U hrvatskim turističkim centrima sve više "ničijih" bankomata koji naplaćuju ogromne provizije
U hrvatskim turističkim centrima na Jadranu sve je veći broj bankomata koji nisu u vlasništvu banaka dobro poznatih javnosti, a provizije za podizanje novca na njima su enormne, pri čemu su najčešće mete naivni turisti.
Britanac koji više od 20 godina živi u Hrvatskoj, osnivač portala Total Croatia News, Pol Bredberi, pisao je u maju o ovoj problematici na Fejsbuku, pri čemu je naveo da je ta pojava "rak rana" hrvatskog turizma koja će doneti ogroman talas negativnog publiciteta za Hrvatsku ako se problem ne reši.
Kako Bredberi kaže, u poslednje vreme došlo je do pravog "buma" bankomata koji nisu povezani s bankama, a koji često naplaćuju proviziju i do 20 odsto.
On je ispričao da je tipičan scenario da gost ode na ručak i tek tada sazna da se kartice ne prihvataju, a konobar mu tada ljubazno pokaže najbliži bankomat, pa gost koji želi da podigne 200 evra na kraju plati 240 evra zbog visokih naknada, piše Index.hr.
Foto: Envato
Portal Forbs je takođe pisao o ovoj temi u kontekstu splitskog turizma. "Split ima stotine bankomata po celom gradu, ali koristite isključivo one na kojima je jasno istaknuto ime banke.
Ne koristite crvene, žute, plave ili zelene bankomate. Ja sam to uradio prvog dana i na kraju platio neverovatnih dvadeset posto naknade", naveo je autor članka ovog portala.
"U vlasništvu banaka 65 odsto bankomata"
Kako su za Index rekli iz Hrvatske narodne banke (HNB), prema podacima iz marta 2025. godine, od 4.271 aktivnog bankomata u Hrvatskoj, 65 odsto bilo je u vlasništvu banaka, a 35 u vlasništvu drugih pravnih lica.
Drugim rečima, radi se o oko 1.495 nebankovnih bankomata. U Hrvatskoj je najčešće reč o bankomatima poput onih iz firmi Euronet i Auro Domus. Euronet Worldwide jedan je od najvećih nezavisnih operatera bankomata s više od 55.000 bankomata i gotovo četiri milijarde dolara prihoda u 2024. godini, a posluje u više od 60 zemalja. Njihovi bankomati najčešće se mogu videti na obali, navodi Index.
Za podizanje gotovine na bankomatima u Hrvatskoj korisnici kartica izdatih izvan Hrvatske najčešće plaćaju isključivo fiksnu naknadu po transakciji koja se kreće od 4,65 do 5,31 evra, što se tiče većih banaka, a slična naknada važi i za nebankovne bankomate.
Šta je DCC opcija i zašto je treba odbiti
Problem je, međutim, u tome što se na bankomatima dodatno nudi opcija Dynamic Currency Conversion (DCC), usluga koja korisnicima kartica izdatih u inostranstvu omogućuje opciju "preračuna" u njihovu matičnu valutu.
Ako prihvate DCC, korisnici će fizički dobiti evre, ali ideja je da uz tu uslugu lakše shvate trošak budući da će im se u njima bliskoj valuti prikazati tačan iznos koji će im biti naplaćen. DCC se nudi i na bankovnim bankomatima, ali uz niže marže nego na nebankarskim bankomatima na kojima je kurs koji se nudi kroz DCC često znatno nepovoljniji od referentnog Evropske centralne banke, često i više od 10 odsto.
Ko nije rezervisao letovanje krajem prošle ili početkom ove godine, sada se suočava sa skupljim aranžmanima. Koje su destinacije najpristupačnije, gde su cene najviše "skočile" i kakva je potražnja, za Otvori oči odgovara Aleksandar Seničić iz Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA).
Zato se savetuje da se DCC uvek odbije, navodi Index.
Brojni korisnici su primetili i da se Euronet i slični nebankovni bankomati drugačije ponašaju prema domaćim i stranim karticama, budući da se DCC nudi samo za strane kartice.
Euronet je bio suočen s kritikama zbog svojih manipulativnih menija na bankomatima, što je u nekim zemljama rezultiralo regulatornim pritiskom.
Praksa koja je izazvala spor odnosila se na prikazivanje opcije "Cash and Balance" koja je korisnicima naplaćivala dodatne naknade za uslugu provere računa, dok su povoljnije opcije poput "Cash only" bile skrivene u dodatnim opcijama pod "Other".
U HNB su naveli da su retko primali pritužbe na rad ovakvih bankomata, kao i da ih je bilo manje od deset u zadnjih pet godina. "Primljene pritužbe odnosile su se na uslugu preračunavanja valuta na bankomatu ( Dynamic currency conversion).
Ko je nadležan da reši problem
U tim slučajevima Hrvatska narodna banka usmeravala je podnosioca ili prosleđivala pritužbu na nadležno postupanje Tržišnoj inspekciji Državnog inspektorata Hrvatske, pod čijom nadležnošću su nebankovni pružaoci usluge preračunavanja valuta na bankomatu ili na prodajnom mestu", naveli su.
U Ministarstvu turizma kazali su da je tema bankomata u nadležnosti finansijskih institucija, ali i da turističke zajednice izrađuju planove upravljanja destinacijom koji uključuju analizu koja može da obuhvati i spisak bankomata. Potpredsednik hrvatske vlade i ministar finansija Marko Primorac najavio je mogućnost uspostavljanja nacionalne bankomatske mreže koja bi građanima omogućila da od 1. januara 2027. godine podižu novac na bilo kojem bankomatu bez plaćanja naknada.
Pitanje je hoće li do toga doći, jer se bankama, kako su poručili iz Ministarstva, s tim baš ne žuri, ali čini se da je sigurno da se tako nešto neće odnositi na nebankovne bankomate, navodi Index.hr.
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS ( R )
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
07:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
08:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
09:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
Urbanističke inspektorke izvršile su inspekcijski nadzor i utvrdile nepravilnosti u tehničkoj dokumentaciji na osnovu koje je izdata građevinska dozvola za gradilište u Ulici kneza Miloša broj 42, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Veliki šumski požar koji je izbio u sredu uveče u šumovitom području Glikadija na severnom egejskom ostrvu Tasos nastavio je da gori i u četvrtak, a situacija, prema izveštajima, opisana kao teška.
Iza protesta u Srbiji stoji Evropska unija. Iz njihovih centara se finansira sve što se dešava. Cilj je destabilizacija Srbije čime se pod kontrolu stavljaju i ostali srpski prostori. Destabilizacija u BiH je koordinisana usko sa svim što se dešava kod nas, izjavio je advokat Goran Petronijević.
U Užicu je održan protest ispred Gradske uprave zbog određivanja jednomesečnog pritvora za sedmoro građana koji su osumnjičeni za napad na pripadnike policije tokom blokade saobraćajnica, nakon čega je ponovo blokiran magistralni put Užice-Zlatibor.
Vatra je opustošila nekoliko sela u Topličkom okrugu, na jugu Srbije. Izgorele su kuće, traktori, stoka, a mnogi meštani ovih sela ostali su bez ičega. U suzama su za Newsmax Balkans ispričali da je u trenu nestalo sve što su godinama i decenijama stvarali.
U profesiji u kojoj dominiraju muškarci, instruktorka vožnje Ljiljana Mihajlović već 35 godina gradi svoj put. Podučava buduće vozače u Podgorici, u istoj auto-školi u kojoj je naučila da vozi. Uskoro bi mogla da ode u penziju, a želja joj je da i tada uči mlade o značaju bezbedne vožnje.
U najnovijem izveštaju Federalne obaveštajne službe Švajcarske za 2025. godinu o bezbednosnim pretnjama u Evropi, napad na policijsku stanicu u Bosanskoj Krupi, prilikom čega je teško ranjen jedan, a ubijen drugi policajac, karakteriše kao teroristički čin.
U Memorijalnom centru u Potočarima završeno je obeležavanje 30, godišnjice od zločina nad Bošnjacima u Srebrenici tokom građanskog rata u Bosni i Hercegovini.
Gost Stava regiona iz Podgorice je poslanik Demokratske Crne Gore i predsednik Odbora za međunarodne odnose i iseljenike u Skupštini Crne Gore Duško Stijepović.
U Memorijalnom centru Potočari obeležava se 30 godina od zločina u Srebrenici. U Memorijalnom centru sahranjeno je više od 6.700 žrtava, a za najmanje 1.200 osoba i dalje se traga.
Požari u Trebinju i okolini i dalje su aktivni, ali su pod kontrolom, saopštio je komandir Vatrogasne jedinice Lastva Miloš Vučerović, javlja Radio-televizija Republike Srpske.
Devetnaest učenika Medicinske škole Ante Kuzmanić u Zadru, od toga čak 15 prvaka, palo je razred. Nezadovoljni roditelji su burno reagovali, a situacija je toliko eskalirala da je direktorka Anita Basioli zatražila pomoć policije.
UNESKO ponovo nije stavio Ohrid na Listu ugrožene svetske baštine i dok je premijer Hristijan Mickoski zadovoljan ovom odlukom, deo građana i jedan broj organizacija iz Makedonije, Albanije i Evrope smatra da je ova odluka pogrešna.
Veliki požari rasplamsali su se prethodne noći u Hercegovini kod Trebinja, na području Popovog Polja, sela Tulje i Mrkonjići. U područjima sela Žakovo i Gljiva situacija je veoma teška, dok se u samom gradu oseća jak miris dima i paljevine.
Komentari (0)