(VIDEO) Kako je BiH od izvoznika struje postala zavisnik od izvoza električne energije

Mnogi se pitaju kako je Bosna i Hercegovina od zemlje poznate po obilju električne energije, koju je mahom izvozila, postala potpuni ovisnik o uvozu, uz prijetnje ozbiljnom ugrozom opskrbe stanovništva i gospodarstva.

05.07.2025. 16:03

(VIDEO) Kako je BiH od izvoznika struje postala zavisnik od izvoza električne energije

Odgovor na ovo pitanje najbolje mogu dati podaci. Elektroprivreda BiH je poslovala s gubitkom od 167,5 miliijuna eura 2021. godine, a 2024. je prijavila gubitak od 29,6 milijuna eura.

Šta je sve uzrokovalo da se posluje negativno u prethodnoj godini, direktor JP Elektroprivreda BiH Sanel Buljubašić navodi da je to odluka da se krene u zatvaranje Rudnika Zenica, zato što rudnik više nema ni kvalitet ni kvantitet kada govorimo o uglju.

"U četiri mjeseca smo u taj rudnik uložili 42 milijuna maraka, bez ikakvog efekta", navodi Buljubašić.

Povećanje cijene

Rješenje je za rukovodstvo ove elektropriovrede bilo je jednostavno - predložiti povećanje cijene struje za šest posto. Građani negoduju. 

Povećanje cijene struje treba odobriti regulatorno tijelo, FERK. No, sasvim je jasno da Elektroprivreda BiH, koja posluje u jednom dijelu Federacije BiH, od kraja 2022. godine ne može iz svoje proizvodnje podmiriti krajnju potrošnju.

Zbog nedovoljnih isporuka ugljena iz vlastitih rudnika, loše hidrološke situacije i povećane potrošnje, Elektroprivreda BiH je samo tijekom protekle zime, kupila oko 65,5 milijuna eura struje.

"Umjesto da se sve ovo pripremalo prije 15 godina pravio se scenarij za ovo tranzicijsko vrijeme, gašenja ugljena, oodgovorni ljudi su držali glavu kao noj u pijesku", navodi Amer Jerlagić, stručnjak za energetiku.

Energetski sustav Federacije rapidno je ostao bez ogromnog dijela električne energetije proizvedene na temelju ugljena.

No, osim neadekvatnog ulaganja u energetski sustav, na naplatu je stigla i loša hidrološka situacija, koja se nastavlja.

"I ove godine hidrološka situacija nam ne ide u prilog. Samo u prva četiri mjeseca ove godine je za 20 posto lošija u odnosu na prethodnu godinu", navodi Buljubašić. 

Da li su opravdani troškovi?

Prema rečima ekonomista Zorana Pavlovića, kada god govorimo o poskupljenu javnih firmi, zapitamo se da li su opravdani troškovi koje imaju, a koje plaćamo kroz cijenu.

Kad govorimo o elektroprivredi, tu je zaista pitanje racionalnosti i dugoročne strategije razvoja. I RS i FBiH su izvozili električnu energiju, a sad su postali uvoznici.

U Bosni i Hercegovini postoje tri elektroprivrede - BiH, Herceg-Bosne i Republike Srpske.

Najveće troškove proizvodnje struje ima Elektoprivreda BiH koja 80 posto ovisi o termoelektranama i rudnicima, a najmanje Elektroprivreda Herceg-Bosne, koja električnu energiju isključivo crpi iz najjeftinijeg hidropotencijala.

Koliko je energetski sektor u Bosni i Hercegovini krhak, pokazao je i primjer prošlogodišnjem balkanskog black-outa, koji je najteže podnio upravo sustav u BiH.

Opširnije o ovoj temi pogledajte u videu: 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)