Uklanjanje srpskih spomenika u Hrvatskoj od jeseni, neke su porodice već uklonile

Obeležja na grobovima, koja, prema nedavno usvojenom zakonu u Hrvatskoj, vređaju nacionalne, verske i vrednosti Domovinskog rata prijavljena su za uklanjanje u Vukovarsko-sremskoj, Sisačko-moslavačkoj i Šibensko-kninskoj županiji.

Izvor: danas.hr

23.07.2025. 16:26

Uklanjanje srpskih spomenika u Hrvatskoj od jeseni, neke su porodice već uklonile

Otkako je krajem maja stupio na snagu novi Zakon o grobljima, stižu prijave za sporne spomenike podignute nakon 30. maja 1990. godine. Među njima je zasad oko 20 njih koji imaju obeležja ili slave.

Do sada su same porodice uklonile njih desetak. Porodica je uklonila bistu srpskog vojnika u uniformi i s beretkom pripadnika jedinice Kapetana Dragana, kao i natpis "Tvoje knindže".

"Nindža, knindža, to je ratni nadimak. To treba skloniti. Svi smo mi ljudi. Ko će celi vek ratovati?", smatra Slobodan Kablar iz Biočinog Sela, a Rajko Tišma iz Ivoševaca dodaje: "Obeležja, ako su sporna, to se može ljudski reći porodici, može se ukloniti, a vi ako dirate na silu, dirate tamo gde ne treba. To nije dirao Hitler, nije niko".  

Domovinski pokret, koalicioni partner u Vladi premijera Andreja Plenkovića, je nakon stupanja na snagu novog zakona prijavio i dva sporna nadgrobna spomenika u Žagroviću kraj Knina. Obojica vojnika su prema obeležjima na uniformama bili pripadnici JNA.  

"U podnožju na ćirilici piše da je poginuo za otadžbinu. Dakle, njegova otadžbina je nekih 700 kilometara odavde, a ovo je Knin, ovo je Hrvatska, a ne otadžbina. Na drugom spomeniku reč je o majoru takođe JNA koji ima svoj natpis koji je za nas takođe uvredljiv i treba ga ukloniti", kaže Boris Solomun, predsednik podružnice Domovinskog pokreta Šibensko-kninske županije.

Obeležja prijavljena u tri županije

Kninjani o ovoj temi oprezno govore, jer su nadgrobni spomenici osetljiva stvar, piše hrvatski portal Danas.  

"Ja mislim da bi to trebalo ostaviti istoriji. A neki spomenici, ako su neprikladni za Republiku Hrvatsku, onda ih skloniti", smatra Kninjanin Đulio Jovanović, dok je njegova sugrađanka Jelka Perić oštrija: "Šta vi stalno govorite o mrtvima? Imate na jednom mestu, ja neću o tome govoriti, vije se srpska zastava, ne vije se uopšte evropska zastava. Vije se srpska i vije se, istina ima i hrvatska, ali mislim, razumete".  

Obeležja na grobljima koja vređaju nacionalne, verske i vrednosti Domovinskog rata prijavljena su Vukovarsko-sremskoj, Sisačko-moslavačkoj i Šibensko-kninskoj županiji.

Apel da porodica sama ukloni

Županijska poverenstva donose konačnu odluku o uklanjanju.  

"Treba u ovoj situaciji izbeći bilo kakvu histeriju i prvi korak, koji smo već pokrenuli kao Županija, je da prvenstveno kroz tihu diplomatiju, kroz te porodične kontakte i odnose apelujemo da se na vreme porodica sama pobrine za tu situaciju i reši to sve skupa. A ako ne, postupiće se po Zakonu", kaže šibensko-kninski župan Paško Rakić (HDZ).  

Foto: Envato

Ukoliko se porodica ogluši, država će naložiti uklanjanje i vlasniku grobnice isporučiti račun.  

"Ako uzmemo u obzir da su u proteklom mesecu podnesete ove tri prijave, krajnji rok, ako saberemo sve sve moguće korake i rokove, je 61-62 dana do trenutka uklanjanjanja", pojašnjava Dario Tišov (DP), državni sekretar u Ministarstvu prostornog uređenja, građevinarstva i državne imovine.  

Prva rušenja mogla bi tako krenuti početkom jeseni, i to na istoku Hrvatske - gde je najsporniji mauzolej Vukašinu Šoškoćaninu u Borovu Selu.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)