Uklanjanje srpskih spomenika u Hrvatskoj od jeseni, neke su porodice već uklonile
Obeležja na grobovima, koja, prema nedavno usvojenom zakonu u Hrvatskoj, vređaju nacionalne, verske i vrednosti Domovinskog rata prijavljena su za uklanjanje u Vukovarsko-sremskoj, Sisačko-moslavačkoj i Šibensko-kninskoj županiji.
Otkako je krajem maja stupio na snagu novi Zakon o grobljima, stižu prijave za sporne spomenike podignute nakon 30. maja 1990. godine. Među njima je zasad oko 20 njih koji imaju obeležja ili slave.
Do sada su same porodice uklonile njih desetak. Porodica je uklonila bistu srpskog vojnika u uniformi i s beretkom pripadnika jedinice Kapetana Dragana, kao i natpis "Tvoje knindže".
"Nindža, knindža, to je ratni nadimak. To treba skloniti. Svi smo mi ljudi. Ko će celi vek ratovati?", smatra Slobodan Kablar iz Biočinog Sela, a Rajko Tišma iz Ivoševaca dodaje: "Obeležja, ako su sporna, to se može ljudski reći porodici, može se ukloniti, a vi ako dirate na silu, dirate tamo gde ne treba. To nije dirao Hitler, nije niko".
Na ostrvu Rab u Hrvatskoj dogodila se nesreća u kojoj je nastradala devojčica (2) iz Nemačke. Nesreća se navodno dogodila kada je devojčica, spuštajući se niz tobogan, iskliznula iz ruku oca i pala s velike visine na betonsku podlogu.
Domovinski pokret, koalicioni partner u Vladi premijera Andreja Plenkovića, je nakon stupanja na snagu novog zakona prijavio i dva sporna nadgrobna spomenika u Žagroviću kraj Knina. Obojica vojnika su prema obeležjima na uniformama bili pripadnici JNA.
"U podnožju na ćirilici piše da je poginuo za otadžbinu. Dakle, njegova otadžbina je nekih 700 kilometara odavde, a ovo je Knin, ovo je Hrvatska, a ne otadžbina. Na drugom spomeniku reč je o majoru takođe JNA koji ima svoj natpis koji je za nas takođe uvredljiv i treba ga ukloniti", kaže Boris Solomun, predsednik podružnice Domovinskog pokreta Šibensko-kninske županije.
Obeležja prijavljena u tri županije
Kninjani o ovoj temi oprezno govore, jer su nadgrobni spomenici osetljiva stvar, piše hrvatski portal Danas.
"Ja mislim da bi to trebalo ostaviti istoriji. A neki spomenici, ako su neprikladni za Republiku Hrvatsku, onda ih skloniti", smatra Kninjanin Đulio Jovanović, dok je njegova sugrađanka Jelka Perić oštrija: "Šta vi stalno govorite o mrtvima? Imate na jednom mestu, ja neću o tome govoriti, vije se srpska zastava, ne vije se uopšte evropska zastava. Vije se srpska i vije se, istina ima i hrvatska, ali mislim, razumete".
Obeležja na grobljima koja vređaju nacionalne, verske i vrednosti Domovinskog rata prijavljena su Vukovarsko-sremskoj, Sisačko-moslavačkoj i Šibensko-kninskoj županiji.
Apel da porodica sama ukloni
Županijska poverenstva donose konačnu odluku o uklanjanju.
"Treba u ovoj situaciji izbeći bilo kakvu histeriju i prvi korak, koji smo već pokrenuli kao Županija, je da prvenstveno kroz tihu diplomatiju, kroz te porodične kontakte i odnose apelujemo da se na vreme porodica sama pobrine za tu situaciju i reši to sve skupa. A ako ne, postupiće se po Zakonu", kaže šibensko-kninski župan Paško Rakić (HDZ).
Foto: Envato
Ukoliko se porodica ogluši, država će naložiti uklanjanje i vlasniku grobnice isporučiti račun.
"Ako uzmemo u obzir da su u proteklom mesecu podnesete ove tri prijave, krajnji rok, ako saberemo sve sve moguće korake i rokove, je 61-62 dana do trenutka uklanjanjanja", pojašnjava Dario Tišov (DP), državni sekretar u Ministarstvu prostornog uređenja, građevinarstva i državne imovine.
Prva rušenja mogla bi tako krenuti početkom jeseni, i to na istoku Hrvatske - gde je najsporniji mauzolej Vukašinu Šoškoćaninu u Borovu Selu.
DOKUMENTARNI PROGRAM-FILMSKE NOVOSTI PRIKAZUJU TITOVA SOBA TAJNI-TITO I UMETNOST
Arhivski snimci, važni događaji i retki filmovi biće predstavljeni u posebnom segmentu programa, pružajući autentičan prikaz istorije na filmskom platnu.
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
U zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine, u Svilajncu je uhapšen Ljuljzim Haljilji.
Generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Dušan Kozarev rekao je da su tvrdnje da 100.000 stranih radnika dolazi iz Gane u Srbiju netačne, odnosno "oblik manipulacije, zloupotrebe i rasizam koji na momente prelazi čak i elemente krivičnog dela".
Kako da prepoznamo lažnu novčanicu, odnosno falsifikat? Ako pitate zašto, razloga ima. Podaci Narodne banke Srbije (NBS) upućuju na to da je tokom prvih šest meseci ove godine otkriveno više od 950 novčanica falsifikovanih dinara i duplo više stranog novca, među kojima je najviše falsifikata evra.
Na ostrvu Rab u Hrvatskoj dogodila se nesreća u kojoj je nastradala devojčica (2) iz Nemačke. Nesreća se navodno dogodila kada je devojčica, spuštajući se niz tobogan, iskliznula iz ruku oca i pala s velike visine na betonsku podlogu.
Ministarstvo prostornog uređenja, građevinarstva i državne imovine Hrvatske objavilo je javni poziv za dodelu finansijske podrške projektima za podsticanje povratka Hrvata i stvaranja boljih uslova života u Bosni i Hercegovini.
Velika Britanija uvela je sankcije protiv kavačkog i škaljarskog klana, njihovih članova i saradnika, zbog umešanosti u krijumčarenje ljudi i podsticanje neregularnih migracija ka Ujedinjenom Kraljevstvu.
Vladajući Pokret Evropa sad u Crnoj Gori predložio je izmjene Izbornog zakona prema kojima bi se kvote za zastupljenost žena na izbornim listama povećale sa 30 na 40 odsto.
Na ostrvu Rab u Hrvatskoj dogodila se nesreća u kojoj je nastradala devojčica (2) iz Nemačke. Nesreća se navodno dogodila kada je devojčica, spuštajući se niz tobogan, iskliznula iz ruku oca i pala s velike visine na betonsku podlogu.
Zdravstveno stanje tinejdžera iz Herceg Novog, kog su nožem izboli sedamnaestogodišnjaci iz Srbije, nepromenjeno je, rekla je za portal RTCG dečakova majka Elmaza Međedović. Pojasnila je da se njen sin star 16 godina nalazi na respiratoru, i da je uspavan.
Sukob škaljarskog i kavačkog klana i dalje predstavlja ozbiljnu pretnju bezbednosti građana i stabilnosti institucija u Crnoj Gori. Dok se brutalni obračuni nastavljaju, pravosuđe pokušava da odgovori kroz specijalizovana odeljenja i međunarodnu saradnju, ali često bez vidljivih rezultata.
Podgoričanin Nikola Petrović uhapšen je zbog sumnje da je ubio Ivana Milačića, u pucnjavi do koje je došlo 20. jula u Podgorici. On je slobode lišen u Sutomoru, i biće priveden na dalju nadležnost Višem državnom tužiocu u Podgorici.
Najviša temperatura u Evropi u podne izmerena je u turskom gradu Ajdinu - 43,7 stepeni, prema podacima stranice Ogimet koja skuplja podatke sa interneta o vremenu iz celog sveta.
Komentari (0)