(VIDEO) Rezultati popisa u Crnoj Gori: Srba ima 32,93 odsto, a srpskim jezikom govori 43,18 odsto stanovnika
Prema preliminarnim rezultatima popisa stanovništva, najviše građana Crne Gore nacionalno se izjasnilo kao Crnogorci (41,12 odsto), a slede Srbi sa 32,93 odsto.
Uprava za statistiku Crne Gore (Monstat) predstavila je deo konačnih rezultata Popisa stanovništva, domaćinstava i stanova u Crnoj Gori, koji je sproveden krajem 2023. godine.
Prema preliminarnim rezultatima popisa, u Crnoj Gori živi 633.158 stanovnika, što je za dva odsto više nego 2011. godine.
Najviše građana nacionalno se izjasnilo kao Crnogorci, nakon njih slede Srbi dok se kao Bošnjaci izjasnilo 9,45 odsto, kao Albanci 4,97 odsto, kao Rusi 2,06 odsto, a kao Muslimani 1,63 odsto građana.
Popis poljoprivrede, čiji je cilj dobijanje međunarodno uporedivih podataka za unapređenje te oblasti i kreiranje agrarne politike, biće sproveden na teritoriji Crne Gore od 1. oktobra do 10. decembra ove godine.
Već dve sedmice radnici preduzeća “Port of Adra” imaju višestruko povišen nivo olova u krvi, ali nadležne zdravstvene institucije nisu preduzele ništa da ih leče, niti da utvrde kako je došlo do trovanja izuzetno opasnim teškim metalom, pišu podgoričke Vijesti.
Prema izvešataju, 2,88 odsto građana nije želelo da se izjasni.
Posmatrajući prema polu, u Crnoj Gori živi 49,2 odsto muškaraca, a žena 50,8 odsto. Prosečna starost je 39,7 godina. Žene u proseku imaju 38, a muškarci 36 godina.
Najviše stanovnika govori srpski jezik
Najviše stanovnika Crne Gore se izjasnilo da su pravoslavci 71,10 odsto, nakon njih slede pripadnici islamske veroispovesti 19,99 odsto, dok katolici čine 3,27 stanovništva, saopšteno je iz Uprave za statistiku (Monstat).
Najviše stanovnika Crne Gore govori srpski jezikom, njih 43,18 odsto, sledi crnogorski jezik koji govori 34,52 odsto, a na trećem mestu je bosanski, sa 6,97 odsto.
Popis trebalo da bude održan 2021.
Popis u Crnoj Gori trebalo je da bude održan 2021. godine, ali je odložen zbog pandemije koronavirusa.
Taj proces realizovan je od 3. do 28. decembra 2023. godine, nakon što je njegov početak više puta prolongiran zbog zahteva opozicije i veća manje brojnih naroda da se prethodno ispune određeni uslovi za njegovo sprovođenje.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
20:00
PORTAL
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
20:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
special
21:00
SINTEZA
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji, za Sintezu odhovara bivši predsednik Skupštine UN, Srđan Kerim.
Narodni poslanik Milovan Drecun očekuje od administracije u Vašingtonu da "pogura stvari napred" oko kosovskog pitanja i polaže nade u predsednika SAD Donalda Trampa da će ponuditi "neka nova rešenja".
U Jasenovcu je obeležena 80. godišnjica proboja logoraša iz ovog ustaškog koncentracionog logora, a više od samog događaja medijima je pažnju privukao susret predsednika i premijera Zorana Milanovića i Andreja Plenkovića, koji su se nakon dugo vremena rukovali, pa i progovorili nekoliko rečenica.
Sporazum koji je Vlada Crne Gore potpisala sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima (UAE) ukazuje da u njemu nema ničeg što bi bilo suprotno sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) koje države kandidati potpisuju sa Evropskom unijom (EU).
Mitropolit crnogorsko-primorski Srpske pravoslavne crkve Joanikije rekao je, nakon služenja vaskršnje liturgije u Sabornom hramu Hristovog Vaskrsenja u Podgorici, kako se uzda da ljudi koji vladaju državom imaju dobre namere.
Podgoričanin Danilo Mandić predao se policiji nakon što je, kako se sumnja, tokom incidenta u subotu veče ranio sugrađane D. P. i A. T, potvđeno je "Vijestima" iz Uprave policije.
Teolog i filozof iz Sarajeva Pavle Mijović govorio je u emisiji Razumno sa Borisom Brezom o vrijednostima Uskrsa, koji se ove godine obilježava u istom danu i po Julijanskom i po Gregorijanskom kalendaru.
U Uskršnjem izdanju emisije "Razumno" sa Borisom Brezom, u nedjelju u 14 sati gledajte: Koliko smo se udaljili od Boga, a koliko sami od sebe? Jesmo li moralno posrnuli u svakodnevnoj borbi za materijalnim vrijednostima, zaboravljajući svoj iskon? Što smo danas sami sebi?
Sud za prekršaje u Budvi osudio je na zatvorsku kaznu Ž. J. iz Mladenovca, jer su ga prethodne noći u tom gradu pripadnici Uprave policije zatekli da upravlja neregistrovanim vozilom pod dejstvom marihuane, pri čemu nije imao ni važeću vozačku dozvolu, piše RTCG.
Komentari (0)