Sudbina crnogorskih aerodroma neizvesna: Ostavke u komisiji koče odluku
Četiri dana uoči konačne odluke Tenderske komisije (TK) za koncesiju nad aerodromima, jedna članica je usmeno obavestila predsednika tog vladinog tela Nika Đeljošaja da će podneti ostavku, što bi značilo da ova komisija ne bi mogla da do ponedeljka, 9. juna, donese odluku o rangiranju ponuda.
Pre toga, iz Vlade je nezvanično plasirana informacija da su dva člana tog tela, savetnica premijera Milena Milović i predstavnica Ministarstva finansija Jelena Jovetić, podnele ostavku na članstvo u tom telu jer, kako su naveli, sumnjaju u instruiranost pojedinih članova i neravnopravnost ponuđača, pa zbog toga ne žele da daju legitimitet procesu.
Naveli su i da konsultanti na projektu, IFC – deo Svetske banke, smatraju da se grubo krše načela tenderskog postupka i da se povlače iz celog procesa.
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da Srbija želi da uloži novac u dva aerodroma u Crnoj Gori, tačnije u Podgorici i Tivtu, i naglasio je da Srbija ima i znanje i iskustvo kada je koncesija u pitanju.
Francuska uprava civilnog vazduhoplovstva (DGAC) zatražila je da avio kompanije otkažu 15 odsto svojih letova na aerodromu "Orli" u Parizu, jer još nije otklonjen kvar koji je uticao na aerodromski radar.
Đeljošaj je istakao da niko od članova TK zvanično nije podneo ostavku, a za konsultante je kazao da je informacija koja je plasirana netačna i da ih nisu obaveštavali da izlaze iz posla.
IFC je sprovodio i pretkvalifikacioni tender, kao i glavni.
Dva favorita
Podgorički Dan je tragom ovih informacija kontaktirao više izvora upućenih u rad Tenderske komisije, koji su im rekli da su Milović i Jovetić najavile ostavke iz razloga što je izvesno da će prvorangirani ponuđač biti luksemburško-američki konzorcijum Korporasion Amerika eirports, a ne južnokorejski Inčon internešenl eirport korporejšn.
Dan od Milović, međutim, nije mogao da dobije potvrdu ove informacije. Drugi izvor je za Dan rekao da je Investicioni fond iz Dubaija (ICD) vlasnik 25 odsto kapitala Korporasion Amerika eirportsa, pa je, s obzirom na sve poslednje dogovore sa UAE, upitno da li bi savetnica premijera, odnosno premijer, bila protiv toga da firma u kojoj UAE ima četvrtinu kapitala bude prvoplasirana na tenderskom postupku.
Konačnu odluku doneće Vlada
Osim Đeljošaja, niko od ostalih članova TK, niti iz Vlade, nije se zvanično oglašavao ovim povodom. Takođe, više izvora uključenih u ovaj postupak kazalo nam je da bi nakon jučerašnjih dešavanja najverovatniji epilog trebalo da bude da država razvija aerodrome i da ih verovatno neće dati pod koncesiju.
Konačnu odluku o tome doneće Vlada, ukoliko im Tenderska komisija dostavi izveštaj o rangiranju ponuda.
Rok za to je ponedeljak, 9. jun. Posao Tenderske komisije je da rangira, a Vlade da donese odluku da li će dati aerodrome koncesionari ili neće.
Foto: ATAImages/Antonio Ahel
Tenderska komisija je do sada proveravala ispravnost ponuda, a još nije otvarala finansijske aspekte ponude. Tenderom je tražena minimalna jednokratna naknada od 100 miliona. Tenderski postupak za aerodrome započet je krajem 2019. godine.
Kako je Đeljošaj sinoć kazao za TV Vijesti, ako bi samo jedan član Tenderske komisije za postupak koncesije za pravo korišćenja aerodroma Podgorica i Tivat podneo ostavku, celi postupak bi morao da bude poništen i ne bi mogao da se izabere ponuđač na aktuelnom tenderu.
Proces traje šest godina
Đeljošaj je najavio da će zakazati novu sednicu, kako bi se nastavio proces vrednovanja ponuda i dodao da mu je jedan član usmeno najavio ostavku.
"Nadam se da će se pojaviti svi članovi komisije i da ćemo imati ponudu koja je prihvatljiva za Vladu. Ne verujem da će neki pojedinac iz komisije preuzeti na sebe odgovornost da sruši celi proces koji traje šest godina. To bi bilo neodgovorno postupanje prema državi", istakao je Đeljošaj, koji tvrdi da je celi proces potpuno transparentan.
On je rekao i da od Vlade Srbije nisu dobijali nikakve ponude za crnogorske aerodrome.
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
03:00
TRAŽIM REČ (R)
"Funkcionalni alkoholizam" - pojam koji se prišunjao i nastanio među nama - kao da je reč o nečemu sasvim bezazlenom. Klinički psiholog i psihoterapeutkinja u specijalnoj bolnici za bolesti zavisnosti u Drajzerovoj ulici u Beogradu Mirjana Martić i Biljana Kuzmanović koja apstinira i leči se tamo već dve godine, otvoreno i iskreno pričale su o svojim iskustvima, objašnjavale zašto je ženski alkoholizam među najtežim izazovima, zašto je najteže priznati sebi i kako je to samo vrh ledenog brega problema sa kojima se savremena žena suočava, ali i zbog čega sve vredi suočiti se.
specijal
04:00
SINTEZA (R)
Nekadašnji ambasador Srbije u Berlinu Zoran Jeremić o tome koliko će nova vlada Nemačke promovisati dublju evropsku integraciju i da li će se zalagati za proširenje EU. On je istakao da će Nemačka morati da stvori snažnu Evropu i da će Srbija tu imati bitnu ulogu.
specijal
05:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
06:00
PROZORI BALKANA (R)
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Dušan Kozarev rekao je da su tvrdnje da 100.000 stranih radnika dolazi iz Gane u Srbiju netačne, odnosno "oblik manipulacije, zloupotrebe i rasizam koji na momente prelazi čak i elemente krivičnog dela".
U zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine, u Svilajncu je uhapšen Ljuljzim Haljilji.
Kako da prepoznamo lažnu novčanicu, odnosno falsifikat? Ako pitate zašto, razloga ima. Podaci Narodne banke Srbije (NBS) upućuju na to da je tokom prvih šest meseci ove godine otkriveno više od 950 novčanica falsifikovanih dinara i duplo više stranog novca, među kojima je najviše falsifikata evra.
Mlada italijanska gimnastičarka Tara Dragaš osvojila je bronzanu medalju na Svetskom kupu u Milanu u ritmičkojn gimnastici, a za svoju koreografiju odabrala je pesmu "Lela Vranjanka".
Na ostrvu Rab u Hrvatskoj dogodila se nesreća u kojoj je nastradala devojčica (2) iz Nemačke. Nesreća se navodno dogodila kada je devojčica, spuštajući se niz tobogan, iskliznula iz ruku oca i pala s velike visine na betonsku podlogu.
Kristijan Šmit, koji u Republici Srpskoj nije priznat za visokog predstavnika, jer njegovo imenovanje nije potvrđeno u Savetu bezbednosti UN, kaže da će na toj funkciji ostati do kraja mandata.
Istražni sudija Županijskog suda u Splitu odredio je jednomesečni istražni zatvor trojici državljana Britanije albanskog porekla, od kojih su dvojica sa Kosova i Metohije, a koji se sumnjiče da su rano u utorak u jednom gradskom hotelu silovali devojku (28).
Ministarstvo unutrašnjih poslova Crne Gore je saopštilo da su, sudeći po "crvenim poternicama" Interpola, u Grčkoj u sredu uhapšena dva visokorangirana pripadnika "jedne organizovane kriminalne grupe iz Crne Gore".
Ministarstvo prostornog uređenja, građevinarstva i državne imovine Hrvatske objavilo je javni poziv za dodelu finansijske podrške projektima za podsticanje povratka Hrvata i stvaranja boljih uslova života u Bosni i Hercegovini.
Obeležja na grobovima, koja, prema nedavno usvojenom zakonu u Hrvatskoj, vređaju nacionalne, verske i vrednosti Domovinskog rata prijavljena su za uklanjanje u Vukovarsko-sremskoj, Sisačko-moslavačkoj i Šibensko-kninskoj županiji.
Velika Britanija uvela je sankcije protiv kavačkog i škaljarskog klana, njihovih članova i saradnika, zbog umešanosti u krijumčarenje ljudi i podsticanje neregularnih migracija ka Ujedinjenom Kraljevstvu.
Komentari (0)