Ministar policije Crne Gore: Podržao bih da srpski bude službeni jezik
Ministar unutrašnjih poslova Crne Gore Danilo Šaranović izjavio je da bi podržao da srpski jezik bude službeni u toj zemlji, jer je 2007. godine učinjena, kako je rekao, nepravda.
"Smatram da je 2007. godine, kada je pisan Ustav i tretirano pitanje jezika u Crnoj Gori, tada učinjena nepravda i postojala je realna osnova da crnogorski i srpski jezik budu izjednačeni", kazao je on gostujući na televiziji Vijesti.
Prema preliminarnim rezultatima popisa stanovništva, najviše građana Crne Gore nacionalno se izjasnilo kao Crnogorci (41,12 odsto), a slede Srbi sa 32,93 odsto.
U jednoj podgoričkoj školi učenik je na cedulji ispisao ispisao imena đaka te škole, a Ministarstvo prosvete, nauke i inovacija je alarmiralo nadležne institucije kako bi preduzeli mere i radnje iz svoje nadležnosti i kako bi se do kraja rasvetlio ovaj slučaj, saopšteno je iz Ministarstva prosvete.
On je odgovorio i kako bi podržao predlog prema kojem bi srpski bio službeni jezik, ali smatra da je prepreka tome Ustav, prenosi portalanalitika.me.
"Međutim, mislim da to nikada ne može da se dogodi dok je Ustav ovakav kakav jeste", zaključio je on.
Prema istraživanju Uprave za statistiku (Monstat) najviše stanovnika Crne Gore govori srpski jezikom, njih 43,18 odsto, sledi crnogorski jezik koji govori 34,52 odsto, a na trećem mestu je bosanski, sa 6,97 odsto.
Nakon što su putnici u autobusima na liniji Lazarevac Beograd nedavno bili više puta isprepadani zbog požara u vozilima, agonija sa putovanjem na ovoj relaciji se nastavlja.
Dogovor je da se u ovom trenutku stopira Zdravitas, a da se u međuvremenu pripremi javnost, da Ministarstvo prosvete pripremi prezentaciju Društvu nastavnika fizičkog i Savezu učitelja i da se roditelji upoznaju sa njegovom suštinom, rekla je predsednica Sindikata obrazovanja Srbije Valentina Ilić.
Direktor službe za pripravnosti u vanrednim situacijama pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Finske Jusi Korhonen za Newsmax Balkans kaže da nema mesta panici zbog deljenja novog vodiča Pripreme za incidente i krize, namenjenog celokupnoj populaciji.
Viši sud u Novom Sadu odredio je pritvor Goranu Vesiću i za još devetoro uhapšenih do 30 dana zbog nesreće u Novom Sadu. Kućni pritvor određen je Jeleni Tanasković i Aniti Dimoski.
Vlada Srbije je još u petak, 22. novembra ukinula imunitet ministru građevinarstva u ostavci Goranu Vesiću, nakon čega mu je određen pritvor, potvrđeno je Tanjugu u Vladi.
Medved je u Pivi, u Crnoj Gori, napao lovca Miljana Grubača i teško ga ranio. Lovac je helikopterom doveden u Klinički centar Crne Gore, a operacija je u toku.
Meštani Vraneške doline blokirali su na dva sata magistralni put Bijelo Polje - Mojkovac u mestu Slijepač most zbog dvostrukog ubistva za koje se sumnjiči Alija Balijagić, uhapšen u Srbiji. Novu dvosatnu blokadu najavili su za nedelju, 1. decembar.
U Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju "Kalos" u Veloj Luci na Korčuli su, zbog izlivanja opasne hemikalije u rezervoar sa hlorovodoničnom kiselinom, evakuisani pacijenti i osoblje.
Dok je trajala potraga za osumnjičenim za dvostruko ubistvo u Bijelom Polju Alijom Balijagićem, društvene mreže su preplavili lažni profili sa njegovim imenom i fotografijama, a profesor podgoričkog Pravnog fakulteta Veselin Rakočević je istakao da se radi o teškim zloupotrebama interneta.
Medved je u Parku prirode Piva napao lovca M. G. (45) i naneo mu teške povrede. Ukazana mu je prva pomoć i biće helokopteropm prebačen u Klinički centar u Podgorici.
Jedna mlada osoba je poginula, a četiri su povređene u eksploziji koja se kasno u subotu dogodila u stambenoj zgradi u Kninu, saopštila je šibensko-kninska policija.
Ministarstvo pravde Crne Gore uputilo je u petak elektronskim putem Ministarstvu pravde Srbije zahtev za izručenje osumnjičenog za dvostruko ubistvo u Bijelom Polju Alije Balijagića.
Komentari (0)