(VIDEO) Stevandić u intervjuu za Newsmax Balkans: "Kristijan Šmit je pokazao da želi da menja volju naroda"
Odluka Kristijana Šmita o zabrani finansiranja vladajućih stranaka u Republici Srpskoj objavljena je u Službenom glasniku, a predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić u intervjuu za Newsmax Balkans izjavio je Šmit tom odlukom pokazao da želi da menja volju naroda.
"Prvo znači da on sledi nacističku agendu, jer tako su oni u Nemačkoj oduzmeš recimo pare i imovinu Jevrejima a ne oduzmeš drugima. Tako on nas ovde tretira kao nacisti jevreje. Mi se njemu ne sviđamo i on će oduzeti novac za finansiranje dve političke partije, a ostalima neće. To je jedna vrsta diskriminacije kao što je diskriminacija, ono što radi Ustavni sud i Tužilaštvo. Imamo odgovor naravno, on je zaboravio da je SNSD partija koja ima članove i da se partije zasnivaju na članovima, a ne na volji Kristijana Šmita. I Ujedinjena Srpska ima i članove i ideologiju", rekao je Stevandić.
Delovanje dela međunarodne zajednice je koncept koji traje, izjavio je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik i istakao da su takozvana "bonska ovlašćenja" blef koji treba da omogući nametanje određene volje, a da Kristijan ide ka tome da SNSD proglasi terorističkom organizacijom.
Situacija u Sarajevu od noćas je alarmantna. Pripadnici SIPA pokušali su da privedu predsednika Republike Srpske Milorada Dodika u istočnom delu grada, ali ih je MUP Srpske u tome sprečio. Visoki predstavnik Kristijan Šmit održao je u četvrtak vanrednu konferenciju za medije.
O tome gde će i da li će novac iz Centralne banke BiH biti preusmeren, Stevandić kaže da Šmit ne treba da misli da može da kreira finansije u RS.
"Prvo mi imamo mehanizme unutar RS. Nemamo te možda mehanizme, Službenog glasnika na ovom delu novca, koji je vezan za parlamentarnu skupštinu. Pa mi ovde imamo mnogo mehanizama tako da neka Šmit ne misli da je on sposoban da kreira finansije i javni život u RS. On je ovim samo pokazao da želi da menja volju naroda", izjavio je sagovornik Newsmax Balkans.
"Kada donosimo zakone onda imamo šest meseci kao rok od nacrta do predloga. Međutim, za Ustav taj rok suštinski nije propisan, pošto je on nešto mnogo više od zakona. On moduliše ili određuje kakvi će zakoni biti. Tako da mi nemamo vremensko ograničenje u tom smislu, ali kako se radna grupa, koja je kao što znate, proširena, i sarađuju mnogi profesori iz Srbije u toj grupi ustavnog prava, ona će pripremiti tekst predloga u roku otprilike do šest meseci, a onda ćemo mi sesti zajedno i videti šta je to važnije. Ipak je narod vrhovni sudija, znači glas naroda je glas Boga. Onda bi referendum bio najcelishodniji i najpoštovaniji, niko ne bi mogao da mu progovori ni sa jedne strane pa neka predsednik komisije za provođenje referenduma bude iz opozicije, da vidi šta narod misli", rekao je Stevandić.
Printscreen: Newsmax Balkans
Predsednik Narodne skupštine Republike Srpske je izjavio da je izborni zakon već usvojen.
"Glasalo bi se po izbornom zakonu RS. Ono što je jako bitno, mi nismo prvo izgubili poverenje naroda i mi nismo izgubili institucionalni kapacitet i zbog toga se oni strašno nerviraju. Znači mi imamo institucionalni kapacitet da donosimo odluke. I predsednik RS i Vlada i Narodna skupština da bi sprečili taj institucionalni kapacitet da funkcioniše, pošto nisu mogli političkim sredstvima oni su odigrali ovu izmenu zakona preko Šmita da nas osumnjiče za rušenje ustavnog poretka i sa tim se na neki način pokušava deinstitucionalizovati RS. Nemojte zaboraviti, tačke 24. i 25. su formalno osudile Šmita, a to je usvojila i Skupština i Vlada. I to ga je najviše zabolelo jer on je pokušao da manipuliše sa pričom kako ima komunikaciju", zaključio je sagovornik naše televizije.
Stevandić navodi da komunikacija i podrška nisu isto.
Oluja koja je protutnjala Splitom pravila je probleme iz sata u sat. Dve osobe teško su povređene u nevremenu, a u trajektnoj luci je došlo do sudara trajekta sa druga dva broda, jedan od njih je potonuo.
Beograd je nešto posle 13 časova zahvatilo jako nevreme praćeno olujnim vetrom i pljuskom, dok je u Novom Sadu pao grad, uz nalete vetra, a pojedine ulice su poplavljene.
U Srbiji je aktivan veliki broj požara na otvorenom, a najteža situacija je na području Topličkog okruga, odnosno Žitorađe, Kuršumlije i Prokuplja, gde je proglašena i vanredna situacija.
Dopisnik Newsmax Balkans iz Amerike Antonije Kovačević rekao je da je situacija u Teksasu usled poplava izuzetno teška i da se broj stradalih popeo na 104, dok se više desetina ljudi vodi kao nestali.
U profesiji u kojoj dominiraju muškarci, instruktorka vožnje Ljiljana Mihajlović već 35 godina gradi svoj put. Ljiljana podučava buduće vozače u Podgorici, u istoj auto-školi u kojoj je naučila da vozi. Uskoro bi mogla da ode u penziju, a želja joj je da i tada uči mlade o značaju bezbedne vožnje.
Požar na planini Leotar, u okolini Trebinja, širi se usled jakog vetra, situacija je veoma teška, a vatrogasci i helikopter ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske su na terenu u rejonu naselja Podgljivlje, kako bi sprečili da vatra dođe do kuća.
Županijsko državno tužilaštvo u Zagrebu podiglo je optužnicu protiv 34-godišnje žene zbog teškog ubistva deteta utapanjem u reci Savi, a čije telo je nakon nekoliko meseci pronađeno kod Beograda.
U večerašnjem Stavu regiona, donosimo priču o jednom od najznačajnijih kulturnih događaja u Jugoistočnoj Evropi – Festivalu KotorArt. Ovaj međunarodno priznati festival već više od dve decenije uspešno pozicionira Crnu Goru na mapi evropskih kulturnih destinacija.
Hrvatska je od Evropske komisije dobila četiri preporuke za poboljšanje efikasnosti pravosuđa, a odnose se na dužinu trajanja postupaka u trgovačkih i građanskim parnicama, ali i na reviziju Zakona o Uredu za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala.
Komentari (0)