(VIDEO) Ambasador BiH pri UN za Stav regiona: Neće biti rata, Dodik neće pobediti, više me brine ekonomska kriza

Stav regiona ugostio je ambasadora BiH pri Ujedinjenim nacijama Zlatka Lagumdžiju. Bosna i Hercegovina može imati značajnu ulogu na međunarodnoj sceni, posebno kao država koja nastoji dodatno integrirati svoje procese s EU i drugim međunarodnim organizacijama.

Autor:  

Ika Ferrer Gotić

|  

08.04.2025. 21:11

(VIDEO) Ambasador BiH pri UN za Stav regiona: Neće biti rata, Dodik neće pobediti, više me brine ekonomska kriza

U budućnosti, Bosna i Hercegovina bi mogla postati aktivniji sudionik u regionalnim pitanjima, promičući stabilnost i suradnju među susjednim zemljama.

S obzirom na svoje geografske, kulturne i političke aspekte, Bosna i Hercegovina može poslužiti kao most između različitih etničkih i političkih interesa, potičući dijalog i mirno rješavanje sukoba.

Aktivna sudjelovanja u globalnim pitanjima poput klimatskih promjena, migracija i javnog zdravlja mogu dodatno ojačati njezin ugled i doprinositi međunarodnim naporima.

Također, razvijanje ekonomskih odnosa s drugim zemljama i jačanje trgovinskih veza može osnažiti njeno mjesto u regionalnoj ekonomiji. U tom kontekstu, Bosna i Hercegovina može raditi na izgradnji pozitivnog identiteta na međunarodnoj sceni, ističući svoje resurse, kulturu i potencijal za suradnju.

Dejton i dalje ključni oslonac stabilnosti

O snazi Dejtonskog mirovnog sporazuma nakon turbulentnih događaja u posljednjih mjesec dana, Lagumdžija ističe da je Dejton i dalje ključni oslonac stabilnosti.

"Dejtonski sporazum je pokazao izdržljivost kao garant mira, ali njegova snaga ovisi o tome koliko ga svi akteri poštuju. Trenutni pritisci, posebno iz Republike Srpske, testiraju njegove granice. On nije savršen, ali je i dalje jedini okvir koji sprječava eskalaciju sukoba".

Komentirajući politički status Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, Lagumdžija smatra da je Dodik gubi podršku unutar svog entiteta. 

Na tvrdnju da direktna linija između Banje Luke i Moskve zaobilazi Beograd, Lagumdžija odgovara: "To pokazuje da Dodik traži alternative za svoju politiku, ali i da odnosi sa zvaničnom Srbijom nisu više tako čvrsti. Beograd ima svoje interese u regiji i EU, dok Dodik sve više zavisi od Rusije. To je znak slabosti, ali i potencijalna prijetnja regionalnoj stabilnosti."

Govoreći o Dodikovoj kontroli nad institucijama Republike Srpske, Lagumdžija ocjenjuje da je ona značajna, ali ne apsolutna.

"On drži ključne poluge moći, što mu omogućuje da destabilizira BiH. Međutim, to istovremeno ograničava politički prostor za drugačije glasove unutar RS-a i produbljuje podjele u cijeloj zemlji".

Lagumdžija smatra da je potreba za OHR i dalje prisutna, ali uz promjene.

"OHR mora biti partner, a ne nametnuti autoritet. Istovremeno, BiH mora ubrzati put prema EU. Iskustvo Austrije pokazuje da su ključni unutarnja stabilnost i reforme – to su lekcije koje moramo primijeniti."

SAD i EU su ključni za očuvanje suvereniteta BiH

O trenutnoj geopolitičkoj situaciji u regiji, Lagumdžija kaže: "Dodikov potezi su dio šire borbe između Zapada i Rusije. BiH je na raskrižju, ali ima vrijednosti koje se često zanemaruju – multikulturalnost, otpornost i potencijal za pomirenje. Te kvalitete možemo ponuditi svijetu ako ih sami prepoznamo."

"SAD i EU su ključni za očuvanje suvereniteta BiH", ističe Lagumdžija. "Unutar UN-a, prijatelji poput Turske, Austrije i nordijskih zemalja mogu pomoći jačanju našeg položaja. Važno je da razgovaramo s njima o konkretnoj podršci – od sankcija do investicija".

Najveći izazovi za članstvo u EU, prema Lagumdžiji, leže u unutarnjoj politici: "Podjele, korupcija i Dodikova opstrukcija usporavaju nas. Mladi to osjećaju – političke tenzije im oduzimaju nadu. Moramo im dati prilike kroz obrazovanje, poslove i uključivanje u reforme."

Zaključuje da mladi koji odlaze iz BiH i regiona više to rade zbog loše ekonomske situacije, a ne isključivo politike. Ekonomska kriza, inflacija, nedostatak radnih mjesta za kvalifikovane kadrove, mogu otjerati mladost iz zemlje. 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)