(VIDEO) "Vlast neodgovorna, sistem opterećen birokratijom": Advokati o obračunu Crne Gore sa kriminalnim klanovima
Sukob škaljarskog i kavačkog klana i dalje predstavlja ozbiljnu pretnju bezbednosti građana i stabilnosti institucija u Crnoj Gori. Dok se brutalni obračuni nastavljaju, pravosuđe pokušava da odgovori kroz specijalizovana odeljenja i međunarodnu saradnju, ali često bez vidljivih rezultata.
Advokatica Jovanka Zečević upozorava da su sudski procesi predugi, previše izloženi manipulacijama i podložni medijskom spektaklu, dok autoritet institucija bledi.
S druge strane, političke strukture u Crnoj Gori, prema mišljenju podgoričkog advokata Veselina Radulovića, pokazuju zabrinjavajući nivo neodgovornosti – od izbegavanja ključnih bezbednosnih sednica do nepostojanja konkretnih akcija protiv kriminalnih grupa.
Španski mediji preneli su da je u pucnjavi u Barseloni ubijen Filip Knežević, kao i da tamošnja policija sumnja da je atentat nastavak obračuna zavađenih kotorskih klanova.
Igor Nedović iz Podgorice preminuo je od zadobijenih povreda u Kliničkom centru Crne Gore, nakon što je ranjen vatrenim oružjem u naselju Stara Varoš, saopštila je tamošnja Uprava policije.
Poslednja dešavanja u Crnoj Gori ponovo su doprinela rastu straha, nepoverenja u institucije i bezbednosni sistem te države. Od početka godine pa sve do 17. jula u devet slučajeva ubistava život je izgubilo 19 osoba.
Ono što se dogodilo prethodnih dana u vrlo kratkom vremenu jeste ubistvo Ivana Nedovića 16. jula ispred porodične kuće u Staroj varoši, tri sata pre toga u Barseloni je ubijen Filip Knežević sa Cetinja, a u noći 19. jula u bašti jednog podgoričkog kafića života je lišen Ivan Milačić koji je važio za pripadnika škaljarskog klana.
Foto: AP/Risto Božović
Posebnu pažnju javnosti izazvalo je obraćanje v. d. pomoćnika direktora uprave policije Lazara Šćepanovića na 35. sednici Odbora za bezbednost i odbranu.
On je kazao da je u periodu od 2015. do 2020. u Crnoj Gori registrovano 97 ubistava, od kojih se čak 43 dovode u vezu sa delovanjem organizovanih kriminalnih grupa, a 26 slučajeva ostalo je nerasvetljeno.
Radulović: Loša bezbednosna situacija
Podgorički advokat Veselin Radulović prokomentarisao je za Newsmax Balkans bezbednosnu situaciju u Crnoj Gori.
"Jako je loša, i to ne samo sada, već godinama unazad", ocenjuje advokat.
Dodaje da se stanje nije popravilo, a da potezi bezbednosnog sektora "ne ulivaju nadu da će doći do poboljšanja".
Printscreen: Newsmax Balkans
Podseća da je sukob kriminalnih klanova započeo još 2014. godine, u vreme kada je Demokratska partija socijalista (DPS) bila na vlasti, i da su se ubistva dešavala i tada, ali ističe da je prošlo pet godina otkad DPS ne vrši vlast, a obračuni se, kako je kazao, nastavljaju nesmanjenim intenzitetom.
Govoreći o reakciji državnog vrha, Radulović je oštro kritikovao premijera Milojka Spajića, koji nije prisustvovao sednici Saveta za odbranu i bezbednost na poziv predsednika.
"Ne odgovaraju mi termini – to je sve što smo čuli. Krajnje neozbiljno. Odgovoran premijer zna da nikome normalnom ne odgovara da razmišlja da li može postati meta dok šeta sa porodicom. Policija mora biti najodgovornija za ono što se dešava, a danas vidimo neozbiljnost i u bezbednosnim strukturama i na najvišem političkom nivou“, zaključuje Radulović.
Zečević: Sve ide sporo
U beogradskom studiju gošća je bila advokatica Jovanka Zečević koja je otvoreno govorila o izazovima u borbi protiv organizovanog kriminala, posebno u kontekstu sukoba škaljarskog i kavačkog klana.
Kako je istakla, krivična dela se često dešavaju na teritoriji Srbije, dok su počinioci državljani Crne Gore, što komplikuje proces utvrđivanja nadležnosti i sprovođenja pravde.
Printscreen: Newsmax Balkans
"Mesto izvršenja krivičnog dela određuje nadležnost. Ako se, na primer, ubistvo desi u Beogradu, nadležan je specijalni sud za organizovani kriminal, a ne redovan Viši sud", pojašnjava Zečević.
Kada je reč o međudržavnoj saradnji, advokatica ocenjuje da postoji određeni napredak zahvaljujući bilateralnim ugovorima Srbije i Crne Gore, ali i dalje smatra da sistem "trpi pod teretom birokratije".
"Nema loše namere, ali sve ide sporo. Dostava dokumentacije, prevođenje, papirologija – sve to usporava postupke", ističe ona.
"Ključni efikasnost i brzina postupka"
Zečević smatra da je za uspešnu borbu protiv organizovanog kriminala ključna efikasnost i brzina postupka.
"Ako se suđenje otegne, ako se stvara 'cirkus' u sudnici, ako se pažnja medija preusmeri na trivijalnosti, poruka koju šaljemo mladima je pogrešna. Ne smemo ih predstavljati kao ljude koji voze skupa kola i uživaju u popularnosti. To su razbojnici, trgovci drogom, zelenaši, nasilnici, i kazne koje ih čekaju moraju to da odražavaju", navela je gošća Preseka.
Govoreći o mogućnosti izdržavanja kazne u matičnoj zemlji, Zečević potvrđuje da je to pravno moguće, ali da zavisi od više faktora – od odluke suda do kapaciteta zatvorskog sistema u Crnoj Gori.
Prilog o bezbednosnoj situaciji u Crnoj Gori i gostovanje advokatice Zečević pogledajte u videu:
Tate koje ne žele da se "razvedu" od svoje dece, ispovesti dvojice očeva o ovoj temi. Gosti: advokatica Marija Sara Jovanović i psiholog Vladimir Zujović.
specijal
04:00
SINTEZA (R)
Istoričar Mile Bjelajac u emisiji "Sinteza" osvetljava sudbinu Jugoslavije, tvrdeći da je njeno raspadanje bilo zacrtano još 1940. godine. Prema italijanskim beleškama o razgovoru sa Adolfom Hitlerom, Jugoslavija i Grčka nisu imale mesto u novom poretku Osovine, dok su nemački izvori zabeležili da Jugoslavija neće zadržati svoj oblik u Evropi posle rata. Plan za napad na Kraljevinu Jugoslaviju bio je spreman još u oktobru 1940. godine, dok je državni vrh o njemu bio obavešten početkom 1941.
specijal
05:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
dokumentarni
06:00
PROZORI BALKANA (R)
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
07:00
TRAŽIM REČ (R)
Tate koje ne žele da se "razvedu" od svoje dece, ispovesti dvojice očeva o ovoj temi. Gosti: advokatica Marija Sara Jovanović i psiholog Vladimir Zujović.
Muškarac iz sela Obajgora kod Bajine Bašte usmrtio je u noći između nedelje i ponedeljka bivšu suprugu, a potom i sedmogodišnjeg sina, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz Policijske uprave Užice.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Nišu, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su M. R. (75) iz ovog grada, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo ubistvo.
Požari koji su početkom jula buktali na teritoriji Srbije napravili su ogromnu štetu. Dobrovoljno vatrogasno drštvo iz Stapara, blizu Sombora, upućeno je za vreme požara u 400 kilometara udaljeno Prokuplje. Dobrovoljni vatrogasac Milisav Galić podelio je za Newsmax Balkans iskustvo iz Prokuplja.
Zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo zloupotreba službenog položaja u pomaganju, uhapšeni su bivši direktor privrednog društva "Rembas trans" i dva rukovodioca u rudniku "Rembas" iz Resavice.
Policija u Kragujevcu uhapsila je M. J. (40) iz Valjeva, koji se sumnjiči da je oko 20.30 časova iz automatske puške pucao u pravcu jedne kući u Primorskoj ulici.
Zdravstveno stanje tinejdžera iz Herceg Novog, kog su nožem izboli sedamnaestogodišnjaci iz Srbije, nepromenjeno je, rekla je za portal RTCG dečakova majka Elmaza Međedović. Pojasnila je da se njen sin star 16 godina nalazi na respiratoru, i da je uspavan.
Podgoričanin Nikola Petrović uhapšen je zbog sumnje da je ubio Ivana Milačića, u pucnjavi do koje je došlo 20. jula u Podgorici. On je slobode lišen u Sutmoru, i biće priveden na dalju nadležnost Višem državnom tužiocu u Podgorici.
Najviša temperatura u Evropi u podne izmerena je u turskom gradu Ajdinu - 43,7 stepeni, prema podacima stranice Ogimet koja skuplja podatke sa interneta o vremenu iz celog sveta.
U Crnoj Gori prema poslednjim podacima boravi oko 130.000 turista. Turistički radnici se žale da je poseta slabija nego prošle godine, a nadležni očekuju više turista do kraja avgusta.
Policija u Herceg Novom uhapsila je i drugog maloletnika (17) iz Beograda zbog sumnje da je nožem pokušao da ubije maloletnika (16) iz Herceg Novog, saopštila je Uprava policije.
Komentari (0)