Srpski poslanici napustili Hrvatski sabor nakon predloga o uklanjanju "četničkih" nadgrobnih spomenika
Većina poslanika u Hrvatskom saboru podržala je u raspravi uklanjanje nadgrobnih spomenika postavljenih nakon 30. maja 1990. koji, kako smatra Vlada kao predlagač, "veličaju srpsku agresiju na Hrvatsku", a tokom rasprave poslanici Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS) napustili su sednicu.
Poslanici desnog Domovinskog pokreta (DP), partnera u Vladi HDZ premijera Andreja Plenkovića, nisu krili zadovoljstvo što je zakon o grobljima i uklanjanju srpskih spomenika osobama stradalim u poslednjem ratu i na ćirilici, a koje oni bez izuzetka nazivaju "četničkim", stigao na usvajanje na njihovu inicijativu.
Predstavnici srpske manjine u hrvatskom saboru, predvođeni Miloradom Pupovcem, nakon rasprave sa poslanicima Domovinskog pokreta, napustili su sednicu u utorak uveče. Pupovac je prethodno rekao da se stvara utisak da je po celoj Hrvatskoj "razasuto četničko groblje", a što, kaže, nije istina.
Rekao je i da postoje ljudi kojima smetaju i znamenja koja se povezuju sa ustaškom ideologijom i idejom, a koja se takođe mogu naći na pojedinim grobljima, ali i na spomenicima izvan njih, koji takođe vređaju nečija verska i nacionalna osećanja.
"Vodite računa da ne idete predaleko sa poverenstvima, sa županijama i s čišćenjem grobalja. Bilo da je rieč o taksama ili simbolima", rekao je Pupovac.
Burna rasprava
Na to je reagovao Srbin iz Vukovara, inače ponos Domovinskog pokreta, Predrag Mišić porukom da ode na memorijalno groblje gde su sahranjeni hrvatski branitelji i tamo nađe ijedan natpis kojem piše bilo šta što je uvredljivo.
"Na svakom spomeniku četniku piše da je poginuo braneći srpsku zemlju u Hrvatskoj. Razumete vi to jako dobro, samo nećete da razumete", rekao je Mišić.
Pupovac mu je odgovorio da se SDSS zalagao za to da se ne produbljuju sukobi i da se ukloni ono što smeta.
Iako su neki pokušaji i pretnje uklanjanja spomenika Srbima postojali i ranije, Stipo Mlinarić (DP) negirao je da će uklanjati ploče na ćirilici, ako na njima piše samo ime i prezime pokojnika i datum rođenja i smrti.
Ali će, kazao je, ukloniti grobnicu i mauzolej u Borovu Selu Vukašinu Šoškočaninu i druge, kako je naveo, četničke spomenike na Baniji i na drugim područjima Hrvatske.
Hrvatski sabor je glasovima većine poslanika usvojio Zakon o izuzetnim merama kontrole cena, koji bi objavljivanjem cena na internet stranicama trebalo da zaštiti standard građana od inflacije i obezbedi brzu reakciju na tržišne poremećaje.
Predsednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković dobio je poverenje Hrvatskog sabora i stabilnu većinu, potvrdilo je glasanje o njegovom opozivu koje je zatražila Socijaldemokratska partija (SDP) nakon hapšenja donedavnog ministra zdravstva Vilija Beroša, osumnjičenog za korupciju.
Uklanjanje spomenika sa grobalja u Hrvatskoj, koji na bilo koji način vređaju osećanja Hrvata, podržali su poslanici opozicionog Mosta, nezavisni poslanik Josip Jurčević kao i poslanici najuticajnije opozicione SDP.
Poslanica (SDP) Jasenka Auguštan-Pentek u raspravi je rekla da smatra da način sprovođenja predložen zakona može otvoriti ozbiljne političke i pravne probleme.
"Postoji stvarna opasnost da se uklanjanje spomenika pretvori u selektivno-politički obračun umesto u usklađeno i pravno utemeljeno uređenje prostora", rekla je ona, prenela je Hina.
"Veličaju srpsku agresiju na Hrvatsku"
Potpredsednik Vlade i ministar Branko Bačić rekao je da se zakonom o grobljima predviđa uklanjanje spomenika postavljenih nakon 30. maja 1990, koji, kako je naveo, veličaju srpsku agresiju na Hrvatsku, kako se ne bi otvorio put širem istorijskom revizionizmu i daljim podelama u društvu.
Naveo je da je jedna od najvažnijih stvari koja se uređuju predloženim zakonom to što se uklanjaju grobna mesta i spomen obeležja suprotna osnovnim odredbama i najvišim vrednostima propisanim Ustavom i ostalim pozitivnim propisima.
Serijal osvetljava ključne trenutke koji su ostavili dubok trag na generacije i nudi sveobuhvatan pogled na period socijalizma, kulturnog razvoja i političkih previranja.
dokumentarni
11:00
AVANTURA BALKAN ( R )
Krenite sa nama u avanturu sa Dušanom Radenkovićem, u trku u kojoj nema stajanja ni kompromisa!Trka traje bez prestanka i predaha kroz ceo serijal, sa više od 70 najrazličitijih lokacija. Lokacije su najlepša i najatraktivnija mesta u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Hrvatskoj i Sloveniji.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
EXPO WEEKLY ( R )
Kroz epizode EXPO 2027, prikazujemo inovacije, naučna dostignuća, kulturnu i sportsku razmenu, kao i jedinstvene paviljone koje će posetioci imati priliku da vide.
dokumentarni
13:30
BG BERZA ( R )
Berza dodatno obogaćuju program analizom privrednih i društvenih dešavanja regiona
dokumentarni
14:00
RAZUMNO
Atraktivni i aktuelni gosti iz celog regiona. Autor Boris Brezo kroz razgovore sa relevantnim sagovornicima ogoliće događaje i teme koje izazivaju kontraverzne reakcije.
Urbanističke inspektorke izvršile su inspekcijski nadzor i utvrdile nepravilnosti u tehničkoj dokumentaciji na osnovu koje je izdata građevinska dozvola za gradilište u Ulici kneza Miloša broj 42, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Zemljotres jačine 4,9 po Rihterovoj skali dogodio se u Jonskom moru, u blizini grčkog ostrva Zakintos, saopštio je Evropsko-mediteranski seizmološki centar (EMSC).
Bivši ministar spoljnih poslova Goran Svilanović rekao je u emisiji GrađaNIN, govoreći o trenutnoj situaciji u društvu, da smo svi zaglavljeni u političkoj situaciji, za koju je ocenio da je komplikovana.
U profesiji u kojoj dominiraju muškarci, instruktorka vožnje Ljiljana Mihajlović već 35 godina gradi svoj put. Podučava buduće vozače u Podgorici, u istoj auto-školi u kojoj je naučila da vozi. Uskoro bi mogla da ode u penziju, a želja joj je da i tada uči mlade o značaju bezbedne vožnje.
U domu za stare u selu Arto u opštini Sevnica u Sloveniji tokom protekle noći je izbio požar, pri čemu je jedan korisnik doma smrtno stradao, javlja RTV Slovenija.
Crnogorska policija saopštila je da je u Rožajama uhapšena D. H. (27) iz Srbije, koja ima stalno boravište u Beranama, zbog sumnje da je izvršila krivično delo trgovina ljudima.
Pripremaju li Amerikanci podelu BiH i ukidanje Kancelarije visokog predstavnika? Zašto smatra da je za Dodikovo pojavljivanje u Sudu BiH zaslužna tajna diplomacija?
Situacija na požarištu kod Trebinja za sada je stabilna. Na padinama Leotara i dalje gori, ali mnogo manjim intenzitetom. Trenutno je aktivan požar ka selu Jasen. Pod kontrolom je, i za sada, naseljeno područje nije ugroženo, piše RTRS.
U najnovijem izveštaju Federalne obaveštajne službe Švajcarske za 2025. godinu o bezbednosnim pretnjama u Evropi, napad na policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi, prilikom čega je teško ranjen jedan, a ubijen drugi policajac, karakteriše kao teroristički čin.
U Memorijalnom centru u Potočarima završeno je obeležavanje 30, godišnjice od zločina nad Bošnjacima u Srebrenici tokom građanskog rata u Bosni i Hercegovini.
Gost Stava regiona iz Podgorice je poslanik Demokratske Crne Gore i predsednik Odbora za međunarodne odnose i iseljenike u Skupštini Crne Gore Duško Stijepović.
U Memorijalnom centru Potočari obeležava se 30 godina od zločina u Srebrenici. U Memorijalnom centru sahranjeno je više od 6.700 žrtava, a za najmanje 1.200 osoba i dalje se traga.
Komentari (0)