Izvor: Tanjug   |  

22.08.2024. 14:29

Manastir Manasija, Caričin grad, Mora Vagei dobili status nepokretnog kulturnog dobra
Tanjug/Sava Radovanović

Status nepokretnog kulturnog dobra od izuzetnog kulturnog i istorijskog značaja dobio je manastir Manasija koji je građen, uz prekide, u periodu između 1406. i 1418. godine, pod ktitorstvom despota Stefana Lazarevića. Iako je u značajnoj meri oštećeno, slikarstvo ovog manastira predstavlja najveći domet srpske umetnosti 15. veka, a sama Manasija jedinstvenu spomeničku celinu uz ostale spomenike, isposnice, utvrđenja i ostale crkve u široj okolini.

Isti status od sada imaju i srednjovekovni manastir Arilje, u Arilju, posvećen svetom Ahiliju, kao i arheološka nalazišta Caričin grad, mađarsko groblje Dvorina u selu Banja i arheološko nalazište Mora Vagei u Mihajlovicu kod Negotina, navodi se u saopštenju Vlade.

Takođe, članovi Vlade doneli su Odluku o promeni naziva Jugoslovenske kinoteke u Državni audiovizuelni arhiv Srbije Jugoslovenska kinoteka. Državni audiovizuelni arhiv Srbije Jugoslovenska kinoteka utvrđen je kao centralna ustanova zaštite i očuvanja filmskog i ostalog audiovizuelnog nasleđa za teritoriju Srbije i u njegovoj nadležnosti je vođenje centralnog registra kulturnih dobara, kao i registra kulturnih dobara od izuzetnog i velikog značaja u našoj zemlji.

Komentari (0)